Quadcopter – Zakupy, lista części i linki do sklepów

koszykZakupy, czyli to co tygryski lubią najbardziej. Ja zdecydowałem się na budowę małego quadcoptera klasy 250, i to właśnie jego będzie dotyczyła cała reszta wpisów w tej serii, a dzisiaj lista części w różnych konfiguracjach i linki do sklepów, plus kilka porad jak rozsądnie kupować.Multicoptery stają się tak popularne, że bez problemu zakupimy wszystkie części w Polsce, bez sprowadzania i kombinowania. Ale zaraz, przecież ma być budżetowo. I będzie, bo kupując w Chinach wydamy jakieś 50-60% kwoty którą byśmy wydali w kraju, a chińska poczta ostatnio bije rekordy dostarczania paczek (mój 6 dni!) więc nie ma co się zastanawiać. Ja wszystko (oprócz baterii) zakupiłem w Chinach (sklep banggood). Poniżej lista wszystkich części wraz z częściami zapasowymi oraz dodatkowymi elementami które będą niezbędne lub ułatwią nam pracę. Swoją maszynę zmontowałem właśnie na tych częściach i (z pewnymi przygodami) dało się ją poskładać i nawet oderwała się od ziemi, także nie jest to lista wyssana z palca :)

Wybierając podzespoły, zawsze sprawdzaj ich wagę i dąż do jak najmniejszej wagi końcowej. Nie zawsze będzie podana, więc wyszukuj informacji na własną rękę. Jeśli w opisie przedmiotu nie podano wagi, zajrzyj w komentarze niżej, zajrzyj do innego sklepu, lub na fora. Zrób sobie zestawienie części, przy każdej wpisz cenę oraz wagę, a na końcu wszystko podsumuj, łącznie z baterią, pomoże to zorientować się jaka będzie waga całości i oszacować stosunek wagi do ciągu. Waga końcowa może być o 10-20% wyższa niż ta obliczana. W poprzedniej części pisałem o ciągu silników i doborze śmigieł, są to bardzo istotne informacje przy wyborze silników, śmigieł, regulatorów oraz baterii.


Rama
W zależności od zasobności portfela w wersjach z różnych materiałów:

ZMR250 – włókno węglowe – najmocniejsza
//edit – rama dostała całkiem niezłe lanie i nie ma najmniejszych śladów pęknięć czy rozwarstwień – jestem miło zaskoczony jej wytrzymałością//

ZMR250 – mieszanka szklana + węglowa – słaba

ZMR250 – laminat szklano epoksydowy – najsłabsza

ZMR250 – zapasowe ramiona węglowe szt.2 – szkoda będzie zaliczyć kreta przy pierwszym locie i czekać miesiąc na zapasowe ramię, dla tego zamówiłem je od razu.


Silniki
Są to tanie silniki o dobrych osiągach. W komentarzach można wyczytać że trafiają się niesprawne, stąd warto zamówić 1 więcej dla świętego spokoju. Po za tym zapasowy silnik jest równie ważny, przy uderzeniu silnikiem o twardą powierzchnię ten nie wyjdzie z tego bez szwanku.

DYS BE1806 2300KV – silnik dla ramy ZMR250, w zestawie są złącza śruby i piasta

DYS BE1806 2300KV black – wersja czarna


Śmigła
Tych będziemy potrzebowali w zapasie, już po pierwszych „lotach” moje zapasy śmigieł mocno mi się skurczyły, stąd polecam zawczasu się zaopatrzyć w większą ilość.

Gemfan 5030 – zestaw 4 pięciocalowych śmigieł gemfan w kolorach czarny-zielony, najbardziej polecane do tej ramy i silników. Ja zamówiłem 3 zestawy, ale może się okazać że to za mało przy trudnych początkach

Gemfan 5030 – zestaw 4 pięciocalowych śmigieł gemfan w kolorach czarny-czerwony

Gemfan 5030 trój łopatowe – zestaw 2 pięciocalowych 3-łopatowcych śmigieł gemfan. Zamówiłem 2 zestawy (czyli razem komplet 4szt) dla porównania z dwułopatowymi.

Można też spróbować większych śmigieł, np 5040 lub 6030, ale większe niż 6 cali ani nie wejdą na ramę ani nie dadzą sobie z nimi rady nasze silniki. Tak jak wspominałem w poprzednim wpisie, przy większym śmigle mocy będzie więcej, ale kosztem czasu lotu.


Regulatory ESC
Dla tego zestawu 12A spokojnie wystarczą, z większymi będzie problem z pomieszczeniem na ramionach. Dobrze jest wybrać regulatory które są wspierane przez alternatywne oprogramowanie BLheli (patrz spis tutaj), o zmianie oprogramowania będzie później. Wszystkie ESC poniżej mają dobre oprogramowanie SimonK – ale jak się okazało w przypadku pierwszej pozycji którą zamówiłem, wcale tak nie było, myślę że sklep sam nie wie co w nich jest.

Emax 12A – 4szt – ostrzegam, oprogramowanie jest koszmarne, i będzie trzeba je zmienić. Po zmianie jest super. Wbudowany zasilacz 5V 1A

Spider 12A – nie miałem z nimi styczności, powinny być ok. Brak zasilacza 5V, trzeba dołożyć własny

RCtimer 12A – nie miałem z nimi styczności, powinny być ok. Wbudowany zasilacz 5V 2A

Można też zastosować regulatory 4in1, są lżejsze i mniejsze, ale w przypadku awarii jednego modułu trzeba wymienić całość:

4in1 10A – prądowo będą wystarczające, bardzo mała i lekka płytka. Wbudowany zasilacz 5V 500mA

4in1 25A – duża i ciężka konstrukcja do większych maszyn, ale na upartego można zainstalować. Wbudowany zasilacz 5V 3A


Kontroler lotu
Obydwie płytki wspierają oprogramowanie baseflight oraz cleanflight:

Flip32 10Dof – wersja z wbudowanym barometrem i magnetometrem które umożliwiają lot w dodatkowych trybach – baro oraz headfree

Flip32 6Dof – wersja bez barometru i magnetometru, cena na chwilę obecną jest ta sama jak tej niewybrakowanej, więc wybór oczywisty

Można użyć także kontrolerów, takich jak:

CC3D – dobry dla akrobatów, oprogramowanie nie jest tak dobre jak nowsze
KK – bardzo prosty w konfiguracji
APM – trochę bardziej zaawansowany, loty autonomiczne
PIXHAWK – bardzo zaawansowany, oferuje najnowsze możliwe funkcje

Wybrałem NAZE32/FLIP32 dla tego że to tania a jednocześnie rozwojowa platforma, ludzie przesiadający się na nią z innych kontrolerów bardzo ją chwalą, choć ostrzegam przed pierwszym lotem trzeba będzie sporo rzeczy skonfigurować, co również będę dla tej płytki opisywał.


Aparatura radiowa
Jeden z lepszych wyborów dla początkującego, umożliwia rozbudowywanie o kolejne funkcje.

FlySky 9CH FS-TH9XB Mode 2 – wersja 9 kanałowa z możliwością rozbudowy i modyfikacji. Jest również dostępna wersja 6 kanałowa nieco tańsza ale nie polecam takiego oszczędzania, więc nawet nie będę jej linkował

Turnigy 9CH RF9X-V2 Mode 2 – praktycznie to samo radyjko tylko pod inną nazwą, niestety sklep rzadko uzupełnia magazyny europejskie, a zamawianie go zza oceanu wyjdzie drożej niż w banggood. Linkuję w razie gdyby w magazynie EU się pojawiło.

Podświetlenie aparatury – trzeba będzie je zamontować na własną rękę, ekran będzie dużo bardziej czytelniejszy.


Ładowarka
Myślę że nie ma co się pchać w jakieś lepsze ładowarki, najtańsza zrobi co ma zrobić.

IMAX B6 podróbka – jedna z najtańszych ładowarek modelarskich które poprawnie naładują pakiet, mają również cały szereg innych lepiej lub gorzej działających funkcji, oraz wsparcie dla innych typów akumulatorów, czyli li-ion czy ni-cd. Należy zwrócić uwagę na maksymalną moc ładowania która w tej ładowarce wynosi 50W, to znaczy że akumulator 3S będziemy mogli ładować z maksymalnym prądem 4A, czyli np będzie można ładować 2 akumulatory 2200mAh równolegle – ładowarka będzie w pełni wystarczająca do małego coptera. Dla większych może okazać się za słaba, gdzie przy akumulatorze 4S maksymalny prąd ładowania wyniesie 3A, a akumulator o pojemności np 5000mAh przecież można ładować prądem 5A lub nawet większym, więc ładowarka będzie nas ograniczała czasowo.

Turnigy Reaktor 300W – ładowarka można by rzec że już ze średniej półki, jest to klon ładowarki iCharger 206B, i sprawuje się świetnie. Moc ładowania 300W sprosta chyba każdemu zadaniu. Oczywiście brak w magazynie EU.

Osobiście korzystam z ładowarki iCharger 106B+ 250W, jest to ładowarka z wyższej półki (jak na amatora/początkującego) ale oczywiście są ładowarki dużo lepsze i dużo droższe. Do wyżej wymienionych ładowarek potrzebujesz źródła zasilania 12V, może to być akumulator, stary zasilacz ATX, lub zasilacz od xboxa. Inna opcja to zakup ładowarki z wbudowanym zasilaczem czyli takiej zasilanej z sieci, ale będzie ona droższa względem opcji z własnym zasilaczem.


Baterie
Tych nie będziemy zamawiali z Chin, ponieważ bardzo często baterie nie mogą zostać wysłane drogą lotniczą ze względu na przepisy bezpieczeństwa, i w takim przypadku będą dostarczane drogą morską co może zająć 3-4 miesiące – wasze ryzyko. Baterie warto zamówić z magazynu europejskiego na stronie HobbyKing – takie zamówienie dotrze w 4-5 dni (Holandia) i będzie zwolnione z opłat celnych ponieważ nie importujemy towaru do UE. Przy wyborze innych baterii należy zwrócić uwagę na dostępność w magazynie europejskim.

Bateria LiPo 2200mAh 3S 25C – jedna z cięższych do takiego zestawu, 188g, prąd 55A

Bateria LiPo 1800mAh 3S 25C – bateria o średnim ciężarze, 132g, prąd 45A

Bateria LiPo 1000mAh 3S 25C – bateria bardzo lekka, 82g, prąd 25A (może się lekko zagrzać przy tej konfiguracji, warto poszukać choćby 30C lub 35C)

Ja zamówiłem baterie 2200mAh, i już w pierwszym cyklu ładowanie-rozładowanie pomiar przy prądzie 5A wykazał pojemność 2320mAh, a podczas pierwszych lotów bateria była niezawodna, nie grzała się. Przy wyborze nie tylko waga jest istotna ale również wymiary. Na ramie ZMR250 z zamontowaną podkładką antywibracyjną pod kamerę, baterii 2200 nie wypośrodkujemy i maszyna nie będzie dobrze wyważona – tył będzie trochę cięższy. Ma to swoje konsekwencje, tylne silniki będą musiały obracać się szybciej, i ograniczymy w ten sposób końcowe osiągi modelu – choć nie powinno być to jakoś mocno zauważalne. Teraz już wiem że lepsze byłyby baterie 1800 zamiast 2200, ale oczywiście chciałem jak najwięcej :)


Dodatkowe akcesoria
Będą potrzebne do budowy, choć ich wybór jest zależny od tego co już mamy w domu lub od tego co możemy kupić lokalnie.

5 par złącz XT60 – złącza pasujące do naszej baterii, taki zestaw to dobra okazja. Będziemy potrzebowali złącza do quadcoptera, oraz złącza lub dwóch (w przypadku ładowania dwóch baterii jednocześnie) dla ładowarki. Po za tym są to bardzo dobre wysokoprądowe złącza do różnych zastosowań, nie tylko w modelarstwie

40szt 10cm przewodów do łączenia goldpin-goldpin – będą potrzebne do połączenia kontrolera lotu z odbiornikiem i innymi modułami. Zestaw tak tani że nie warto się męczyć z wykonywaniem własnych

Zestaw rurek termokurczliwych – jeden z najlepszych pomocników przy budowie coptera, okażą się niezbędne

Rzep – do umocowania baterii

Opaski kablowe – najlepszy pomocnik przy budowie coptera

Wspomnieć należy trzeba też o:
-nylonowych śrubko-tulejkach 3mm, przydadzą się przy montowaniu kontrolera lotu ale nie tylko – niestety banggood ma tylko takie duże zestawy więc warto kupić niewielką paczkę na własną rękę
-buzzerze, będzie trzeba go wpiąć do kontrolera lotu, będzie używany jako alarm oraz podczas zmiany ustawień czy inicjalizacji płytki. Buzzer musi mieć wbudowany generator, więc taki z komputera się nie nada. Tanie buzzery robią się cichsze na mrozie, warto o tym pamiętać.
-programatorze AVRISP i module FT232 lub jakimś klonie arduino. Programator ISP będzie potrzebny do przeprogramowania aparatury i ESC, a w przypadku ESC opartego o chip Silabs, będzie potrzebny dedykowany programator (banggood również go oferuje) albo moduł 232 albo arduino z których można w prosty sposób wykonać programator.
-przewody silikonowe do poprowadzenia głównego zasilania dla silników, przewody silikonowe są miękkie i odporne na przełamywanie, przecieranie, a dodatkowo łatwo je ułożyć. Znajdziemy je zarówno w banggood jak i w hobbyking pod hasłem „silicone wires”, rozmiar 14AWG będzie dobry i grubszego raczej nie trzeba (poczytaj o AWG).

Do tego mogą dojść dodatkowe rupiecie które bez trudu znajdziemy w przydasiach lub kupimy za rogiem, a nie sposób też o wszystkim pamiętać.


quad-zakupy

Wyszła spora sumka? Zauważ że niektóre z wyżej wymienionych to części które po prostu trzeba mieć aby rozpocząć to hobby, tak samo jak trzeba kupić lutownicę programator i całą masę innych narzędzi aby zacząć przygodę z elektroniką. W tym przypadku aparatura sterująca, baterie, ładowarka, to rzeczy które możemy stosować zamiennie między różnymi modelami które sobie zbudujemy, obojętnie czy będą latały jeździły pływały, spadały czy tonęły :) Nawet kontroler lotu czy silniki możemy przekładać z modelu do modelu, dodatkowe podzespoły nie będą już tak obciążały portfela.

Pamiętaj że zakupy spoza europy mogą być obciążone podatkiem VAT jeśli wartość paczki przekracza 45EUR (około 190PLN). Rozkładając zamówienie na kilka paczek unikniemy tej opłaty pozostając w zgodzie z prawem, a każda paczka i tak będzie miała śledzenie jeśli jej wartość to przynajmniej 30USD. Jedynie paczka z aparaturą może się załapać na VAT (wartość + duże rozmiary) ale w razie czego będzie to około 70zł podatku więc nie tak źle, cena w dalszym ciągu niższa niż krajowa, a zamawianie jej z hobbyking spoza europy to niemal pewniak że trafi na cło. Po za tym odsyłam do wpisu o zakupach w Chinach, są to tylko takie podstawowe informacje.

hobbykingHobbyKing – brak bezpłatnych wysyłek, podczas dodawania przedmiotów do koszyka liczona jest ich waga i na jej podstawie proponowana odpowiednia opcja wysyłki. Po dodaniu baterii lub akumulatorów, opcje wysyłki się mocno kurczą a usługa drożeje, ponieważ nie wszyscy przewoźnicy przewożą przedmioty niebezpieczne, a baterie litowo polimerowe poniekąd do takich należą. Należy uważać na zamówienia spoza europy realizowane przy pomocy firm kurierskich – jeśli paczka trafi na cło, firma taka potrafi zażyczyć sobie nawet 70zł obsługi celnej, opłata ta nie ma nic wspólnego z opłatą narzuconą przez urząd celny. Druga rzecz na którą trzeba uważać, podczas zakupów w tym sklepie od razu wybierz USD jako walutę wyświetlaną, ponieważ podczas płatności sklep i tak będzie chciał dolarów co wprowadziło u mnie niezłe zamieszanie, bo walutę miałem w EUR i nawet kupiłem wcześniej specjalnie na ten cel trochę euro po korzystniejszym kursie – i skończyło się to tak że euro leży i czeka, a dolary musiałem kupić po niekorzystnym kursie paypala. Po odczekaniu minuty lub dwóch, będąc na stronie produktu, w rogu wyskoczy okienko z promocyjną ceną danego towaru, zwykle jest około 5% niższa. Klikamy przycisk w tym okienku i dodajemy towar do koszyka po obniżonej cenie. Jest też coś takiego jak BuddyPrice, ale więcej z tym kombinowania, nie daje zauważalnie większej zniżki, oraz nie łączy się ze zniżką z okienka.

banggoodBanggood – tutaj nie mam żadnych uwag, wybierając płatność w PLN płacimy w PLN. Ceny towarów zmieniają się jednak w zależności od kursu USD-PLN, aktualizowane jest to każdej doby, więc jeśli trafisz na sytuacje że dolar tanieje a złotówka drożeje to poczekaj i odśwież koszyk z zakupami na drugi dzień – ja w ten sposób zapłaciłem 30zł mniej! Jeszcze jedno, żeby być fair. Powyższe linki banggood zawierają mój numer referencyjny, tak że wchodząc przez nie i kupując, kupujecie z mojego polecenia a ja zbieram w ten sposób punkty którymi mogę potem płacić za zakupy. Dzięki temu będę mógł zamawiać więcej rzeczy, a dzięki temu powstaną kolejne artykuły o quadcopterze lub recenzje powerbanków czy innych przetwornic. Podczas zakupów na banggood korzystamy z kuponów zniżkowych, najczęściej jest to 5-8% zniżki. Aktualne kupony w kategorii modelarstwa są TUTAJ. Kupon wklejamy w koszyku i sprawdzamy o ile pomniejszyło się zamówienie. Niektóre kupony są jednorazowe, niektóre wielorazowe, miej to na uwadze dzieląc zamówienie na kilka mniejszych.

To są wszystkie podstawowe elementy wchodzące w skład takiej maszyny, wystarczą one do podstawowego latania (w przyszłości opiszę system FPV do podglądu na żywo z pokładu modelu). Choć temat jest bardzo rozległy, to starałem się opisać to wszystko dosyć wyczerpująco ale jeśli czegoś brakuje lub gdzieś się pomyliłem to proszę pisać. Nie chcę również pisać o rzeczach których nie jestem pewien, dla tego jeśli odczuwasz głód wiedzy, poszukaj szczegółowych informacji na własną rękę.


…multicoptery – spis wszystkich tematów

5.00 avg. rating (98% score) - 6 votes

14 komentarzy

 1. Banggood:
  15BGSF – kupon 6% na cały asortyment
  HT10 – kupon 10% niby tylko na poduszki walentynkowe ale na chwilę obecną działa na wszystko (jednorazowy)

 2. Dobra seria wpisów nt. quadcopterów w sam raz na początek dla lajkonika. Dodałem Twoją stronę do czytnika RSS bo liczę na kontynuację.

  • Dzięki, oczywiście będzie kontynuowana w miarę możliwości, w tej chwili zamówiłem już podzespoły do FPV więc to również zostanie opisane :)

 3. Witaj
  Zastosowałeś pakiet 3S i śmigła 5030 tylko dlatego, że 7 cali nie wejdą na tą ramę? Przy tych co masz sprawność jest bardzo kiepska i około 33% mocy idzie w grzanie. Chyba, że coś źle rozumię z parametrów silnika.

  • 7 cali nie wejdą, 6 to chyba maks. Ale będę teraz testował jeszcze inne śmigła, większe i o większym kącie natarcia łopaty, bo 5030 ograniczają mi ciąg przy takiej konfiguracji.

   Pakiet 3S bo takie silniki i takie regulatory, nie chciałem się pchać w 4S na sam początek.

 4. Ten silnik ma największą sprawność przy większych śmigłach i 2S. Ten sam ciąg, ten sam prąd. A napięcie jest 1/3 mniejsze.

  • Sprawność nie jest jedynym kryterium doboru części. Na 2S to będzie straszny muł, mi zależy na tym żeby to oferowało dużą prędkość i zwrotność :) Większe śmigła dadzą jeszcze mniejszą sprawność ale większe możliwości, i do tego dążę. Będę porównywał pobór prądu przy różnych śmigłach i oceniał jak maszyna zachowuje się w locie, zapewne gdzieś dopiszę co z tego wyszło :)

 5. meimozuchikume

  Z dużym zainteresowaniem przeczytałem cały cykl i stwierdzam, że trafiłem na kopalnię wiadomości. Zauważyłem niestety jedną niespójność – ESC 12A na liście zakupów staje się ESC 20A podczas montażu. Być może przeoczyłem kiedy nastąpiła ta zmiana. Czyni to sporą zmianę, bowiem w BLHeli Suite nie ma opcji wyboru przeprogramowania SiLabs w ESC12.

  • Witaj, w poprzednim wpisie „opis głównych części do budowy” wspominałem że niepotrzebnie kupiłem wersje 20A bo są trochę za duże i za ciężkie, i w zupełności wystarczą 12A – stąd na liście części jest 12A.

   W PDFie przy tym ESC jest komentarz, że właściwy dla niego wsad nazywa się „XP_12A, i taki można znaleźć w BLHeliSuite.

   Jest też inna różnica – dla 12A jest wzmianka że prędkość pracy jest wolna, a przy 20A jest „w miarę szybka”, może to mieć spory wpływ na reakcje maszyny.

 6. meimozuchikume

  Dziękuję, kamor zleciał mi z serca, bo już myślałem, że pozostanę z fabrycznym wsadem, a mam ochotę na porcję całkiem nowej dla mnie wiedzy :)Nie ukrywam, że Twoja monografia jest dla mnie przewodnikiem i będę z niej czerpał. Oczywiście, czekając na elementy z BG przekopuję się przez różne opracowania i pilnie dokształcam.

  • Powodzenia, a gdyby coś było nie jasne to proszę pytać pod odpowiednim artykułem :)

 7. Polecam szukanie – dzięki temu można zaoszczędzić kolejne pieniążki !

  – rzepy, na alledrogo jest 5m z przesyłką w cenie 1m z banggood :P

  – silniki na ebay po 9,29USD/szt

  – kontroler flip32 na aliexpress za 26,99 (z podstawka antyshock i plastikowym opakowaniem – np przed zabłąkaną kroplą deszczu)

  – rama (podobno carbon) za ok 17,7 USD na aliexpress – jak dojdzie to sprawdzę.

  – kontroler turnigy 9x na hobby king – pamiętajcie nie dodajcie go do koszyka tylko poczekajcie jakieś 20 min na stronie to dadzą zniżke ! (automat w panelu bocznym – prawym – poinformuje ze da zniżkę do 71,7USD za komplet turnigy 9x-m2)

  – komplet regulatorów już z blheli (problem z głowy z programowaniem jeśli nie masz programatora) na aliexpress to tylko 25,77USD/4szt lub 6,56USD/szt

  – GPS do flip32 to 13,87 USD chyba na ali jest najtańszy :)

  także polecam szukanie a tak poza tym – świetny poradnik – właśnie zamówiłem swój 2gi dron i leci już do mnie w częściach, tylko poskładać i latać, poza tym nieźle dobrany wagowo, wyjdzie około 650g gdzie z tego co liczyłem może udźwignąć na 3S ok 1,5kg :P a tak serio to sensownie ok 960g więc jest jeszcze trochę zapasu na podczepianie gadżetów !! :)

  miłej zabawy wszystkim.

 8. A mi udało się trafić kontroler 9XR Pro za 49,99 USD w ostatni Black Friday :) Czekałem cierpliwie na zwykłego 9XR, ale się nie doczekałem :)

 9. Mam zamiar zamówić kontroler lotu. Byłem już zdecydowany na ten co polecasz i używasz:
  http://www.banggood.com/Naze32-Flight-Controller-With-32-bit-STM32-for-Multicopter-10Dof-p-953849.html

  Przeszukując BG natknąłem się jednak jeszcze na:
  http://www.banggood.com/Upgrade-NAZE32-SP-Racing-F3-Flight-Control-6-DOF-10-DOF-for-Milticopter-p-1010232.html

  i ta pozycja wydaje mi się być dobrą opcją:
  http://www.banggood.com/DALRC-NAZE32-REV6-MPU6050-32-bit-6-DOF10-DOF-Flight-Controller-for-Multicopter-p-1020774.html

  Aktualnie 69,00zł. Czy mogę prosić o pomoc w wyborze? Może natknąłeś się na nie przy wyborze swojego kontrolera?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: