Dorobienie podświetlenia do wyświetlacza LCD

Czasem okazyjnie można nabyć fajny wyświetlacz (typu HD44780), z wielkimi cyframi i/lub dużą ilością znaków. Niestety, za okazyjną cenę wyświetlacz taki nie będzie posiadał podświetlenia, a jego odpowiednik z podświetleniem kosztuje kilkukrotnie więcej. Wyświetlacz taki często jest o wiele cieńszy, bo nie zawiera właśnie podświetlenia. Typowa odległość między samym wyświetlaczem a płytką drukowaną wynosi nie więcej jak 1,5mm – jednak wbrew pozorom dołożenie podświetlenia nie jest trudne.

Potrzebna nam będzie cienka plexi, nie grubsza jak 1,5mm, świetnie nadaje się do tego celu przeźroczyste pudełko płyty CD. Wycinamy potrzebny nam kawałek (taki który wejdzie pod wyświetlacz, a jednocześnie pokryje całą powierzchnię) zostawiając niewielki wypustek na diodę tak jak jest to zrobione w fabrycznych produktach. Brzegi plexi muszą być jak najlepiej gładkie, dobrze będzie je zrównać drobnym pilnikiem.

Istnieją dwa (tanie) fabryczne rodzaje podświetlenia: 1 – kilkanaście diod smd zalanych rozpraszającym tworzywem (np silikonem) znajdujących się pod wyświetlaczem jako osobny moduł na osobnej pcb, 2 – jedna lub dwie diody świecące z boku wyświetlacza na odpowiednio przygotowane tworzywo. Tutaj wykorzystamy ten drugi sposób. Zasada działania jest prosta. Tworzywo rozprasza światło, czym dalej od diody tworzywo jest bardziej matowe dzięki czemu wyświetlacz jest podświetlony z jednakową jasnością w każdym miejscu. Czym dalej od diody, tworzywo bardziej rozprasza światło.
Tutaj wykorzystamy ten sam efekt, plexi należy zmatowić tak jak na obrazku… przy samej diodzie w zasadzie nie trzeba nic robić, a czym bliżej końca tym grubszym papierem matujemy. W tym przypadku użyłem papierów o trzech różnych ziarnach, przy diodzie 500, na środku 200, na końcu 40 – przy czym trzeba się postarać aby uzyskać jak najbardziej łagodne przejście.

Na płytkę wyświetlacza dobrze będzie nakleić lustrzaną taśmę, nieco zwiększy to efekt.

Dioda. Najlepiej będzie użyć „superjasnej” diody, o wąskim kącie świecenia ok 10*. Dioda może być o średnicy 3mm, a jeśli nie, można użyć diody 5mm i spiłować ją na płasko – ale pozostawiając soczewkę bez której efekt będzie beznadziejny. Na końcu wypustka wykonujemy otwór w który wpuścimy diodę, dobrze będzie ją dokleić, np „gorącym glutem”.

Całość montujemy w wyświetlaczu i składamy. Efekt powinien być zadowalający. Jeśli nie, można jeszcze się pobawić w matowienie plexi, doświadczalnie dobrać rozproszenie w poszczególnych miejscach. Tak wygląda duży wyświetlacz 2×16 w którym dodałem zielone podświetlenie. Dla lepszego efektu można dać dwie diody, po dwóch stronach wyświetlacza – w tym przypadku było to nie możliwe bo wyświetlacz docelowo będzie skrócony aby na styk wszedł w przedni panel.

3.67 avg. rating (78% score) - 3 votes

2 komentarze

  1. Z podświetlanie mi się podobało. Od razu pomyślałem, mam dwa lcd 20×2 znaki i sobie zrobię podświetlanie, ale zawiodłem się bo na moich lcd od spodu jest nieprzepuszczająca światło folia srebrna.

  2. Folię od spodu odklejamy. Nic się nie wydarzy. Ja podświetliłem swój multimetr. I jak kolega opisuje najpierw podświetliłem od spodu, ale kilkanaście ledów trochę mnie zaczęło drażnić. Za słabe rozproszenie dawało zbyt amatorski efekt;) Więc przeszedłem do wersji 2. No normalnie jak fabryka panie:)

    Najlepsze jest to, że robiłem to przedwczoraj, a dziś przeczytałem ten poradnik:D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: