Uszkodzona bateria a zaniżona prędkość CPU

cpuDzisiaj będzie bardzo krótko o pewnej nie tak oczywistej zależności, z którą niewiele osób mogło się spotkać, przez którą nawyrywałem sobie trochę włosów z głowy, a winę jak zwykle zwaliłem na windows 8. W zasadzie tytuł zdradza wszystko.Oszczędzanie energii
Spotkałem się z problemem zaniżonej częstotliwości procesora w laptopie, której nie mogłem rozgryźć. Procesor działał na obniżonej częstotliwości 900MHz i normalnie taki stan rzeczy powoduje mechanizm odpowiedzialny za oszczędzanie energii, co w laptopie jest bardzo pożądane (dłuższa praca na baterii, mniej ciepła). Gdy uruchamiamy odtwarzanie filmu, grę, lub program, potrzebujemy więcej mocy obliczeniowej, więc mechanizm ten ustawia prędkość procesora na wartość nominalną, w tym przypadku 1900MHz. Robi to dynamicznie w zależności od zapotrzebowania, jeśli trzeba może na ułamek sekundy podnieść jego prędkość o 200 czy 300MHz.

Gdzie moje megaherce?
Nie, jednak nie zwiększa. Laptop chodził bardzo ociężale a gry i aplikacje nie powodowały zwiększenia prędkości procesora. Gra bardzo klatkowała, obojętnie czy na ustawieniach minimum czy ultra. Winien był procesor który stał się wąskim gardłem całego systemu bo się „nie rozpędzał”. Ustawienia profilu w systemie na „wydajny” oraz zmiana parametru zasilania CPU „minimum 100%” nie dawały żadnych rezultatów. Zwykle przyczyną w takich sytuacjach jest tzw throttling, czyli spowolnienie pracy jakiegoś podzespołu z powodu na przykład jego przegrzewania. Procesor się jednak nie przegrzewał, głównym źródłem ciepła była karta graficzna. Po zaktualizowaniu wszystkich sterowników, ostatecznie zwaliłem winę na windows 8 (który często nie jest nawet kompatybilny z aplikacjami samego microsoftu i nikt nie wie dla czego).

Ukryty tryb oszczędzania energii
Jak się okazało przyczyną takiego stanu rzeczy jest bateria, która uszkodziła się tuż po minięciu gwarancji (rok na baterię) i pokazując 0% w ogóle nie dawała oznak życia po za tym że system ją wykrywał. Jako że zasilacz w tanim laptopie prądowo jest ograniczony, ograniczony w ten sposób że laptop nie będzie w stanie zapewnić pełnej wydajności i jednocześnie ładować baterii. Jako że bateria była całkowicie rozładowana, laptop ograniczył wydajność podzespołów i zaoszczędzony prąd przeznaczał na ładowanie baterii której faktycznie i tak nie ładował.

Rozwiązanie problemu
Po fizycznym usunięciu baterii z laptopa, prędkość CPU od razu poszybowała w nominalne 1,9GHz, a nawet do 2,3GHz w trybie turbo. Czy to wina systemu operacyjnego czy samego sprzętu? Ciężko powiedzieć, nie mam na ten temat takiej wiedzy, a spędzając pół dnia w google na szukaniu solucji problemu nie znalazłem NIC. Na logikę, system powinien wykryć uszkodzenie baterii i przestać robić z siebie idiotę, ale tego nie zrobił. Dopiero po wpisaniu „damaged battery underclocking cpu” pokazują się jakieś szczątkowe informacje. Ile osób używa w miarę nowego komputera z uszkodzoną baterią, a z tych osób ilu jest graczy? Myślę że problem bardzo rzadko spotykany, dla tego postanowiłem opisać to w kilku zdaniach.

A bateria…
…uszkodzona elektronika, zbyt nowy układ aby przeprogramować. Za to ładnie się „rozprogramowała” zaraz po upływie gwarancji. Panie, kup Pan nową.

Pozdrawiam

3.00 avg. rating (70% score) - 2 votes

12 komentarzy

 1. W niektórych ponoć dzieje się to samo także w przypadku wymontowania baterii (na pewno działo się tak z niektórymi MacBookami).

  • Niestety nie mogłem sprawdzić jak mają się do tego ustawienia zarządzania energią w BIOS, bo te chyba mają najwięcej do powiedzenia w takiej sytuacji.

 2. Mi się wydaje, że po załadowaniu Windowsa, BIOS nie ma już nic do gadania. Swoją drogą ciekawa usterka. Prawdopodobnie ubicie procesu zarządzania energią dałoby podobny efekt (poprawne działanie lapka).
  Plus całej sytuacji widzę taki, że posiądziesz nowe ogniwa ;).

  • Cóż, ogniwa rozładowały się do 1,5V na parę, podejrzewam że za miesiąc lub dwa byłyby kompletnie martwe. Więc może to nie planowane postarzanie produktu, ale faktyczna awaria elektroniki była powodem padu baterii. Nie było typowych objawów zużywającej się baterii, przestała działać z dnia na dzień.

   Nie wiem czy system operacyjny ma taką kontrolę nad układami ładowania w laptopie – wątpię. Pewne rzeczy są na stałe ustawione w hardware i nie można ich zmienić. Np to, że komputer także ograniczy wydajność przy pracy na samej baterii. Choć pojemność i wydajność baterii umożliwiłaby pracę podzespołów z pełną mocą, to sprzętowo wymuszone jest ograniczenie poboru prądu, w sumie słusznie.

 3. Ciekawe odkrycie.
  Ja trafiłem na podobny problem, ale objawia się tylko przy ładowaniu baterii do 80% (najniższa częstotliwość procesora, mimo jakichkolwiek zmian profili zarządzania energią, czy wyłączania throttlingu, a w biosie nie ma konfiguracji regulacji oszczędzania energii). Wszystkie sterowniki też oczywiście zaktualizowane, Windows również. Nawet powyrzucałem wszystkie programy i usługi producenta laptopa w nadziei, że coś to pomoże.
  Jak tylko poziom naładowania osiągnie 80% to prędkość procesora wzrasta.
  Ciekawe, że nie ma tego problemu jeśli laptop pracuje na baterii (bateria się rozładowuje).
  Jest to nowy tani energooszczędny laptop na układzie Bay Trail, z małą baterią 2500mA i niewielką ładowarką.
  Ciekawe jest, że przy takim ładowaniu (do 80%) przy niskiej częstotliwości CPU bateria ładuje się dosyć szybko, ale nie sprawia wrażenia uszkodzonej, bo jestem w stanie pracować na tym laptopie do 10h na jednym rozładowaniu baterii.

  Też w necie nic nie znalazłem na temat tego problemu, a tutaj trafiłem przypadkiem szukając czegoś innego.

  Jak zgłosiłem problem do producenta laptopa to pierwsza porada (zupełnie bez próby inwestygacji, mimo dostarczonych logów, zrzutów) – „przeinstalować Windowsa i sprawdzić czy pomoże”.

 4. poza piszemy razem

  • Ot napisała, co nie wie jaką literą rozpoczyna się zdanie i jakim znakiem kończy. Mam wrażenie że autor takich ludzi po prostu zlewa, a komentarzy nie kasuje by móc się nich pośmiać.

 5. Ciekawy problem, z którym sam się trudzę, a informacji w internecie niestety brak. Od czasu zainstalowania na czysto Windowsa 10, co jakiś czas w grach pojawia się throttling, poza tym dostaje w dzienniku zdarzeń Event 37 dotyczący obniżenia mocy procka. Zwiększanie profili zasilania nie pomagało. Dziś zauważyłem że problem ten pojawia się gdy mam wyciągniętą baterię w laptopie. Swego czasu bałem się że te problemy to wina aktualizacji BIOSu (mam lapka Lenovo Y580). Prawdę mówiąc dalej nie wiem o co biega, bateria jest na pewno w dobrym stanie, mam mieć ją cały czas włożoną do laptopa by móc w spokoju grać? Czy to wina temperatur (czasami mam 70-80 stopni w stresie), czy też nowa Winda kłóci się z Biosem od Lenovo (też spotkałem się z takimi opiniami). Jakieś rady?

  • No to pytanie za 100pkt – po co wyciągasz baterię do grania? Konstrukcja laptopa sprawia że bateria mocno się nagrzewa od CPU/GPU? Czy laptop jest zwyczajnie głupi i nie potrafi prawidłowo ładować baterii gdy ta jest nieużywana?

  • Nie wyciągam specjalnie baterii do grania, tylko ogólnie, dlatego że laptop jest zazwyczaj używany stacjonarnie, cały czas podłączony do zasilacza. Jest opcja by ładować baterię do 60% gdy jest się podłączonym często do sieci, ale do tej pory wolałem wyciągnąć. Nie wiedziałem że może to mieć związek z wydajnością, throttlingiem etc.

 6. Wow, jeśli jest taka opcja to bardzo dobrze, wyciąganie baterii tym bardziej nie ma najmniejszego sensu. Mój laptop trzyma na 95% ale i tak mam gdzieś wyciąganie tej baterii, póki jej pojemność spadnie to pewnie już zdążę zmienić laptopa :)

  Ale wracając do pytania, tak takie jaja mogą być przez brak baterii. Być może przy najwyższej wydajności zasilacz nie daje rady i laptop potrzebuje pociągnąć trochę energii z baterii – taka moja teoria :)

 7. Dobrze że trafiłem na ten opis bo błąkałbym się po temacie długo. Na lapku Lenovo ThingPad T540p i systemie Win10 też miałem problem ze spowolnionym procesorem. Dla ułatwienia miałem komunikat systemu o padnietej baterii. Niestety wyjęcie baterii nic nie zmieniało, ALE zauważyłem że np. pod Ubuntu rdzenie były taktowane dynamicznie w zależności od obciążenia. Sytuację naprawiło włożenie sprawnej (pożyczonej) baterii.
  Wniosek jest taki, że w tym lapku system operacyjny blokuje CPU przy niesprawnej baterii lub jej braku, zapewne dla oszczędzenia zasilacza (ale w Ubuntu było ok…).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: