Latarkowy TV-B-GONE dużej mocy

min2TV-B-GONE, pilot który posiada tylko jedną, a jakże wspaniałą funkcję – wyłącza wszystkie telewizory w swoim zasięgu. Wystarczy nacisnąć przycisk i cieszyć się efektem. Jest to wersja o mocy aż 1W, a całość jest zamknięta w zwyczajnej latarce, nie możliwej do odróżnienia i nie wzbudzającej podejrzeń – więc dobra zabawa gwarantowana.

Do budowy użyto diody IR o mocy 1W, i długości fali 940nm. Odbiorniki/filtry podczerwieni używane w dużej większości telewizorów są przystosowane właśnie do długości fali na poziomie 940nm, więc użycie diody o innej długości fali (np.850nm) poskutkuje drastycznym spadkiem zasięgu. Działanie układu nie jest skomplikowane, mikrokontroler Attiny85 posiada w swojej pamięci komendy wyłączenia dla 115 najbardziej popularnych telewizorów europejskich, i 115 amerykańskich. Po włączeniu „latarki” do układu płynie prąd, i uC wysyła po kolei wszystkie kody, a po zakończeniu przechodzi w tryb power-down. Można też wcześniej zatrzymać wysyłanie jeśli osiągneliśmy zamirzony efekt, zwyczajnie wyłączając latarkę. Istenieje możliwość wyboru regionu, domyślnie jest to US a żeby wybrać UE należy wlutować rezystor R1. Sama dioda wymaga kolimatora skupiającego strumień światła, użyty przeze mnie to 25* tak aby zagwarantować dobre skupienie = zasięg. Aby móc objąć wiele odbiorników naraz z bliska, należy zastosować kolimator o szerszym kącie, np. 45*.

Urządzenie diametralnie różni się budową od oryginału na ladyada. Jest to wersja minimalna, brak przycisku resetującego (załączanie następuje przełącznikiem latarki), brak diody sygnalizującej, brak tranzystora przed-wzmacniającego, brak zewnętrznego rezonatora ceramicznego 8MHz, a tranzystor końcowy to n-ch mosfet w obudowie SO-8. W tym przypadku to IRF7455, ale może być to dowolny zgodny z pinoutem, i odpowiednich parametrach – czyli w pełni otwarty przy napięciach 3.5V. Płytka dwustronna, o średnicy 20mm (można spiłować nawet do 18mm). Na górnej stronie znajdują się elementy oraz pady do przylutowania przewodów. Na dolnej miejsce do przylutowania sprężynki trzymającej koszyk baterii. Z powodu braku tranzystora który wzmacniał sygnał a jednocześnie go odwracał, należało wprowadzić poprawkę w programie (dzięki pomocy użytkownika maniek1818 z forum elektrody), więc zwykły firmware nie będzie działał prawidłowo (a nawet może uszkodzić diodę) i należy wrzucać ten z załącznika. Fusebity: Wewnętrzny generator 8MHz bez dzielenia przez 8.

Zasilanie z trzech baterii lub akumulatorków AAA, identycznie jak w oryginalnej latarce. Więc napięcie zasilania może sięgać nawet 5V przy nowych bateriach. Maksymalny prąd diody tego typu czyli 750mA osiągany jest dokładnie przy 2V, prąd ten nie jest tutaj w żaden sposób ograniczany, jest ona zapalana tylko na ułamki sekund i zaraz gaszona – można to potraktować jako sterowanie wypełnieniem na poziomie 20-30%. Elementy R2 i C1 podtrzymują pracę mikrokontrolera w przypadku gwałtownego spadku napięcia (np. w momencie załączania diody gdy baterie są słabe). Konstrukcje mechaniczną widać na zdjęciach, zresztą wszystko jest identycznie jak w oryginalnej latarce, jedyna przeróbka to umocowanie nowego kolimatora na miejscu.

Dziękuje użytkownikom forum światełka.pl za pomoc przy budowie i latarkową inspirację. W TYM TEMACIE trwa dyskusja na temat projektu, zachęcam do lektury.

UWAGA załącznik zaktualizowany, poprzedni zawierał błędny wsad!

POBIERZ – pliki projektu eagle 5.4.0, wsad HEX, źródło C, schemat i płytka w PDF.
.

3.75 avg. rating (78% score) - 4 votes

47 komentarzy

 1. Could you post where can we get the parts and how to program the chip? Thanks.

 2. aquatarkus

  Could not find the C sources in the archive… :(
  Afraid to try without them. Should anything go wrong, I’ll be completely astray.

 3. Guy, search in online stores, ebay. And program it with AVR ISP programmer.

  Aquatarkus, sorry for that, check now again, C sources are included now.

 4. aquatarkus

  Thank you, got corrected archive with sources.
  I’ve just started to construct my own flashlight. How did you set the fuse bits of ATtiny85? Please look if the following settings is ok and correct them if something’s wrong.

  CKDIV8 –
  CKOUT –
  SUT1 –
  SUT0 +
  CKSEL3 +
  CKSEL2 +
  CKSEL1 –
  CKSEL0 +
  RSTDISBL –
  DWEN –
  SPIEN +
  WDTON –
  EESAVE –
  BODLEVEL2 –
  BODLEVEL1 –
  BODLEVEL0 –

 5. If „-” means unprogrammed, then they are set ok. If you bought new uC then only thing you must to do is disable CKDIV8.

  And take a look here, very helpful avr calculator http://palmavr.sourceforge.net/cgi-bin/fc.cgi

 6. aquatarkus

  Well, I’ve just finished it. At first I couldn’t find IRF7455 so I put in IRF7403. It didn’t work, since its the gate threshold voltage is over 4V and mosfet didn’t turn on.

  However today I found required transistor, and now everything seems to work ok, at least at home. The only drawback is noticeable delay before turning off TV because there are too many possible codes and MCU has to go over all the options.

  Anyway, tomorrow is the day of field tests :)

 7. Aquatarkus, can you show it? Some pictures? What type of diode did you used, 850nm or 940nm? Or normal 20mA?

  And yeah, sending all codes (for EU) takes about 50 seconds. But most of tv’s are shutting down in up to 15 seconds (15 secs takes to shutdown LCD LG).

 8. I cannot find the high power 940 nm led in any store, please help (only the little ones or 850nm).

  if you can post a link it would be great.

  Thanks,

  Guy.

 9. Sorry, i can not provide any link, it is hardly to find that type of diode :(

  Search for EDSN-1LA3 / EDEN-1LA3 for 1W star from edison-opto. The one i used is a cheap chinese one. Take a look at osram SFH4231, it is even more powerfull but will be hard to find collimator for this.

 10. Witam,
  jakiego mogę użyć innego mosfeta, łatwo dostępnego?

  • Setki ich, lepiej napisz co możesz zdobyć to wybierzemy coś najbardziej odpowiedniego :)

 11. Witam!
  Mógłbyś doradzić mi zamiennik tranzystora z tego sklepu? Chciałbym zamówić wszystko z jednego miejsca. ;)
  http://www.seguro.pl/sklep/?podkat=81
  Dzięki i pozdrawiam!
  Bartek

  p.s. ja myślałem nad zamówieniem tego: http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=5143&producent=

  • Sorki że tak późno, nie wiem jakim cudem twój komentarz przeoczyłem

   Tranzystor powinien się nadać, jednak zasilanie to minimum 4.5V. Parametry przy takim napięciu nie będą zbyt ciekawe ale będzie działał. Osobiście szukałbym czegoś pracującego przy niższych napięciach, najmniej 3V.

 12. Witam czy mógłbym prosić o spis elementów tego układu bo ciężko się doczytac
  dzięki wielkie ok

 13. a i jeszcze jedno jak to zaprogramować ? oto jest pytanie

 14. Witam na jakich telewizorach działa ten układ np Sharpa wyłączyłby

 15. Przemek, jeśli nie potrafisz odczytać czterech elementów ze schematu i nie masz zielonego pojęcia o mikrokontrolerach – nawet nie zawracaj sobie głowy. Takich podstaw nie będe tłumaczył

 16. Witam,
  Czy moge prosic o kontakt ?
  Formularz ze strony info do wysylania wiadomosci nie dziala.
  dziekuje,
  Krzysiek

 17. Witam mam pytanie jaki jest odpowiednik tego mosfeta smd tylko w wersji normalnej przewlekanej.

  • Nie wiem czy ma jakiś odpowiednik, zajrzyj do swojego ulubionego sklepu, i zobacz jakie są tranzystory z kanałem typu N. W datasheecie interesuje nas taka oto charakterystyka (zwykle jako pierwsza) :

   Interesują nas parametry Id (uzyskany prąd), Vds (napięcie pracy), oraz Vgs (napięcie bramy).

   W tym przypadku to charakterystyka pracy tranzystora IRF7455, napięcie pracy czyli nasze 4.5V z baterii, napięcie bramy (napięcie jakim włączamy tranzystor) czyli tutaj również 4.5V z pinu procesora. Kolejne krzywe odpowiadają wartościom podanymi pod „VGS”, 4.5V to druga krzywa od góry. Sprawdzamy w którym punkcie krzyżuje się krzywa VGS z podziałką VDS, i odczytujemy wartość ID czyli prąd jaki uzyskamy. Tutaj tranzystor będzie w pełni otwarty.

   Załóżmy napięcie pracy 3V, więc napięcie bramy również wyniesie 3V… uzyskany prąd to 80A w impulsie, co również wystarczy gdy zasilimy całość z 3V, a nawet od biedy 2.5V. Generalnie chodzi o to żeby tranzystor mógł się dobrze otworzyć przy danym napięciu zasilania układu.

   Również ważnym parametrem jest RDSon – czyli rezystancja złącza w trakcie przewodzenia, czym niższa tym lepiej.

 18. Witam czy może być taka płytka do tego projektu?

 19. coś obrazki nie działają

  //poprawiono

  • Nie porównywałem ze schematem, ale jeśli połączenia są poprowadzone dobrze to jak najbardziej. Ważne aby zmieściło się w latarce :) Jeśli masz wątpliwości to podeślij projekt eagle.

   A link obrazka wkleja się w okienko po kliknięciu w „dodaj obrazek” niżej, i wtedy dostajemy gotowy kod.

 20. Oh, fine, exactly what i needet to know.
  for a TVBGone in my Flashlight with Zoom & IR LED.

  seems quite easy even for an electric Noob like me.

  just one noobish question: to the construction works with two 18650er?

  • Hi. Will work with one, or with two if you connect them in parallel.

 21. Oh, i read now: ‚need new firmware’ -newer than i have!

  i got this
  http://www.dealextreme.com/p/high-powered-3w-infrared-ir-drop-in-module-for-wf-502b-style-flashlights-8-4v-12625 and some conxxx lenses and some x2000s.
  and this
  http://www.adafruit.com/index.php?main_page=product_info&cPath=20&products_id=73&zenid=bc0483dd30e9d41f630fd5fa323f9ea2
  and i got
  no requirements to write a firmware on a chip, sadly.
  So the dream is over. The ballon is bursted.

  • Oh no, you need firmware from my attachment – original firmwares will damage LED in this circuit.

 22. how long is the range ? 100mt? more?

 23. IRF7455 is hard to find! Can anyone suggest a good mosfet to replace?

  • should irf7469 or irf7314 work? those have a voltage gate of 3.5 and 1.5

 24. I recently built the project and used an lpt programmer with ponyprog to flash the hex-file.
  I left all the fuse bits in their original state – except for the clock divider bit (I disabled it).
  ponyprog tells the controller is flashed and verified, reading gives the excact hex file back.
  Therefore I think the controller should work correct.

  I hope ISP will work, do not want to unsolder the IC – but for now it does NOT work with 3,6V li-ion (~4,1V voltage) + 5W IR LED…

 25. Witam, czy kod/ oprogramowanie do mikrokontrolera jest nadal aktualny? tzn. czy to jest na tyle uniwersalny kod by wyłączać nawet telewizory produkowane po wydaniu tego kodu?

  • Kod nie był uaktualniany. Jeśli producenci wprowadzili nowe kody to pilot oczywiście ich nie obsłuży.

 26. Siema, mam problem, a mianowicie sygnał z uC jest odwrócony, tj. na początku świeci 1s i potem daje sygnały wyłączając zwykłą diode na ułamki sekund.
  Użyłem wsadu z załącznika, pobierałem wczoraj, uC nówka, zostawiłem fusebity fabryczne i wyłączyłem CKDIV8.
  Co jest nie tak?
  Wsad wgrany przy użyciu burn-o-mat z którym wcześniej nie było problemów, weryfikowałem i też było ok.
  Zastosowane elementy pasywne to R1-1K, R2-22R i C1-1uF.

 27. A nie jednak działa, zapomniałem że na nóżce załączenie do napięcia a nie odwrotnie -,-

  Manekinen, może dodasz do załącznika ten poprawiony wsad z zoptymalizowaną kolejnością? bo ten link z swiatelka.pl nie działa…

  • Ja nie mam tego wsadu a latarki się dawno pozbyłem. Musisz pytać chłopaków z forum którzy to budowali, może któryś będzie miał.

 28. Czy każda dioda IR 940nm 3W się nada z ebaya?

 29. Siemka. Jestem ciekaw ile by kosztował u Ciebie taki gotowy moduł (dioda, uC oraz tranzystor) ? Pewnie jak zamawiałeś części to duzo ci tego zostało.

 30. Nie wiem czy jeszcze czasem czytasz komentarze pod starymi notkami ale spróbuję :D Jak programujesz ATtiny do tak małych płytek bez złącza ISP? Przed lutowaniem wkładasz w adapter i wgrywasz wsad czy jest jakieś lesze rozwiązanie?

  • Czytam, bo wszystkie komentarze mi wyskakują w kolejności od najnowszego, tylko często wpis jest tak stary że po prostu sam nie pamiętam o co chodziło więc nie jestem w stanie odpowiedzieć.

   Programuję przed lutowaniem, ale w prototypach tego typu zostawiam sobie jakieś punkty na płytce do podlutowania się z programatorem. A jak nie, to podlutowuję się do nóżek. Są też klipsy którymi można zaczepić o układ i przeprogramować, ale dobry klips który się trzyma i nie spada swoje też kosztuje.

  • A więc jednak :D Dzięki za odpowiedź. Rozwiązanie z adapterem SOIC8 z podpiętą złączką ISP do którego trzeba docisnąć programowany układ przed przylutowaniem na razie działa wystarczająco dobrze

 31. Witam.
  Chciałbym ze zwykłej latarki z diodą cree xml-t6 zrobić iluminator podczerwieni oparty na diodzie 850nm o mocy 3W(max.prąd 750mA, U 1,8-2,2V). Czy wystarczy przed diodą IR dołożyć dodatkowy rezystor lub wymienić oryginalny na płytce na taki o większej rezystancji, czy trzeba zbudować (zastosować) inny driver?

  • Pytasz o rezystor ograniczający prąd diody? Dopasuj go do nowej diody, najlepiej mierząc jej prąd.

 32. O napięcie, gdyż diody cree pracują przy napięciu ok.3- 3,5V , a dioda IR ok. 2V.

  • O prąd, bo diody wysterowuje się prądem a nie napięciem. Dla tego, że podczas wzrostu temperatury zmienia im się napięcie przewodzenia a co za tym idzie prąd. „Driver” oparty na rezystorze to nieporozumienie, poszukaj normalnego drivera prądowego dedykowanego do latarek, np NANJG gdzie prąd ograniczają układy 7135. Każdy z nich to 350mA, łącząc je równolegle zwiększamy odpowiednio prąd. Taki driver ma gotowe tryby pracy i zabezpieczenie przed rozładowanie ogniwa.

 33. Ok. Dzięki za porade. Pozdrawiam.

 34. Kupiłem sobie taki na allegro, z normalnymi diodami, zabawa przednia: D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: