Nie-zwykła żarówka – RGB

The “not-ordinary bulb”, as title say, typical glass and metal bulb with electronic inside. Powered from miniature AC-DC converter – i have used that one from 230-5V USB chargers – it has enough power (about 500mA) for few RGB leds. Next is Attiny13 (SOIC8 package) based RGB driver, it not only can change colors, but has 3 modes and an automatic color and mode saving to eeprom memory – so after power up you always will see last seen mode and color.

Modes are:
1 – rgb smooth color changing
2 – constant color from stopped mode 1
3 – white color, max power

So, how the control is done, this is closed bulb with no button… To change mode, simply turn it off for a short time, and the turn in back on. Mode changed. In other words, device is powered trough 1N1448 diode and a 220uF capacitor, so after power is off, it can work for about 2 seconds. On one of the pins there is a power-off circuit detection, 1N1448 diode and a 1K ohm resistor allow to rapidly detect power-off. And when it is detected, program starts to count 1 second, after that it check if power is back – if so, it change mode and save it to eeprom memory – if not… well, it drains rest of current from capacitor and program dies. RGB controlling is done by software PWM (attiny13 have only two hardware PWM’s). With 4.8MHz clock, 18.750 interrupts per second from Timer0 gives refreshing at 73.24 per second with 256 bit PWM resolution. I have used the RGB SuperFlux LED’s, current of each one emitter is about 20mA, so in 3rd mode (with 5 leds) it drains up to 300mA. Remember to choose proper current limiting resistors, and note that red emitters have the same current with lower voltage. Transistors are standard NPN’s, each one should have at least 100mA current output. DO NOT suggest AC-DC converter part of schematic, as it can be wrong – simply adapt your own 5V charger. Program written in bascom, pcb dimensions are 20mm x 45mm, it barely fits into the bulb thread, so take a look at converter transformer if it’s not too big.

DOWNLOAD – eagle 5.4.0 project files, schematic and pcb PDF’s, BAS source, HEX firmware.
.
.

[flashvideo file=”http://www.mm.pl/~kisiel-ket/diy.elektroda.eu.video.server/bulb.mp4″ image=”http://mdiy.pl/wp-content/uploads/video_images/bulb.jpg” /]

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

12 Comments

 1. No, i don’t believe, how the heck you managed to put this inside of bulb?

 2. Hi! Search on youtube for howto’s how to disassembly glass bulb, you will need two bulbs for that. From one you take the thread, from other one you take bulb. Cut off end of bulb but not too much, so you can glue it back to the thread. If the transformer is not too big you can with no problem put this board inside of bulb, but be careful, this white powder inside of milk bulbs can be easily scratched.

 3. Cześć, ponieważ wykonałeś zarówno lampę z power LED, jak i powyższą żarówkę z Super Fluxami, wreszcie mam kogo spytać jak prezentują się oba rozwiązania, jeśli chodzi o jasność świecenia i ogólnie o wrażenia (widziałem wpisy, gdzie ludzie twierdzili, że zastosowana diod mocy generuje zbyt jasne światło, przez co na lampkę nie da się w ogóle patrzeć).

  Porównałem sobie na luzie moce świetlne obu rozwiązań (zastosowałem typowe wartości znalezione w kartach katalogowych) i oto co mi wyszło (podkreślam, porównanie na luzie):

  Power RGB LED (kąt wiązki 130deg typ.) x 1szt.
  R: 9000mCd = 32lm
  G: 14000mCd = 50lm
  B: 3550mCd = 12lm

  Super Flux RGB LED (kąt wiązki 100deg typ.) x 5szt.
  R: 3000mCd = 6.73lm x 5 = 33.7lm
  G: 4200mCd = 9.42lm x 5 = 47.1lm
  B: 2180mCd = 4.89lm x 5 = 24.5lm

  Wychodziłoby na to, że lepiej zainwestować w pięć sztuk fluksów (wspomniane około 10zł), niż jednego power LEDa (koszt niespełna 30zł), ale tak jest tylko w teorii – chciałbym się spytać jak to wygląda w praktyce? Niestety cena power LEDów RGB jest wciąż dość zaporowa, a przy tym pobór prądu, a co za tym idzie ilość mocy traconej chociażby na elementach biernych jest bardzo duża (czego nie można z pewnością powiedzieć o sprawności takich diod). Prawda jest taka, że potrzebuję sam siebie przekonać do fluxów, ale tak, żeby później nie żałować :D
  Dzięki z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Witaj.

   To zależy co chcesz tym oświetlać. Jeśli ma to być taka lampka stojąca, to raczej bym radził Ci zastosować takiego power leda. Wcale nie są zbyt jasne. Właśnie są w sam raz, ustawiasz sobie białe światło i nie razi w oczy, nie przeszkadza, wszystko widać. Książki przy tym już nie poczytasz, do ciepłej żarówkowej barwy mu daleko :(

   Te 5 super fluxów świecą słabiutko, jako taka dekoracja lub dodatkowe oświetlenie nocne będzie ok, ale za wiele przy tym nie zobaczysz. Superfluxy ogólnie to się nadają do oświetlenia kuchni itp, gdy dasz cały ciąg wzdłuż mebla.

   Porównywanie parametrów nie ma raczej sensu, i tak te chińske diody no-name żyją własnym życiem, te parametry mają pozaniżane we wszystkie możliwe sposoby.

   Widziałeś powyżej zdjęcie leżącej żarówki na podłodze, i ile daje światła. Teraz pokaże Ci tanią diodę rgb powerled której użyłem do tamtej lampki…

   Tak więc jeśli się wahasz pomiędzy power ledem a takimi superflux – i jeśli 5szt superflux kosztuje dajmy na to te 10zł a powerled 20zł (nie wiem skąd wziąłeś te 30zł) – to bierz powerleda. Jasność nieporówynwalnie większa, co do sprawności się nie wypowiadam – ale odprowadzić ciepło z 3W diody to pestka. Jasność zawsze można zmniejszyć. Na ten przykład w programie zarówno tym jak i od tamtej mojej lampki, można sobie zmienić jasność dla trybu trzeciego, lub nawet dodać tryby czwarty i piąty a w nich zrobić sobie różne jasności jeśli kogoś będzie raziło.

 4. Witam.
  Mam pytanie odnośnie programu, do czego służy PORTB.0?? W programie jest oznaczony jako wybór prędkości… Poza tym schemat nie jest zgodny z programem porty są poprzestawiane.

  Program:
  P0RTB.0 wybór prędkości
  PORTB.1 wykrywanie zaniku napięcia
  PORTB.2 (R)
  PORTB.3 (G)
  PORTB.4 (B)

  Schemat:
  P0RTB.0 (R)
  PORTB.1 (G)
  PORTB.2 wykrywanie zaniku napięcia
  PORTB.3 ?
  PORTB.4 (B)

  Jak ustawić fusebity??
  Które fragmenty kodu należy zmienić by program działał na tranzystorach PNP??

  Pozdrawiam

 5. Witam serdecznie.
  Nie znam się na elektronice ale miałbym parę pytań odnośnie zjawiska swiecenia power led w różnych kolorach.Otóż czy można zbudować taki układ dla np. 30 Power LED które podzielono by na 3 grupy po 10 i żeby można było sterować”ręcznie”: np potencjometrami kolorami i intensywnością świecenia?Jakie zasilanie można by zastosować?Jaką temperaturę wydzielają takie LEDy.z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.
  Pozdrawiam Jakub

  • Hmm zjawisko świecenia w różnych kolorach? :)

   Jedna taka dioda zawiera w swej strukturze trzy emitery (diody) w podstawowych kolorach R,G oraz B. Można uzyskać dowolną barwę zaświecając jeden z kolorów bardziej a inne mniej, przykładając większe lub mniejsze napięcie.

   Polecam wykonanie trzech analogowych zasilaczy regulowanych o napięciach 0V-3V i nastawiać różne napięcie regulując barwę.

   Jeśli mają być 3 osobne grupy to trzeba wykonać łącznie 9 takich zasilaczy aby na każdej grupie nastawić dowolny kolor. 30 diod po 3W pociągnie 90W, więc wspólny zasilacz powinien mieć ponad 100W i dawać np 5V. Do niego dorabiamy 9 regulacji.

   Diody wydzielają nieznaczną ilość ciepła, wystarczy każdej z nich dokręcić niewielki radiatorek (gabarytowo podobny do np. komórki) to dla diody 3W, choć dobrze będzie eksperymentalnie sprawdzić. Czym chłodniej – tym dłużej dioda będzie żyła.

 6. Witam ponownie
  Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
  Mamy diody, wiemy ze można nimi sterować i że można ustalać różne barwy.
  Jaki układ zastosować by można było programować sterowanie tymi diodami w czasie tj, by każda grupa świeciła innym kolorem oraz by po pewnym zadanym czasie zmieniły kolor i intensywność .A tak na koniec by ustalić całkowity czas świecenia wszystkich.
  Pozdrawiam Jakub

 7. Odnośnie temperatury by utrzymywała się na poziomie 38 st C.
  Da się dobrać radiatory by osiągnąć w miarę stałą temp?
  Pozdrawiam Jakub

 8. Jak powinien wyglądać program żeby działał? Coś jest nie tak z portami patrząc na schemat i na program w bascomie. Generalnie lampka świeci tylko na niebiesko i tyle. Jak powinny wyglądać Fusy ustawione w Bascomie?

  • Hej.

   No właśnie zauważyłem że jest jakiś bałagan, chyba załączyłem program który chodził w innej konfiguracji. Na dobrą sprawę to wystarczy tylko zmienic piny na poprawne, narazie nie mam czasu żeby to poprawiać :(

   Fuski, wewnętrzny generator 4,8MHz.

 9. Witam “popełniłem” Twój układ wszystko cacy. Zaprogramował się ok, płytka też raczej ok a po podłączeniu świeci na czerwony i zielony czasem jak szybko włączę i wyłączę to świeci na wszystkie trzy kolory co może być nie tak?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: