Ebike – sterownik, manetka, miernik mocy, takie tam

To już ostatni wpis z kategorii ebajkowej. W tej części będzie o tym jaki sterownik silnika wybrać, co warto w nim zmienić, i jak. Jak przerobić manetkę za 10zł żeby założyć na nią istniejący chwyt, jak przerobić prosty miernik mocy i zamocować go na kierownicy, gdzie zamocować baterię i czemu środek ramy to dobry pomysł. No i na koniec całe to tatałajstwo trzeba będzie podłączyć ale to już najmniejszy problem.

Kontynuuj czytanie

Ebike – budowa ładowarki DIY – CC/CV 10S-13S

W tej części pokażę jak zbudowałem uniwersalną ładowarkę do pakietów akumulatorów litowych (CC/CV) z regulowanym napięciem (42-58V), prądem (0-5A), oraz prądem naładowania (odcięcia). Ładowarka która potrafi szybko i poprawnie naładować tak duży pakiet też potrafi kosztować kawał grosza, u mnie całe wydatki zamknęły się w kwocie 80zł, choć jakieś części już tam miałem, ale w 100zł spokojnie powinniśmy się zmieścić.

Kontynuuj czytanie

Ebike – budowa baterii do roweru elektrycznego cz2

Po sporej dawce teorii w poprzedniej części, druga część dotyczyć będzie już właściwego składania baterii. Dowiemy się co to balansowanie cel, zakupimy i zamontujemy BMS czyli układ odpowiedzialny za nadzór nad naszą baterią, a na koniec bateria dostanie duży rękaw termokurczliwy i komplet złącz modelarskich do podłączenia ładowarki i roweru.

Kontynuuj czytanie

Ebike – Budowa baterii do roweru elektrycznego cz1

Najdroższym elementem roweru elektrycznego jest niewątpliwie jego źródło zasilania. Tańsze, akumulatory ołowiowo-żelowe, są ciężkie i mało pojemne, i choć bardzo łatwo je ładować i eksploatować, to nie warto iść w tę stronę. Potrzebujemy akumulatora zbudowanego z ogniw litowych Li-po lub Li-ion. Te są lekkie, bardzo wydajne prądowo, i bardzo pojemne – lecz wysoka cena nowych ogniw skutecznie odstrasza. Dla tego swój akumulator (już drugi) buduję z ogniw z odzysku, które są nawet kilkukrotnie tańsze. I to nie prawda że taki akumulator będzie jakoś specjalnie gorszy, wystarczy trzymać się pewnych zasad.

Kontynuuj czytanie

E-bike – demontaż i remont silnika 36V 250W

Mój silnik 36V 250W który kupiłem wraz z obręczą za 180zł doczekał się remontu. Już po zakupie wiedziałem że był zalany wodą, ale jako że nie byłem w stanie go rozebrać aby dostać się do środka, i jako że działał poprawnie i cicho, postanowiłem przejeździć na nim cały rok. W tym roku silnik udało się rozkręcić i doprowadzić do ładu. Silnika przez rok używałem ze średnią mocą 400-500W, szczytowo nawet do 800W, i teraz widać jak na dłoni jak takie przeciążenia przełożyły się na zużycie elementów ruchomych.

Kontynuuj czytanie

E-bike – jaki silnik do roweru, jaka moc, zakup

Witam w pierwszym wpisie z serii dotyczącej rowerów elektrycznych. Najpierw będzie trochę teorii gdzie opiszę pokrótce podział silników rowerowych, ich wady oraz zalety, jak dobrać silnik do potrzeb, gdzie kupić i jaki. Oczywiście, możliwie najniższym kosztem, co z resztą widać na miniaturce :) A teraz na poważnie. Na sam początek podstawowy podział silników które stosuje się do napędów pojazdów elektrycznych, nie tylko rowerów.

Kontynuuj czytanie

Modernizacja oświetlenia aneksu kuchennego – LED

Jako że przepaliły mi się zasilacze od oświetlenia aneksu w kuchni (monterzy oczywiście stwierdzili że wsadzą najtańsze i że jakoś to będzie), był to dobry moment żeby przerobić to prądożerne oświetlenie na LED. Prądożerne? Tak, w moim przypadku 8 lampek z żarówkami halogenowymi G4 (20W każda) pobierało z sieci aż 160W, a światła wcale nie było jakoś dużo, włączane raczej w celach dekoracyjnych lub podczas szybkiego wypadu do kuchni wieczorem…

Kontynuuj czytanie

Adapter audio bluetooth A2DP do wzmacniacza

Dawno nie było wpisu w dziale konstrukcje… ba, w ogóle dawno nie było wpisu. Powolutku odkopuję się z zaległych projektów, z naciskiem na powolutku :) . Dzisiaj będzie o tym jak zrobiłem bardzo tani (16zł) adapter bluetooth audio do wzmacniacza, który wbrew moim oczekiwaniom, gra całkiem czysto i przyjemnie. Jak to mawiają, lenistwo matką wynalazków, czy jakoś tak, więc „konstrukcja” powstała właśnie z lenistwa bo nie chciało mi się za każdym razem walczyć z kablami jak chciałem posłuchać muzyki z telefonu.

Kontynuuj czytanie