Building li-ion pack out of 18650 cells pt.2

18650_bSorry, only automatic translation is available.

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

35 Comments

 1. Cześć,
  Ciekawy opis. Mała wskazówka do której można się zastosować… ale nie jest to mus ;) Zwykle w dobrych instalacjach użytkowanych w środowisku typu sól+wilgoć, do podłączania stosuje się kable miedziane w których żyły są pocynowane. Dzięki temu kabel taki przeżyje więcej niż dwa sezony a plecionka w środku nie zacznie się łamać przy najmniejszym poruszeniu kablem.

  • Dzięki za wskazówkę, nie zdawałem sobie z tego sprawy :)

   Na szczęście swój pakiet będę ładował w domu także na nieprzyjazne warunki będzie narażony tylko podczas jazdy. Po za tym to ogniwa z odzysku, nawet nie zakładam że przeżyją dwa sezony :)

 2. Czy trzymanie zgrzewarki za końcówki bez jakiejkolwiek izolacji w trakcie jej pracy jest bezpieczne?

 3. Witaj, czemu film “Zgrzewanie ogniw 18650 DIY” został zablokowany w innych krajach? zadałem Tobie tam pytanie i byłem ciekaw twojej opinii.

  • Nagle, po 1,5 roku, YT znalazł tam muzykę w tle i już się znalazło dwóch chętnych, jeden zablokował film w 240 krajach a drugi chciał na nim zarabiać… o losie… podmieniłem dźwięk, powinien być niebawem dostępny. Ale niestety nawet nie czytam komentarzy na YT, jak chcesz się o coś zapytać to tutaj jest dobre miejsce na takie pytania :)

  • Ja przymierzam się do robienia baterii do zasilania domu, chodzi tylko o to aby zasilała wieczorem, prądem ładowanym z paneli słonecznych w dzień. Jest to dosyć budżetowy projekt :) mam do wykorzystania UPS 2,7 KW , był by chyba dobry, tylko że on działa na żelowe baterie.
   Moje pytanie jest takie, czy dało by się zrobić taka elektronikę baterii litowej, aby dla ładowarki zachowywała się jak żelowa czy ołowiowa? to znaczy jak osiągnie swoje napięcie to aby sama odcinała ładowanie. Było by świetnie wykorzystać to co mam. Do testowania mam mniejszy UPS 900W, tez na żelowe baterie.

  • Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia, pewnie by się dało, ale raczej będzie więcej kombinowania niż jak z dołożeniem ładowarki 3S dla li-ion.

   Ale czy żelowe lub jakieś zwykłe kwasówki do głębokiego rozładowania nie będą tańsze w eksploatacji?

   Jeśli UPS ma zasilać dom, to powinien mieć raczej sinus na wyjściu. Jeśli ma przebieg prostokątny lub inny dziwoląg to nie będą działały urządzenia z silnikami i klasycznymi transformatorami, jedynie przetwornice (tv, laptop) lub obciążenia oporowe (żarówki). Ale lepiej sprawdź sam bo ja tutaj żadnym ekspertem nie jestem :)

 4. A czy używając ogniw z laptopa 3.7v do wkrętarki 19v (5 ogniw)
  zamiast balansera można by zastosować 5szt ładowarek na układzie
  TP4056. po jednej sztuce na celę?. To jest ładowarka 1A z możliwością ustawienia prądu ładowania, z automatycznym wyłączeniem po naładowaniu do 4,2V.

  • Ogniwa z laptopa nie nadają się do wkrętarki. Chyba że do lekkich prac.

   TP4056 nie nadaje się do takiego zastosowania, łącząc układy szeregowo może dojść do przekroczenia napięcia pojedynczego układu i jego uszkodzenia, łącząc równolegle powstanie zwarcie na wszystkich celach.

 5. Tomasz: Jestem w trakcie projektu zasilania awaryjnego z paneli PV i ogniw 18650 i do zasilania domu nie nadaja sie zaden UPS z raci tego ze za duzo energii traci sie do samego działania UPSa przy moim APC1000 blisko 50W idzie na dzialanie układu w upsie.Od roku czasu używam przetwornicy VOLT 300W sinus i sprawuje sie świetnie w tamtym roku przepracowała 200kw/h aczkolwiek tez ma wady, nie mozna przekroczyc 30V na wejsciu ( przy instalacji 24V ) bo rozwalą sie tranzystory klucze a to niestety przy ładowarkach solarnych z PWN łatwo osiagnąć bo panele maja napięcie jałowe do 37V. W razie pytań służę pomocą

 6. Jaki masz czas zgrzewania ? Zrobiłem taką zgrzewarkę na innym rdzeniu ale przekrój prawie ze taki sam, mam w stanie jałowym na elektrodach 2,18V i niestety zgrzewy nie przechodzą testu na zrywanie, są wytopione dołeczki ale nie zgrzane blachy ze sobą a dłuższy zgrzew dziurawi ogniwo… Narazie steruję nogą ale to nie zmienia faktu ze 1/10 zgrzewów powinien się udać.. Doradź co zrobić ? Dowinąć na wyższe napięcie jeszcze jeden zwój ?

  • 2.18V może być trochę przymało. Sprawdź jaki masz prąd w zwarciu. Jak łączysz elektrody z uzwojeniem? To musi być zrobione solidnie bo jakiekolwiek spadki napięcia powodują że prąd będzie mizerny.

  • Prąd był duży bo drut 2,5mm^ miedziany topiło w moment. Nie mam miernika żeby ten prąd zmierzyć. Dowinąłem dzisiaj jeden zwój i mam 2.7V. Prąd organoleptycznie nie spadł chyba za wiele. Na końcach linki mam zaciśnięte miedziane(cynowane) oczka i do tego elektrody przykręcone śrubą m8 z drutu 10mm^. … Jak bardzo zaostrzyć elektrody ?

   Dzięki za odpowiedź.

  • Nie powinny być w ogóle ostre aby nie robiły dziur, ale zeszlifowane na tyle aby zgrzew był na tyle mały aby zgrzewarka sobie z nim poradziła. Wszystko wygląda ok, kombinuj w takim razie z elektrodami. Najlepiej jak byś wrzucił jakieś zdjęcia jak to wygląda i jak wyglądają takie zgrzewy.

 7. Wpis już trochę stary, ale mam nadzieje, że dalej aktualny. Ktoś już pytał o ładowanie pakietu przy pomocy kilku modułów TP4056. Trochę poszperałem i znalazłem pewien projekt: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15585089. Jak widać jest to wykonalne, jednak potrzebna jest separacja galwaniczna dla każdego układu z osobna. Można wykorzystać do tego jeden transformator z jednym uzwojeniem wtórnym ale z kilkoma mostkami Gretza + stabilizatory 5V/1A? Lub czy jest jakiś łatwiejszy i tańszy sposób na separacje galwaniczną niż przewijanie trafa lub wykorzystanie kilku traf?

  • Sposób od dawna znany ale trochę uciążliwy bo dla każdego modułu trzeba dać osobny zasilacz, np ładowarkę od komórki.

   Jeśli chcesz zrobić to na trafie to potrzebujesz osobnego uzwojenia wtórnego dla każdego modułu, co nie powinno być trudne do zrobienia. Możesz wypruć jakieś stare trafo i nawinąć po swojemu. Nie potrzebujesz do tego stabilizatora, sam mostek wystarczy, TP4056 może pracować od 4.5V do 8V. Ale pamiętaj że czym większa różnica napięcia pomiędzy wejściem a zaciskami aku, tym bardziej będzie się ten moduł grzał i będzie zmniejszał prąd ładowania. Napięcie uzwojenia 4V powinno być ok.

   Sam ostatnio w ten sposób wykorzystałem moduły TP4056 do ładowania pakietu 3S na działce, moduły zasilam z niewielkich paneli słonecznych :)

 8. Dzięki za odpowiedź. Masz może link do jakiegoś dobrego poradnika odnośnie przewijania traf pod własne cele? Nigdy tego nie robiłem, i jakoś mam opory, że wszystko pójdzie z dymem :)

  Jeszcze odnośnie tych ładowarek do telefonu. Takie tanie, chińskie ładowarki z allegro za kilka zł pod 230V posiadają separacje galwaniczną, czy działają tylko na zasadzie przetwornicy step-down?

  • Z pewnością znajdziesz jakiś poradnik jak przewijać trafa. Najlepiej wytnij całe uzwojenie wtórne i nawet zwykłym kabelkiem nawiń nowe uzwojenia. Najpierw zrób jeden zwój czyli przepleć przez obydwie strony kształtki (lub tylko przez środek jeśli to toroid) i zmierz jakie napięcie daje taki jeden zwój, i wtedy będziesz wiedział ile ich nawijać dla każdego kolejnego wtórnego. Nawiń ciasno albo czymś zalej żeby nie burczało. To wszystko :)

   Raczej wszystkie ładowarki powinny być odseparowane od sieci, w przeciwnym razie dotknięcie do usb spowodowałoby porażenie prądem. Jedynie zasilacze w żarówkach czasem nie są odseparowane, ale w ładowarkach takich jaj nie ma. Rozejrzyj się za starymi ładowarkami, np od nokii, nie miały one stabilizacji, ale napięcie na poziomie 7V ładnie przysiądzie pod obciążeniem i będzie to działać. Dobrze gdyby taka ładowarka dysponowała prądem 1A, ale jak będzie mniej to nic się nie stanie, TP4056 będzie i tak ładował poprawnie.

 9. Czy poszczególne cele muszą mieć tyle samo ogniw? Czy można po prostu tak podobierać 6 ogniw o słabszej pojemności w pojedynczej celi by dorównywały celi z 4 ogniwami lepszej jakości?

  • Można, i będzie to działało tak jak myślisz, ale takie cele będą ulegać rozbalansowaniu dużo szybciej niż takie “normalne”. Chyba że te ogniwa dobierzesz tak że wypadkowa rezystancja wewnętrzna również będzie taka sama.

 10. Cześć!
  Czy masz jakieś dobre źródło na taśmę do zgrzewania? I czy kiedykolwiek próbowałeś zgrzewać blachą “alpaką”?
  Mam blaszke 0.2mm x 7mm niby w pełni niklowa i mam ogromny problem, żeby ją poprawnie zgrzać z ogniwem. Elektrody wydają się ok, wykonane z pręta fi10 z emelduru(stop na elektrody do zgrzewarek), 3x25mm^2 uzwojenie. Z zewnątrz po zgrzaniu zgrzewy wydają się być w porządku, natomiast test zrywania pokazuje ze jest zupełnie inaczej. Pozostają w ogniwach jedynie mocne wgniecenia od nacisku elektrod. Sterownik wysterowany na preimpuls 20ms + przerwa 50ms + impuls właściwy 100ms i wychodzi jak piszę… Nie mam pomysłu co może być nie tak. Próbowałem elektrody zbliżyć do siebie, ale wtedy widać ewidentnie przepalone blaszki.
  Pozdrawiam

 11. Cześć, jak uzyskać napięcie 8,4V z sześciu baterii 18650? Kupiłem lampke na ebay-u i ona jest zasilana baterią 8,4 V 9600mAh (pisze 18650 set). Mam kilka tych baterii ze starego laptopa i chciałbym je użyć jako zapas. Ale nie wiem jak uzyskać z nich 8,4V.

 12. Taka uwaga w podtekście czy tam dziale “złącze balansera ” jest wzmianka o cytuje:”Czy to będzie BMS, czy zwykłe złącze JST dla ładowarki….” a czy to nie czasem powinno być złącze BLS ?

 13. Zaintrygowało mnie łączenie ogniw na termogluta – z jednej strony demonizowane jest lutowanie blaszek ogniw, a z drugiej, na samo ogniwo wylewamy klei o temp. ponad 100*C… Ja używam do tego celu silikonu. Dłużej wiąże, ale łączę ogniwa w temperaturze pokojowej.

  • Masa tego kleju w porównaniu z masą ogniw jest tak znikoma, że po dociśnięciu klej momentalnie zastyga. Nie ma tutaj żadnego podnoszenia temperatury, no, może o te 2-3 stopnie?

   A co z rękawami termokurczliwymi? Też nie powinno się ich stosować?

   Lutowanie jest niepolecane może nie dla tego że przegrzewa się w ten sposób ogniwa, bo można spokojnie to zrobić bez przegrzewania, ale podczas lutowania można bardzo łatwo uszkodzić izolację na dodatnim biegunie ogniwa, co później podczas eksploatacji i wstrząsów tylko pogłębi problem i może dojść do zwarcia celi.

   Kolejna rzecz, to ogniwom temperatura nie zaszkodzi. Temperatura szkodzi podczas ładowania lub rozładowywania i powoduje przyśpieszone starzenie. Chyba że mówimy o temperaturze w której gotuje się elektrolit i puszcza CID, no to ja nie wiem co to musi być za klej :)

   Chyba Cię gdzieś Tomku nastraszyli za mocno :)

 14. Czesc podales ta stronke (hobbyking) aby sobie baterie kupic.
  https://hobbyking.com/de_de/zippy-compact-4000mah-10s-25c-lipo-pack.html

  Chce zrobic swoj wlasny rower, na 37v i 250w , aby jezdzil tylko do 25 km/h
  (powyzej trzeba rower w niemczech rejestrowac jako motorower..)
  wiec chce to miec legalnie, poniewaz punkty moga poleciec i slone kary..

  Wracajac do pytanie, wystarcza mi takie trzy baterie ? i je poprostu szeregowo podlaczyc?

  z gory dzieki :)

  • Nie szeregowo, a równolegle. Jedna taka bateria da 37V napięcia roboczego. Szeregowo dostałbyś 111V. Równolegle będzie 37V i potroisz pojemność do 12Ah co będzie całkiem sensowne. Nie wiem na jakie to dystanse, ale przy 25km/h rower powinien spokojnie przejechać te 100km. Myślę że dwa takie pakiety by załatwiły sprawę, a zawsze w razie potrzeby można dołożyć kolejny.

   Musisz jeszcze pomyśleć jak będziesz to ładować i ewentualnie zabezpieczać.

 15. Buduję 2 akumulatory 5s5p. Jak dobrać odpowiednią ładowarkę do pakietu. Gdzieś słyszałem ,że ważny jest taki parametr jak prąd balansowania , czy w takim razie mogę zastosować jakąś najtańszą ładowarkę procesorowa?

  • Napisz więcej jak to ma wyglądać. Wbudowany układ ładująco-nadzorujący w pakiecie i ładowarka z jedną wtyczką DC/modelarską, czy goły pakiet ze złączem balansera i ładowarka modelarska?

 16. To będzie goły pakiet ze złączem balansera. Pakiet będzie na ogniwach wysokoprądowych keeppower 5.2Ah/20A. Mam jeszcze pytanie, czy po podłączeniu czerwonego kabla od złącza balensera do plusa pakietu, każdy kolejny czarny kabel podłączamy do punktu łączenia pakietów ? Jesli tak to szósty czarny kabel w moim pakiecie będzie zbędny, bo mój pakiet to 5S.

  • keeppower 5.2Ah? Ale to chyba 26650? Nie lepiej (taniej) zrobić z większej ilości 18650 jakichś samsungów?

   Jeśli pakiet 5S, to wtyczka balansera 6 pin. Wszystko się zgadza. Tylko zanim podłączysz to do ładowarki, warto przelecieć miernikiem po wtyczce czy nic nie jest zamienione. Ładowarce taki błąd może się nie spodobać.

   No i ładowarka. Jeśli to będzie 5P to z ogniw 5.2Ah wyjdzie 26Ah – dużo. Jeśli ogniwa są nowe to i z balansowaniem nie będzie dużo roboty, ale z czasem zużywania balansowanie będzie trwało dłużej. Ładowarki modelarskie nie mają zbyt dużego prądu balansowania ale powinny sobie poradzić, tym bardziej jeśli ustawi się balansowanie od samego początku ładowania a nie np. od fazy CV. Zajrzyj tutaj: http://mdiy.pl/ladowarki-modelarskie-250w-10a-icharger-reaktor-charsoon-omowienie-i-obsluga/

   Ładowanie prądem 10A powinno być wystarczające dla pakietu 26Ah, no chyba że chcesz szybciej, ale pamiętaj też o wydajnym zasilaczu. Z tym prądem balansowania to może być przymało, może jednak warto zastosować tam jakiś porządny BMS? Przecież on może pracować równolegle z ładowarką, a przy tak dużym pakiecie ochrona podczas pracy jest bardzo wskazana.

 17. a ja dalej nie wiem jak polaczyc baterie do mojej wkretarki 18 v xd i ile ich moge dac i jakich

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: