Miniaturowy „usb capslocker”

caps7Usb capslocker, czyli jak sama nazwa wskazuje, urządzenie podłączane do usb w celu irytowania użytkownika komputera. Zasada działania jest bardzo prosta: po podłączeniu, przedstawia się w systemie jako klawiatura usb, i co losowy odcinek czasu wysyła kod klawisza „capslock”. Czyli raz włącza, raz wyłącza (o ile ofiara nie wyłączyła wcześniej). Jest to urządzenie typu HID, więc nie wymaga żadnych sterowników i działa od razu po podłączeniu. Wymiary capslockera to 2.5mm x 11mm x 12mm, prawie cały chowa się w gnieździe usb i jest trudny do zauważenia.

Autor projektu, Garrett Mace, opisuje wszystko dokładnie na swojej stronie . Sercem układu jest mikrokontroler Attiny45 zawierający 4kB pamieci flash, w tym przypadku taktowany wewnętrzym generatorem 8MHz z PLL. Potrafi kalibrować własny zegar na podstawie zegara danych USB. Projekt oparty jest na innym projekcie Easy Logger. Dodatkowe elementy to rezystory 68 ohm ograniczające prąd linii danych, rezystor 1k5 jako pullup dla linii D- pozwalający wykryć urządzenie jako slow-speed, oraz dwie diody zenera 3V3 (o których autor zapomniał) ograniczające napięcie na liniach danych. Zaprojektowana przeze mnie płytka drukowana ma wymiary 11mm x 12mm, laminat powinien mieć grubość 0.5-0.75mm, tak aby z najgrubsyzm elementem (czyli attiny45 1.75mm) mógł swobodnie zmieścić się w gnieździe USB, dla którego 2.5mm to jest absolutne maksimum. Stronę elementów należy pokryć izolatorem (np. lakierem) aby nie doszło do elektrycznego kontaktu z obudową gniazda USB. Fusebity: nalezy włączyć PLL 1K i wyłączyć div8.

POBIERZ – pliki projektu eagle 5.4.0, wsad HEX, schemat i płytka w PDF.
.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

9 komentarzy

 1. nie no świetne :D

 2. Czy udostépnisz wsad?
  Chcialbym sie pobawic tym.

 3. Ok dzieki, nie zauwazylem linku bo tresc czytalem jakis czas temu a teraz pojawilem sie po pliki :D
  Nie uda sie na PCB 1,5mm?
  Bo mam plytkarnie ktora mi zrobi 3 sztuki tego za 3zl z pozlacaniem soldermaskami i cala reszta ;)

  • W żadnym wypadku. Przecież to łącznie będzie 3,25mm albo i więcej – zajrzyj jaką grubość ma wkładka we wtyczce. Potrzebujesz laminatu 0,5mm, nawet 0,75 jest troche za gruby.

  • No i tu problem bo plytkarnia mega tania, ale jest laminat 1,5mm i nie mozna zmienic :/
   3ZL za 3 plytki i to z wysylka! tylko 3zl za wszystko!

  • @ergewrg możesz zdradzić namiary na tą „tanią płytkarnie”?

  • Panowie, żadnych reklam.

 4. Very nice. Soon I will try to tinker a similar device to bypass my screen saver at work.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: