PCB – Lutowanie przelotek

przelotki2W tej części opiszę wykonywanie przelotek dla płytek dwustronnych w warunkach domowych. Nie jest to sztuka trudna, ale jest niezbędna przy takich płytkach. Przelotki takie są dobre dopóki nie trzeba umieścić ich pod układem scalonym SMD – dla tego polecam projektować płytki w taki sposób aby nie umieszczać przelotek pod tymi układami – nawet jeśli zamawiamy płytkę w firmie, to umożliwmy komuś wykonanie jej w warunkach domowych.

przelotki1Potrzebny nam będzie kawałek sztywnego przewodu – sztywnego dla tego że będzie on miał grubsze żyły. Zdejmujemy izolację i odcinamy pojedynczą żyłkę drutu. Często jednak stare przewody są zaśniedziałe i ciężko się je lutuje, więc dobrze jeśli sprawdzimy lutowalność danego przewodu zanim zabierzemy się za przelotki – znacznie ułatwi to nam pracę.

przelotki2Oddzieloną żyłę trzeba przełożyć przez otwór przelotki tak aby wystawało jej około 2 milimetry. Od spodu drut zaginamy i przyciskamy go samą płytką do blatu tak aby nie mógł się przesunąć podczas lutowania.przelotki3Lutujemy drucik, ucinamy lub ułamujemy to co wystaje.


przelotki4Po drugiej stronie płytki robimy to samo.


przelotki5Zalutowujemy.


przelotki6Ucinamy lub ułamujemy.


goldpin1W przypadku przelotek, w których mają być umieszczone elementy do których nóg mamy dostęp z obydwu stron, jesteśmy w dobrej sytuacji bo nóżka elementu stanie się przelotką. To samo tyczy się goldpinów. Wystarczy przylutować od spodu, następnie podnieść plastykową nasadę i przylutować od góry.


goldpin2Opuszczamy nasadę, należy uważać żeby nie oderwać padów przykładając zbyt dużą siłę. Nie należy aplikować dużo cyny na takie wierzchnie połączenie, tak aby nasada doszła jak najbliżej płytki.przelotki7Jeśli jednak mamy takie elementy jak gniazda, podstawki, które nie pozwalają nam na dostęp do padu z obydwu stron, musimy znowu użyć żyły z przewodu, który przekładamy tak jak wcześniej, zaginając go w jedną stronę.przelotki8Tym razem jednak nie zalutowujemy go całkowicie ale tylko przyłapujemy na krawędzi pada, tak aby noga elementu swobodnie weszła w otwór. Tak więc przy takich przelotkach nie należy wiercić otworu na styk ale pozostawić nieco więcej miejsca używając wiertła o np. 0.1mm szerszego.


przelotki9Po drugiej stronie drucik ucinamy pozostawiając jak poprzednio około 2mm. Gdy nadejdzie czas lutowania danego elementu, jego nogę zalutujemy wraz w wystającym drucikiem. Należy jednak pamiętać że zbyt długie grzanie tego miejsca może spowodować odlutowanie się żyły po drugiej stronie, ale jeśli będzie ona dociśnięta obudową złącza to nie powinno się to stać.


Poprzednia część: PCB – Cynowanie mechaniczne
Dalsza część: PCB – Lutowanie wstęp

3.00 avg. rating (70% score) - 2 votes

3 komentarze

  1. super poradnik, bardzo dziękuję !!!

  2. Powstaną jeszcze odcinki dotyczące lutowania? ;D

    świetny poradnik i chętnie przeczytam więcej ;]

    • Witaj. Dzisiaj wykonałem sporo materiału o lutowaniu SMD (foto+video), jak zdążę to wszystko opracować to powinno pojawić się jeszcze dzisiaj :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: