Powrót do przeszłości – gazetki Nord Elektronik

nord_elektronik_nr2_98Wiem, że tytuł filmu brzmiał nieco inaczej, ale zapraszam na pokład DeLoreana, wybierzemy się razem w lata 90te. Ok, może nie mam DeLoreana, ale w najciemniejszych czeluściach mojej graciarni znalazłem coś, co niektórzy z Was mogą bardzo miło wspominać. Od tego zaczęła się moja przygoda z elektroniką. Wtedy moja wiedza kończyła się na odczytywaniu pasków z rezystorów, i to jakoś wystarczało żeby składać „kity”… często z mizernym skutkiem :)

Kiedy to było że tak to miło wspominam? Nie było wtedy for o tematyce elektronicznej. Zwykły Kowalski o internecie czy komputerze mógł tylko pomarzyć. Niebieskie diody LED dopiero pojawiały się na rynku i ceny miały zaporowe. Ludzie nie mieli komórek, jeśli ktoś nie przyszedł w umówione miejsce… no to był problem. Nie było jeszcze usług gsm na kartę pre-paid, tylko abonament z smsami po 70gr i minutą połączenia po 2zł płatną z góry. Dopiero później pojawiły się Tak Tak, Idea Pop i Simplus – wcale nie tańsze, zwykłego dzieciaka nie było na to stać. Wiedza była w bibliotekach w papierowych książkach, często w ogóle niezrozumiała dla ucznia szkoły podstawowej. W mojej mieścinie (Kętrzyn) dwa sklepy sprzedawały kity do samodzielnego montażu, i „kity” to nie tylko sposób nazywania wtedy niedziałającego układu, ale również niejako nazwa handlowa ponieważ producenci tak je opisywali. Niestety czasopisma takie jak EdW czy EP jakoś mnie ominęły, lub zwyczajnie nie było ich w kioskach tam gdzie mieszkałem bo na pewno bym je zauważył.

Dość smętów, czas na konkrety. Znalazłem 6 gazetek, czołówki zamieszczam poniżej. Kliknij na czołówkę aby pobrać całą gazetkę spakowaną ZIPem. Skany są w rozdzielczości 2480×3437 i ważą około 2MB każdy.

NR 2 1998

nord_elektronik_nr2_98

NR 4 1999

nord_elektronik_nr4_99

NR 5 1999

nord_elektronik_nr5_99

NR 6 1999/2000

nord_elektronik_nr6_99-2000

Materiał reklamowy święta 1

nord_elektronik_swieta

Materiał reklamowy święta 2

nord_elektronik_swieta2

Posiadam też jakieś gazetki kitów Jabel, ale te nie przyciągały tak mocno uwagi z powodu braku zdjęć i ogólnie niskiej jakości, ale kilka się znajdzie a jak będzie zainteresowanie to i czas na zeskanowanie się znajdzie. Same układy Jabela były niskiej jakości, płytki PCB i ścieżki na nich były tak liche, że dla początkującego w lutowaniu były naprawdę trudne do polutowania bez uszkadzania ścieżek. Do tego mam mnóstwo pełnych instrukcji od kitów, ale te można znaleźć w formie elektronicznej.

Brak mi numerów 1 oraz 3 powyższych gazetek, jeśli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem, lub ma inne ciekawe materiały z tamtych lat niedostępne w internecie, proszę o kontakt :)

A oto pozostałości po moich zabawach. Było tego więcej, te bardziej działające dostały obudowy lub zostały wbudowane w inny istniejący sprzęt, i ślad po nich zaginął. Z reszty wyciągałem scalaki czy nawet drobnicę, jeśli była potrzeba. Bariery optoelektronicznej nigdy nie udało mi się prawidłowo zestroić i uruchomić, reszta jakoś działała. Jeśli ktoś chce płytki ze zdjęcia – zapłać za przesyłkę, oddam darmo. Pisać tutaj.

kity_ne_jb

Powyższy wpis nie ma charakteru reklamowego czy sponsorowanego, gdyby ktoś próbował się takowego dopatrywać.

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

3 komentarze

  1. Aż się łezka w oku kręci. Zaczynałem od zestawów NE i Jabel, do dziś mam w piwnicy pudło ze złożonymi układami, które głównie migały diodami :).

    • :)

      Gdzieś nawet miałem swoją pierwszą własnoręcznie wytrawioną i złożoną płytkę, oczywiście wszystko malowane pisakiem ręcznie bo człowiek ani komputera ani tym bardziej drukarki wtedy nie miał… i oczywiście wytrawiona w odbiciu ale jakoś poskładałem i działała… jak ją znajdę to dorzucę co by się pośmiać, patrząc na dzisiejsze płytki nawet te robione w domu to przepaść jest ogromna.

  2. Dzięki… przydadzą się… ze swojej strony dodam, że mam w piwnicy spadek po wujku – gazety w stylu Młody Technik, Radioamator, Radioelektronik, Radio (radzieckie)… jak będzie możliwość to też poskanuję :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: