Mocowanie malutkich wiertełek w uchwycie 1mm

wiercenie7W komplecie z multiszlifierką zwykle dostajemy trzy uchwyty: 1mm, 2mm, 3mm. Wiadomo że wiertło 0,9 czy 0,8mm zamocujemy w uchwycie 1mm zaciskając go mocniej, jednak mniejszych wierteł już nie. Zaciskając na siłę, wiertło będzie się jako tako trzymać, jednak będzie miało bicie. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste, na wiertło nawijamy drut nawojowy i umieszczamy w uchwycie – tak jak na obrazku.

Pierwsza fotografia pokazuje umocowanie wiertła 0,7mm w uchwycie 1mm, użyty został bardzo cienki drut pozyskany z uszkodzonej słuchawki.

Tutaj wiertło 1,5mm umocowane w uchwycie 2mm, jak nie trudno policzyć drut nawojowy powinien mieć przekrój 0,25mm.

5.00 avg. rating (98% score) - 4 votes

3 komentarze

 1. Proponuję uchwyt do wierteł Proxxon PRN28941, pasuje do większości chińskich mini-szlifierek (np Verto). Koszt ok. 25zł, a dużo wygodniejsza praca.

 2. nielutownik

  Ja zamiast drutu nawojowego, używałem… rurki termokurczliwej. Czasem nawet dwóch na kupę. Plus jest taki, że nie trzeba dobierać średnicy tak jak przy drucie, bo rurka, nawet po obkurczeniu, jest dość elastyczna i uchwyt zawsze się zaciśnie. Ta elastyczność jest też wadą i zaletą zarazem również z innego powodu: ciężko uniknąć delikatnego bicia, ale też trudniej złamać wiertło jeśli się nim o coś nieopatrznie zaczepi – rurki działają amortyzująco.

  Można jeszcze inaczej zrobić. Do oryginalnych miniwiertarek firmy Dremel, jest dedykowany uchwyt:
  Dremel 4486 Multi Chuck
  …przeznaczony na wiertła od 0,4 do 3,4mm. Niestety kosztuje prawie 50 zł.

  • Przerabiałem już te rurki, przez to bicie połamałem kilka wierteł, a i przy mocniejszym docisku wiertło przesuwało się wewnątrz rurki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: