(Polski) Modernizacja oświetlenia aneksu kuchennego – LED

Sorry, this entry is only available in Polski.

5.00 avg. rating (99% score) - 9 votes

10 Comments

 1. Czy można zastosować zasilacz z laptopa ok 19v i w driverze ustawić stabilizację napięcia?

  Warto dodać że spalenie jednego LEDa spowoduje wzrost prądu na pozostałych, dlatego spalonego LEDa trzeba jak najszybciej wymienić.

  Mam propozycję żeby opisać w osobnym artykule ten driver, stabilizacja napięcia, prądu oraz ladowanie akumulatorów li-ion.

  • Można dać zasilacz od laptopa, przetwornica sobie z tym poradzi. I stabilizację prądu – a nie napięcia.

   Dioda się nie spali jeśli będzie pracowała w komfortowych warunkach, tzn prąd poniżej maksymalnego i z dobrym chłodzeniem. To nie jest typowa tania żarówka LED na E27, gdzie często pcha się w diody po 10W i te diody w środku się gotują co doprowadza do ich przepalenia w kilka miesięcy.

   Ale jeśli z jakiegoś powodu dioda padnie, to tak, należy ją wymienić lub zmniejszyć prąd. To jest wada stosowania wspólnego drivera dla wielu diod.

   Czy regulację/podłączenie drivera opisałem niejasno? Jeśli tak jest to daj znać co jest niezrozumiałe, postaram się conieco poprawić :)

 2. Bardziej mnie interesowało ładowanie li-ion-ów tym driverem.

  • Środkowy potencjometr służy do nastawienia prądu naładowania, jak prąd spadnie do tego poziomu to zapala się dioda OK a gaśnie CH. I to tyle. Driver wymaga małej przeróbki aby automatycznie odcinał pakiet po naładowaniu. Będzie to opisane przy okazji wpisu o ładowarce do baterii rowerowej, ale nie wiem kiedy to będzie.

 3. Czyli do ladowania li-ionów ustalam stałe napięcie np. 12,6v i stały prąd 1A, oraz środkowym potencjometrem np. 100mA?

 4. Witaj
  Chciałbym zrobić oswietlenie na LED COB 50W
  One śmigaja przy 35V a chcialbym to zasilac z 12V

  Sa przetwornice step up 150W ale nie posiadaja stabilizacji pradu.

  Pomozesz w temacie?

  Pozdrawiam

  • Są takie przetwornice również ze stabilizacją, poszukaj pod hasłami “step up cc cv”. Tylko że te 35V to może okazać się za mało, lepiej dać taką która ma ciut większy zapas napięcia.

   A najlepiej to poszukaj sobie stałoprądowego zasilacza dedykowanego do led. Używki na allegro są w bardzo przyzwoitych cenach, ja ostatnio kupowałem po 20zł. Potrzebujesz zasilacza z napięciem powyżej 35V i prądem 1.5A (wyjdzie wtedy 52.5W mocy). Przewaga jest taka że będzie to tańsze od przetwornicy step up, i sprawność będzie wyższa.

   Ale najlepiej to sprawdź przy jakim napięciu ten COB osiąga 50W, bo może się okazać że przy np. 38V. Wtedy przy 1.5A będzie 57W. Może trzeba poszukać zasilacza z nieco mniejszym prądem.

   Jest to coś takiego:

 5. Bardzo interesujący wpis Panie autorze! Lubię tego typu akcje, tak się składa że szwagier podarował mi ostatnio prawie że całe wiaderko diód led, styczność z elektryką mam, także myślę że sobie poradze. Po modernizacji zdam relację jak mi poszło.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: