Naprawa ułamanych nóżek w układach scalonych

naprawa_ukladu_scalonego_4Zdarza się że przez nieuwagę ułamiemy nogę układu scalonego bądź tranzystora czy innego elementu. Ułamanie najczęściej występuje w najsłabszym punkcie, czyli tuż przy samym tworzywie stanowiącym obudowę układu. Układ taki można z powodzeniem naprawić, zwykle wystarczy dolutować kawałek drucika w miejsce ułamanej nóżki, dodając dużą ilość topnika.

Cyna bardzo niechętnie łapie się tak małego skrawka miedzi zatopionego w tworzywie, i jeśli już się nam to uda, połączenie takie przerwie się przy pierwszym najmniejszym poruszeniu układem lub po upadku płytki. O ile z obudowami DIP czy podobnymi można tak zrobić, to z obudowami scalonych końcówek mocy typu Multiwatt15 i tym podobnymi będzie problem. Jakiekolwiek poruszenie radiatorem poskutkuje urwaniem się naprawionej nóżki.

kamienie_szlifierskiePierwsze co musimy zrobić to zaopatrzyć się w malutkie kamienie szlifierskie, najlepiej cienkie i ostro zakończone. Do tego wygodna i mała mutliszlifierka, w ostateczności wiertarka ale nie polecam.

naprawa_ukladu_scalonego_1Mocujemy stabilnie układ i na niskich obrotach delikatnie usuwamy tworzywo tuż za ułamanymi nóżkami. Nie szlifujemy do samych nóżek aby ich przypadkiem nie zetrzeć, lub nie wyrwać. Zostawiamy cieniutką warstewkę tworzywa i usuwamy ją ostrym narzędziem – jest krucha i powinna łatwo odprysnąć. 2-3 milimetry to bezpieczna długość jaką możemy odsłonić, w zupełności wystarczy a mamy pewność że nie uszkodzimy struktury układu.

naprawa_ukladu_scalonego_2Teraz wystarczy umyć wyszlifowane miejsce przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej / czegoś o podobnym działaniu, nanieść topnik, nanieść na odsłonięte nóżki cynę i zlutować z urwanymi ich częściami lub wykonać własne z drucików.

naprawa_ukladu_scalonego_3Ponownie myjemy miejsce i upewniamy się że połączenie jest prawidłowe i mocne. Jeśli pozostałe nogi układu również ucierpiały, dla wzmocnienia całe miejsce możemy zalać żywicą lub klejem (nie mogą one oczywiście przewodzić prądu).

W tym przypadku zaoszczędziłem 30zł na nowej kości.

Taką samą naprawę można stosować także dla obudów DIP, SO, czy nawet TQFP przy zachowaniu należytej ostrożności, odsłaniając fragment wyprowadzenia – niestety nie wiemy jak wygląda w środku układ i przy tych bardziej „nafaszerowanych” układach (takich jak mikrokontrolery) możemy sobie uszkodzić strukturę układu lub połączenia do niej – co i tak nie jest dla nas stratą bo czekałaby nas wymiana na nowy.

apdejt!
Otworzyłem Atmegę88V w obudowie TQFP – te małe błyszczące kropki po środku wewnętrznych padów to połączenia do struktury. Niestety odległość od brzegu obudowy jest tak mała że ledwo zdołałem ją zmierzyć – 0,6mm. Bezpiecznie będzie nacisnąć w tym miejscu ostrym nożykiem tak aby odprysnął fragment obudowy. Jeśli wyrwiemy za dużo to z pewnością zruszymy wewnętrzne połączenie do struktury.


naprawa_ukladu_scalonego_4naprawa_ukladu_scalonego_5Jeszcze przykład na obudowie DIP8 i efekt końcowy.

5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: