Damaged battery vs underclocked cpu

cpuSorry, only automatic translation is available.

3.00 avg. rating (70% score) - 2 votes

12 Comments

 1. W niektórych ponoć dzieje się to samo także w przypadku wymontowania baterii (na pewno działo się tak z niektórymi MacBookami).

  • Niestety nie mogłem sprawdzić jak mają się do tego ustawienia zarządzania energią w BIOS, bo te chyba mają najwięcej do powiedzenia w takiej sytuacji.

 2. Mi się wydaje, że po załadowaniu Windowsa, BIOS nie ma już nic do gadania. Swoją drogą ciekawa usterka. Prawdopodobnie ubicie procesu zarządzania energią dałoby podobny efekt (poprawne działanie lapka).
  Plus całej sytuacji widzę taki, że posiądziesz nowe ogniwa ;).

  • Cóż, ogniwa rozładowały się do 1,5V na parę, podejrzewam że za miesiąc lub dwa byłyby kompletnie martwe. Więc może to nie planowane postarzanie produktu, ale faktyczna awaria elektroniki była powodem padu baterii. Nie było typowych objawów zużywającej się baterii, przestała działać z dnia na dzień.

   Nie wiem czy system operacyjny ma taką kontrolę nad układami ładowania w laptopie – wątpię. Pewne rzeczy są na stałe ustawione w hardware i nie można ich zmienić. Np to, że komputer także ograniczy wydajność przy pracy na samej baterii. Choć pojemność i wydajność baterii umożliwiłaby pracę podzespołów z pełną mocą, to sprzętowo wymuszone jest ograniczenie poboru prądu, w sumie słusznie.

 3. Ciekawe odkrycie.
  Ja trafiłem na podobny problem, ale objawia się tylko przy ładowaniu baterii do 80% (najniższa częstotliwość procesora, mimo jakichkolwiek zmian profili zarządzania energią, czy wyłączania throttlingu, a w biosie nie ma konfiguracji regulacji oszczędzania energii). Wszystkie sterowniki też oczywiście zaktualizowane, Windows również. Nawet powyrzucałem wszystkie programy i usługi producenta laptopa w nadziei, że coś to pomoże.
  Jak tylko poziom naładowania osiągnie 80% to prędkość procesora wzrasta.
  Ciekawe, że nie ma tego problemu jeśli laptop pracuje na baterii (bateria się rozładowuje).
  Jest to nowy tani energooszczędny laptop na układzie Bay Trail, z małą baterią 2500mA i niewielką ładowarką.
  Ciekawe jest, że przy takim ładowaniu (do 80%) przy niskiej częstotliwości CPU bateria ładuje się dosyć szybko, ale nie sprawia wrażenia uszkodzonej, bo jestem w stanie pracować na tym laptopie do 10h na jednym rozładowaniu baterii.

  Też w necie nic nie znalazłem na temat tego problemu, a tutaj trafiłem przypadkiem szukając czegoś innego.

  Jak zgłosiłem problem do producenta laptopa to pierwsza porada (zupełnie bez próby inwestygacji, mimo dostarczonych logów, zrzutów) – “przeinstalować Windowsa i sprawdzić czy pomoże”.

  • Ot napisała, co nie wie jaką literą rozpoczyna się zdanie i jakim znakiem kończy. Mam wrażenie że autor takich ludzi po prostu zlewa, a komentarzy nie kasuje by móc się nich pośmiać.

 4. Ciekawy problem, z którym sam się trudzę, a informacji w internecie niestety brak. Od czasu zainstalowania na czysto Windowsa 10, co jakiś czas w grach pojawia się throttling, poza tym dostaje w dzienniku zdarzeń Event 37 dotyczący obniżenia mocy procka. Zwiększanie profili zasilania nie pomagało. Dziś zauważyłem że problem ten pojawia się gdy mam wyciągniętą baterię w laptopie. Swego czasu bałem się że te problemy to wina aktualizacji BIOSu (mam lapka Lenovo Y580). Prawdę mówiąc dalej nie wiem o co biega, bateria jest na pewno w dobrym stanie, mam mieć ją cały czas włożoną do laptopa by móc w spokoju grać? Czy to wina temperatur (czasami mam 70-80 stopni w stresie), czy też nowa Winda kłóci się z Biosem od Lenovo (też spotkałem się z takimi opiniami). Jakieś rady?

  • No to pytanie za 100pkt – po co wyciągasz baterię do grania? Konstrukcja laptopa sprawia że bateria mocno się nagrzewa od CPU/GPU? Czy laptop jest zwyczajnie głupi i nie potrafi prawidłowo ładować baterii gdy ta jest nieużywana?

  • Nie wyciągam specjalnie baterii do grania, tylko ogólnie, dlatego że laptop jest zazwyczaj używany stacjonarnie, cały czas podłączony do zasilacza. Jest opcja by ładować baterię do 60% gdy jest się podłączonym często do sieci, ale do tej pory wolałem wyciągnąć. Nie wiedziałem że może to mieć związek z wydajnością, throttlingiem etc.

 5. Wow, jeśli jest taka opcja to bardzo dobrze, wyciąganie baterii tym bardziej nie ma najmniejszego sensu. Mój laptop trzyma na 95% ale i tak mam gdzieś wyciąganie tej baterii, póki jej pojemność spadnie to pewnie już zdążę zmienić laptopa :)

  Ale wracając do pytania, tak takie jaja mogą być przez brak baterii. Być może przy najwyższej wydajności zasilacz nie daje rady i laptop potrzebuje pociągnąć trochę energii z baterii – taka moja teoria :)

 6. Dobrze że trafiłem na ten opis bo błąkałbym się po temacie długo. Na lapku Lenovo ThingPad T540p i systemie Win10 też miałem problem ze spowolnionym procesorem. Dla ułatwienia miałem komunikat systemu o padnietej baterii. Niestety wyjęcie baterii nic nie zmieniało, ALE zauważyłem że np. pod Ubuntu rdzenie były taktowane dynamicznie w zależności od obciążenia. Sytuację naprawiło włożenie sprawnej (pożyczonej) baterii.
  Wniosek jest taki, że w tym lapku system operacyjny blokuje CPU przy niesprawnej baterii lub jej braku, zapewne dla oszczędzenia zasilacza (ale w Ubuntu było ok…).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please leave these two fields as-is: