(Polski) Kalibracja multimetrów, napięcie wzorcowe

Sorry, this entry is only available in Polski.

5.00 avg. rating (99% score) - 8 votes

21 Comments

 1. Analog Devices posiada fajne źródła napięć referencyjnych z serii AD45XX (np. AD4520 – 2,048V) o dokładności 0,02% w cenie korzystniejszej niż wspomniany układ od Maxima.

 2. Ups, chodziło o układy z serii ADR45XX.
  Przydała by się możliwość edycji komentarzy.

  • Fajnie, tylko chodzi o dostępność. Praktycznie nie da się tego kupić w kraju kwitnącej lipy. Chociaż te źródełko które kupiłem w zupełności wystarcza do multimetrów 3,5 cyfry :)

  • ElSor, dzięki, odnalazłem ten opis i zamieniłem tekst który wkleiłeś (sporo bezskładnego bełkotu z translatora) na link z tłumaczeniem na angielski, translatory dużo lepiej sobie radzą z rosyjskim jeśli tłumacza na angielski, z resztą można przełączyć.

   Opis pokazuje jak wyregulować multimetr ut-70a na chyba wszystkich funkcjach, ale nie ma tam słowa o dzielniku napięcia który u mnie wprowadzał spory błąd, i należy go poprawić aby czynność taką nazwać kalibracją. Samo podkręcenie potencjometrem i ustawienie tylko jednego zakresu 200mV będzie co najwyżej regulacją :) Po za tym, użyłem dobrego potencjometru znalezionego metodą którą opisałem :) W drugim mierniku bazarowym ten sposób też zadziałał i bez problemu podregulowałem wskazania.

 3. ..Wszystko było dobrze, dopóki nie zakupiłem nowego miernika z wyświetlaczem do 6000 zamiast jak dotychczasowo do 2000. …
  O co chodzi z tymi wyświetlaczami?Czasem spotykam także opis np. wyświetlacz 3.5 cyfry.
  Czy możesz to wytłumaczyć?

  • Miernik nie mierzy do przykładowo 1,999V ale do 5,999V. Bardzo popularne i często występujące napięcia takie jak 2,5V 3,3V 5V możesz mierzyć z rozdzielczością 1mV a nie 10. Mi było to potrzebne do pomiaru ogniw li-ion, bo przeładowanie już o 10mV może im zaszkodzić.

 4. Masz na myśl najmniejszy zakres jaki można ustawić do pomiaru, a potem wyświetlić?
  Np. do 2v?

 5. hej,
  a wie moze ktos jak skalibrowac stary poczciwy Metex m-3610 ?
  lub zna jakis link? sa tam tylko dwa potencjometry, jeden przy boczniku/gniazdach na kable taki maly bialy ceramiczny, i drugi w poblizu wyswietlacza/ i ICL taki wieloobrotowy.

  • Ten wieloobrotowy to może być główne napięcie odniesienia dla wszystkich pomiarów, uważaj. Jeśli nie ma innych potencjometrów to być może zastosowano na tyle precyzyjne rezystory, że nie było potrzeby na dodatkowe regulacje. Spróbuj nim delikatnie pokręcić, zaznacz sobie najpierw flamastrem jego położenie i licz obroty – tak aby można było wrócić do pierwotnego położenia w razie czego. Jak wykalibrujesz pomiar i zakres jakie Cię interesują, to sprawdź czy inne się nie rozjechały.

 6. Siema, a skąd masz pewność że te napięcie odniesienia z BG zostało poprawnie zmierzone?
  Chinole bardzo często kłamią i nie sprawdzają sprzętu, czyli np. te źródło mogło być mierzone byle jakim miernikiem z chińskiego bazaru od rybaka za 5zł…

  • Pewności nie mam, oczywiście mogą lecieć w kulki i wartości powpisywać sobie z kosmosu a sam układ może być podrobiony, u nich wszystko jest możliwe. Nie wiem czemu jednak mieliby to robić, te moduły były sprawdzane niejednokrotnie przez kupujących, którzy potwierdzali autentyczność danych na naklejce, używając dobrych woltomierzy z certyfikatami kalibracji itp. Na opinię że dane te są wyssane z palca jakoś nie trafiłem, gdybym trafił to na pewno bym tego nie kupił. Po za tym cena kolego, cena. Na wzorzec z pewnego źródła trzeba wydać dużo więcej. A ten nawet jak by był trochę oszukany to i tak będzie w zupełności wystarczający dla amatora :)

 7. Witam, mam problem trochę inny niż kalibracja, ale wydaje mi się że mieści się w zakresie materiału.
  Otóż kupiłem woltomierz panelowy pm-438, i potrzebuję oszukać go w taki sposób aby dla napięcia z zakresu 7-13mV pokazywał napięcie 21, wiem że trzeba podmienić w nim któryś z rezystorów, niestety nie wiem który i sam nie potrafię sobie z tym poradzić. Jesteś w stanie mi pomóc? Pozdrawiam.

 8. Witam, mam pytanie czy miernik UT139C ma faktycznie, tak jak jest w instrukcji, zakres 6A dla prądu stałego?

 9. A co powiesz o wykorzystaniu LM317 jako wzorca? Tam wystepuje właśnie stałe napięcie między wyjściem a pinem ADJ.

 10. Ja bym do tego zadania posłużył się dowolnym źródłem napięcia byleby było bez szumów i metodą porównania z użyciem drugiego urządzenia o wystarczająco wyższej klasie. Mam tu na myśli przygotowanie sobie układu z przetwornikiem sigma-delta 24bit.
  Dobrze zaprojektowany układ z odpowiednim źródłem odniesienia powinien być wystarczająco dokładny zakładając najgorsze warunki żeby skalibrować multimetry 3 1/2 i 4 1/2 cyfry. Odczyt z przetwornika po I2C czy SPI powinien być banalny dla każdego posługującego BASCOM albo arduino i innymi współczesnymi dobrodziejstwami.

 11. Teraz na allegro od użytkownika “mirtek”można kupić za “grosze” źródła napięcia o dokładności 0,01% : REF 32xx na różne napięcia i REF102C na 10V (nie wymaga termostatu), do tego użytkownik “marekmagda” sprzedaje również za “grosze” Polskie rezystory z demontażu 0,01% z których można zrobić potrzebne dzielniki napięcia i mamy gotowe “laboratorium wzorcowe”, o czym jeszcze parę lat temu można było pomarzyć

 12. Z tym “poprawianiem” dzielników rezystorami, to mam wątpliwości.
  reztstancja zmienia sie wraz z temperatura i jezeli wstawimy tam popularne rezystory, to dzielnik bedzie zmienial proporcje podzialu zaleznie od temperatury.
  Takze uzywanie nieprecyzyjnych rezystorow, tylko pozornie skalibruje miernik. Nadal nie mozemy byc pewni jego wskazan, a chyba o to nam chodzi.
  Natomiast sprawdzone pewne rezystory do dzielnika, moga byc drozsze niz sam miernik.
  Dlatego prosty miernik moze byc duzo drozszy niz zbajerami. nie ze wzgledu na mozliwosci, ale z powodu dokladnosci i stalosci parametrow.

  • A najgorszy miernik to taki który jawnie leci sobie w kulki z pomiarami, nie ważne czy ma w środku pseudo-precyzyjne chińskie rezystory czy nie :)

   O ile procent lub raczej promili zmieni się rezystancja takiego rezystora przy zmianie temperatury o 5 stopni (takie mam zmiany temperatury zima-lato), a o ile takiego pseudo-precyzyjnego, uwzględniając wpływ tej temperatury na wszystkie pozostałe elementy miernika? Czy tak malutka zmiana (rezystancji) w ogóle wpłynie na wskazania ostatniej cyfry, jeśli jest to raptem druga czy trzecia cyfra po przecinku? Pytania można potraktować jako retoryczne, bo końcowo pewnie będzie to 1mV albo i nie :)

   Dla tego przy tanim mierniku taka podmiana może tylko poprawić jego działanie. Przy porządnym mierniku… nie trzeba robić takich rzeczy :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: