Samochodowy wzmacniacz subwoofera 100W

Kompletny samochodowy wzmacniacz subwoofera 100W. Jest to dużo mocniejsza wersja poprzedniej konstrukcji (LINK), jednakże bardziej skomplikowana bo bazuje na przetwornicy impulsowej. Układ zawiera regulowany filtr dolnoprzepustowy, a końcówką mocy jest TDA7294 – czy naprawdę trzeba więcej mocy w samochodzie?

Cały układ został upchany na jednej zgrabnej płytce drukowanej o wymiarach 75mm x 125mm. Składa się z trzech bloków:

Przetwornica impulsowa:

caraudio_tda7294_2Jest to w zasadzie kopia dobrego i sprawdzonego układu AVT2732, wraz ze wszystkimi zabezpieczeniami przeciążeniowymi i napięciowymi. Transformator impulsowy pochodzi z zasilacza AT 250W i w zupełności wystarczy aby przenieść odpowiednią ilość mocy do wyciśnięcia z końcówki ostatnich soków. Wykorzystałem uzwojenia 5V w roli pierwotnego i 12V w roli wtórnego, daje to przekładnię równą 2,4. Przy takiej przekładni i dostarczanym napięciu 14,5V (przy włączonym silniku), na wyjściu przetwornicy otrzymamy niemal +-33V jałowo. Po obciążeniu końcówką mocy, napięcie te nieznacznie siądzie do wartości niemal idealnej dla pracy tejże końcówki przy impedancji 4ohm. Częstotliwość pracy kluczy to 50KHz, przy mniejszych częstotliwościach rdzeń znacznie się grzał. Klucze nie wymagają chłodzenia – o ile przetwornica pracuje prawidłowo. Po resztę odsyłam do opisu układu AVt2732 (LINK).

Przedwzmacniacz i filtr aktywny z regulacją odcięcia:

Filtr ten dokładnie opisałem w poprzednim układzie LINK. Filtr tym razem zasilany napięciem symetrycznym +-12V, pobieranym z wyjścia przetwornicy, a ograniczanym dwoma 12V diodami zenera.

Końcówka mocy:

Układ TDA7294 w jego typowej aplikacji, patrz nota katalogowa. Układ wyciszania MUTE i ST-BY wykonany wg aplikacji sterowania jedną linią, tutaj na stałe dołączoną do + zasilania, również patrz nota. Dwa kondensatory 1000uF/50V znajdujące się przy nogach zasilania końcówki są jednocześnie kondensatorami wyjściowymi przetwornicy. Końcówka wymaga oczywiście pokaźnego radiatora.

Uwagi dotyczące montażu i uruchomienia:

caraudio_tda7294_4Na płytce należy wykonać dwa połączenia grubymi przewodami – z diod prostowniczych do kondensatorów filtrujących. Nie ma potrzeby pogrubiania ścieżek, są one dość szerokie. Kondensator C4 powinien mieć wartość najmniej 4700uF, od jego pojemności i sprawności w dużej mierze zależy moc przetwornicy. Samą przetwornicę dobrze będzie uruchamiać z pomocą oscyloskopu, jeśli nie mamy takiej możliwości układ można po prostu włączyć bez sprawdzania, ale należy liczyć się z tym że każda nieprawidłowość w pracy przetwornicy może doprowadzić do opłakanej w skutkach awarii. W obydwu przypadkach pierwsze uruchomienie polecam wykonać na zasilaczu z ograniczeniem prądowym lub w szereg ze źródłem zasilania włączyć żarówkę (np 12V/55W). Na dodatniej linii zasilającej należy BEZWZGLĘDNIE zainstalować bezpiecznik 10A, w przypadku awarii uchroni on nie tyle sam wzmacniacz co samochód przed pożarem. Sam przewód zasilający winien mieć minimum 2,5mm^2. Masy przetwornicy i wzmacniacza nie są połączone, tak że masę zasilającą pobieramy z metalowego elementu bagażnika a masę sygnałową ciągniemy z radia samochodowego – połączenie ich przy wzmacniaczu nie jest wskazane. W szereg z sygnałem dajemy rezystor o wartości 10K – 100K dobrany raczej doświadczalnie, od niego będzie zależało wstępne wzmocnienie oraz to czy wzmacniacz nie będzie się przesterowywał.

Jeśli chodzi o transformator impulsowy, transformatory z zasilaczy często mają wspólną masę i należy ją rozdzielić dla uzwojenia pierwotnego i wtórnego – w przeciwnym razie masa końcówki mocy oraz wejścia audio będzie połączona z dodatnim biegunem akumulatora – co dyskwalifikuje układ do użycia w samochodzie. Niektóre transformatory są tak przekombinowane (chińska myśl techniczna) że mas nie da się po prostu rozdzielić i takiego trafka nie wykorzystamy. Tak że proszę pytać, postaram się pomóc w rozwikłaniu sposobu nawijania trafka.

Potencjometr podwójny to potencjometr liniowy, a że nie łatwo dostać taki od ręki i to jeszcze o określonej wartości, można użyć zamiennie potencjometru o wartości 2x22K lub 2x47K. W takim przypadku aby zachować zakres regulacji odcięcia należy zmienić pojemności filtru 400nF i 200nF. Dla 2x10K są to 400nF i 200nF, dla 2x22K są to 200nF i 100nF, dla 2x47K są to 100nF i 47nF – tak że gdy rezystancja rośnie dwukrotnie to pojemność maleje dwukrotnie. Do tego należałoby zmienić też rezystory R24 i R25 (zwiekszyć o tyle o ile zwiększamy potencjometr) ale nie jest to konieczne, po prostu będziemy mieli więcej regulacji w górę.

apdejt

caraudio_tda7294_7Ostatnie zdjęcie przedstawia drugi układ z gotowym transformatorem z uszkodzonego wzmacniacza samochodowego. Daje on tylko +-25V ale ten układ współpracuje z głośnikiem 2ohm więc napięcie (jak się później okazało) jest w sam raz. Mianowicie wykonałem pomiary mocy przy obciążeniu 2ohm, osiągnąłem dokładnie 60W rms przy napięciu zasilania +-21V (lekko siadło). Jest to szczyt możliwości tej kostki, to i tak dużo więcej niż się spodziewałem. Ale UWAGA – zabezpieczenia przy takim obciążeniu zawodzą! Termiczne jak i zarówno prądowe, zamiast odcinać prąd zmniejszając amplitudę – potrafiły po prostu wzbudzić wzmacniacz i nawet po odcięciu sygnału wejściowego, na wyjściu dawał jakiś losowy prostokąt pobierając przy tym spory prąd z zasilania. Takie zachowanie pewnie w dużej mierze zależy od danego egzemplarza podróby TDA (kosztował 4,50). Jedno jest pewne, przy pracy z 2ohm potrzebuje dobrego chłodzenia bo potrafi bardzo szybko zagotować pokaźnych rozmiarów radiator.

Galeria:

Pliki:

POBIERZ – schemat, projekt płytki (mozaika ścieżek i wierzchni nadruk) w formie PDF. (poprawka 10.09.2010)


5.00 avg. rating (98% score) - 4 votes

77 komentarzy

 1. Zdążyłem wczoraj pobrać załącznik zanim go usunąłeś i wydałeś poprawkę, widzę że niewiele się płytka zmienia :) A mogę wiedzieć czemu teraz jest poprawniej? Tamten schemat wydawał się też ok.

  Pozwolisz że pomarudzę :)

  Kondensatory przy końcówce nie za małe? Toć to pracuje w niskich częstotliwościach i powinno mieć zapas prądu?

  Rezystory 2K2 przy zenerkach pewnie niepotrzebnie się grzeją, opamp nie wymaga aż takiego prądu. Spokojnie można dać 10K.

  Układy gasikowe troche daleko od kluczy, zbyt dużo nie dają.

  Nie podoba mi się troszkę ta rozlana masa wokół opampa, tam płyną spore prady do końcówki… ale jeśli nie ma to negatywnego wpływu to ok.

  To była konstruktywna krytyka o którą sam prosisz na pierwszej stronie :) A po za tym, bardzo pięknie :) Wykorzystałeś dobre i sprawdzone rozwiązania, i bardzo dobrze, no bo po co wyważać otwarte drzwi? Układ zgrabny i niewielki jak na swoje możliwości. Pozdrawiam!

  • Hej.

   Mnie również wydawało się że był ok, ale prototyp to prototyp. Wywaliłem 1 kondensator, przez niego odcięcie w filtrze nie działało prawidłowo. Rezystor był po prostu zbędny, dałem go z rozmachu…

   Kondensatory 2x1000uF zupełnie wystarczają :) Zasilacz ma raczej sztywną charakterystykę i napięcie nie siada przy każdym łupnięciu tak jak przy trafach sieciowych. Tutaj cały prąd pochodzi z trafka, kondensatory głównie filtrują. Napięcie nie skacze, nie pulsuje, jest ok, więc po co pchać kolejne kondensatory.

   Rezystory 2K2 dałem faktycznie za małe, ale jak się później okazało to dobrze jeśli siorbią trochę prądu – bez żadnego obciążenia, szpilki na wyjściu trafka naładowałyby kondensatory zbyt wysokim napięciem. Można dać 10K.

   Gasiki daleko, niestety. Duży kondensator zaraz przy kluczach miał pierwszeństwo, gasików nie udało mi się już tam upchać. Jeśli ktoś zbuduje układ i będzie miał kłopot ze szpilkami napięcia, gasiki oczywiście może podlutować bezpośrednio do nóg kluczy :)

   Masa – też się obawiałem, okazało się że nie ma to negatywnego wpływu na pracę całości. Z początku miałem problemy z przesterem w filtrze ale okazało się że winny był opamp LM358 – kompletnie nie nadaje się do audio… zwykły TL072 lub NE5532 załatwił sprawę.

   Co do sprawdzonych rozwiązań, jak najbardziej, dzięki. Miałem wątpliwości co do ograniczenia prądowego w przetwornicy bo różne złe opinie czytałem ale po krótkiej zabawie stwierdziłem że rozwiązanie jest genialnie, proste i bezbłędne – działa świetnie. Przetwornica jest odporna na zwarcia po stronie wtórnej, błyskawicznie się wyłącza :)

 2. Na schemacie zauważyłem nieścisłość: wartość C1 jest w tekście „4700uF lub więcej” a na schemacie jest 47uF.

  • Hej, dzięki! Oczywiście chodziło o kondensator C4 – opis poprawiłem.

 3. Witam
  Mam małe pytanie. Jak nawinąć transformator impulsowy?

 4. Witam. Może ktoś dokładnie powiedzieć jak rozdzielić te masy? Mam taki sam transformatorek jak na zdjęciach. Tam gdzie jest te sześć wyjść to te cztery od dołu są ze sobą połączone po dwa. Rozdzieliłem tą wspólna masę i mam sześć kabli. Jak mierze te wyjścia z poszczególnymi masami to miernik pokazuje przejście nieraz na trzech przewodach a nieraz na 1. Proszę o dokładne wyjaśnienie tego. Mam już zrobiony ten wzmacniacz ale nie mogę sobie z tym poradzić.

  • No to może źle rozdzieliłeś jak pokazuje w niezrozumiały sposób.

   Te 4 dolne to uzwojenia 5V musisz znaleźć od nich masy na drutach które wychodzą u góry.

   2 dolne to uzwojenia 12V, od nich też musisz znaleźć masy.

   Najlepiej podepnij jedną elektrodę miernika pod te 4 wyjścia (jedno podwójne uzwojenie) e bez i posortuj druty masy tak aby te z przejściem były po jednej stronie a te bez przejścia po drugiej. Te bez przejścia powinny być połączone z uzwojeniami 12V. Nie powinieneś mieć przejścia ani pomiędzy uzwojeniami 5/12 ani pomiędzy ich masami.

   Najlepiej to weź do ręki płytkę tego zasilacza i prześledź ścieżki które uzwojenia od czego są bo nieraz jest to przekombinowane strasznie. Jeśli ciągle masz przejście pomiędzy masami to może oznaczać że masy są połączone wewnętrznie. Miałem tak w 5 trafkach i w żadnym nie udało mi się ich z powodzeniem rozdzielić, tzn niby rozdzieliłem ale dużym kosztem sprawności.

   Najlepiej jak byś to jakoś ładnie rozrysował :)

 5. Panowie może mi ktoś podpowie w którym z zasilaczy występuje odpowiedni transformator impulsowy :
  -FORTRON FSP250-60BT 250W
  -Linkworld LPF2W -250W
  -Enlight model HPC-250-102 REV
  -ATX WIN-TACT 250W

  • Tego to najstarsi górale nie wiedzą. Trzeba rozdłubać i sprawdzić :/

 6. moze kolega manekinen podpowie mi jakiego transformatora najlepiej szukać

  • Odpowiedni to ten największy. Trzeba go po prostu wylutować i próbować rozdzielić masy. Jeśli się nie da, próbujemy z następnym. No niestety nie jest to takie proste. Ale uwierz, nawinięcie własnego trafka jest jeszcze gorsze.

 7. Z tego można przerobić?

 8. Ciekawi mnie jakie konsekwencje ma za sobą zostawienie wspólnej masy? Czy tylko to że w miejscu „0V” będzie napięcie akumulatora? Pytam, bo jeśli tylko takie coś nastąpi to dla mnie nie ma większego sensu dłubanie przy trafo. Będę miał całkowicie drewnianą (no… z płyty wiórowej) obudowę wzmacniacza.

 9. Łehhh, już widze jaką głupotę palnąłem. W pdf tej przetwornicy wyraźnie napisane:

  „Masy te łączą się w punkcie źródła dźwięku, czyli przy radiu samochodowym.”

  Więc mogłoby być widowiskowo :)

 10. Dziwna sprawa. Widziałem że mase da sie rozdzielić – druty zaraz jak wychodzą z trafka są oddzielne, w dwoch roznych rurkach termo, a potem są łączone w jedność. Narazie to mnie nie obchodzi. Nie rozdzialalem tego narazie. Ale jak mierzyłem uzwojenia, tak żeby jakoś sobie to rozrysować, wyobrazić jak to tam wygląda, to sie okazało ze miernik mi pokazuje opór zawsze 0, między tą „dużą” masą a resztą wyprowadzeń. Jeśli mnie pamięć nie myli to zasilacz może bardzo szybko padał pod obciążeniem (kiedyś sie nim „bawiłem” za czasów hopla na punkcie podwyzszania napiecia poprzez zabawe przy KA7500), ale napięcie dawał więc chyba trafo nie jest uszkodzone? Ale dlaczego takie wskazania?

  • OK. Trafo sprawdziłem, jest dobre (działa w zasilaczu). Po rozdzieleniu masy wskazania są prawie logiczne.

   Moje trafo wygląda tak:
   http://img847.imageshack.us/img847/7589/dscf4542.th.jpg

   Jednym kolorem są zaznaczone wyprowadzenia, które mają przejście.

   Na płytce patrząc od lewej na trafo:
   1 i 2 idą do „podwójnej diody” i trafia poprzez cewki do linii 12V
   3 – 4 oraz 5-6 tak samo jak wyżej i idą do linii 5V.

   OK, mam te informacje, ale dalej nie wiem jak tego użyć, bo jakby się nie pokrywały z pomiarami…

   Chyba, że te rozdzielenie masy było dla mnie złudne i wcale nie jest rozdzielona?

  • Jeśli mam pomóc z tym trafkiem, zamieść zdjęcie płytki zasilacza od strony ścieżek, z którego owe trafko wyciągnąłeś. W przeciwnym razie szanse będą marne.

 11. Nie wiem co jest grane, chyba posta nie potrafię dodać…

  OK,w najlepszej jakości jaką udało mi się uzyskać:

  http://img717.imageshack.us/img717/9659/dscf4549n.jpg

  • OK, rozebrałem te trafo. Okazało się, że … heh nawet nie wiem jak to opisać co zobaczyłem :D Ta główna masa to druty wychodzące z wyprowadzeń 3-4, 5 i 6. 1 i 2 to 2 – 3 zwoje połączone z pozostałymi wyprowadzeniami…

   Odwinąłem wszystko i czekam na przypływ gotówki na drut nawojowy :) Trzeba będzie się pomęczyć.

  • Hello friend :)

   Read all that I was write here and you will understand :) I take yours picture and mark how to use that transformer in this project ;-)

   Here you go:

   http://www.dodaj.rs/f/1U/CJ/3dhV4ZbE/dscf4549n.jpg

   If you need help just contact me ;)

 12. Greetings from Serbia :))) I also build some kind of subwoofer witt the simmilar way of using ATX Transformer in reverse mode…I use 12V and common wires as a primer and secondry windings and I god good voltages :))) here is the pictures:

  http://www.dodaj.rs/f/2j/zM/3ayaiFXH/draganche0088.jpg

  http://www.dodaj.rs/f/37/GW/1ePxPxA2/draganche0089.jpg

  http://www.dodaj.rs/f/7/qe/Is3dA2D/draganche0090.jpg

  http://www.dodaj.rs/f/1C/1H/2rT6P4Ix/final.jpg

  http://www.dodaj.rs/f/1Z/dF/4XcutUwU/draganche0118.jpg

  http://www.dodaj.rs/f/2i/5S/2XeVvMkP/draganche0116.jpg

  http://www.dodaj.rs/f/41/qC/4H2WxLOX/draganche0117.jpg

  http://www.dodaj.rs/f/v/iO/4Ef8pub5/draganche0113.jpg

  http://www.dodaj.rs/f/9/3P/21CkU5IF/draganche0114.jpg

  http://www.dodaj.rs/f/Z/O/4FKG9y7Y/draganche0115.jpg

  Can any one try to use ATX transformer EL 35 like I did in my project just for testing in this one and report resoults??? Any idea or suggestion to my e-mail or facebook tesla017

  If someone want to build my revision of converter feel free to ask for PCB designe :)))

  Greetings for Serbia

 13. Czy mógłbym pprosic o spis elementow do tego ukladu ?

  • Elementy należy odczytać ze schematu, nie istnieje żadna lista.

 14. руслан

  а печатка sprint layout есть

 15. Witam złożyłem ten wzmak i teraz mam pytanie jak zmierzyć jego moc RMS ? Podłączyłem pod głośnik 4 om oscyloskop na wejście wzmacniacza generator 50 Hz napięcie na głośniku bez zniekształceń wyszło mi 18 V czyli wzmacniacz ma 81 W ? dobrze to liczę ? na radiu samochodowym ( SONY 4x45W ) wyszło tylko 8 V wiec nie wiem skąd się wzięło 45 W ?

  • Moc licz wg tego opisu http://audioton.republika.pl/pomiary-oscylo.html 18V to napięcie peak-to-peak?

   NIGDY nie wierz w te 45W na radiu samochodowym, jest to wierutna bzdura, nigdy z 12V nie uzyskasz takiej mocy. Te radia mają po jakieś 18W mocy na kanał. Jest to moc typu PMPO czyli pomnóż moc przez osiemset lub też przewidywalna moc przed odlotem :)

 16. Obliczyłem moc z tej strony co mi podałeś i z 18 V wyszło 40,5 W troche mało :( bo w pdf do tda7294 pisze ze przy tym napięciu (ok 32V na przetwornicy bez obciążenia ) powinno byc cos kolo 70 W :( . Manekinen sprawdzałeś u siebie swoja moc RMS bo nie wiem czy go rozdzierac i szukac przyczyn tak niskiej wydajnosci czy po prostu to normalne? aha zapomnialem dodac ze sinus 50hz na stronce pisalo 1 khz ale wiadomo filtr nie przepuści …

  • 40W to za mało. Z tej kostki sam wyciskałem po 85W przy 4ohm – ale przy 1KHz i +-37V.

   Przy 50Hz nie należy mierzyć mocy, to stanowczo za nisko. Minimum 100Hz. No i sprawdź też czy to filtr nie obcina wierzchołków, możesz podać sygnał bezpośrednio na końcówkę. No i monitoruj napięcie, ile wynosi przy tej „maksymalnej” mocy.

   AHA – spróbuj sobie wykonać duży opornik z drutu oporowego, utnij na 4ohm i zwiń w jakąś spiralkę. Ułatwi to pomiary, szkoda katować głośnika i sąsiadów :)

 17. pomierzyłem dzisiaj wszystko dokładnie i okazało się ze powodem tak niskiej mocy było za małe napięcie zasilania z gniazda zapalniczki, spadało do ok 11 V przy zapalonym silniku ! odetchnełęm z ulga ponieważ śruby są zabezpieczone klejem przed odkręceniem pod wpływem drgań wiec nie uśmiechała by mi się wymiana końcówki … Pozdrawiam i dziękuje za rady ;)

  • Takie rzeczy najlepiej jest zasilać grubym przewodem bezpośrednio z klemy akumulatora (z bezpiecznikiem oczywiście). Przy 14V napięcie na wyjściu przetwornicy będzie już super. Każdy 1 volt spadku na wejściu daje 2,4 volta spadku na wyjściu.

 18. Witam
  Przydało by się uzupełnić schemat o oznaczenie początek/koniec uzwojenia w trafie dla osób które będą próbowały samemu nawijać (np. ja). Czy uzwojenia mają być łączone koniec-początek? I jeszcze pytanko co do przyłączania trafa i zasilania do płytki. + z akumulatora idzie na kondensator C4 czyli tam gdzie są dwa otwory połączone (razem z środkiem uzwojenia pierwotnego trafa) natomiast masa z elementu metalowego auta idzie do otworu połączonego z masą przetwornicy?

 19. Witam. Czy w tej przetwornicy mógłbym użyć trafa WY EL-35C od zasilacza COLORS IT 350W?
  Na pierwotnym ma 3 wyprowadzenia w tym 1 skrócone, a na wtórnym 6 wyprowadzeń z czego 2 po środku są zwarte. Ma też 1 gruby przewód wychodzący z góry od strony uzw. wtórnego?
  Ewentualnie czy mogę użyć trafa od starego TV philipsa?

  • Niestety nie mogę teraz pomóc z tymi trafami, nie mam czasu :( Musisz sam pokombinować. Trafo z TV raczej na pewno się nie nada.

 20. Hello again :)

  I will try to explain, but sorry for my bad English :( All transformers from atx that I`ve found have a 6 common wires not 8 like that author of this project use. The old ATX transformer have separated turns for 5V volts and separate turns for 12V. Today all ATX transformer are made with common windings for example from 5V they just add some wire to the 12V pins. So if you try to use that kind of transformer in this project there will be fire :) As I said today most popular power suplay (Frontier, Neo, Zito, Chiftec, LC power etc etc ) have same transformer with common windings. To understand that take a look at this picture:

  http://www.dodaj.rs/f/4/VX/1fsqNFB7/atxtransformerwindings.png

  Now from manufacture to manufactore there are some diference in this transformers and that is of positioning outputs, some put 12V left others put them right. The best way to know that is just by watching PCB from ATX before take off transforemer :) The 5V pins is shorted on the pcb 12V are not. When I taking a transformator just shorted 5V pins with iron and heater and cut the rest of the pins and later I isolate it with sam hot glue or spray paint :)

  Here is the image to understand better what am saying:

  http://www.dodaj.rs/f/2j/zM/3ayaiFXH/draganche0088.jpg

  5V are short connected on a PCB from ATX power suply and 12V pins are not.

  In my previus post I show one ATX transformer where 12V pins are left:

  http://www.dodaj.rs/f/37/GW/1ePxPxA2/draganche0089.jpg

  Now take a look diferent ATX transformer where 12V are right:

  http://www.dodaj.rs/f/2v/O6/2z2kteQt/img1853.jpg

  Now I think that all understand…Just before you take a ATX transformer just see where are 12V pins and just short 5V like I explain and cut and isolate. On the other side of transformer, from another transformer take a one pin and insert it becose originaly that pin is not used in ATX power supply and it`s cut we will use it so you must do this:

  http://www.dodaj.rs/f/1K/sr/EcQLkic/img1855.jpg

  Now your transformer is ready to be inserted in this project :) I was mark all pins like in schematic from this page (PRI 1 PRI0 PRI 2) Primer and (SEC1 SEC0 SEC2) Secondary turns :)
  Here is pictures again:

  http://www.dodaj.rs/f/4/VX/1fsqNFB7/atxtransformerwindings.png
  http://www.dodaj.rs/f/3N/NC/1QeDXrZ3/img1852.jpg
  http://www.dodaj.rs/f/2v/O6/2z2kteQt/img1853.jpg
  http://www.dodaj.rs/f/1K/sr/EcQLkic/img1855.jpg

  Thats all from me foks :) If anyone want to build my revision fell free to see project here:
  http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=28&t=10187
  or download docs, pcb etc from here:
  http://www.megaupload.com/?d=HJZD4SJJ

  Maybe autor will make a V2 of a pcb where will use standard pinouts for ATX transformer like I did in my:

  http://www.dodaj.rs/f/1C/1H/2rT6P4Ix/final.jpg

  Just 2 versions one a) where 12V pins are right and b) one where left. With that there will not be used wires to connect transformer to pcb ;) and this will be better project :)

  Fell free to contact me for anything on my e-mail: tesla017@yahoo.com or:
  http://www.facebook.com/tesla017

  Greetings from Serbia!

 21. Końcówka mocy zastosowana w tym projekcie jest świetna. Sam używam takiej w moim wzmacniaczu i sprawuje się doskonale.

 22. Witam
  Proszę o pomoc. Uruchomiłem dzisiaj samą przetwornicę z trafem nawijanym samemu. Problemem jest to że tranzystor T4 strasznie się nagrzał po chwili pracy. T2 jest zimny. Zdążyłem zmierzyć napięcie wyjściowe przetwornicy i było 31V względem masy, po chwili zaczęło spadać po woli i przy 29V wyłączyłem układ i zlokalizowałem że jeden z tranzystorów kluczujących jest gorący. Gdzie zacząć szukać usterki?

  • Poradziłem sobie z problemem ale chciałbym zauważyć że na płytce drukowanej jeden z tranzystorów PNP nie ma połączenia emitera do masy (co powodowało problem u mnie). Dziwi mnie że nikt wcześniej nie zwrócił na to uwagi.

  • Witaj, niestety dosyć rzadko w te komentarze zaglądam, stąd brak odpowiedzi…

   Jeśli patrzymy na ten sam tranzystor, to połączenie owszem jest, tyle że trzeba połączyć zworką dwa pola masy – jest ona także narysowana na warstwie opisowej :)

 23. Kolego mam pytanie czy mogłbys narysowac mi jak z trafa zrobic przetwornice chodzi mi o piny naprzyklad zebys mi napisal gdzie wejscie napiecia a gdzie wyjscie czy cos w tym stylu jak cos to na poczte mi wysli i daj znac dzieki Pozdrawiam :)

 24. Witam
  Po uruchomieniu układu już tu nie zaglądam zbytnio ale ostatnio jakoś znowu tu trafiłem. Jeśli chodzi o ten tranzystor to jest to jeden z BC327 (ten po prawo). Z czego widzę to jedyną zworę jaka jest zaznaczona w przetwornicy miałem zrobioną. Do pola od tego tranzystora nie widzę żadnej zwory, ale mniejsza z tym, każdy może coś przeoczyć. Chciałbym uprzedzić tylko osoby które by w przyszłości wykonywały układ że taką zworę zrobić trzeba.
  A co do kolegi Damian: wnioskuję, że chcesz rozgryźć połączenie trafa. Niestety nie jest to takie proste. Trudno jest trafić gotowe trafko w którym da się rozłączyć uzwojenia aby ruszyły w tej przetwornicy. Ja po bezowocnych poszukiwaniach takiego zmuszony byłem sam wykonać trafo. Jeśli jeszcze potrzebujesz pomocy, pisz.

  • Witam. Jeśli miałbyś chwile to mógłbyś napisać dokładnie co jest potrzebne i jak nawinąć to trafo. Ja zrobiłem płytkę i wzmacniacz z rok temu ale wszystko leży bo nie wiem jak sobie z tym trafo poradzić.

 25. is this circuit genuine.
  i really want a good amplifier for my car subwoofer which can give 100w output.

 26. IRFZ44Nx2
  TDA7294x1
  1N4148x10
  BC327x2
  Bc557x1
  47uFx3
  FR302x4
  22k
  1000uFx2
  TL494/KA7500x1
  470
  1kx5
  TL072Px1
  22pF
  1uF
  1n5
  4700uF
  33 X2
  100nFx10
  22uFx2
  10uFx2
  1uFx1
  22pFx1
  10nFx3
  10kx5
  22kx2
  is thses the item to be purchased
  any thing more or any correction
  please do reply

 27. congratulations for your nice job!
  I’ve made it and use it and it’s really good!
  but I’m working to make some modification and using 4 IRFZ044 and LM3886 instead of tda7294.
  please send me your eagle source files and libraries.
  Thank you.

  • Hello. Why 4 IRFZ044?

   I sent the sch and brd files to you email.

  • Hello, Thank you, i received your files and i appreciate your attention.
   4 IRFZ44N because of lowering the current through each of them, in other words I will make two parallel pairs of them and adding one irfz44n and a 33 resistor to each of them. so they won’t break down and will have longer life, like the commercial Car amplifiers which are available in market.

  • Well, LM3886 don’t need much power, even a pair of them. Mentioned transistors should do the job without any problems.

   I think it’s better to put one stronger transistor than connecting two in parallel. But if you have oscilloscope and can see whats happening in the circuit, do as you want as long it works good :)

   See http://mdiy.pl/wzmacniacz-samochodowy-4x100w/?lang=en – two transistors provide enough power for 4 TDA chips.

  • Well, I’ve seen that project, but using 4 IRFZ044 is more affordable!
   I had some schematic which had some parallel IRFZ044.
   and the problem with TDA7294 is that in our country lots of TDA7294 i’ve bout did not work after mounting carefully!

  • It’s not only your country, fakes of this chip are everywhere. Same as LM3886 and such.

 28. hello
  thanks for your sharing
  I want to make an active subwoofer for my car and need to ask the complete list of electronic parts.
  just downloaded the zip file and I have some questions.

  1- is this 100w PMPO or RMS? the datasheet of tda7294 said the IC can handle RMS Continuous Output Power of 60-70 W and Music Power (RMS) of 100W !!!
  2- what kind of subwoofer is proper for this? SVC or DVC? which impedance?
  3- do it need external capacitor? if yes, what kind?
  4- do it need power supply or the board can be connected directly to car battery?
  5- which size of heat-sink is needed?

  thank you again.

 29. Witam . Wykonalem projekt lecz mam problemy z uruchomieniem . Nawinąłem własne trafko zgodnie z instrukcjami , wówczas klucze zaczęły się dymić . Załatwiłem trafo z At250W i udało mi się ładnie masy porozdzielać – wpiąłem transformator .Pokaźny radiator grzeje się bardzo po jakis 10 sekundach wraz z przewodem masy uzwojenia pierwotnego . Napiecie po stronie wtornej bardzo znikome (zarówka 12 v 21w nawet nie jaży )Wszystkie połaczenia sprawdzone-niema zwarć, załozone nowe klucze irfz44n . Obciążyłem uklad dwoma zarowkami 12v 21w wyjmujac trafko z plytki -wtedy nie grzeje sie nic i dzialaja wszystkie zabezpieczenia oraz diody(red grn ) . Po dołaczeniu kazdego z transformatorow uklad niemilosiernie sie grzeje w okolicach kluczy . Prosze o pomoc !!!!!!!!11

 30. I need some help about the transformer I’m using a atx …plz help me

 31. Witam, buduję sobie taki wzmacniacz i napotkałem problem właśnie jak większość z doborem transformatora, mam taki z ATX 500W (tak przynajmniej było napisane na obudowie). Oznaczyłem wyprowadzenia przewodów że sobą połączone multimetr między nimi piszczał. Nwm jak to prawidłowo połączyć.

  • Czy może lepiej jest wziąć tak jak to było połączone oryginalnie do podwójnych diod?

  • No, i niebieski i zielony to 5V i 12V (albo odwrotnie) a czerwony to pewnie 3.3V. Tylko coś tam się ilość nie zgadza, z tego co widzę masz 5 niebieskich i 3 zielone.

  • Widać że tam są połączone dwa piny niebieskim, jak zaznaczyłem. One są zlutowane oryginalnie. Rozdzielę je i sprawdzę przejścia.

  • Jeden z pinów połączony jest z masą, a dwa pozostałe ze sobą więc to połączenie musi zostać. Wg połączenia całości na płytce zasilacza uzwojenia mieszały by się. Na płytce czerwony połączony jest przez diodę do linii 12V załączę jeszcze jak wygląda płytka w tym miejscu.

  • Niżej dodałem fotografię płytki zasilacza, niestety w nowym komentarzu.

 32. zauważyłem że strona pisana w wordpress :)

  • To jak masz jeszcze zasilacz to nie widzę problemu. Masz jak na dłoni które linie to 12V a które to 5V, i teraz tylko rozdziel im masy z tej wspólnej i to wszystko.

 33. Witam!
  Mam taki problem. Jeden klucz (ten przy rogu płytki) grzeje się. Zamiana mosfetów nic nie dała. Dalej grzeje się ten przy rogu. Na bramkach obu mosfetów przebieg jest taki sam. Na drenie tego grzejącego się widać sporą szpilkę na zboczu narastającym. Gasiki wymieniane. Zworka przy bc327 jest. Trafo nawijane. Proszę o pomoc.

  • Zamień miejscami wyprowadzenia trafa dla tych kluczy, może z nim coś nie tak?

 34. Witam!
  Przetwornica śmiga aż miło, a winne było trafo. Dokładniej brak jednego zwoju na pierwotnym. Zamiast 2×5 zwojów było 1×5 i 1×4. Konstrukcja świetna, a najbardziej podoba mi się fakt, że nie trzeba chłodzić mosfetów. Pozdrawiam

 35. Nagrałem poradnik jak przewinąć trafo z atx’a.
  https://www.youtube.com/watch?v=5pbNR0OIhbk
  Mam nadzieję, że komuś się przyda.
  Pozdrawiam

 36. Nawinąłem takie ustrojstwo na ETD29 i mając przekładnie 2.5 (6 zwojów 2x1mm i 15 zwojów wtórnego) osiągam +-45V jałowo na wyjściu (przy 12V zasilania) ;( czy zmniejszenie częstotliosci przełączania zaworów poprawi sytuacje? czy lepiej odwinąć jeden zwój

  • Zmniejszenie częstotliwości zmniejszy sprawność, z resztą nie wiadomo jaką masz f a jakiej wymaga ten rdzeń. Nie wiadomo jaki wzmacniacz chcesz pod to podłączyć. No jałowo, a po delikatnym obciążeniu? Bo na wyjściu pewnie są jakieś szpile i to one ładują kondensatory tak wysoko. Ale jeśli chcesz zmniejszyć napięcie, to tak, odwiń po jednym.

  • Dzięki za odpowiedz. Rdzen w zasilaczu pracował z częstotliwością 50kHz (20k i 1nF). Po obciążeniu rezystorem 82Ohm napięcie przysiada do ok +-35V. Wzmacniacz to TDA7294…
   Jednak trzeba będzie odwinąć jeden zwój ;)

 37. Czy można poprosić o plik do eagla? ze wzorem płytki

 38. Jak najprościej zsumować sygnał lewy i prawy? rezystorem? Czy normalnie złączyć L i P i na wejście podać?

 39. Marcin Uszyński

  Cześć.
  Próbuję uruchomić wzmacniacz według tego projektu, ale mam kilka problemów. Pierwszym jest zbyt mała wydajność przetwornicy. Tak mi się przynajmniej wydaje.
  Zrobiłem trafo używając 12 zwoi 2 * 2 * 0,9 mm jako wtórne i 5 zwoi 2 * 3 * 0,9 mm jako pierwotne. Złożyłem przetwornicę i przy zasilaniu 12 V na wyjściu mam około 30 i -30 V bez obciążenia. Niby dobrze, ale przy dużym obciążeniu rezystorem 22 omy 5 W, napięcie wyjściowe siada do 18,8 V przy wejściowym 10 V. Pobór prądu zasilającego to 2,15 A czyli 21,5 W na wejściu. Natomiast prąd na obciążeniu to 0.84 A czyli niecałe 16 W.
  Zmniejszenie rezystancji obciążenia do 11 omów powoduje spadek napięcia wyjściowego do 10,8 V przy 10 V na zasilaniu. Także przetwornica praktycznie przestaje działać.
  Coś mi podpowiada, że to zbyt mała wydajność na ten wzmacniacz.
  Częstotliwość kluczy to około 65 kHz. Tak wyszło i jej nie zmieniałem. Użyłem też zamienników w miejscu tranzystorów kluczujących (MDF18N50) i diod prostowniczych (BYT56). Dodam jeszcze, że przetwornicę zasilam z zasilacza ATX przerobionego na warsztatowy. Ma on wydajność powyżej 6 A z wyjścia 12 V. Także źródło prądu nie ograniczało moich testów na przetwornicy.
  Gdzie szukać przyczyny? Źle zrobione trafo, czy może zamienniki?

  Druga sprawa to po podłączeniu wyjść przetwornicy do części płytki z wzmacniaczem powstaje jakby zwarcie. Prąd zasilania ustala się na około 1,5 A przy 10V i nie spada. Spędziłem godziny na szukaniu zwarcia ścieżek i nic nie znalazłem. Brakuje mi już pomysłów. Może uszkodzona końcówka mocy tak ciągnie prąd.

 40. Marcin Uszyński

  Wzmacniacz uruchomiony. Początkowo na zasilaczu ATX działał słabo. Dużo trzasków przy dość niskim poziomie dźwięku. Następnie na akumulatorze 12 V już sporo lepiej. Ostatecznie w samochodzie przy włączonym silniku i 14,3 V na wejściu mam +/-33,7 V na zasilaniu końcówki. Da się już podkręcić głośność w miarę wysoko bez trzasków. Jednak wydaje mi się, że to nadal średnia głośność. Zastanawiam się czy mam zbyt małą wydajność przetwornicy czy może to będzie już maksimum dla tej konstrukcji. Przyda mi się podpowiedź jak to ocenić.
  Dodam, że napędzam dość duży głośnik 12″ 4 omy z zakresem mocy 35-400 W RMS. Wiem, że pewnie za duży dla tego wzmacniacza. Ale akurat mam go za darmo.

  • Jeśli przy zasilaniu z ATX masz 10V przy 2.5A, to winien jest ATX.

   21.5W/16W daje sprawność na poziomie 75%. Nie jest to dużo, ale też nie oczekuj cudów po takiej konstrukcji. Powinieneś sprawdzić sprawność przy wyższym napięciu zasilania i wyższej mocy, nie mam pojęcia jaka była u mnie, ale myślę że powinno to być coś w zakresie 80-85%.

   Jeśli ani rdzeń ani klucze się nie grzeją, to 65KHz może raczej zostać.

   Co do prądu jałowego 1.5A (tutaj znowu 10V, spraw sobie porządniejszy zasilacz) to być może wzmacniacz się wzbudzał. Być może sam, być może przetwornica generowała jakieś straszne śmieci czy szpile. Po za tym to aż 15W, organoleptycznie powinieneś sprawdzić co się tam tak grzeje.

   Nie wiem do czego porównujesz moc, ale powinieneś wiedzieć że sam głośnik nie będzie dobrze grał. Głośnik potrzebuje dopasowanej dla niego obudowy.

   Dobrze jeśli byś miał oscyloskop, wtedy mógłbyś sprawdzić jak się zachowuje przetwornica, jak wygląda przebieg przy kluczach, jaka jest jakość napięcia na wyjściu. Mógłbyś wtedy także zmierzyć moc całego wzmacniacza.

 41. Marcin Uszyński

  Problem z poborem 1,5 A już rozwiązany. Powodem była słaba jakość wydruku ścieżek, a następnie weryfikowanie tego na niedostatecznie przybliżonym podglądzie pdf. Zlały mi się pady końcówki mocy tam gdzie faktycznie są cieniutkie przerwy. Błąd nowicjusza..
  Głośnik jest oczywiście w fabrycznej obudowie.
  Nie testuję już wzmacniacza na zasilaniu z ATX bo jasno widać, że działa to słabo. Szczęśliwie mam oscyloskop. Jednak dopiero uczę się go pożytkować. Zrobiłem porządne, aktywne chłodzenie końcówki mocy i spróbuję zweryfikować czy da się podnieść parametry przetwornicy. Czy jednak osiągnąłem limity tej konstrukcji i lepiej zmienić głośnik na mniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: