Kamerka na podczerwień

Kamerka internetowa na podczerwień. Zwykła kamerka przerobiona według opisu z tej strony. Urządzenie oświetla sobie teren w całkowitych ciemnościach, światłem w paśmie podczerwieni nie widzialnym ludzkim okiem. Działa na zasadzie noktowizora aktywnego. Może służyć do monitoringu pomieszczeń zarówno w dzień, jak i nocą. Zasięg to około 2,5m do 3m.

Wystarczy rozebrać optykę kamerki, i wyjąć specjalny filtr który reguluje  natężenie poszególnych pasm światła widzialnego (zielony kwadracik na fotografii), i zamiast niego włożyć kawałek ciemnej (naświetlonej) kliszy fotograficznej. Po takim zabiegu, nasza kamerka będzie czuła na takie światło. Aby oświetlić jej teren, zamontowałem dookoła obiektywu 9 silnych diod IR, zasilanych z portu USB przez opornik. Oczywiście jeśli chcemy uzyskać większy zasięg, należy użyć diod o odpowiednio większej mocy…

Dodatkową ciekawostką może być obserwowanie rozgrzanych elementów, które jak wiadomo emitują promieniowanie podczerwone przy wyższej temperaturze. Wystarczy odłączyć oświetlenie IR aby zobaczyć np. rozgrzany grot lutownicy. Oczywiście każde ciało emituje promieniowanie podczerwone, tyle że w znikomych ilościach – które można wychwycić bardzo czułym sprzętem.

Następną ciekawostką jest możliwość „prześwietlania” obudów odbiorników IR. Jak wiadomo wykonane sa one z tworzywa przepuszczającego tylko światło podczerwone w określonej częstotliwości (np 950nm). dla ludzkiego oka obudowy tych elementów są czarne – jednak dla naszej kamerki przeźroczyste! Doskonale widać wewnętrzną strukturę odbiorników (zdjęcia odbiornika TSOP i odbiornika SFH).

Oczywiście światło z diod widoczne na niektórych fotografiach, nie jest widoczne dla ludzkiego oka – ale filtr w aparacie którym robiłem zdjęcie nie mógł być idealny, i przepuścił trochę pasma podczerwonego. Poniżej filmik prezentujący działanie. Światło włączonego monitora nie oświetla dodatkowo pomieszczenia, jest ledwie widzialne przez kamerkę.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

3 komentarze

  1. Witam,
    Jako, że nie znam zbyt dobrze angielskiego chciałem się zapytać czy ta naświetlona klisza ma być wywołana?

    • Przyłączam sie do pytania kolegi „mateusza”.
      Super projekcik, pozdrawiam.

  2. wywołana klisza, film kolorowy, 2 maxymalnie czarne kawałki jakie można znaleźć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: