(Polski) Ładowarka solarna 4W

Sorry, this entry is only available in Polski.

4.33 avg. rating (87% score) - 6 votes

19 Comments

 1. Witam,
  Super artykuł. Mam podobne zainteresowania (pomysły, projekty w głowie). Też jestem w trakcie tworzenia takiej ładowarki solarnej tylko że chcę użyć lepszych ogniw. Kupiłem inny rodzaj ogniw wg producenta osiągają one sprawność około 22% (niby) czy ewentualnie mógłbym wysłać Tobie w ramach testów takie ogniwo celem zmierzenia jego prawdziwych wartości i porównania z Twoimi? http://allegro.pl/show_item.php?item=5711385933 Powiem jedno. Są one baardzo cienkie. Owszem wyginają się o kilkanaście stopni co t przypadku umieszczenia ich na jakiejś większej powierzchni zaokrąglonej zdaje egzamin, ale trzeba to robić z głową i bardzo ostrożnie bo pierwsze ogniwo które wziąłem do ręki od razu połamałem :D

  • Ale co ja w zimę się natestuję, jak tu dobre słońce jest przez 5 godzin na cały tydzień :) Pamiętaj co pisałem, te wszystkie moce i prądy podane dla ogniwa podziel przez 2 żeby otrzymać realne wartości jakie faktycznie będą występować.

 2. Witam. Szukam zestawu solarnego do ładowania popularnych baterii AA i AAA. Czy mógłbyś coś polecić do kupienia lub co mnie bardziej interesuje zbudowania przez początkującego amatora elektroniki.

 3. Poszukaj dedykowanej ładowarki NiCd zasilanej z USB i dorzuć do tego solar ze stabilizacją z artykułu. Upewnij się że solar da wystarczająco dużo prądu, bo nie każda ładowarka sobie poradzi z przysiadającym napięciem.

 4. Bardzo ciekawy artykuł, jak i w sumie cała strona :)
  Czy mógłbyś rozwinąć kwestię problemów z przetwornicą przy przekroczeniu około 800mA? Czy związane jest to z tym konkretnym typem i zastosowanie czegoś lepszego, jak np. przetwornicy S18V20F5 5V 2A rozwiązałoby ten problem?
  Myślę o takiej ładowarce do power banku, ale złożonej z większej ilości ogniw, tak 4-6 szt. Pozdrawiam.

  • Zwykły powerbank nie będzie wybredny i zadowoli się naprawdę byle czym, podobnie jak i ładowarki TP4056 – jeśli napięcie na wejściu będzie wyższe od napięcia ogniwa, ogniwo będzie ładowane.

   Jeśli chodzi o przetwornicę. Niestety panele (przynajmniej te moje) mają taką charakterystykę pracy, że do pewnego momentu pracują dobrze, a po przekroczeniu maksymalnej mocy (zależnej np od oświetlenia) napięcie po prostu leci na łeb. Z tego co zauważyłem, panel to nie jest jakiś tam zasilacz że można go przeciążyć do np 150 czy 200%, po prostu ma swoją moc i próbując pociągnąć choćby troszkę więcej następuje szybki spadek napięcia. Tzn moc może i jest zachowana, ale przy niskim napięciu i wysokim prądzie, ale to niekoniecznie może się podobać przetwornicy. Przetwornica próbując utrzymać 5V na wyjściu, przy niższym napięciu wejściowym, próbowała pobierać z paneli większy prąd co już powodowało dalszy spadek napięcia poniżej napięcia poprawnej pracy przetwornicy, i ta nie potrafiła sobie z tym jakoś poradzić, pracując… nie wiem… przy niższej sprawności lub się w jakiś sposób wzbudzała. Niewielkie zmniejszenie prądu odbiornika powodowało że zaskakiwała. Czy inna przetwornica sprawdzi się lepiej? Nie mam zielonego pojęcia.

 5. Witam.
  Można prosić o namiary na te panele?
  Słońce zaczyna już świecić!

 6. Witam, czy zamiast przetwornicy nie można dać do stabilizacji gotowego układu na LM317? Niestety na moich panelach mam straszny problem z ustawieniem napięcia na 5V… Kręcenie potencjometrem niewiele zmienia…

  • Panele z jakim napięciem? Jaka przetwornica? Możesz dać LM317 ale pamiętaj że ma 2.5V spadku i jest to regulator liniowy, czyli cała nadmiarowa energia pójdzie w ciepło.

  • jakie parametry mają te dwa rezystory do sterowania tranzystorem w projekcie przeróbki przetwornicy? ewentualnie jaki zastosować potencjometr? pozdrawiam:)

 7. ma dwie przetwornice:
  jedna to LM2596, a druga to zwykła na MP 1584.. ta pierwsza nawet podaje napięcie na wyjściu i nawet przy słabym słońcu TP 4056 próbuje coś ładować, tylko ten układ ma dość wysokie i nieporęczne kondensatory..

  PS jak się sprawdza twoja ładowarka w dni pochmurne gdy słońce prześwituje przez chmury?

  • Kompletnie się nie sprawdza, po prostu nie działa. Jak nie wali w nią słońce to nie działa. Po za tym ładowarka została dawcą paneli, teraz 3 takie panele ładują mi pakiet 3S na działce i mam 12V :)

 8. hmmm.. to ciekawe.. ale coś mi nie pasuje… dwa panele nie działały całkowicie ale 3 panele ladujace pakiet aku 12v już daje radę? ja swoją ładowarkę polutowalem właśnie z 3 panelu. stąd pytanie:)

  Ps jeszcze nie zdążyłem pogratulować strony:) na prawdę kawał dobrej roboty:)

 9. te trzy panele były w stanie naładować twój pakiet akumulatorów w takiej średnio- słonecznej pogodzie?

  pozdrawiam:)

  • Nie. Takie panele praktycznie nie działają przy pochmurnej pogodzie. Naładowały to w słońcu przez kilka tygodni. To wystarcza żeby w weekend sobie poświecić. Teraz chcę zasilać z tego pompę wody i ciągnąć wodę 4m w górę do beczki i śmiem stwierdzić że panele nadal będą nadążały ładować aku.

 10. Witam,

  i jak działa projekt pompki? Mocna jest ta pompka?

  pozdrawiam:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: