Lampa RGB „mylonit” 3W

lampa14Lampka stołowa w kloszu lampy „mylonit”, w podstawie zmieszczony został sterownik wraz z zasilaczem impulsowym. Lampka posiada trzy tryby pracy: płynna zmiana kolorów, wyświetlanie stałego koloru z poprzedniego trybu, kolor biały, do tego zawsze zapamiętuje ostatni tryb i kolor. Sterowanie odbywa się poprzez krótkotrwałe odcięcie zasilania. Dioda użyta do budowy to 3W dioda RGB na niewielkim radiatorze. Z zewnątrz niczym nie różni się od oryginału.

Program:
Program pisany w środowisku bascom, a mikrokontroler to nic innego jak ATTiny13V. 1024 bajty pamięci flash, 64 bajty sramu, i 64 bajty eeprom – są w zupełności wystarczające do zbudowania takiego sterownika – nie rozumiem czemu większość pcha tam Atmegi8. Sterowanie odbywa się poprzez wykrywanie zaniku własnego napięcia zasilającego. Niezbyt estetycznie było by wyprowadzać jakieś przewody na zewnątrz, lub robić do tego pilot. To jest tylko lampka. Więc aby zmienić tryb, należy na chwile ją wyłączyć – proste prawda? Do tego zapamiętuje ostatnio wyświetlany kolor i tryb – tak więc zawsze po włączeniu zobaczymy to, co widzieliśmy przed wyłączeniem. Zapamiętywanie odbywa się automatycznie za każdym razem po wykryciu zaniku zasilania. Jako że ATTiny13 posiada tylko jeden licznik, PWM w tym przypadku jest programowe, przy zegarze 4,8MHz i liczniku Timer0 zliczającym do 256, otrzymujemy 18.750 przerwań na sekundę do obsługi programowego PWM. 18.750 przerwań podzielonych przez 256 bitową rozdzielczość PWM, daje ~73.24Hz odświerzania. Jest to optymalna wartość – nie widzimy efektu mrugania. Program posiada proste zabezpieczenie przed pustą pamięcią eeprom, więc przy pierwszym uruchomieniu układu zmienne powinny się ustabilizować. Jeśli tak sie nie stanie, można wrzucić załączony plik „eeprom-raw.hex” z prawidłowymi ustawieniami. Fusebity: Zegar 4.8MHz nie dzielony przez 8. Start-up time 64ms. Brown-out detector 1.8V.

Sprzęt:

Cały układ zasilany jest przetwornicą impulsową bazującą na układzie TinySwitch, a dokładnie TNY254P o wydajnosci do 5W. Układ ten zawiera w swej strukturze tranzystor mosfet, oscylator, i kilka zabezpieczeń. Kiedy napięcie po stronie wtórnej osiągnie wartość diody zenera + diody transoptora – transoptor zwiera wejście Enable do masy i tranzystor zostaje odłączony do czasu kiedy napięcie zmaleje – ot regulacja napięcia wyjściowego. Elementy D2, r1, i C5 to układ gasikowy, tłumi przepięcia chroniąc tranzystor. Dioda D2 to dowolna dioda Shottky’ego, o obciążalności przynajmniej 1A. Tranzystory Q1, Q2, i Q3 nie są do końca wysterowywane, rezystory na bazach dobrane są tak żeby część ciepła wytracała się na tranzystorach, a reszta na opornikach szeregwo z diodami. Prąd każdej diody ustawiony na około 350mA. Transformatorek wraz z TNY245 wydłubany z uszkodzonej ładowarki, ale z powodzeniem można użyć transformatorka ST-BY z zasilacza ATX i ilość zwoi nie jest aż tak krytyczna skoro i tak przecież jest obciążany regulowanym wypełnieniem. Cewka L1 i kondensator C3 stanowią filtr dolnoprzepustowy. Wykrywanie zaniku napięcia zrealizowane jest na R6 i D5, i sprawuje się świetnie – po spadku napiecia do wartości 0.7V, PINB2 odczytuje ten stan jako niski. Samo zasilanie mikrokontrolera zrealizowane zostało poprzez D4 i C7, po zaniku napięcia może on pracować jeszcze przez około dwie sekundy, i tyle ma użytkownik czasu na przywrócenie zasilania.

Sama płytka została zaprojektowana tak aby zmieściła się w denku lampy, średnica płytki to 7,5cm, a średnica otworu to 4,5cm – tak więc wyższe elementy są na środkowej części płytki. Źródło światła to dioda RGB o mocy 3*1W, przynajmniej tak podaje producent. Dioda przykręcona do radiatora wykonanego z miedzianej blachy o średnicy 7,5cm.

POBIERZ pliki projektu eagle 4.16r2, schemat i płytka w PDF, źródło BAS, wsad HEX.
.
.

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

20 komentarzy

 1. Witam.Mam pytanie odnośnie tego układu.Zmątowałem cześć bez przetwornicy i zasiliłem swoim zasilaczem labolatoryjnym i efekt jest taki że czerwony na chwilkę sie zapala po czym bardzo szybko mruga czerwony z zielonym jak stroboskop,niebieski się nie zapala.W czym może tkwić problem?połączenia sprawdzane i raczej nie ma pomyłki.I mam pytanie odnośnie pliku z fusebitami czy wystarczy go dograć do programu (nie nadpisze oryginalnego?)

 2. Jeżeli miga bardzo szybko to możliwe że jest taktowany domyślnym zegarem 1.2MHz a sam wsad HEX został dobrze zapisany. Powodem będzie nieprawidłowe ustawienie fusebitów. Nie ma czegoś takiego jak plik z fusebitami, fusebity należy ręcznie poustawiać przy programowaniu, ten kalkulator będzie pomocny
  http://www.engbedded.com/fusecalc/

  Czyli włączyć „int.RC osc.4.8MHz 64ms”, wyłączyć „CKDIV8”, i włączyć „brown out 1.8V”.

  Po tym powinno już ładnie świecić, a gdyby były problemy ze zmianą trybów to wtedy należy wgrać plik „eeprom-raw.hex” do pamięci eeprom (nie flash!)

  Jakiego programatora i jakiego programu do jego obsługi używasz?

 3. Programator to USBasp a program to Khazama AVR programmer lub eXtreme burner ale do fusebitow uzywam nakładki graficznej na AVRDude Burn O Mat i właśnie jak byś miał zrzut ekranu z ustawieniami z tego programu to było by super.

 4. Zmieniłem fusy i wgrałem ten plik do epromu i zmieniło się tylko tempo tych zmian co napisałem w pierwszym poście.Dziwne układ jest banalnie prosty a coś jednak nie działa jak powinno aż mi głupio:)

 5. Dzieki za fotke.Tak ustawiając układ działa do pewnego stopnia zmienia mi barwe ale bez niebiekiego i przy zmianach co jakis czas zaczyna stroboskopowac na kilka sekund.I pytanie ten tranzystor gdzie jest 120ohm to jest na kolor czerwony?Dzieki za pomoc

 6. Jesteś chyba pierwszą osobą która zbudowała po mnie tą lampkę. Właśnie wgrałem do swojej wsad który zamieściłem na stronie, działa poprawnie. Wykasowałem nawet eeprom żeby sprawdzić, lampka startuje mignięciem białego koloru, i szybko przechodzi w żółty, i dalej zmienia kolory przez cały cykl troche „nie pokolei” (bo ustawienia są puste) ale odczekałem troche i wszystko się ustabilizowało i teraz działa jak najbardziej poprawnie.

  Tak, tam gdzie rezystor w bazie 120ohm to jest kolor czerwony który musi mieć niższe napięcie. Zamiana niebieskiego z zielonym dozwolona, nie ma to znaczenia, najwyżej kolory będą się zmieniać w przeciwną strone aniżeli na filmiku. Może masz błąd w układzie wykrawania zaniku zasilania, czy napewno dobrze działa? Gdy przełączasz to dwa razy musi mignąć ten sam kolor a za trzecim razem powinien zapalać się biały. AHA, jeśli wgrywasz plik eepromu z załącznika to oczywiście musisz ustawić w burn-o-macie typ na RAW!

 7. Troche się pogubiłem bo szukam błędu w tranzystorach i widze różnice w poglądach.W twoim układzie do diody ze wspolna katoda zastosowano tranzystory NPN natomiast znalazlem taki projekt gdzie tworca pisze że powinny być PNP rysunek pod schematem.To juz nie wiem sam/I pytanie czy rezystor za emiterem jest potrzebny tylko do ograniczenia prądu dochodzacego do diody??czy ma związek jakiś z wysterowaniem tranzystora?

 8. Przepraszam podaje link do tego projektu:

  http://mirley.firlej.org/mini_lampka_rgb_2?page=3

 9. Czytaj opis, celowo dałem NPN aby część ciepła wytracić na tranzystorach… po prostu nie są do końca otwarte. I zajrzyj na swojego maila.

 10. Witam mam pytanko, mógłbyś podać model ładowarki z jakiej korzystałeś? ja rozprułem już 3 i nie mogę znaleźć żadnej z tym układem bądź innym dobrym:) Ciężko zdobyć jakiś układ z Power Integration i z transformatorkiem od razu:)
  Pozdrawiam

  • Nawet nie wiem, bo miałem samą płytkę od niej. To będzie raczej jakiś zasilacz albo ładowarka do markowego sprzętu – w zwykłej chińszczyźnie nie znajdziemy takich rzeczy. Ale układy te można bez problemu kupić, po kilka złotych. Trafko z zasilacza ATX. Transoptor również z zasilacza. Nie próbowałem w taki sposób tego uruchamiać ale nie widzę powodów do niedziałania :)

 11. Witam,

  chciałbym zbudować Twoja lampkę ale natrafiłem na problem:

  – w pliku brd jest warstwa top czy to oznacza ze trzeba zrobić zworki na warstwie z elementami?
  -po routingu wzór ścieżek odbiega od Twojego wzoru (patrz zdjęcia lampa4 i lampa8) czy mam ustawione złe opcje?
  -Czy transoptor może być dowolny np. NEC 2561 WF052 ?

  W załączeniu podsyłam zdjęcie płytki po wykonanym u mnie routingu.

  Z góry dzięki za odpowiedź

  Pozdrawiam

  • Użyłeś autoroutera? Nie uzywaj. Na schemacie został użyty inny transformator, taki aby pasował na schemacie, a na płytce został celowo obrócony aby pasowały pady.

   Tak więc na płytce nie należy łączyć czegokolwiek zworkami.

   Co do rezystora przy transoptorze, nie został on uwzględniony w prototypie – został dodany później od góry na płytkę. Same pliki do wykonania płytki uwzględniają już ten rezystor, więc są dobre. Patrz na podgląd png w paczuszce rar.

   Parametrów transoptorów nie mam teraz jak porównać, spróbuj dać ten co masz ale oczywiście sprawdź chociaż wyprowadzenia, a układ przetwornicy uruchamiaj bez mikroprocesora – obciąż wyjście przetwornicy jakąś żaróweczką i sprawdź czy napięcie wyjściowe jest prawidłowo ograniczane.

   BTW, zdjęcia możesz wrzucać na serwer typu imageshack.us a link bezpośredni dodawac za pomocą „dodaj obrazek” poniżej, wtedy jest ładnie wklejony :) Poprawiłem

 12. Witam,

  gromadząc elementy w celu zbudowania lampki trafiłem na uszkodzony zasilacz czy myślisz Kolego ze któryś z tych transformatorów będzie się nadawał ??

  Jak będzie potrzeba to mogę je wylutować i sprawdzić rezystancje uzwojeń.
  Czy dioda jaka użyłeś to wspólna anoda, katoda, a może po prostu 3 diody w jednej strukturze??

 13. Cześć.

  Gdzie Kolego zaopatrzyłeś się w diodę RGB?

 14. Собрал схему, прошил Attiny13 все правильно, но все время горят 3 светодиода, цвет не меняется, что делать?

 15. Zamierzam zbudować podobną lampkę do twojej i chciałbym zapytać jak taka dioda (RGB 3W) świeci. Czy efekt jest widoczny w dzień, wieczorem, czy tylko w całkowitej ciemności? Waham się nad mocą diod, ale nie mam doświadczenia.

  • Dioda daje rade, światło lampki ładnie wygląda w dzień. W nocy (w ciemnościach) jest nawet zbyt mocne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: