Kolorofon na USB

kolorofon9Prosty projekt, którego celem było przywrócenie do życia poczciwego kolorofonu C-230B. Wszystko co wewnątrz zostało wymienione. Żarówki to 230V/40W z gwintem E14. Rzec można że sterownik to po prostu Discolitez, ale urządzenie jest kompatybilne z każdym innym obsługującym port LPT. Urządzenie obsługuje łącznie 4 kanały, trzy pierwsze to lampy kolorofonu, a czwarty to dodatkowe wyjście 230V w tylnej części obudowy, do podłączenia dodatkowego oświetlenia czy też stroboskopu.

Jako konwerter USB-LPT zastosowałem sprawdzoną i cenioną kostkę FT245RL, i sprawuje się bardzo dobrze. Elementami wykonawczymi są triaki BT136, sterowane poprzez optotriaki MOC3041. Te ostatnie posiadają funkcję detekcji zera, więc nie doświadczymy wyskakujących bezpieczników w instalacji domowej. Zasilanie dla części „pierwotnej” pobierane jest ze złącza USB komputera. Na płytce znajduje się dodatkowo dioda sygnalizująca napięcie zasilania, bezpiecznik topikowy na gałęzi 230V, oraz 4 dodatkowe wyjścia sterownika w postaci pinów (sygnały 0V-5V) – więc urządzenie można rozbudować o kolejne elementy wykonawcze. Sama płytka została wykonana w technologii przewlekanej (tylko układ FT245 jest w SMD), posiada niewielkie wymiary 75mm x 80mm więc można ją zaadoptować do praktycznie każdego kolorofonu/obudowy, a ponieważ zasilanie konwertera jest pobierane ze złącza USB, nie ma potrzeby stosowania jakiegokolwiek transformatora co upraszcza sprawę. Moc żarówek można dobrać w szerokim zakresie, nawet do 3x100W, ale pamiętać trzeba że przy takiej mocy triaki wymagać będą dodatkowego chłodzenia w postaci niewielkich radiatorów. Złącza typu ARK umożliwiają łatwy montaż i demontaż okablowania. Reszta zależy już od użytkownika, programu z którego korzysta i jego konfiguracji.

Koszt wykonania:
-kolorofon – free
-układ FT245RL – 15zł
-4x MOC3041 – 6zł
-4x BT136 – 3zł
-gniazdo USB – 2zł
-złącza ARK – 2zł
-3x oprawy E14 – 9zł
-reszta drobnicy – ok.2zł

Sterowniki do FT245R są dostępne tutaj, po zainstalowaniu w systemie pojawi się dodatkowe urządzenie „USB serial port”. Do współpracy z discolitez czy discolitez pro, będziemy potrzebowali specjalnej wtyczki, tzw DLOP’a, do pobrania tutaj, pliczek ten wrzucamy do katalogu DLOPs w katalogu gdzie zainstalował się program.

Napiszę teraz jak szybko skonfigurować program discolitez pro do współpracy z winampem. Na początku w winampie w zakładce „visalisation” musimy wybrać i uruchomić wtyczkę „discolitez proffesional forwarder”. Wszystko. Uruchamiamy nasz program, w zakładce „input” zaznaczamy ikonę winampa, i klikamy na pustym polu poniżej. Pojawi się okienko, klikamy na pierwszym kwadraciku, i teraz w zakłądce „frequency response” ustawiamy sobie zakres częstotliwości oraz siłę, na jaki będzie reagował kanał. W drugiej zakładce nie trzeba nic ruszać, w trzeciej przesuwamy suwak „liveliness” do końca w prawo – czyli sterowanie kanałem będzie bardziej dynamiczne. W polu „preview” mamy podgląd jak zachowuje się kanał, oczywiście ustawienia te trzeba wykonywać przy włączonej muzyce. Zamykamy okienko, i klikamy na kolejny kwadracik i wykonujemy te same czynności, czyli ustawiamy tyle kanałów ile nam jest potrzebne (w tym wypadku 4). W zakładce „output” zaznaczamy ikonkę z wtyczką „dlop loader” i jak poprzednio klikamy poniżej w puste miejsce. W nowym okienku klikamy przycisk ustawień zaraz obok X. Następnie „configure”, „refresh devices”, z lewej wybieramy „FT245R”, klikamy „apply”, zamykamy okienko, w poprzednim oknie klikamy „done”. Teraz z okienka w którym konfigurowaliśmy kanały, chwytamy kursorem myszy nasze kwadraciki i przeciągamy w okienko „dlop loader”, kolejność ma znaczenie, pierwsze pole to kanał 0 itd, (w tym przypadku obsadzam 4 pierwsze). To wszystko. Można jeszcze z lewej strony zapisać wszystko, „save desctop” aby po ponownym otwarciu programu nie trzeba było przez to wszystko przechodzić. Jeszcze jedna uwaga, po ponownym uruchomieniu programu, lub ponownym podłączeniu przewodu USB, należy powtórzyć czynności dotyczące ustawień dlop loader’a. Sterownik jak i wtyczka DLOP są też zawarte w załączniku poniżej.

POBIERZ – pliki projektu eagle 5.4.0, schemat i płytka w PDF, PNG.
.
.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

74 komentarze

 1. Filmik już jest :)

 2. Elegancko, ale w sumie to profanacja sprzetu … żartuję.
  Pozdrawiam i życzę więcej udanych konstrukcji

 3. Elegancko, ale w sumie to profanacja sprzętu … żartuję.
  Pozdrawiam i życzę więcej udanych konstrukcji

 4. Nie nagrzewa ci się ta buda od 40W żarówek? Posiadam podobny kolorofon (też C-230B ale taki z pokrętłami) i zastanawiam się nad przeróbką bo leży i się kurzy.

  I jeszcze jedno pytanie, jak długi może być kabel usb w tym przypadku? Testowałeś?

  Pozdro.

 5. Kolorofon pracował przez jakieś 3 godziny, obudowa zbytnio się nie nagrzała, za to plastikowe filtry światła były tak gorące że nie szło ich dotknąć – ale wszystko w porządku, nie ma najmniejszego śladu.

  A co do przewodu USB, nie wiem, nie sprawdzałem. Według specyfikacji USB maksimum to 5 metrów, ale pewnie jak zwykle można więcej :)

 6. Można prosić o dokładny tytuł piosenki?

 7. Witam. Płytki wykonujesz termoranasferem czy fotochemicznie? Są cudowne:D Moje mi tak nie wychodzą, nie wiem co robię źle. Wykonuję termoransfer na folii do rzutników takiej za 80gr.

  • Karol, płytki wykonuję termotransferem. Zajrzyj za kilka dni na stronę, będzie wieeeelki poradnik płytek drukowanych od A do Z :) W zasadzie to prawie jest skończony tylko jeszcze brakuje zdjęć i filmów z lutowania smd ;)

 8. UWAGA – bo pytało się już kilka osób o to „czarne” obok USB… moja wina bo nie zaznaczyłem na schemacie ani nazwy ani wartości… powinien być to koralik ferrytowy do filtrowania zakłóceń, ja z rozpędu sam sie machnąłem i dałem tam zwykły dławik. Ale ten element można pominąć wlutowując tam rezystor o wartości 10ohm lub nawet zworkę. Choć jeśli przewód USB będzie bardzo długi, dobrze będzie sie pofatygować i dać ten koralik ferrytowy albo chociaż dławik (10uH będzie ok) – tak długi przewód zasilający nie powinien być podpięty na „sztywno”.

 9. chętnie bym się dowiedział, gdzie tak tanio kupiles te wszystkie elementy elektroniczne? Optotriaki po 1,50 zł? Nigdzie takich nie widzialem jeszcze. Jesli bys mogl, to daj odpowiedz.

 10. Mam pytanie czytałem kiedys na elektrodzie ze Ft245Rl obsłuzy 8 kanałow a z tego co widzie to sa 3 kanały + 4 wolne piny czyli razem 7 kanałow.

 11. może ktoś przesłać mi lub zuploadować DLOP’a ponieważ nie mogę go pobrać z linku podanego na stronce z góry wielkie dzięki

  • Przecież DLOP znajduje się w załączniku, pobrałeś go chociaż?

 12. Witam, a da sie zamiast żarówke 230 podłączyć diody led? W takim wupadku rezygnuje z triaków więc podłączam sie przed optotriakami.Ile amperów moge tam podłączyć?

 13. Witam czy ma pan możliwość przerobienia tego pcb na 8 kanałów

 14. witam czy można dodać diody led przed optotriakami
  jako kontrolki zapalających się lamp np zielona dioda zielona lampa
  i czy będą potrzebne rezystory do nich
  diody chciałbym wstawić na przednim panelu sterownika w sumie 5 diod czerwona kontrola zasilania i następnie kolory lamp w kontrolkach niebieska dioda 5mm zielona zółta i czerwona i teraz jest problem bo np niebieska dioda przy innym napięciu się zapala mianowicie mam diodę przezroczystą o kolorze białym ale świeci na niebiesko
  dziękuję za poprzednią odpowiedź
  a i bym zappomniał projekt na 6+

  • Tak, można dodać diody podłączając je do wyjść konwertera, PRZED rezystorami optotriaków. Rezystory dla diod można dobrać tak aby wszystkie świeciły się jednakową jasnością, przy czym nie można przekroczyć dopuszczalnego prądu wyjść konwertera. Na wyjściu konwertera występują stany logiczne 0V lub 5V więc to że jedna dioda działa przy niższym napięciu nie ma żadnego znaczenia.

 15. Witam, czy jest taka możliwość byś dla mnie takie coś zbudował, chodzi mi o sam układ scalony?

 16. Witam mam pytanie do pana czy mogę zastosować moc3042 i czy np przystawka z nieudanej iluminofnii AVT2742 z triakami mogę wykorzystać do podłączenia tych lamp
  bo zostały mi z niej elementy i płytkA

  • Hej.

   MOC3042 jak najbardziej się nadaje, również załącza w zerze sieci. O ile dobrze kojarzę ma inny prąd diody więc musisz sprawdzić i dobrać rezystor.

   Ten kit z AVT zawiera te same elementy, do punktów K1 K2 oraz K3 można bezpośrednio dołączyć wyjścia konwertera FTDI, pamiętając oczywiście o masie.

   Profilaktycznie do triaków radzę dodać gasiki tak jak na schemacie u mnie, dłużej pożyją :)

 17. o a widzi pan bo przegladalem note katalogowa i moc3042 nie moglem sie doszukac prądu

 18. Witam potrzebuję pomocy mianowicie wszystko ładnie cacy tylko że kombinuje jak to uruchomić z jakimś innym programem muzycznym niż winamp np Virtual Dj i nic na ten temat nie znalazłem projekt się udał jestem pełen uznania co do tej iluminofonii bo już robiłem AVT2742 i nie wyszło trawiłem sam płytki później kupiłem i wraz z tymi samymi elementami mi nie działało . No ale nie będę się teraz nad tym rozwodzić tylko prosiłbym o jaką wtyczkę do Virtual dj albo może jakiś program zamiast niego w zamian ?? może jest coś lepszego no bo winamp już staruszek jest i nie każdy go lubi co psuje iluminofonii całą ocenę że działa tylko pod jednym programem co możliwe że nie prawda choć nie wiem . Proszę o Pomoc
  Pozdrawiam

  • Nic na ten temat nie wiem, nie próbowałem sprzęgać tego z innym softem. Podejrzewam że trzeba by napisać dedykowaną wtyczkę.

 19. siema może mi ktoś wykonać taki projekt?? i wystawić na allgero

 20. Witam poskładałem sobie ten kolorofon wszystko działa tylko po jakimś czasie zawiesza mi laptopa tak że nie można nic zrobić(pomaga tylko wyłączenie laptopa) i nie wiem w czym problem specyfikacje laptopa :Procesor Intel Core i5 2.40GHz 3GB RAM grafa ATI Mobility Radeon HD5650 System Windows 7 Home Premium 64bit Winamp 5.6 + DiscoLitez Pro II v1,3 beta prosze o pomoc co może być przyczyną.

  • Winiłbym sterownik od FTDI mimo że jest dedykowany dla Win7. Ewentualnie discolitez lub wtyczkę, choć one nie byłyby w stanie tak ładnie zawiesić komputera. Takie „zamarznięcie” jest spowodowane raczej po stronie sprzętowej, konflikt pomiędzy sterownikiem a sprzętem. Pomocy należy szukać raczej na jakichś forach komputerowych, z win7 nigdy tego nie uruchamiałem. Na XP natomiast działa bezbłędnie, więc może warto go doinstalować specjalnie na sylwestra ;)

   Pzdr

 21. Ewentualnie postawie XP na wirtualnej maszynie i zobaczę co się będzie działo dzięki za pomoc.

 22. Czy można podłączyć pod kanał 100W żarówkę bez radiatora i zarazem nie bać się o spalenie triaka? może poprzez jakiś „mocniejszy” triak (pytam z ciekawości bo nie bardzo się w tym orientuje) , a jeżeli nie to jakich należy użyć radiatorów(chciałbym jak najmniejsze) żeby nie poleciał z tego dymek po kilku godzinnej pracy?

  • Działać będzie ale czy będzie się grzał to proponuję po prostu sprawdzić… paluchem… oczywiście po uprzednim odłączeniu od sieci! ;)

 23. A może zastosowanie mocniejszych triaków np. BT138 poprawi sytuacje przegrzewania się układu. Dużych radiatorów nie dam radu użyć z racji, że zamierzam zamknąć to w osobnej obudowie, w której nie mam zbyt dużo miejsca. Dzięki za odpowiedź.

  • BT136 mogą pracować do 125*C, podokręcaj chociaż jakieś długie blaszki do nich (pozaginaj poziomo), 100W powinny bez problemu pociągnąć i nie zagrzać się mocno. Ale zależy to też od tego jak będą sterowane i jakie jest chłodzenie w obudowie. Nie zapomnij o otworach wentylacyjnych.

   A jak będą zbyt gorące (czyt. będą padać :) ) to można kombinować z jakimiś mocniejszymi, BT138 są 3 razy mocniejsze (12A).

 24. Czyli rozumiem, że BT138 będą się nadawały. Aha i jeszcze się zastanawiałem nad kontrolkami LED (20mA) na obudowie do każdego kanału ( w moim przypadku 8 kanałów), ale nie wiem ile układ pobiera prądu z USB, a nie chce przekroczyć 500mA. Jeszcze raz dzięki za odpowiedź. Bardzo mi już pomogłeś. A projekt oczywiście na +5

  • Tak, BT138 będą ok.

   Diody wcale nie muszą pracować przy 20mA, można dać nieco większe rezystory, np 470ohm. Podłączamy pod wyjścia konwertera tak samo jak są podłączone diody optotriaków. Konwerter FT245 oferuje 24mA na wyjście.

 25. Witam
  Chciałbym się dowiedzieć czy ten bezpiecznik to należy dobierać „normalnie” czyli np. przy 100W ok. 4A czy może jakieś mocniejsze albo zwłoczne?? I jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy rezystory te,przez któe przepływa zasilanie żarówek muszą mieć jakąś większa moc??

 26. czesc słuchaj potrzebuje link strony do tej poisenki MC Mario feat. Cindy Chavez – Last Night A DJ Saved My Life z której ja sciagałes bo gdzie tylko szukałem nigdzie nie ma mozliwosci jej sciagnac ; D dzieki

  • Czemu zakładasz że cokolwiek „ściągałem”? Nie popieram piractwa, nie posiadam linku do pobrania tego utworu.

   Kawałek to 54 feat Nashi – Last night a DJ saved my life (wmc miami stido club mix) i pochodzi ze składanki #1 club hits – best of dance & techno

 27. aha no ok dzieki

 28. Można prosić o poprawienie linku z DLOP bo niestety nie da się pobrać. Pozdrawiam Michał.

  • Link działa, załącznik 1,1MB. Są jakieś problemy z pobieraniem? Jaki błąd? Jaka przeglądarka?

 29. Już działa. Ściągnołem na operze bo mozzilla nie chciała. Zrobiłem tan ukad i nie świeci. Program DISCOLITEZ wyszukuje ładnie układ i teoretycznie powinno wszystko działać. sterowniki zainstalowałem wszystkie. Układ FT245R wysyła prąd o napięciu 0.8V na optotriaki. Dalej nic się nie dzieje. Czy to napięcie jest odpowiednie czy coś z optotriakami jest źle? dodam jeszcze że na jednym kanale występuje napięcie na mierniku 5V ale miernik wyświetla „minusa” dioda jak przytkałem do tego punktu nie zaświeciła sie. Winny będzie układ FT245R
  czy optotriaki? Pozdrawiam Michał.

 30. Witam
  Kolega zrobił projekt lecz mu nie działa i przyszedł z nim do mnie. Po oględzinach stwierdziłem, że 24 noga FTDI zwarta jest do masy. Czy możliwe, że to przez to? Niby ta noga nie jest do niczego wykorzystywana.

  • Ta noga w ogóle nie jest używana. Możliwe więc że jest wewnętrznie połączona do masy.

   A co dokładnie nie działa?

  • Nie z tej strony policzyłem nóżki i jednak był to reset zwarty do masy. Po przecięciu kolorofon działa jak należy.

 31. Bardzo ładnie zrobiłeś te płytki. Proszę o kontakt bo chciałem kupić jedną.

 32. Witam
  Mam zamiar wykonać ten kolorofon w wersji 8 kanałowej (2x 4 żarówki w 2 obudowach) i chciałbym się dowiedzieć czy jest taka możliwość, żeby w osobnej obudowie umieścić sam układ ft245rl i za pomocą 2 gniazd np. RJ-45 połączyć go z dwiema obudowami, w których umieszczone zostaną pozostałe części układu, i do których zostanie doprowadzone zasilanie z sieci.???…proszę o odpowiedź.

  • Jasne że można. Można użyć przewodów i wtyków RJ-45, o ile nie będziesz przez nie puszczał napięcia sieciowego. Możesz dołączyć je pomiędzy układ FT a optotriaki, ale jak długie mogą być to nie mam pojęcia. Pamiętaj oczywiście o masie.

 33. Witam,
  manekinen zrobiłbyś coś takiego dla mnie?
  Posiadam taki sam kolorofon jak Ty, a raczej dwa.
  Jesli się zdecydujesz to napisz ile.

  GG: 7960326

 34. Mam jeszcze pytanie jak się nazywa gniazdo RJ-45 6 pinowe, kątowe do druku w programie Eagle :) bo nie mogę znaleźć i czy lepiej umieścić rezystory 470ohm przed gniazdem, czy może już w obudowie z żarówkami (chyba, że nie ma różnicy)
  Z góry dziękuje za odpowiedź i Pozdrawiam

 35. No tak chciałem zrobić z lekkim zapasem kabla ok.5m max 6m, ale nie mam pojęcia, czy będzie to działać bez żadnych „zgrzytów” i czy w ogóle będzie działać, a co do tego gniazda to pewnie jest tylko jeszcze nie „rozgryzłem” tego Eagle’a i nie za bardzo mi to szukanie idzie :) dzięki za odp.

  • Bez schematu ciężko cokolwiek powiedzieć czy połączenia są poprawne. Ale wygląda ok. Zwiększ sobie odstępy masy od ścieżek bo są za wąskie i będziesz miał problem z wykonaniem płytki.

   Edit > Design rules > Clearance i wpisz sobie wszędzie np 16mil albo 32mil i zobacz jak wyjdzie.

 36. Po instalacji sterownika do FT245RL komputer nie rozpoznaje urządzenia. Jaka może być tego przyczyna??…mam windows 7 64x

 37. Problem już zażegnany :)

 38. Czy mógłbym jeszcze prosić o wrzucenie DLOP’a ponieważ na tej stronie wygasł a nie mogę go znaleźć w internecie

 39. ale link do tego dlopa wygasł :/

 40. ok dzieki

 41. Jeszcze jedno małe pytanko…gdzie można w miarę tanio kupić kolorowe żarówki np.40W, tutaj znalazłem takie, ale nie wiem czy dobrze „oddają” kolor…http://www.prodin.pl/p,15950,zarowka-r63-e27-40w-niebieska.html

 42. A tutaj jeszcze tańsze z tym, że nie ma zdjęcia http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=57041

 43. Witam
  Czy da się w jakiś sposób skonfigurować discolitez pro tak aby reagował na miks stereo? Chodzi o to, żeby migało podczas puszczania muzyki z youtuba. W jaki sposób ustawia się częstotliwości? Przeciąga się te ” kwadraciki”,i w miejscu gdzie jest ten kwadracik na taką częstotliwość będzie reagować żarówka? W takim razie po co te linie przez cały analizator widma?

  • Tylko raz skonfigurowałem ten program i więcej nigdy się w nim nie bawiłem – także pojęcia nie mam. Musisz szukać pomocy na ich forum albo gdzieś u nas.

 44. Witam
  Mam wielką prośbę chciałem ustawić discolitez w taki sam sposób jak na filmiku powyżej, ale jakoś mi to nie wychodzi a imprezę zaczynam za 2h (mam windows 7 i gdy sciągam gotowe konfiguracje program mi ich nie czyta :/) dlatego bardzo proszę o wysłanie obrazków z zaznaczoną częstotliwością do każdego z 4 kanałów. Będę bardzo wdzięczny.

 45. Witam mam pytanie.
  Dlaczego wartości rezystorów w zmontowanym układzie różnią się od tych podanych na schemacie??

 46. Może mi ktoś pomóc. Mianowicie nie mogę zrobić płytki. W miejscu układu FT245RL ścieżki mi się zlewają albo zostają za małe. Co mogę zmienić? Ewentualnie czy ktoś może mi zrobić płytkę i wysłać. Odpowiedź na gg 10593550

  • Musisz wyczuć siłę dociskania przy prasowaniu toneru, praktyka czyni mistrza :)

 47. Niestety nie wszystko jest tak wspaniale. To co autor przeróbki zrobił z układem optycznym tego kolorofonu, pokazuje jedynie nieznajomość podstaw optyki geometrycznej. Przez to konstrukcja stała się wysoce nieoptymalna, i to o co zwalczyli projektanci tego prostego urządzenia, zostało zatracone. Podany został jawnie wniosek o przegrzewaniu się przednich barwnych soczewek fresnel-a. Źródło światła o byt dużej mocy promieniowanej w zakresie podczerwieni. Oryginalnie również znajdowały się tam żarówki, ale mniejsze 21W oraz znacznie dalej od soczewki, tak aby żarnik znajdował się nieco bliżej niż ogniskowa zwierciadła parabolicznego. W połączeniu z rozpraszającą soczewką fresnel-a dawało to na wyjściu wiązkę światła w przybliżeniu równoległą, o średnicy filtra. Efekt ten nie miał oświetlać dokoła całej sali, co było by żadnym rezultatem, a dawać silną wyraźną wiązkę jednokolorowego światła z każdej z 3 soczewek. W obecnych czasach i stanie rozwoju technologicznego, lepiej skupić się na źródłach światła LED, gdyż za ułamek mocy którą konsumuje tylko jeden z reflektorów tego kolorofonu, możemy mieć diodowy ekwiwalent o nie dość że wyższej efektowności świetlnej, to jeszcze starczy na wszystkie 3 reflektory. Żeby nie męczyć się z układem optycznym zbyt długo. Proponuję następująca konstrukcję w pełni wykorzystującą oryginalny układ optyczny (mniej pracy i kosztów). Zamiast oryginalnej żarówki montujemy 3 lub 4 diody CREE np serii XB-D odpowiadające kolorowi przedniej soczewki w danym reflektorze. Montujemy je nietypowo, bo podobnie jak chińczycy produkują LED-owe żarówki H1, tylko zamiast cienkich blaszek, jako cokołu użyć ok 6mm grubości pręta miedzianego, odpowiednio podfrezowanego (nie koniecznie maszynowo). Na jego końcu, obwodowo lutujemy diody termopadami do słupka, wcześniej łącząc np 3 diody szeregowo cienkimi izolowanymi drucikami. Miedziany słupek z tak przygotowanymi diodami wkładamy w zwierciadło tak jak oryginalną żarówkę, dbając o pozycję diod względem ogniskowej odbłyśnika, dodatkowo dorabiając sobie mocowanie, oraz koniecznie dolutować na końcu pręta wystającego z tyłu odbłyśnika użebrowanie z blach miedzianych, lub licznych drutów.
  Tak przygotowany emiter LED ma wiele zalet. Przede wszystkim nieporównywalną jasność z jakąkolwiek żarówką o podobnej chociażby mocy. Nie promieniuje podczerwieni. Emituje ta długością fali, którą przepuszcza filtr. Nie wymaga separacji galwaniczne, ponieważ nie jest zasilany napięciem przemiennym sieci 230V. Aby migać w rytm muzyki (praca dwustanowa każdego reflektora) wystarczy zwykły, najprostszy driver LED w trybie źródła prądowego – np oparty o tani układ PT4115, choć ten potrafi naprawdę sporo więcej, dobra podbudowa pod sterowanie DMX512

  • Tak, ale proszę zwróć uwagę że to jest wpis z 2009 roku. Wtedy nie wszystko było tak dostępne i tanie jak teraz (mam na myśli wydajne diody i różnego rodzaju gotowe drivery), tanie były układy FTDI i proste rozwiązania na tranzystorach. I fakt, kompletnie nie mam pojęcia o optyce geometrycznej. Wsadziłem własne żarówki do kolorofonu który miał wylądować na śmietniku, wtedy to dopiero praca projektantów zostałaby zatracona :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: