(Polski) Serwer na OrangePi cz.3 – apache, php, mysql, wordpress, domena

Sorry, this entry is only available in Polski.

5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes

12 Comments

 1. No to mnie namówiłeś koleżko. Jaką płytkę teraz najlepiej jest kupić? Czy niewiele się zmieniło?

 2. Jeszcze nie wiem do czego, ale jak za 15 baksów to można nawet do zabawy. Przeglądałem te modele i faktycznie stosunek możliwości do ceny w modelu PC wypada chyba najlepiej. Bez wifi się obejdę. Widziałem jak ludzie stawiają serwer minecraft na raspberry pi, myślisz że na orange ma to szansę działać?

  • Też to widziałem, na pierwszych wersjach RPi było to kompletnie niegrywalne. Podobno na RPi2 / RPi3 z serwerem SPIGOT działa to już w miarę, próbuj, wynik na OPi powinien być podobny.

   Dla mnie pisali że wordpress na takim sprzęcie to tylko dla zabawy i że będzie to ledwie działać. Sprawdziłem, mylili się, i to bardzo :)

 3. Ok trochę poczytałem i poszukałem porównań, niestety Orange PI jest kiepska w porównaniu do innych płytek, zostaje w tyle za Raspberry PI 2, zobacz na ten benchmark http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=raspberry-pi-3&num=1

  • Niestety – to ten “benchmark” jest kiepski. Bardzo. Zobacz tutaj:
   https://forum.armbian.com/index.php/topic/789-breaking-news-choosing-armbian-speeds-up-your-orange-pi-multiple-times/

   W skrócie, użyty system i karta SD mają gigantyczne znaczenie. W tym wątku rozchodzi się o to, że dla płytek OPi autor testów używał nieodpowiedniego systemu który nie potrafił poprawnie zarządzać taktowaniem i napięciami, i nie dość że CPU pracował poniżej nominalnej częstotliwości, to do tego wyłączał rdzenie z powodu przegrzania – przez co OPi PC dostawała tak niski wynik w stosunku do RPi2 i RPi3. I ogólnie cały ten test był przeprowadzony bez odpowiedniej wiedzy i przygotowań.

   W rzeczywistości OPi H3 i RPi2 używają tego samego procesora czyli Cortex ARM A7, z tym że w RPi2 jest 900MHz a w OPi mamy 1300MHz no mamy i lepsze peryferia. Więc jeśli jakiś benchmark pokazuje że RPi2 jest szybsze od OPi H3, to od razu można zamknąć taką stronę.

   RPi3 używa już procesora A8 64 bit (ale nie tylko, kilka OPi również). Niestety te całe 64bit naprawdę niewiele zmienia na tych płytkach, liczy się po prostu nowa architektura procesora. Póki co na RPi3 dostępny jest system Raspbian 32bit z zestawem instrukcji ARMv7 (procesor A8 jest kompatybilny wstecz) więc ta płytka nie może się wykazać jakąś super wydajnością. Niestety jeszcze przyjdzie nam trochę zaczekać na odpowiednie systemy 64bit ARMv8.

   Spójrz na te testy – tutaj płytki dostały odpowiedni system:
   http://openbenchmarking.org/result/1604016-GA-MERGE757555&obr_sor=y&obr_hgv=Orange+Pi+PC+on+Armbian

   Wg nich OPi H3 wydajnościowo depcze po piętach RPi3, zostawiając RPi2 daleko w tyle. Zerknij też na wydajność vs cena. Przypominam że OPi PC to 15$, a RPi3 to jakieś 38$ zależnie od źródła. W Polsce za RPI3 trzeba zapłacić 180zł

 4. Muszę przyznać że im więcej czytam tym mniej wiem.

 5. Super poradnik! Ja teraz kombinuję jak zrobić to samo na moim Raspberry Pi 3 (jak były wyprzedaże 11.11 to kupiłem z kuponami od sprzedawcy i tymi, które miałem od Ali po 29$ za sztukę). Orange Pi chyba też kupię, bo widzę, że po taniości teraz można kupić, zwłaszcza że są urodziny Ali.

 6. Hej.
  Zastanawiam się jakie masz parametry łącza. Stronka świetnie się wczytuje aż dziw że działa to na miniaturowym serwerku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: