(Polski) Bardzo prosty balancer do ogniw Li-Ion

li_ion_balancer_6Sorry, only automatic translation is available.

4.47 avg. rating (89% score) - 19 votes

174 Comments

 1. Ja mam pytanie, w jaki sposób wpiąć się z pr’kiem?

 2. ten układ długo nie podziała między emiterem a VCC powinien być rezystor około 20 Ohm

  • 1. Na obrazkach nie ma nigdzie Vcc tylko Vo.
   2. Nie można dać rezystora aż tak dużego ponieważ ograniczy on prąd płynący przez tranzystor, przez co nie spełni on swojego założenia (czyli jeśli ogniwo się naładuje to energię, która miała by być dodatkowo gromadzona w ogniwie rozprowadzi w postaci ciepła a nie będzie ładować ogniwa, co doprowadziło by je do zniszczenia.)

  • Poza tym jeśli by tak zrobić jak Pan pisze, to równie dobrze można było by podłączyć równolegle rezystor do baterii jako sztuczne obciążenie.

  • Jak ktoś lubi sobie komplikować życie, to może dowalić rezystor i na tym rezystorze wytracać energię zamiast na tranzystorze. Tyle że tranzystor sprawdzi się w całym zakresie prądów jakie da ładowarka, rezystor trzeba dobrać na konkretny prąd. Za słaby spowoduje przeładowanie, za mocny spowoduje że to tranzystor będzie się grzał i na jedno wyjdzie. Ten układ działa i to dosyć długo bo od 2014r jeszcze się nie zepsuł, chyba bardzo ciężko będzie przekroczyć SOA w takim zastosowaniu :)

 3. Cześć

  Czy można zastosować do balancera z artykułu Tranzystor TIP127?.

  Pozdrawiam

 4. Mógłbyś narysować cały schemat końcowy połączenia 6 ogniw z balancerami

 5. A jaką ładowarką ładowałes cały zestaw??

  • Możesz użyć dowolnego zasilacza z ograniczeniem prądowym. Nawet zwykły LM317 ustawiony na 25.2V wystarczy, tylko uważaj żeby prąd nie był za duży. I pamiętaj że musisz przypilnować takiego ładowania i je ręcznie zakończyć. Przy ustawianiu napięcia dopilnuj, aby suma napięć na balanserach nie przekraczała tego napięcia, bo będzie się ładowało w nieskończoność.

  • A skad wiadomo kiedy sie już naładowało?

  • Aku Li-Ion, Li-Po ładowane są metodą CC/CV czyli 0.5C (połowa pojemności baterii) dobieram ładowarkę która posiada odpowiednie napięcie i prąd ładowania i moge ładować.
   Tak jak na schemacie czyli 25.2 V (6 ogniw x 4.2 V) ładujesz prądem 500mA (jeśli mniejszym niż połowa to dłużej bedzie sie ładowało) a wiec zakładam ze każde ogniwo ma po 1000 mAh. Czyli wg takich prostych obliczeń dobieram ładowarke o odpowiednim napieciu i prądzie i ładuje?
   Tak ja to rozumiem ale czy dobrze?

  • To co na zdjęciu to ładowałem jakimś zasilaczem, tylko po to żeby przetestować balansery. Normalnie ogniwa ładuję ładowarką modelarską. Prąd możesz dać 1C. Ale uwzględnij możliwości chłodzenia balanserów, tak żeby się nie zagotowały przy jakimś większym prądzie.

   Jeśli ładowanie wejdzie w fazę CV, to monitorujesz spadek prądu. Jak spadnie np do 1/5 lub 1/10 prądu ładowania to ogniwa uznaje się za naładowane.

   Jeśli ustawiasz balansery na 4.2V każdy, to przy napięciu 25.2V będą pracowały wszystkie i będą pobierały prąd, więc nie wykryjesz końca ładowania. Napięcie ustaw ciut niżej np. na 25.1V, lub balansery troszkę wyżej, np na 4.21V

 6. Witam, a ten rezystor niebieski na ostatnim zdjeciu to jest zamiast rezystorów R1 R2 i jak dobrze rozumiem to nad TL431 jest umieszczony rezystor jeśli tak to jakiej mocy?

 7. Pytanie skąd wziąć przeszło 67,2V dla 16 ogniw ;/ ?
  I czy ma być te 67,2V 500mA czy 8A ?

 8. Witam
  a czy jak balancer zewrze ogniwo to nie będzie zwarcia na tym ogniwie ??
  Po osiągnięciu ustawionego napięcia przecież robi zwarcie na ogniwie czyż nie ?? czy się mylę

 9. Witam jakie powinny byc rezystory w przypadku 9 ogniw ?

 10. Chciałbym zastosować 4 ogniwa 18650 w wkrętarce, czy balansery można zostawić na stałe w baterii? Rozumiem że pobierają prąd przy 4,2V a przy 4,1 .. 4.0 ..3.9 itd? Czy lepiej jednak rozłączać je po ładowaniu?

  • Pobierają 300uA, czyli 0.0003A. Przy normalnym używaniu i ładowaniu wkrętarki taki prąd nawet nie ma znaczenia, bo miną całe lata (jeśli dobrze liczę) zanim ogniwo się w ten sposób rozładuje. Prędzej chyba padnie od samorozładowania. Ale polecam ten prąd zmierzyć przed zostawieniem balansera w pakiecie, bo może okazać się inny :)

 11. Jaką wartość ma ten nie opisany rezystor na schemacie? I czy można prosić schemat z potencjometrem? Jest on zamiast R1 i R2 czy jakoś ekstra podłączony?

  • Doczytałem 470-1K, ale nadal nie wiem jak potencjometr podłączyć, zamiast R1 i R2? Czy szeregowo z jednym z nich?

  • To zależy jak duża ma być regulacja. Potencjometr zamiast R1 i R2 umożliwi regulację w calutkim zakresie, a nawet po za zakresem pracy (niepoprawne działanie). Potencjometr pomiędzy R1 i R2 umożliwi dokładną regulację ale w małym zakresie, w okolicach napięcia które ustalają te rezystory.

   Proponowałbym takie coś:
   15K + 1K + 22K , gdzie w środku jest potencjometr 1K. Powinno to dać wystarczającą regulację w okolicach 4.13V – 4.31V. Polecam użyć wzoru do obliczenia napięcia.

   Potencjometr do końca w lewo da efekt jak byśmy mieli R1=16K, i R2=22K, ze wzoru wychodzi 4.13V. Potencjometr do końca w prawo da efekt jak byśmy mieli R1=15K, i R2=23K, ze wzoru wychodzi 4.31V. Można w ten sposób dobrać bardzo dokładnie w jakim zakresie ma działać balanser, tak żeby był bezpieczny dla ogniwa.

 12. Co to jest balancer bo mi się wydaje że to coś co uzywają baletnice.

 13. a jakby zastosować taki układ jak naszkicowałem z wykożystaniem tp4056 z zabezpieczeniem do wkrętarki 12V

  • Będzie ok, ale potrzebujesz 3 odseparowanych galwanicznie ładowarek. Jak podłączysz to pod wspólne 5V to ucieknie magiczny dym. No i jeśli 2A z TP4056 wystarczy dla tej wkrętarki, a zakładam że nie.

 14. no 2A nie wystarczą. to jak to zrobić żeby działało,różne opisy i rozwiązania są na necie ale konkretów brak.

 15. ta druga propozycja będzie lepsza bo do 24A wytrzymuje. ogniwa znalazłem jak podłączyć ale jaki zasilacz i gdzie go podłączyć i gdzie wkrętarkę podłączyć to trudno znaleść. może masz jakąś podpowiedź?

  • Ale ta płytka to tylko taki przykład, można znaleźć też na inny prąd.

   Do P+ i P-, to jest zarówno wyjście jak i ładowanie. Zasilacz masz podany: Charging voltage: 12.6V~16V – w teorii 12.6V powinno wystarczyć ale lepiej dać trochę więcej.

   Z tym że nigdy nie można być pewnym takich układów dopóki się ich nie kupi i nie przetestuje. Nie mam pojęcia jak przebiega ładowanie, czy płytka sama odcina ładowarkę po osiągnięciu napięcia ładowania czy męczy ogniwa dopóki ręcznie się jej nie odłączy. Napisano że ładowanie max prądem 10A, ale wystarczy spojrzeć na układy balansera i od razu widać że prąd balansujący będzie bardzo mały, 50mA lub mniej. Płytka chyba w takim razie balansuje jeszcze po odłączeniu ładowarki, ale jeśli tak to dobrze. Trzeba tylko zastosować w miarę identyczne ogniwa (ten sam model, podobne zużycie) to nie będzie z tym problemów.

 16. bardzo dziękuję za podpowiedź. czyli możnaby ładować oryginalną ładowarką od wkrętarki poprzez oryginalne złącze- byłoby super wygodnie. choć znalazłem firmę usługową przerabiająca baterie elektronarzędzi na litowo jonowe i oni dają do kompletu specjalną ładowarkę.dodam zdjęcie ich konstrukcji

 17. Witam ja próbuje zrobić baterie do aku 18v z li-ion 18650 ale nie mogę znależć płytki na 5s czy mogę zastosować 2s+3s

  • Płytki z jakimi funkcjami? Tylko zabezpieczenie, balansowanie, czy ładowanie? Bo to ważne.

   No i zawsze możesz wkrętarkę lekko przewoltować i zrobić na 6S (jeśli to wkrętarka). Ja swojej tak zrobiłem i dostała niezłego kopa, trzeba tylko uważać na przegrzanie :)

 18. a zobacz filmik z tego linka https://youtu.be/gje5OhxR_3M ciekawe rozwiązanie

 19. Wykonałem schemat poglądowy jak według mnie to by mogło działać. I teraz jest problem bo nie wiem czy to będzie rzeczywiście działać i czy nie ma jakiś przeciwwskazań do takiego działania.
  Wszystko ma być balanserem do ładowania Li ion.
  Czy na wyjsciu pomaranczowym (+) i niebieskim (-) uzyskam od 8,4v (przy prawie rozładowanych akumulatorkach) do 12.6v (przy całkowicie naładowanych akumulatorkach)
  P.S. wejścia połączone równolegle do jednego +5v

 20. Mam pytanie
  Czy mogę ładować pakiet czterech ogniw 18650 połączonych szeregowo za pomocą takiego układu:http://www.aprovi.com.pl/includes/info.php/?symbol=ak007525&plik=zdjecia%2Fak007525.jpg
  czy należałoby jednak użyć balansera

  • “Moduł ładowania ogniw” to bardzo ogólna nazwa i nie wiadomo co to jest, ale wygląda na zwykłe zabezpieczenie pakietu które nie potrafi ani ładować ani balansować. Polecam pytać u źródła :)

 21. A co sadzicie o układzie z tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=tRYBtpzmNz0

  • Zwykły moduł na TP4056 do ładowania pojedynczego ogniwa. Jeśli źródło zasilania jest te same dla wszystkich modułów, to ogniw nie wolno łączyć szeregowo bo powstanie zwarcie.

 22. Cześć. Planuję zbudować pakiet 2S2P do zasilania głośnika Bluetooth. Chciałbym, aby głośnik był mobilny dlatego ładowanie planuję rozwiązać zwykłą ładowarką na 5V. Niestety przetwornica step-down, którą stosujesz w swojej ładowarce do e-bike’u nie pociągnie tego. Czy jest jakiś układ step-up z opcją ładowania CC/CV? Nie mogę nic takiego znaleźć. Chyba, że masz pomysł na inne rozwiązanie problemu?

  Pozdrawiam, Piotr

  • Oczywiście. Pakiet 1S4P, ładowanie modułem TP4056+zabezpieczenie, step-up do zasilania głośnika. Inaczej nawet nie kombinuj bo przekombinujesz :)

  • Zapomniałem wspomnieć o dość istotnej sprawie – głośniki mają być 2x10W. Jako wzmacniacz chciałem użyć układ PAM8610, który potrzebuje jakieś 12V. Czy przetwornica step-up to pociągnie?

  • 20W/12V to raptem 1.6A. Problem w tym że przy 20W i 5V z wejścia pociągnie ponad 4A i trzeba na to zwrócić uwagę przy zakupie. Również zabezpieczenie w module z TP4056 na tyle nie pozwoli, więc musiałbyś kupić moduł bez zabezpieczenia i zastosować inne zabezpieczenie. Do tego jakieś 10% energii będzie szło w straty na przetwornicy.

   Jeśli chcesz 12V bez przetwornicy to niestety potrzebujesz pakietu 3S a nie 2S. A więc przetwornica do ładowania z usb 5V-13V, no i płytka ładująco-zabezpieczająco-balansująca dla 3S – powinieneś znaleźć takie na aliexpress. W sumie to zapomniałem że mamy 2017 rok, jeszcze rok temu nie było takich zintegrowanych układów. Szukaj pod hasłem “li-ion charging 3S” – pierwszy wynik https://www.aliexpress.com/item/Charging-Protection-Board-PCB-For-3pcs-6A-18650-Polymer-Lithium-Battery-Charging-Voltage-12-6-14V/32735856217.html Ale z tymi modułami jest taki problem że nigdy do końca nie wiadomo jak działają dopóki się nie sprawdzi.

  • Dzięki! Niestety to co proponujesz to tylko układ zabezpieczający bez ładowania, chyba, że się mylę.

  • Niby też ładuje bo ma podane napięcie ładowania 12.6-14V i prąd ładowania 6A. Te trzy rzędy układzików z rezystorami to prawdopodobnie balanser. Ochrona nad przeładowaniem polega pewnie na odcięciu ładowarki jeśli któraś cela będzie miała powyżej 4.20V. Balansowanie zapewne działa ciut wcześniej. Ale to tylko domysły, trzeba by kupić i sprawdzić.

 23. Mam problem z dostosowaniem balansera do lifepo4. Rezystory dobrane pod napięcie 3.6v, R3=470ohm, tranzystor BD244C, prąd ładowania 1A. Problem jest taki, że po przekroczeniu 3.6V napięcie nadal rośnie aż do 3.75V – prąd balansera zrównuje się z prądem ladowania. Co może być nie tak?

 24. Dziękuję za odpowiedź. Wstawiłem potencjometr w miejsce R1 i podczas ładowania kręciłem potencjometrem aby nadmiar U zbić do 3.6V. W drugiej próbie ładowania napięcie nie przekraczało już 3.6V ALE balanser zaczął bypassować prąd już od 3.45V . Gdyby balansowanie zaczynało się od 3.6 do 3.65 to mozna by to jeszcze zaakceptować ale od 3.45? Jeżeli mógły pan przetestować ten układ pod kątem jakiejś małej baterii lifepo4 to byłbym wdzięczny.
  Posiadam diy ebike więc pana artykuły są mi bardzo przydatne.

 25. Witam
  Też zrobiłem sobie taką ładowarkę na bazie tego układu. Chciałbym się podzielić jak to Wykonałem. Jako źródło zasilania (ładuję pakiet 5S) wygrzebałem ze swoich zapasów transformator sieciowy na 24 V oczywiście zrobiłem z tego zasilacz i dodałem tylko ograniczenie prądu (bo w końcu te układy zachowują się jak diody zenera, więc będą stabilizować  napięcie podczas fazy CV). Moja ładowarka naładowała już dużo razy mój pakiet, problem jest jednak z tym, że nie da się zrobić automatycznego wyłączenia ładowania. Po pierwsze nie ma jak zmierzyć prądu, ponieważ on nie spada, bo włączają się do diody zenera i pobierają prąd. Po drugie Nawet jeśli by coś odłączać, to nie ma za bardzo co. Jak wyłączyć zasilanie tym diodom zenera to będą rozładowywały nam bez sensu baterie. W praktyce wygląda  to tak,  że przychodzę z multimetrem, patrzę kiedy osiągną  4,2 V i daje im jakieś 50 minut i wyłączam. W każdym razie najlepiej by było zrobić taką ładowarkę do pakietu, tak jak zrobiłeś do ebika i w ładowarce mieć Balancer kupiony. Jeszcze innym problemem związanym z tą  ładowarką jest bardzo duża strata ciepła przy w końcu ładowania. W moim przypadku muszę odprowadzić jakieś 30W ciepła. Przyszedł mi do głowy taki pomysł jak by wykorzystać do ładowania tego 5 modułów TP 4056, których wyjścia połączyć szeregowo. Oczywiście dla takiego połączenia musimy mieć odizolowane zasilania dla nich, czyli najprostszym sposobem kupić 5 zasilaczy impulsowych 5V 1A. W sumie taka ładowarka byłaby dość ekonomiczna, a zarazem  profesjonalna, bo TP 4056 ładują dość fajnie. A zasilacz impulsowy 5V 1A można dzisiaj kupić za 5 zł. Cena modułu TP 4056 też nie jest za wysoka. Po drugie są to przedmioty bardzo powszechnie dostepne.

  • To normalne że będą straty pod koniec ładowania, wszystkie BMSy i balansery tak działają. Sposób z osobnymi modułami TP4056 jest dobry, prostszy w realizacji i bardziej niezawodny.

  • …..a może dla pakietu 5S 4 przełączniki DPDT i ładowanie równoległe?

  • To będzie zawodne. Musiałbyś użyć takiego przełącznika z jedną wspólną dźwignią żeby przełączyć wszystkie obwody jednocześnie. Przy innym projekcie sobie to rozrysowałem i z tego co kojarzę to przy nie jednoczesnym przełączaniu powstaną zwarcia. Taki przełącznik jest trudniejszy do kupienia, a jeśli będzie, to raczej tylko jako coś do przełączania sygnałów o małych prądach. A co jeśli ogniwa są nierównomiernie rozładowane? No, popłynie spory prąd.

  • Halko, my tu czekamy na nowy artykuł, już pięć miesięcy :c

 26. ….dlaczego jednoczesnie? przecież można przełączać cele stopniowo i w dowolnej kolejności. Nie powinno być zwarć jeśli zastosuje DPDT on-off-on. (dostepne np. na ebay’u). Mam w ten sposób połaczone 4 baterie od laptopa i z przełączaniem nie ma żadnych problemów.

 27. Połączenie szeregowe/równoległe

 28. Zrobiłem sobie ten balancer na 4 cele połączone szeregowo. Podczas podłączania w kolejności : + baterii i pierwsza cela, spaliło mi BD244.
  O co chodzi ? Zwarcia żadnego nie zrobiłem.

 29. No przecież balancer trzeba podłączyć do baterii, tak ?
  Właśnie podczepiam to tak jak pod linkiem.
  Przylutowałem plus jednego akumulatora do emitera BD244 a następnie chciałem przylutować minus akumulatorka do kolektora BD244. i wtedy tranzystor się spalił. Zasilacza nie podłączałem dlatego mnie to dziwi.
  Wartości oporników dobrałem według podanej wcześniej tabelki.
  R1 – 22k –R2 33k
  Tranzystory były nówki. Podłączenie poprawne.

  • A widzisz bo napisałeś + baterii i pierwsza cela. Pierwsza cela to ta od strony minusa, stąd wydało mi się to niepoprawne.

   No musisz przede wszystkim sprawdzić ten układ jakimś małym prądem, możesz dać w szereg jakiś opornik lub żaróweczkę, co by nie uszkodzić tranzystora dużym prądem. Powinieneś to sprawdzić, mimo że rezystory dobierałeś z tabelki. Ewentualnie podłącz do rozładowanego ogniwa i ładuj, zobaczysz na ilu się zatrzyma. A na pewno nie podłączyłeś tego odwrotnie? Wiem, wiem, ale czasem najprostsze błędy najtrudniej dostrzec :)

 30. Dzięki za odpowiedź. Zwarcia i błędy z mojej strony już wykluczyłem.
  Na próbę, na samym początku podłączyłem 2 akumulatorki i działało ok. Bardziej naładowana cela doszła do 4,21 i ani grama wyżej.
  Z tym że tam, plus ogniwa podłączałem na końcu.
  W artykule jest sugestia żeby przylutować balancer do ogniw ale czy jakieś procesy nie spowodują zwarcia lub innych uszkodzeń ? Analizując mój przypadek wydaje się to uzasadnione. Zawsze jakiś przewód może się oderwać i ”po ptokach” :)
  Trochę się boję zostawiać tego pakietu w urządzeniu.

 31. Wracam do tematu po dłuższej przerwie. Analizując całą sytuację doszedłem do pytania: czy powodem palącego się tranzystora był fakt podłączenia wszystkich tranzystorów do wspólnego radiatora bez izolacji ?

 32. Przeoczyłem. Dzięki wielkie.

 33. No i kolejna porażka. Odłączyłem wspólny radiator, zamieniłem spalony bd 244 i tl431 oraz oporniki na nowy komplet. Podłączam 5 takich kompletów do 5 ogniw, bez podpinania ładowarki i tranzystor na ogniwie najbliżej plusa momentalnie robi się ciepły.
  Normalnie ”rynce opadajo”. Co robię źle ? Wszystkie ogniwa są w tej chwili naładowane do ok 3,78V. Po podłączeniu zespołu balanserów na pierwszej ( od plusa) celi napięcie spada a BD robi się ciepły…Inne są stabilne.

 34. Powiedzmy że wychodzę na prostą :) Układ ładuje, nic się nie pali ale…. Najbardziej naładowane ogniwo podchodzi do 4,2V i przestaje się ładować a słabsze ogniwa się już ładować się nie chcą. Układ przestaje pobierać prąd z momentem naładowania się pierwszego ogniwa. Czy to wina tolerancji oporników ? A może dlatego że tranzystory i tl 431 są od różnych producentów ?

  • Czy sprawdziłeś jak układ się zachowuje pod zasilaczem? Tak jak zalecałem? Podłącz go pod zasilacz z dwoma miernikami, jednym mierz prąd na zakresie 200 mA a drugim napięcie. Zwiększaj napięcie POWOLI i sprawdź kiedy prąd pójdzie w górę, ale rób to powoli żeby nie przepalić bezpiecznika w mierniku mierzącym prąd bo prąd zwiększy się bardzo szybko.

   Wczoraj wykonałem trzy takie układy dla pakietu który ma być ładowany z solara bez żadnego BMSa. Żadnych problemów nie miałem. Użyłem rezystorów 15K + 22K, musiałem jedynie przebrać te co miałem bo miały ogromny rozrzut. Użyłem chyba 15.00K oraz 22.05K, co już dało mi napięcie zadziałania na poziomie 4.21V. Dla przykładu rezystory 15.5K + 21.5K dadzą napięcie 4.3V. Więc radzę je po prostu sprawdzić pod tym kątem.

 35. Dzięki za odpowiedź. Sprawdzałem pod ładowarką z regulacją prądu i napięcia z podpiętymi miernikami. Żeby nie bawić się w dobór oporników zamierzam podczepić potki pomiędzy r1 i r2.
  Jakie napięcie maksymalnie mogę podać na pakiet 5S żeby było bezpiecznie ? Każdy miernik pokazuje mi trochę inne napięcie.

 36. Jak się będziesz zastanawiał skąd nawaliło Ci tyle wyświetleń, to wrzuciłem linka na grupę e-bikersów :D Propsy, mega projekt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: