3W “mylonit” RGB mood lamp

lampa143W RGB mood lamp, a “mylonit” lamp from ikea. Powered from TNY245 based AC-DC converter. Next is Attiny13 based RGB driver, it not only can change colors, but has 3 modes and an automatic color and mode saving to eeprom memory – so after power up you always will see last seen mode and color.

Modes are:
1 – rgb smooth color changing
2 – constant color from stopped mode 1
3 – white color, max power

So, how the control is done, there is no button or enything… To change mode, simply turn it off for a short time, and the turn in back on. Mode changed. In other words, device is powered trough 1N1448 diode and a 220uF capacitor, so after power is off, it can work for about 2 seconds. On one of the pins there is a power-off circuit detection, 1N1448 diode and a 1K ohm resistor allow to rapidly detect power-off. And when it is detected, program starts to count 1 second, after that it check if power is back – if so, it change mode and save it to eeprom memory – if not… well, it drains rest of current from capacitor and program dies. RGB controlling is done by software PWM (attiny13 have only two hardware PWM’s). With 4.8MHz clock, 18.750 interrupts per second from Timer0 gives refreshing at 73.24 per second with 256 bit PWM resolution. I have used the 3W RGB POWER LED, current of each emitter is about 700mA, so in 3rd mode it drains up to 2.2A. Remember to choose proper current limiting resistors, and note that red emitters have the same current with lower voltage. Transistors are standard NPN’s, each one should have at least 1A current output. On how made converter , and choose transformer, see application note of TNY245 – transformer that i have used is from some charger, don’t know anything about it. You can try to use little 5V transformer from ATX power supply. Note that this 3W power led needs some cooling, so you must attach a small radiator and make sure is sufficient. Program written in bascom. Fusebits are: 4.8MHz clock NOT divided by 8, startup time 64ms, brown-out detector 1.8V.

DOWNLOAD – eagle 4.16r2 project files, schematic and pcb PDF’s, BAS source, HEX firmware.
.
.

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

20 Comments

 1. Witam.Mam pytanie odnośnie tego układu.Zmątowałem cześć bez przetwornicy i zasiliłem swoim zasilaczem labolatoryjnym i efekt jest taki że czerwony na chwilkę sie zapala po czym bardzo szybko mruga czerwony z zielonym jak stroboskop,niebieski się nie zapala.W czym może tkwić problem?połączenia sprawdzane i raczej nie ma pomyłki.I mam pytanie odnośnie pliku z fusebitami czy wystarczy go dograć do programu (nie nadpisze oryginalnego?)

 2. Jeżeli miga bardzo szybko to możliwe że jest taktowany domyślnym zegarem 1.2MHz a sam wsad HEX został dobrze zapisany. Powodem będzie nieprawidłowe ustawienie fusebitów. Nie ma czegoś takiego jak plik z fusebitami, fusebity należy ręcznie poustawiać przy programowaniu, ten kalkulator będzie pomocny
  http://www.engbedded.com/fusecalc/

  Czyli włączyć “int.RC osc.4.8MHz 64ms”, wyłączyć “CKDIV8”, i włączyć “brown out 1.8V”.

  Po tym powinno już ładnie świecić, a gdyby były problemy ze zmianą trybów to wtedy należy wgrać plik “eeprom-raw.hex” do pamięci eeprom (nie flash!)

  Jakiego programatora i jakiego programu do jego obsługi używasz?

 3. Programator to USBasp a program to Khazama AVR programmer lub eXtreme burner ale do fusebitow uzywam nakładki graficznej na AVRDude Burn O Mat i właśnie jak byś miał zrzut ekranu z ustawieniami z tego programu to było by super.

 4. Zmieniłem fusy i wgrałem ten plik do epromu i zmieniło się tylko tempo tych zmian co napisałem w pierwszym poście.Dziwne układ jest banalnie prosty a coś jednak nie działa jak powinno aż mi głupio:)

 5. Dzieki za fotke.Tak ustawiając układ działa do pewnego stopnia zmienia mi barwe ale bez niebiekiego i przy zmianach co jakis czas zaczyna stroboskopowac na kilka sekund.I pytanie ten tranzystor gdzie jest 120ohm to jest na kolor czerwony?Dzieki za pomoc

 6. Jesteś chyba pierwszą osobą która zbudowała po mnie tą lampkę. Właśnie wgrałem do swojej wsad który zamieściłem na stronie, działa poprawnie. Wykasowałem nawet eeprom żeby sprawdzić, lampka startuje mignięciem białego koloru, i szybko przechodzi w żółty, i dalej zmienia kolory przez cały cykl troche “nie pokolei” (bo ustawienia są puste) ale odczekałem troche i wszystko się ustabilizowało i teraz działa jak najbardziej poprawnie.

  Tak, tam gdzie rezystor w bazie 120ohm to jest kolor czerwony który musi mieć niższe napięcie. Zamiana niebieskiego z zielonym dozwolona, nie ma to znaczenia, najwyżej kolory będą się zmieniać w przeciwną strone aniżeli na filmiku. Może masz błąd w układzie wykrawania zaniku zasilania, czy napewno dobrze działa? Gdy przełączasz to dwa razy musi mignąć ten sam kolor a za trzecim razem powinien zapalać się biały. AHA, jeśli wgrywasz plik eepromu z załącznika to oczywiście musisz ustawić w burn-o-macie typ na RAW!

 7. Troche się pogubiłem bo szukam błędu w tranzystorach i widze różnice w poglądach.W twoim układzie do diody ze wspolna katoda zastosowano tranzystory NPN natomiast znalazlem taki projekt gdzie tworca pisze że powinny być PNP rysunek pod schematem.To juz nie wiem sam/I pytanie czy rezystor za emiterem jest potrzebny tylko do ograniczenia prądu dochodzacego do diody??czy ma związek jakiś z wysterowaniem tranzystora?

 8. Czytaj opis, celowo dałem NPN aby część ciepła wytracić na tranzystorach… po prostu nie są do końca otwarte. I zajrzyj na swojego maila.

 9. Witam mam pytanko, mógłbyś podać model ładowarki z jakiej korzystałeś? ja rozprułem już 3 i nie mogę znaleźć żadnej z tym układem bądź innym dobrym:) Ciężko zdobyć jakiś układ z Power Integration i z transformatorkiem od razu:)
  Pozdrawiam

  • Nawet nie wiem, bo miałem samą płytkę od niej. To będzie raczej jakiś zasilacz albo ładowarka do markowego sprzętu – w zwykłej chińszczyźnie nie znajdziemy takich rzeczy. Ale układy te można bez problemu kupić, po kilka złotych. Trafko z zasilacza ATX. Transoptor również z zasilacza. Nie próbowałem w taki sposób tego uruchamiać ale nie widzę powodów do niedziałania :)

 10. Witam,

  chciałbym zbudować Twoja lampkę ale natrafiłem na problem:

  – w pliku brd jest warstwa top czy to oznacza ze trzeba zrobić zworki na warstwie z elementami?
  -po routingu wzór ścieżek odbiega od Twojego wzoru (patrz zdjęcia lampa4 i lampa8) czy mam ustawione złe opcje?
  -Czy transoptor może być dowolny np. NEC 2561 WF052 ?

  W załączeniu podsyłam zdjęcie płytki po wykonanym u mnie routingu.

  Z góry dzięki za odpowiedź

  Pozdrawiam

  • Użyłeś autoroutera? Nie uzywaj. Na schemacie został użyty inny transformator, taki aby pasował na schemacie, a na płytce został celowo obrócony aby pasowały pady.

   Tak więc na płytce nie należy łączyć czegokolwiek zworkami.

   Co do rezystora przy transoptorze, nie został on uwzględniony w prototypie – został dodany później od góry na płytkę. Same pliki do wykonania płytki uwzględniają już ten rezystor, więc są dobre. Patrz na podgląd png w paczuszce rar.

   Parametrów transoptorów nie mam teraz jak porównać, spróbuj dać ten co masz ale oczywiście sprawdź chociaż wyprowadzenia, a układ przetwornicy uruchamiaj bez mikroprocesora – obciąż wyjście przetwornicy jakąś żaróweczką i sprawdź czy napięcie wyjściowe jest prawidłowo ograniczane.

   BTW, zdjęcia możesz wrzucać na serwer typu imageshack.us a link bezpośredni dodawac za pomocą “dodaj obrazek” poniżej, wtedy jest ładnie wklejony :) Poprawiłem

 11. Witam,

  gromadząc elementy w celu zbudowania lampki trafiłem na uszkodzony zasilacz czy myślisz Kolego ze któryś z tych transformatorów będzie się nadawał ??

  Jak będzie potrzeba to mogę je wylutować i sprawdzić rezystancje uzwojeń.
  Czy dioda jaka użyłeś to wspólna anoda, katoda, a może po prostu 3 diody w jednej strukturze??

 12. Cześć.

  Gdzie Kolego zaopatrzyłeś się w diodę RGB?

 13. Собрал схему, прошил Attiny13 все правильно, но все время горят 3 светодиода, цвет не меняется, что делать?

 14. Zamierzam zbudować podobną lampkę do twojej i chciałbym zapytać jak taka dioda (RGB 3W) świeci. Czy efekt jest widoczny w dzień, wieczorem, czy tylko w całkowitej ciemności? Waham się nad mocą diod, ale nie mam doświadczenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: