Prosty zasilacz regulowany

power-supply-7Tym razem prosty projekt który powstał z prostej potrzeby. Prosty tani a zarazem funkcjonalny zasilacz regulowany 1,25V do 15V, dwie osobno regulowane gałęzie dodatnie oraz dwie ujemne. Zasilacz wykorzystuje stabilizatory scalone LM317 oraz LM337 – lub ich mocniejsze odpowiedniki. Odseparowane galwanicznie gałęzie umożliwiają łączenie wyjść w różnych konfiguracjach.

Nie ma z czym się za bardzo rozpisywać, najprostsza aplikacja regulowanych stabilizatorów. W tym artykule opisałem jak wykonać prosty panel przedni. W załączniku oprócz tego co zwykle, dodaję gotowy do wydruku projekt panelu przystosowany do obudowy Z1A – literówka widoczna na zdjęciach jest poprawiona :) . Należy pamiętać że aby nastawione napięcie odpowiadało temu na skali potencjometrów, trzeba w szereg z każdym potencjometrem dodać kolejny mały potencjometr aby skalibrować górną nastawę. Najtańsze montażowe potencjometry posiadają rozrzut nawet do 20% swojej wartości więc napięcie może, ale nie musi, sporo odbiegać od tego ustawionego na skali. Zamiast LM317 i LM337 można wlutować ich mocniejsze odpowiedniki 3A lub 5A. Należy pamiętać że stabilizatory nie mogą być elektrycznie połączone radiatorem. Część ujemna i część dodatnia zasilacza są odseparowane galwanicznie więc można je łączyć w dowolny sposób, aby np uzyskać zasilacz symetryczny +-15V.

Galeria:

Pliki:
POBIERZ – Projekt płytki Eagle 6.4.0 oraz PDF wersja 1.1; Plik PDF przedniego panelu5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes

9 komentarzy

 1. Właśnie pracuję nad czymś podobnym, z tą różnicą, że napięcie pojedyncze i automatyczny przełącznik uzwojenia wtórnego trafa w celu mniejszych moc strat. Twój projekt jest bardzo schludnie wykonany.

  • Akurat tutaj prąd jest tak mały że praktycznie nie ma znaczenia nadmiar napięcia – zasilacz wykorzystywany głównie do płytek stykowych + uC + ewentualnie jakiś kawałek analoga – już po tygodniu mogę napisać że spisuje się świetnie, takiego czegoś było mi trzeba, zawsze wtykałem jakieś 7805 w tą biedną płytkę :)

 2. Witam,
  Pytanie laika,
  o jakich parametrach został zastosowany toroid? lub jaki można zostosować? Posiadam toroida z zasilacza awaryjnego USP 200W, czy mogę go wykorzystać?

 3. Właśnie. Jaka ma być moc i napięcie wtórne na trafie ???

 4. Główny minus: brak wyświetlacza ustawionego napięcia -> trzeba za każdym razem sprawdzać miernikiem … utrudnianie sobie zycia. Masz sporo miejsca wrzucić 2x po 2 sztuki segmentów led i uzyj do tego 2 układy popularne spaclaki do pomiaru napiecia.

  A i ten SIMPLE na froncie zupelnie niepotrzeby :/

  Reszta ok.

  • 2x 2szt segmentów, czyli dwa mierniki po 2 7-segmentowe wyświetlacze każdy? Z taką dokładnością to ja ustawie posługując się skalą, a to i tak tylko dwa wyjścia – co z pozostałymi dwoma? I najlepsze pytanie – gdzie widzisz na to miejsce?

   Ostatniego zdania w ogóle nie rozumiem.

 5. Jak to „Ostatniego zdania w ogóle nie rozumiem” ?

  Kolega Marek ma na myśli Twój napis na froncie Twojej obudowy:
  „SIMPLE POWER SUPPY 2x -15 +15”.

  Bo i po co się każdemu oglądającemu (widzącemu) Twój zasilacz – afiszować się z tym „SIMPLE” (oczywiste jeśli znasz angielski)?

  A tak w ogóle to ten Twój napis zawiera błędy:

  1. Powinno być SUPPLY a nie jak u Ciebie „SUPPY”;
  2. Brak jednostki – powinno być 2x -15V +15V a nie jak u Ciebie „2x -15 +15 :-)

 6. encelados wrzuć sobie suszarkę do wanny podczas kąpieli może to ci pomoże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: