Programy

Poniżej kilka bardzo przydatnych narzędzi w warsztacie każdego elektronika.

Eagle Layout Editor

Profesjonalny program do projektowania płytek drukowanych, jeden z najlepszych. Posiada mnóstwo funkcji, a mimo to jest prosty w obsłudze. Darmowa wersja ogranicza wymiary projektowanej płytki do 100x80mm ale jest to wystarczające do niewielkich projektów.


Przejdź na stronę – EAGLE – 25MB

Nakłdadka graficzna Burn-O-Mat

Nakładka graficzna do programu AVRDUDE, umożliwia prostą, intuicyjna wręcz obsługę. Dużym atutem jest doskonale przedstawiona karta ustawień fusebitów, tutaj nie ma mowy o zadnej pomyłce. Po zainstalowaniu należy wskazać ścieżkę do avrdude i wybrać typ programatora.


Pobierz – BURN-O-MAT 2.1.1 1.6MB – (strona domowa)

Skompilowany AVRDUDE 5.8

Popularna aplikacja do programowania mikroprocesorów AVR. Obsługuje ogromną ilość programatorów, można go połączyć w zasadzie z dowolnym kompilatorem, wykorzystać graficzną nakładkę „AVR Burn-O-mat”, lub zwyczajnie sterować za pomocą linii komend dos. Jest to wersja skompilowana pod system Windows. Paczka zawiera wszystkie pliki, biblioteki, pliki wsadowe.

Pobierz – AVRDUDE 5.8 1MB – (strona domowa)FG Lite

Bardzo prosty i lekki generator funkcyjny. Wyjściem sygnału jest karta dźwiękowa komputera. Regulacja częstotliwości od 1Hz do 20KHz, dostępne przebiegi to: sinus, trójkąt, prostokąt, piła, impuls, szum biały, szum różowy. Dodatkowym atutem jest osobny wybór przebiegu dla każdego z kanałów.

Pobierz – FG LITE 136kB – (strona domowa)

WinScope

Przydatny oscyloskop komputerowy, jako wejście wykorzystuje linię wejściową karty dźwiękowej, więc jego parametry ściśle zależą od posiadanej karty. Dwa kanały, szereg opcji dostosowujących wyświetlane wyniki co w zwykłym oscyloskopie. Jest to bardzo dobra alternatywa jezeli mamy zamiar oglądac przebiegi do 1KHz, a powyżej 10KHz zdecydowanie odradzam. Należy zachować szczególną ostrożność przy podłączaniu sygnału pod kartę dźwiękową!

Pobierz – WINSCOPE 2.51 92kB – (strona domowa)

The Fabolous Logic Analyzer

Niezastąpiony pomocnik w układach cyfrowych – analizator stanów logicznych – jako wejście wykorzystuje port LPT komputera, który jest dostatecznie szybki aby zdiagnozować usterki I2C, SPI, 1WIRE, RS232, czy innych. Pozwala rejestrować 8 kanałów jednocześnie wykonując aż do miliona próbek na sekundę, a po zatrzymaniu wyniki można dowolnie przewijać i powiększać czy też mierzyć zależności czasowe.

Pobierz – TFLA logic analyzer 0.4.0 3,7MB – (strona domowa)

Filter Pro

Bardzo dobra aplikacja od Texas Instruments do obliczania wszelkiego rodzaju filtrów aktywnych. Dolno i górno przepustowe, typy: butterworth, bessel, chebyshev, linear phase, gaussian, custom. Dokładne wartości odcięcia i elementów, możliwość wyboru szeregu dla rezystorów i kondensatorów (w zależności jakimi elementami dysponujemy). Wykres graficzny obliczanego filtru, oblicza filtry od 2 do 10 rzędowe. Mnóstwo innych opcji pomocnych przy projektowaniu.

Pobierz – FILTER PRO 2.8MB – (strona domowa)

WinIsd Pro

Bardzo dobra i popularna aplikacja do obliczania obudów głośnikowych, subwooferów. Zamkiętych czy otwartych, 1, 2, czy 3 drożnych. Umożliwia dokładne zaprojektowanie wymiarów obudowy, podania wszystkich własności posiadanego głośnika, przedstawia wykres-charakterystykę rezonansową naszej przyszłej budy. Umożliwia również obliczanie filtrów aktywnych jak i pasywnych.

Pobierz – WIN ISD PRO 0.50a7 1,7MB – (strona domowa)

Bray’s Terminal

Wspaniały terminal portu COM, mnóstwo przydatnych opcji, bardzo rozbudowany a jednocześnie prosty w obsłudze. Idealny do zabaw zarówno z mikrokontrolerami jak i fabrycznymi urządzeniami takimi jak modemy czy telefony. Makra, skrypty, licznik znaków, zdalne sterowanie poprzez TCP/IP, zapis logów do pliku, dowolna prędkość portu, obsługa do 64 portów COM.

Pobierz – BRAY’S TERMINAL 1.9B 300kB – (strona domowa)

HEX2BIN i BIN2HEX

Dwa prościutkie konwertery plików BIN<>HEX. Przydatne jeśli mamy zaprogramować układ plikiem BIN a nasz programator obsługuje tylko HEX, lub odwrotnie. Zastosowań można znaleźć oczywiście więcej. Obsługa z linii komend DOS, składnię otrzymamy po wywołaniu programu bez żadnych parametrów.

Pobierz – HEX2BIN i BIN2HEX 30kB – (strona domowa) (strona domowa)Bascom-AVR

Kompilator i środowisko programistyczne dla mikrokontrolerów Atmel AVR. Język jest bardzo zbliżony do języka Basic, bardzo wygodny w użyciu ale niestety pod względem optymalizacji daleko mu do perfekcji. Darmowa wersja DEMO pozwala na kompilację kodu wynikowego do 4kB, co w zupełności wystarcza do tworzenia prostszych układów mikroprocesorowych.

Przejdź na stronę – MCSELEC – 21MB

Asystent Elektronika

Wypasiony kombajn autorstwa Piotra Sperki, niezwykle pomocny w każdym warsztacie. Pomoże odczytać kod paskowy, przeliczyć rozmaite wartości, zamienić wielkości jednostek, obliczać wartości dla generatorów, stabilizatorów, cewek, radiatorów, wzmacniaczy operacyjnych, dosłownie wszystko czego potrzeba. Ponadto spora baza z danymi podzespołów, terminal RS232, i wiele innych przydatnych pomocy które zdecydowanie warto jest mieć pod ręką.

Pobierz – Asystent Elektronika 2.1.0 970kB – (strona domowa)

Circuit Maker

Z nazwy, program do projektowania układów, ale znany jako całkiem niezły symulator. Bramki, opampy, generatory, komparatory, tranzystory, elementy pasywne, dosłownie wszystko co analogowe i cyfrowe. Tworzymy schemat i uruchamiamy symulację, aby dokładnie zobaczyć i zbadać jak się on zachowa jeszcze przed zbudowaniem. Do dyspozycji pokaźny zestaw wirtualnych narzędzi pomiarowych. Wersja „student”, trochę stara, ale za to zajmuje jedyne 6MB.

Przejdź na stronę – Circuit Simulator – 6MB

3D Gerber Viewer

3d-gerber-viewerPrzyjazny, wygodny w użyciu i darmowy czytnik plików gerber. Po załadowaniu i przekonwertowaniu, umożliwia oglądanie projektu w trybie 3D przy 60fps. Można dowolnie sterować kamerą i operować warstwami. Na chwilę obecną jest to jeszcze wersja rozwojowa i może zawierać jakieś błędy.


Przejdź na stronę – 3D gerber viewer – 3MB

(wszystkie programy to darmowe legalne wersje. jeśli znasz jeszcze jakiś ciekawy program – daj znać :))

Comments are closed