(Polski) Serwer na OrangePi cz.3 – apache, php, mysql, wordpress, domena

Sorry, this entry is only available in Polski.

5.00 avg. rating (98% score) - 4 votes

14 Comments

 1. No to mnie namówiłeś koleżko. Jaką płytkę teraz najlepiej jest kupić? Czy niewiele się zmieniło?

 2. Jeszcze nie wiem do czego, ale jak za 15 baksów to można nawet do zabawy. Przeglądałem te modele i faktycznie stosunek możliwości do ceny w modelu PC wypada chyba najlepiej. Bez wifi się obejdę. Widziałem jak ludzie stawiają serwer minecraft na raspberry pi, myślisz że na orange ma to szansę działać?

  • Też to widziałem, na pierwszych wersjach RPi było to kompletnie niegrywalne. Podobno na RPi2 / RPi3 z serwerem SPIGOT działa to już w miarę, próbuj, wynik na OPi powinien być podobny.

   Dla mnie pisali że wordpress na takim sprzęcie to tylko dla zabawy i że będzie to ledwie działać. Sprawdziłem, mylili się, i to bardzo :)

 3. Ok trochę poczytałem i poszukałem porównań, niestety Orange PI jest kiepska w porównaniu do innych płytek, zostaje w tyle za Raspberry PI 2, zobacz na ten benchmark http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=raspberry-pi-3&num=1

  • Niestety – to ten “benchmark” jest kiepski. Bardzo. Zobacz tutaj:
   https://forum.armbian.com/index.php/topic/789-breaking-news-choosing-armbian-speeds-up-your-orange-pi-multiple-times/

   W skrócie, użyty system i karta SD mają gigantyczne znaczenie. W tym wątku rozchodzi się o to, że dla płytek OPi autor testów używał nieodpowiedniego systemu który nie potrafił poprawnie zarządzać taktowaniem i napięciami, i nie dość że CPU pracował poniżej nominalnej częstotliwości, to do tego wyłączał rdzenie z powodu przegrzania – przez co OPi PC dostawała tak niski wynik w stosunku do RPi2 i RPi3. I ogólnie cały ten test był przeprowadzony bez odpowiedniej wiedzy i przygotowań.

   W rzeczywistości OPi H3 i RPi2 używają tego samego procesora czyli Cortex ARM A7, z tym że w RPi2 jest 900MHz a w OPi mamy 1300MHz no mamy i lepsze peryferia. Więc jeśli jakiś benchmark pokazuje że RPi2 jest szybsze od OPi H3, to od razu można zamknąć taką stronę.

   RPi3 używa już procesora A8 64 bit (ale nie tylko, kilka OPi również). Niestety te całe 64bit naprawdę niewiele zmienia na tych płytkach, liczy się po prostu nowa architektura procesora. Póki co na RPi3 dostępny jest system Raspbian 32bit z zestawem instrukcji ARMv7 (procesor A8 jest kompatybilny wstecz) więc ta płytka nie może się wykazać jakąś super wydajnością. Niestety jeszcze przyjdzie nam trochę zaczekać na odpowiednie systemy 64bit ARMv8.

   Spójrz na te testy – tutaj płytki dostały odpowiedni system:
   http://openbenchmarking.org/result/1604016-GA-MERGE757555&obr_sor=y&obr_hgv=Orange+Pi+PC+on+Armbian

   Wg nich OPi H3 wydajnościowo depcze po piętach RPi3, zostawiając RPi2 daleko w tyle. Zerknij też na wydajność vs cena. Przypominam że OPi PC to 15$, a RPi3 to jakieś 38$ zależnie od źródła. W Polsce za RPI3 trzeba zapłacić 180zł

 4. Muszę przyznać że im więcej czytam tym mniej wiem.

 5. Super poradnik! Ja teraz kombinuję jak zrobić to samo na moim Raspberry Pi 3 (jak były wyprzedaże 11.11 to kupiłem z kuponami od sprzedawcy i tymi, które miałem od Ali po 29$ za sztukę). Orange Pi chyba też kupię, bo widzę, że po taniości teraz można kupić, zwłaszcza że są urodziny Ali.

 6. Hej.
  Zastanawiam się jakie masz parametry łącza. Stronka świetnie się wczytuje aż dziw że działa to na miniaturowym serwerku

 7. Super stronka, dużo info. Ale mam “challange” dla jakiegos obstukanego fachowca… od dłuższego czasu próbuję zaladowac do mojego OPI Plus serwer www i NAS ale już zaczynam sie poddawać bo brakuje mi pomysłów… Czy ktokolwiek to rozgryzł albo komus działa na jednym OPI?

 8. To jest niesamowite, że pierwszy raz trafiłem na Twojego bloga, a mamy tak podobne ustroje…
  Po tym, jak ducha oddał mój pierwszy SBC – Cubieboard – nabyłem OPi PC+. Sprzętowo wzbogaciłem go o dodatkowy Ethernet oraz dysk HDD (SSD). Oprócz serwera www (początki) mam własną chmurę (ownCloud) i serwer MPD – używam go do odtwarzania radia internetowego (świetnie się prezentuje na wyświetlaczu VFD). Na biurku czeka już chińska podróbka modułu HiFiBerry w wersji DIGI i po odpowiednich przeróbkach (i2s w RPi i OPi nie pokrywa się) będę miał S/PDIF w RCA i Toslink. Poszedłem też o krok dalej i zrezygnowałem z fabrycznego routera – wszystko załatwia OPi PC+ z Armbianem (do czasu, aż mi ktoś złośliwy zepsuje). Powoli przymierzam się też do PoE, żeby ograniczyć ilość zasilaczy w szafce RTV.
  Nie pomyślałem o sprzętowym RTC, choć w innym układzie korzystam z DS3231 – dzięki za podpowiedź!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: