Programator USBTiny-MkII SLIM

Programator USBTiny-MKII SLIM (klon AVRISP-MKII) obsługuje wszystkie µkontrolery Attiny, Atmega, oraz Xmega. Posiada trzy interfejsy programowania: ISP, PDI, oraz TPI. Bezpośrednio współpracuje z AvrStudio lub AvrDude. Mała wygodna płytka, zawiera dwukierunkowy translator napięć dla wszystkich interfejsów współpracujący już od 1,2V, zworkę umożliwiającą zasilanie układu docelowego 5V lub 3,3V (stabilizator LDO 3,3V), oraz diody sygnalizujące. Sercem układu jest kontroler AT90USB162 ze sprzętowym interfejsem USB, dzięki czemu prędkość programowania jest bardzo duża.

O programatorze:

mkii_slim_render_topUkład zbudowany w oparciu o projekt LUFA (link), programator wzorowany na USBTiny-MKII (link), oraz USBTiny MKII PL (link). Zamiast oryginalnego translatora napięć GTL2003, użyłem MAX3002 tak jak autor wersji PL – układ ten jest w miarę łatwo dostępny. Taka zamiana wymaga modyfikacji kodu, którą autor opisał pod podanym linkiem – kod w załączniku jest zmodyfikowany – oryginalny będzie działał błędnie.

UWAGA – jak się okazało wersja oparta na MAX3002 (1.0) nie radzi sobie z obciążonymi liniami ISP – nie kopiować! Płytka w wersji 1.1 z układem GTL2003 która pracuje prawidłowo, dostępna jako aktualizacja – płytka ta pracuje z oryginalnym firmware.

Programator posiada trzy złącza wannowe 6pin, do obsługi trzech protokołów: ISP, PDI, oraz TPI. Pozwalają one programować wszystkie dostępne układy Atmega, Attiny oraz Xmega. Płytka wygląda na skomplikowaną i ściśniętą, ale bez problemu można wykonać ją w warunkach domowych. Przelotki potrzebne do działania programatora nie znajdują się pod układami czy innymi elementami więc można wykonać je przy pomocy drutu. Przelotki pod układem at90usb162 wyprowadzają jego pozostałe wolne piny na spód płytki, gdzie znajdują się sporych rozmiarów pola lutownicze – więc układ może być również wykorzystywany jako płytka do testowa innych programów wykorzystujących sprzętowe USB. Zmiana programu jest bajecznie prosta, bo odbywa się poprzez szybki bootloader USB i darmowe narzędzie od Atmela – FLIP.

Pod gniazdami wannowymi znajduje się zworka do wyboru napięcia którym można zasilić układ docelowy. Położenie pin 1 i 2 – napięcie 5V. Położenie 2 i 3 – napięcie 3,3V. Do obniżenia napięcia wykorzystano stabilizator liniowy LDO typu MCP1825S-3302ED – ale można wlutować dowolny stabilizator zgodny pinowo, np LF33. Zworka całkowicie zdjęta nie poda żadnego napięcia na układ docelowy a tym samym na „wtórną” stronę translatora napięć która musi mieć zasilanie. W takim przypadku napięcie zasilające należy doprowadzić taśmą z układu docelowego.

O samym programowaniu nie ma co się rozpisywać, programator jak programator. Wszyscy wiemy do czego służy. Może być obsługiwany bezpośrednio z AvrStudio lub pośrednio przez AvrDude. Minus jest taki że nie może być używany w obydwu programach – trzeba się zdecydować na jeden – choć zmiana wersji to 5 minut :)

Uruchamianie:

mkii_slim_1Po poprawnym zmontowaniu układu, podłączamy go do portu USB i naszym oczom powinien ukazać się piękny dymek że znaleziono nowe urządzenie „AT90USB162 DFU”. Pobieramy i instalujemy program FLIP od Atmela. Instalujemy sterownik, ręcznie wskazując folder z katalogu Atmel\Flip\usb\. Po poprawnym zainstalowaniu włączamy FLIP’a, klikamy na ikonkę z układem i wybieramy z listy at90usb162. Klikamy drugą ikonkę z przewodem usb, wybieramy z listy USB, a w następnym okienku OPEN. Program powinien wykryć układ bez oporów – jeśli jest inaczej (okienko z błędem) to znaczy że coś źle zrobiliśmy. Można przeinstalować sterownik, podpiąć do innego portu, lub ponownie uruchomić system.

Jeśli układ jest nowy (pusty) to po podłączeniu od razu wystartuje w bootloaderze – nie trzeba nic ruszać. Jeśli tylko uaktualniamy wsad, należy założyć zworkę na piny HWB, a następnie zewrzeć piny RST. Wtedy układ startuje w bootloaderze. Zworki można po tym zdjąć.

Jeśli chcemy sami skompilować kod, wystarczy do tego WinAvr w wersji 2010-01-10. Dajemy make clean a potem make all – i już. Mamy tu jednak do wyboru pod jaki program chcemy nasz kod skompilować – może działać z AvrStudio LUB z AvrDude. Jeśli chcemy używać go z AvrDude, do pliku makefile dodajemy wpis:
CDEFS += -DLIBUSB_DRIVER_COMPAT


Kolejnym krokiem jest załadowanie pliku do pamięci. W programie FLIP ciskamy ikonę otwartej książki ze strzałką „do”, i wybieramy wsad do wgrania. Następnie dajemy RUN. Powinniśmy mieć zaznaczone ptaszki przy „erase”, „program”, oraz „verify”. Program wgra się bardzo szybko. Wystarczy odłączyć i podłączyć programator – lub zewrzeć piny RST, i powinny zaświecić się obydwie diody na płytce.

Po tym komputer wykryje nowe urządzenie LUFA AVRISP MkII CLONE – czas zainstalować sterownik. Jeśli chcemy aby programator współpracował z AvrStudio, instalujemy sterownik z katalogu Atmel\AVR Tools\usb\ – katalog ten jest tworzony podczas instalacji AvrStudio. Jeśli chcemy pracować z AvrDude, instalujemy sterownik LIBUSB. Po rozpakowaniu paczki, odpalamy program inf-wizard, wybieramy z listy nasz programator, zapisujemy utworzony plik, i klikamy install now lub korzystamy w windowsowego instalatora. Na programatorze zaświeci się LED1 co oznacza gotowość do pracy – gratulacje, to wszystko.

W AvrStudio wystarczy kliknąc na ikonę Con, wybrać programator AVRISP mkII i kliknąć connect.
W AvrDude wystaczy zmienić typ programatora w linii poleceń na:
-c avrisp2 -P usb lub -c avrispmkII -P usb.

Aktualizacja 2013-03-03:
W projekcie AVRISP-MKII lufy poczyniono kolejne zmiany, najważniejsze to:
Usunięcie błędu który blokował komunikację USB w przypadku gdy nie udało się nawiązać komunikacji z układem docelowym.
Dodanie funkcji szybkiego przełączania pomiędzy sterownikiem Jungo (Avr/Atmel Studio) i LibUSB (AvrDude) na tym samym FirmWare. Wystarczy zewrzeć piny resetu (można wyprowadzić je w postaci switcha na obudowę) i układ przedstawi się w systemie z innym numerem seryjnym. Dwa mignięcia diodą to sterownik Jungo, cztery mignięcia to sterownik LibUSB. W obydwu przypadkach po wykryciu należy zainstalować poprawne sterowniki. Jest to funkcja bardzo przydatna gdy korzystamy z różnych środowisk, wcześniej trzeba było wgrywać osobne wsady i korzystać z filtra sterowników.
Ponadto programator zapamiętuje ostatnio używany tryb i od takiego startuje po podłączeniu, pamięta też ostatnio ustawianą prędkość SCK. Poniżej znajduje się paczka ze skompilowanym wsadem z funkcją przełączania (LUFA 130303). Aby samodzielnie skompilować program z powyższą funkcją przełączania, należy w pliku AppConfig.h zdefiniować (odkomentować) linię RESET_TOGGLES_LIBUSB_COMPAT.

Zobacz także: µProg – mały, szybki, przenośny programator AVR z SD

Galeria:

Pliki:
POBIERZ – Pliki eagle 5.10: PCB, SCH, alternatywne PDF; Wsad HEX w dwóch wersjach, pełny kod źródłowy C – wersja 110528, pliki pomocnicze.POBIERZ – Pliki eagle 5.10: PCB, SCH, alternatywne PDF wersji 1.1; Wsad HEX w dwóch wersjach – wersja 111009, pełny kod źródłowy C – wersja 111009, pliki pomocnicze.POBIERZ – Pliki eagle 5.10: PCB, SCH, alternatywne PDF wersji 1.1; Wsad HEX z opcją przełączania oraz pełny kod źródłowy C – wersja 130303, pliki pomocnicze.Aktualny firmware jest zawsze dostępny na stronie projektu LUFA u dołu strony, projekt znajduje się w katalogu Projects/AVRISP-MKII, i należy go skompilować. Załącznik na tej stronie nie będzie aktualizowany wraz z aktualizacją LUFY.

4.00 avg. rating (82% score) - 4 votes

115 komentarzy

 1. Czy ten sprzęt potrafi zaprogramować układ AVR32?

 2. Zdaje mi się, że na elektrodzie jest kilka postów na temat tego programatora i jeśli dobrze pamiętam kolega freddy mówił, że w schemacie z elportalu jest kilka błędów. Rozumiem, że to co zrobiłeś działa bez problemu?

  Niezależnie od tego – bardzo ładna płytka :)

  • Możesz przytoczyć te konkretne posty?

   Jak na razie wszystko pracuje dobrze, jednak kontaktowałem się już wcześniej z autorem i pisał o problemach kiedy linie ISP w układzie docelowym są obciążone. Sam tego jeszcze nie stwierdziłem, ale jeśli coś wyjdzie, to na pewno będę robił poprawkę :)

 3. Mam jedno pytanko. Czy ten programator jest obsługiwany przez Bascoma ?

  • Tak na szybko sprawdziłem ze sterownikami od AvrStudio – i wywala błąd. Także nie wiem, na razie nie mam czasu się bawić. Ale zawsze można użyć avrdude w bascomie – więc nie ma problemu :)

 4. Witam. Czy pcb można było by kupić u Pana? Jeżeli tak to za ile?
  Pozdrawiam:)
  Ps.W jakiej firmie Pan płytki zamawia?

 5. Kolejny bardzo dobry i przydatny projekt w Pana wydaniu. Czekam jak zbierze się zamówienie, żebym mógł też sobie złożyć takie narzędzie. Chciałbym się dowiedzeć, czy nie ma Pan może wiedzy na temat, czy powstał, w oparciu o podobny koncept tj. procek ze stosem USB oraz translator napięć, JTAG to m.in. 8 biowych układów ATMELA? Serdecznie gratuluje projektu i podziwiam ogrom pracy jaki Pan włożył w swoje konstrukcje.

 6. Kolejny bardzo dobry i przydatny projekt w Pana wydaniu. Chciałbym się dowiedzeć, czy nie ma Pan może wiedzy na temat, czy powstał, w oparciu o podobny koncept tj. procek ze stosem USB oraz translator napięć, JTAG to m.in. 8 biowych układów ATMELA? Serdecznie gratuluje projektu i podziwiam ogrom pracy jaki Pan włożył w swoje konstrukcje.

 7. Inspiring work!

  Can I use this programmer to flash AVR32 devices? Eg: ATngw100

 8. Witam.
  Czy w sklepiku pojawią się główne elementy potrzebne do złożenia programatora? I czy projekt uproga będzie dalej rozwijany pod kątem pdi? Chcę wykonać jakiś programator którym będę mógł programować pdi i nie wiem do którego kompletować części. Wolałbym zrobić uproga ale jeżeli nie będzie obsługi pdi to wykonam ten programator.
  Pozdrawiam
  Paweł

  • Jest już gotowa druga wersja tego programatora, na kości GTL2003 i sprawuje się bezbłędnie – niedługo dam pliki, całkiem o tym zapomniałem :)

   W sklepiku będą dostępne płytki drukowane zarówno do MKII SLIM jak i uProga. Będzie można też kupić całe zestawy części do obydwu programatorów w dobrej cenie.

   Co do uProga – prace nad PDI się jeszcze nie zaczęły z braku czasu, ale w planach to jest i będzie jak najbardziej dodane – o ile nic się po drodze nie skomplikuje :)

   Pzdr

 9. Niesamowita konstrukcja.

 10. Który wsad użyć, aby można było korzystać z ECLIPSE?

 11. Thanks so much for the great PCB files and info!!
  I made both 1.0 and 1.1 versions and have one of each.

 12. Witam, zrobiłem ten programator, płytkę sam trawiłem – nie polecam tego rozwiązania, przelotki to katorga – nie możliwe jest wyprowadzenie portów przelotkami pod prockiem, lepiej kupić płytkę od manekinena, teraz sam bym tak zrobił.

  Spotkałem się też z dziwnym problemem – programator był losowo wykrywany przez komputer, czasami jako nieznane urządzenie, czasami poprawnie, a czasem wcale… Pierwsze podejrzenie padło na kwarc – na szczęście on był właśnie powodem tych problemów, po wymianie na inny na razie jest wszystko OK, co ciekawe uszkodzony kwarc wystarczyło popukać w czape i programator sie uruchamiał :D

  wielkie dzięki dla manekinena za taki fajowski i mały programator :)

  • Ależ przelotki pod układem nie są potrzebne do działania programatora – to taki dodatek, gdyby ktoś chciał użyć płytki jako zwykłej płytki uruchomieniowej z at90usb :)

   Uszkodzony kwarc to raczej trudna usterka do zdiagnozowania, sam bym się tego nie spodziewał – nigdy się nie spotkałem z takim czymś.

  • ja wiem że przelotki tam są niepotrzebne do działania :) ale chciałem po prostu mieć wszystko co zaplanowałeś :) no ale nie wyszło, a kwarc był nówka sztuka kupiony w zestawie elementów z polecanego przez Ciebie sklepu, możliwe że ja go uszkodziłem w jakiś sposób, ale to grosze a nerwów troche napsuły :)

 13. Bez problemu mozna zrobić samemu płytke z przelotkami. Tutaj zaprezentowałem zdjecia swoich płytek http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2054775-60.html

  • Piękne wykonanie, pewnie trochę czasu to kosztowało :)

 14. jajen
  W jaki sposób wykonałeś cynowanie (czy to chemiczny spossób?) oraz jak zrobiłeś przelotki pod atmegą? Gratuluję, świetna robota.

 15. Witam

  a gdzie w sklepiku są dostępne płytki dla Programatora „USBTiny-MkII” ??

  Tomek

 16. Witam czy pojawi się poradnik jak zrobić solder maskę na pcb ?

  • Soldermaska w warunkach domowych, wg mojej opinii, to strata czasu. Dłubania dużo a efekt mizerny… Lepiej pocynować :)

 17. Jaki element w torze F1

 18. Krzysztof G.

  Witam serdecznie !
  Ponieważ byłbym zainteresowany takim programatorem (1-2szt.) zwracam się z uprzejmą prośbą, czy można zakupić już złożone i uruchomione wersje tego prgramatora , Ze względu na wzrok same PCB na niewiele mi się zdadzą, ponieważ montaż drobnych SMD pozostaję poza możliwościam mojego wzroku. podobnie jak wgrywanie wsadu do mikrokontrolera sterującego całością. BArdzo proszę o poważne potraktowanie mojej prośby – pytania.
  Pozdrawiam Serdecznie ! Krzysztof Graliński <>

 19. Witam!
  Czy programator powinien działać bez translatora napięć? Próbował ktoś lub spróbuje? Czy da się zrobić ten programator z jednym złączem wannowym łącząc odpowiednie linie?

  • Jasne że będzie działać bez translatora, ale układ docelowy także musi być zasilany z 5V. Uniemożliwi to programowanie układów Xmega których maksymalne napięcie zasilania to 3,3V.

   Jeśli chodzi o złącza, być może dało by się upchnąć dwa protokoły w jedno złącze. Ale jest to niepotrzebne kombinatorstwo. Proponuję jednak pracować zgodnie ze standardem Atmela używając dedykowanych złącz, co pozwoli na uniknięcie wielu niepotrzebnych problemów.

  • A czy zasilając programator napięciem 3,3V układ będzie działał? Wtedy można by programować XMEGI.

   Dziękuję za szybką odpowiedź.

  • AT90USB162 może z powodzeniem być zasilany z 3V3, jednak wymaga to niewielkiej przeróbki schematu. Noga wewnętrznego stabilizatora UCAP musi także zostać dołączona do szyny 3V3 na płytce. Patrz nota AT90USB162 rozdział Power Distribution.

   Zalecają jeszcze aby wyłączyć ten stabilizator w rejestrze aby zminimalizować pobór prądu. Co wymaga rekompilacji wsadu. Nie wiem jak to wygląda w praktyce, nie próbowałem takich rozwiązań.

   Proponuję jednak wykonać prosty translator na diodach zenera, nie powinno być problemów w komunikacji nawet przy wyższych prędkościach.

 20. w wersji 1.1 rezystory r8 i r9 mają chyba po 470ohm, a rezystory od portu usb to chyba 22 ohm mają mieć tak?

 21. Kde je možno v PL sehnat obvod GTL2003, v čechách je nedostupný.
  Díky

 22. jabu74 - ekspert

  Witam

  Jaka jest licencja tego projektu ? Czy ten programator można skopiować i sprzedawać (firmware + pcb) ?

  • Kolego ekspercie.

   Licencja oprogramowania LUFA jest dołączona do jego plików, oraz znajduje się na jego stronie domowej http://www.fourwalledcubicle.com/LUFA.php

   Informacja na temat wykorzystywania komercyjnego projektu płytki jest również dołączona do jej plików, oraz znajduje się na stronie jej autora – czyli tej.

 23. Jak szybko on programuje ? i ATXMegi i normalne ATMegi. Chodzi mi o KB/s.

  • Nie wiem, nie mierzyłem. A do czego chcesz to porównać?

  • Z czystej ciekawości pytam ;) Pewnie duużo szybciej niż USBasp.

  • Tak, UsbAsp osiąga chyba 1,5MHz na SCK o ile dobrze pamiętam. W MKII można ustawić do 8MHz.

 24. Czyli ok. 5 razy szybciej niż USBasp ? Już go buduję :)

  • Nie wiem dokładnie o ile jest szybszy ale jest szybszy z pewnością kilkukrotnie. Prędkość sygnału SCK to niezbyt miarodajne porównanie, bo występują też przerwy pomiędzy wysyłanymi bajtami i zależą one od tego jak szybko można przepchać dane po kablu usb – wiadomo że przy sprzętowej obsłudze nie ma żadnego problemu, a przy softowej program zajmuje się usb a w wolnym czasie komunikacją z układem docelowym.

 25. jabu74 - ekspert

  Witam ponownie

  Czy firmware da sie wgrac do mikrokontrolera, ktory jest juz przylutowany na PCB i czy mozna to zrobic programatorem USBasp ?

 26. elektronik

  Bedę miał jedną PCB na zbyciu, są jacyś chętni na zakup? Kolor fioletowy + złocenie – cena około 20zł + KW.

 27. elektronik

  Daj, dzisiaj dostałem płytki

 28. Witam
  Zbudowałem sobie ten superancki programator, delikatnie zmieniłem pcb, działa poprawnie jednak mam 2 pytania.
  1) Nakładka avrdude gui 1.0.5 nie potrafi obsłużyć tego programatora (avrdude mam ok, tego samego używam z burn_o_mat i działa poprawnie ale avrdude gui ma dodatkowo opcje blokowania procesora jak i obsługuje inne procki np m88PA, którego nie wiem dlaczego burn_o_mat nie ma na swojej liście a oba używają tego samego avrdude.conf. Co może być powodem braku współpracy przez avrdude gui? Jakiś pomysł? :)
  2) Jaka jest domyślna prędkość programowania? Sprawdzałem, że nawet bez zmiany fusów można zaprogramować procka (nie trzeb robić żadnego slow_sck jak przy usabasp). Czy któraś nakładka graficzna do avrdude umożliwia ustawienie sobie tej prędkości?

  Pozdrawiam
  Karol

  • ad.1 – to kwestia braku aktualizacji tych nakładek, podejrzewam że lista obsługiwanych procków nie jest pobierana z avrdude.conf ale jest zakodowana na stałe w kodzie samej nakładki.

   ad.2 – teraz nie jestem w stanie powiedzieć, ale chyba 250kHz. To by umożliwiało komunikację z domyślnym 1MHz zegarem (1/4 zegara). Wymienione nakładki nie umożliwiają zmiany zegara. Ja w burn-o-mat w opcjach dodawałem w dodatkowej linii poleceń przełącznik „-B wartość” który był potem automatycznie doklejany do linii poleceń avrdude i zmieniał prędkość programatora. Np „-B 0.25” ustawia SCK 8MHz, „-B 0.5” ustawia 4MHz itd (mam nadzieję że nie pokręciłem, piszę z pamięci).

 29. hello!
  great work
  i have downloaded the rar files, but since i am a newbie, can you please tell me how to use those files to make the programmer??

  do we have to just the upload the compiled .hex file into the microcontroller, or something else is also required.
  please explain elaborately.

  thank you..

 30. Hello manekinen,good to see your projects,keep up the good work.
  I am going to build your USBTiny-MkII SLIM programmer.But I am confused about the firmwares that you have made different for the circuit with MAX3002 and other with the GTL2003 chip,what is the difference and what cons will be of using the circuit with the MAX3002.Also I wanted to ask if we can use the „SN74GTL2003” from Texas instruments instead of the GTL2003 and which firmware i should then use.
  Thanks,waiting for an early reply.

  • Hi, everything is in the description:

   MAX3002 version (1.0) is working poorly when ISP lines are loaded with some resistance or capacitance – do not copy! PCB in 1.1 version with GTL2003 chip, which works like a charm, is available as update below – this pcb works with original firmware.

   SN74GTL2003 and GTL2003 are the same or very similar chips, you can use them alternately.

 31. Witam
  Niestety opcja z przełączaniem nie działa w atmelstudio 6 ponieważ trzeba zaktualizować firmware w programatorze.
  Na stronie lufa jest nowszy wsad jak 130303, i być może z nim by działało, ale nie potrafię go skompilować. Czy udostępniłbyś skompilowaną wersję najnowszego wsadu?
  Pozdrawiam
  Paweł

 32. Jakie stery i skąd gdybym chciał to pod bascom z tym wsadem bas?
  Czy bez? Czy da się podwoić prędkośc wgrywania na PDI?
  I owszem można programować xmega normalnie mi działa bez żadnych translatorów, tylko oporniki 100R zdaje się. mierzyłem napięcia bez podłączonej xmega i zawsze tam jest ok 2,5V bez zenerek nie wiem czemu ale tak jest.

 33. Electrophile

  Hi, This is awesome and I’m hoping you can answer a few queries I have. I see that in the photos you’ve used a 47uF capacitor (C4) instead of the 10uF published in the schematic. Is this correct and can I use a value higher than 10u? (I have a stock of 47u’s).

 34. Hi,

  This is a great article and I am planning to build this programmer but have some doubts regarding the same

  1. Does this programmer work in Windows 7/8 64 Bit Machines.
  2. Will Atmel Studio 6 Support this programmer?
  3. Initially i will be programming the 5V Parts, for that can i just short the Input/Output Pins?
  regards,
  babai

  • Yes
   Yes
   More detail? input/output? hm?

  • I mean to say, for example i dont use the MAX3002 or GTL2003 and i intend to program only 5V AVRs. Can i Short the input and output pins of MAX3002 or GTL2003? so that AT90USB162 directly drives the output pins?

  • Yes. Or you can put there some low ohm resistors for over current protection to protect avr pins if you somehow get logic state collision. 33-100 ohm should be ok.

 35. Electrophile

  Would you know of a replacement part for the GTL2003 and the MAX3002? They are not easily available locally where I’m located and are too expensive online :(

 36. Hi babai lets check check this i have built this. its works fine with avr studio 5 but has some issues o f reading on avr studio 6 .
  http://www.fourwalledcubicle.com/AVRISP.php

 37. Mam ten programator od dość dawna ale dziś coś świruje.
  Normalnie go wykrywa ale jak daję connect w avrstudio to ten program przestaje odpowiadać.
  Zepsuł się?

 38. Cześć!:)

  Coś dziwnego mam do opisania. Trafiła mi się jakaś partia 20 sztuk ATmega8, które „dziwnie się programują” Na USBasp działają tylko ze slow-sck (chociaż mają kwarc zewnętrzny/ wewnętrzny 8MHz). Niektóre wcale się nie komunikują – zmieniłem programator na mkii, wcześniej zwłożony wg w/w instrukcji no i też nie zawsze jest komunikacja z uC. Co dziwne, chcąc zwolnić zegar za pomocą parametru „-B” wpisałem wg instrukcji oryginału „-!” więc otrzymałem listę opcji (w tym momencie już zadziałała komunikacja z prockiem) Teraz, co jest całkowitym dla mnie zdziwieniem, komunikacja z procesorem przebiega poprawnie gdy mam wpisany parametr dodatkowy (w burn o mat-> avrdude) „-?” co po prostu jest poleceniem wyświetlenia listy opcji no i z sym działa komunikacja za każdym razem z tą partią procesorów a bez tego parametru nie ma komunikacji.
  Edit – aktualnie bez dopisania „-?” krzyczy, że nie ma żadnego urządzenia USB :( nagrałem krótki filmik – może ktoś pomoże. Proszę:) http://screencast.com/t/niWZReJUW

  • Z avrdude też mam dziwne doświadczenia. Wysyła inne dane do uC jeśli zmieni się np kolejność parametrów w linii poleceń. Spróbuj pobrać inną wersję.

   http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2515377 – tu jest coś z czym się spotkałem, z pewnością jest to jakiś niewielki błąd avrdude, jednak nikt nie potrafił tego wyjaśnić (czyt. nikogo to nie interesuje jeśli problem go nie dotyczy osobiście).

 39. Ahoj, Tento programátor sa mi velmi páči mám už 2 exempláre, jeden do rezervy. chcel by som si tam nahrať najnovší firmware 131027 ale stále sa neviem dopracovať k tomu, ako to naozaj je. vedel by si mi to prosím ťa vysvetliť ?

 40. Hi,

  I am building this programmer,
  but i don’t have R8 and R9 which is 47E, in stock,
  Can i use 27E or 100E instead of 47E?

 41. Witam. Mam małe pytanie. Zamierzam wykonać ten programator lecz nie chciałbym do złącz programujących ISP, PDI i TPI doprowadzać linii zasilającej V+. Po prostu nie przewiduję zasilania układów programowanych. Utkwiłem więc w miejscu z powodu zasilania układu GTL2003. Bo jeśli wywalę linię V+ to GTL2003 nie będzie z założenia nigdy zasilany napięciem z płytki układu programowanego. Więc co w tym wypadku podać na wejście SREF? +5V z USB? A jeśli będę chciał programować procka zasilanego z 3,3V to wtedy przy zasilaniu GTL2003 napięciem 5V podejrzewam że będę miał kłopoty? Myślę nad rozwiązaniem tego w ten sposób, że GTL2003 przy pomocy zworki przełączałbym między 5V z USB a 3,3V ze stabilizatora. Np. dy chcę programować uC pracującego przy 5V to zworkę daję na 5V a gdy uC zasilany jest z 3,3V to zworka na 3,3V w programatorze. Dobrze myślę?

  • Po prostu przetnij ścieżkę VCC idącą do gniazd programowania. Lub wypnij kabelek VCC z taśmy.

  • Ok ale co wtedy z wejściem SREF układu GTL2003? Podejrzewam, że nie może być sytuacji w której do tego pinu nie podaje się napięcia zasilającego. Czyli będę wtedy musiał w programatorze przełączać między 5V a 3,3V w zależności od napięcie jakim zasilany będzie układ programowany, no nie?

  • Ok ale co wtedy z wejściem SREF układu GTL2003? Podejrzewam, że nie może być sytuacji w której do tego pinu nie podaje się napięcia zasilającego. Czyli będę wtedy musiał w programatorze przełączać między 5V a 3,3V w zależności od napięcie jakim zasilany będzie układ programowany, no nie? Aha i jeszcze jedno, programator ma dwie diody LED – LED1 i LED2. Która jest od czego? w sensie LED1 to kontrolka podłączenia do USB a LED2 świeci podczas programowania?

  • Ścieżkę przetnij przy samych gniazdach, tak aby napięcie ze zworki szło na układ GTL. Oczywiście musisz go zasilić. Tak, trzeba będzie zmieniać jego napięcie zworką. Ewentualnie jeśli akceptuje na wejściu stan 5V przy zasilaniu z 3V3 (nie pamiętam teraz) to można go zasilić na stałe z 3V3 i procesor zasilany z 5V będzie się z programatorem komunikował bez większych problemów.

   LED1 to gotowość do pracy, więc druga dioda będzie świeciła przy aktywnej komunikacji z procesorem.

  • Dziękuję ;)

 42. Potrzebowałbym jedną płytkę PCB v1.1 programatora USBTiny-MkII SLIM ponieważ z moim są same problemy. Jeśli jeszcze ma Pan takową to proszę o kontakt na adres:seb311@wp.pl podam swój adres dostawy(zapłacę za przesyłkę).

 43. Najnowszy firmware dostępny http://forum.and-tech.pl/viewtopic.php?t=1398
  Zainstalować trzeba także najnowszą wersję LIBusb

 44. AvrStudio6.2 żąda aby zaktualizować firmware programatora z wersji bodajże 1.11 do 1.17
  wsad AVRISP-MKII_LUFA140928_NORMAL_STUDIO.hex załatwia sprawę pod warunkiem że się zaktualizuje LibUSB.

  Co do PCB. Płytka świetnie zaprojektowana tylko trochę pady małe pod złącza ( Nie wiem jak powiększyć ).
  Płytkę robiłem metodą termo-transferu. Po nawierceniu otworów efekt był opłakany ( brakowało ułamków milimetra dla padów pod złącza) . Próbowałem połamać płyte którą wcześniej zrobiłem lecz mi się nie udało :/ . Po zmontowaniu efekt końcowy nie był wcale taki zły .

  • Ok to wiele wyjaśnia.

   Wielkość padów jest z góry narzucona, trzeba by edytować bibliotekę od tych złącz, lub próbować na obecne pady dodać odpowiednio większe przelotki. Otwory pod te złącza to 0,9mm, wiertłem 1mm można faktycznie bałaganu narobić.

 45. Mam problem z kompilacją ostatniej wersji LUF’y (140928).
  Odkomentowuję linię RESET_TOGGLES_LIBUSB_COMPAT i przy „make all” wyskakuje mi błąd, że ta linia wyklucza się z LIBUSB_DRIVER_COMPAT. Jeśli tą drugą wykomentuję, to wsad się kompiluje, ale po załadowaniu programator nie działa.
  Wsad podany przez Pana Marka jest ok, ale nie obsługuje przełączania sterownika, natomiast wersja z przełączaniem nie obsługuje złącza PDI. Proszę o pomoc w kwestii poprawnej kompilacji najnowszego wsadu z opcją przełączania.

 46. Witam

  Czy nie została koledze może jeszcze jakaś płytka zamówiona pod ten programator? Chętnie bym odkupił :)

  • Hehe a czego to oni nie kopiują i nie podrabiają. 5 dyszek jak na Chiny to taka wygórowana cena, za 4 dyszki można by brać :)

 47. Spokojnie jestem w przygotowaniu MKII za 39zł ostatnie szlify mi zostały oraz dodam jeszcze akcesoria :)

 48. any fuse-bit is avaliable for this usb prgrammer

 49. Witam
  Zrobiłem programator i płytkę z atxmega 128i mam prośbę o pomoc jak wgrać bootloader, krok po kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: