Programy

Poniżej kilka bardzo przydatnych narzędzi w warsztacie każdego elektronika.

Eagle Layout Editor

Profesjonalny program do projektowania płytek drukowanych, jeden z najlepszych. Posiada mnóstwo funkcji, a mimo to jest prosty w obsłudze. Darmowa wersja ogranicza wymiary projektowanej płytki do 100x80mm ale jest to wystarczające do niewielkich projektów.


Przejdź na stronę – EAGLE – 25MB

Nakładka graficzna Burn-O-Mat

Nakładka graficzna do programu AVRDUDE, umożliwia prostą, intuicyjna wręcz obsługę. Dużym atutem jest doskonale przedstawiona karta ustawień fusebitów, tutaj nie ma mowy o zadnej pomyłce. Po zainstalowaniu należy wskazać ścieżkę do avrdude i wybrać typ programatora.


Pobierz – BURN-O-MAT 2.1.1 1.6MB – (strona domowa)

Skompilowany AVRDUDE 5.8

Popularna aplikacja do programowania mikroprocesorów AVR. Obsługuje ogromną ilość programatorów, można go połączyć w zasadzie z dowolnym kompilatorem, wykorzystać graficzną nakładkę „AVR Burn-O-mat”, lub zwyczajnie sterować za pomocą linii komend dos. Jest to wersja skompilowana pod system Windows. Paczka zawiera wszystkie pliki, biblioteki, pliki wsadowe.

Pobierz – AVRDUDE 5.8 1MB – (strona domowa)FG Lite

Bardzo prosty i lekki generator funkcyjny. Wyjściem sygnału jest karta dźwiękowa komputera. Regulacja częstotliwości od 1Hz do 20KHz, dostępne przebiegi to: sinus, trójkąt, prostokąt, piła, impuls, szum biały, szum różowy. Dodatkowym atutem jest osobny wybór przebiegu dla każdego z kanałów.

Pobierz – FG LITE 136kB – (strona domowa)

WinScope

Przydatny oscyloskop komputerowy, jako wejście wykorzystuje linię wejściową karty dźwiękowej, więc jego parametry ściśle zależą od posiadanej karty. Dwa kanały, szereg opcji dostosowujących wyświetlane wyniki co w zwykłym oscyloskopie. Jest to bardzo dobra alternatywa jezeli mamy zamiar oglądac przebiegi do 1KHz, a powyżej 10KHz zdecydowanie odradzam. Należy zachować szczególną ostrożność przy podłączaniu sygnału pod kartę dźwiękową!

Pobierz – WINSCOPE 2.51 92kB – (strona domowa)

The Fabolous Logic Analyzer

Niezastąpiony pomocnik w układach cyfrowych – analizator stanów logicznych – jako wejście wykorzystuje port LPT komputera, który jest dostatecznie szybki aby zdiagnozować usterki I2C, SPI, 1WIRE, RS232, czy innych. Pozwala rejestrować 8 kanałów jednocześnie wykonując aż do miliona próbek na sekundę, a po zatrzymaniu wyniki można dowolnie przewijać i powiększać czy też mierzyć zależności czasowe.

Pobierz – TFLA logic analyzer 0.4.0 3,7MB – (strona domowa)

Filter Pro

Bardzo dobra aplikacja od Texas Instruments do obliczania wszelkiego rodzaju filtrów aktywnych. Dolno i górno przepustowe, typy: butterworth, bessel, chebyshev, linear phase, gaussian, custom. Dokładne wartości odcięcia i elementów, możliwość wyboru szeregu dla rezystorów i kondensatorów (w zależności jakimi elementami dysponujemy). Wykres graficzny obliczanego filtru, oblicza filtry od 2 do 10 rzędowe. Mnóstwo innych opcji pomocnych przy projektowaniu.

Pobierz – FILTER PRO 2.8MB – (strona domowa)

WinIsd Pro

Bardzo dobra i popularna aplikacja do obliczania obudów głośnikowych, subwooferów. Zamkiętych czy otwartych, 1, 2, czy 3 drożnych. Umożliwia dokładne zaprojektowanie wymiarów obudowy, podania wszystkich własności posiadanego głośnika, przedstawia wykres-charakterystykę rezonansową naszej przyszłej budy. Umożliwia również obliczanie filtrów aktywnych jak i pasywnych.

Pobierz – WIN ISD PRO 0.50a7 1,7MB – (strona domowa)

Bray’s Terminal

Wspaniały terminal portu COM, mnóstwo przydatnych opcji, bardzo rozbudowany a jednocześnie prosty w obsłudze. Idealny do zabaw zarówno z mikrokontrolerami jak i fabrycznymi urządzeniami takimi jak modemy czy telefony. Makra, skrypty, licznik znaków, zdalne sterowanie poprzez TCP/IP, zapis logów do pliku, dowolna prędkość portu, obsługa do 64 portów COM.

Pobierz – BRAY’S TERMINAL 1.9B 300kB – (strona domowa)

HEX2BIN i BIN2HEX

Dwa prościutkie konwertery plików BIN<>HEX. Przydatne jeśli mamy zaprogramować układ plikiem BIN a nasz programator obsługuje tylko HEX, lub odwrotnie. Zastosowań można znaleźć oczywiście więcej. Obsługa z linii komend DOS, składnię otrzymamy po wywołaniu programu bez żadnych parametrów.

Pobierz – HEX2BIN i BIN2HEX 30kB – (strona domowa) (strona domowa)Bascom-AVR

Kompilator i środowisko programistyczne dla mikrokontrolerów Atmel AVR. Język jest bardzo zbliżony do języka Basic, bardzo wygodny w użyciu ale niestety pod względem optymalizacji daleko mu do perfekcji. Darmowa wersja DEMO pozwala na kompilację kodu wynikowego do 4kB, co w zupełności wystarcza do tworzenia prostszych układów mikroprocesorowych.

Przejdź na stronę – MCSELEC – 21MB

Asystent Elektronika

Wypasiony kombajn autorstwa Piotra Sperki, niezwykle pomocny w każdym warsztacie. Pomoże odczytać kod paskowy, przeliczyć rozmaite wartości, zamienić wielkości jednostek, obliczać wartości dla generatorów, stabilizatorów, cewek, radiatorów, wzmacniaczy operacyjnych, dosłownie wszystko czego potrzeba. Ponadto spora baza z danymi podzespołów, terminal RS232, i wiele innych przydatnych pomocy które zdecydowanie warto jest mieć pod ręką.

UWAGA link do pobrania usunąłem gdyż zawartość była wykrywana jako złośliwy kod przez 17 antywirusów. Domena programu wygasła, proszę szukać w google i pobierać na własną odpowiedzialność.

Circuit Maker

Z nazwy, program do projektowania układów, ale znany jako całkiem niezły symulator. Bramki, opampy, generatory, komparatory, tranzystory, elementy pasywne, dosłownie wszystko co analogowe i cyfrowe. Tworzymy schemat i uruchamiamy symulację, aby dokładnie zobaczyć i zbadać jak się on zachowa jeszcze przed zbudowaniem. Do dyspozycji pokaźny zestaw wirtualnych narzędzi pomiarowych. Wersja „student”, trochę stara, ale za to zajmuje jedyne 6MB.

Przejdź na stronę – Circuit Simulator – 6MB

3D Gerber Viewer

3d-gerber-viewerPrzyjazny, wygodny w użyciu i darmowy czytnik plików gerber. Po załadowaniu i przekonwertowaniu, umożliwia oglądanie projektu w trybie 3D przy 60fps. Można dowolnie sterować kamerą i operować warstwami. Na chwilę obecną jest to jeszcze wersja rozwojowa i może zawierać jakieś błędy.


Przejdź na stronę – 3D gerber viewer – 3MB

(wszystkie programy to darmowe legalne wersje. jeśli znasz jeszcze jakiś ciekawy program – daj znać :))

Brak możliwości komentowania.