Xiaomi Yi – mini kamera sportowa

xiaomi_yiWpis miał się pojawić już jakieś 4 miesiące temu, w chwili gdy kamery te zyskiwały swą popularność, ale zaspałem i zaziewałem. Jednak pozwoliłem wtrącić swoje trzy grosze i napisać o nich parę słów. Otóż Chiny nie zawsze muszą się kojarzyć z dziadostwem i biedą jakościową. Udowadnia to firma Xiaomi, która wytwarza dobre jakościowo produkty w bardzo konkurencyjnej cenie. Do telefonów, tabletów, powerbanków, słuchawek i innych, dołączyła kamera sportowa dorównująca kamerom serii GoPro, lecz kosztująca zaledwie 67 dolarów.

Słowem wstępu

xiaomiNie będę tutaj przeklejał całej specyfikacji, wymieniał trybów pracy, możliwości, akcesoriów, czy rozwodził się nad kolorami obudów. Nie będę opisywał jak to ustrojstwo używać, jak korzystać z aplikacji i skąd je pobierać. Nie o tym to ma być, takie bzdury każdy sobie znajdzie. A jeśli już tu jesteś, to znaczy że już je znalazłeś. Nie, nie dostałem od pingpongów kamery żeby napisać o niej ustawianą recenzję. Tekst będzie obiektywny (w miarę), wymienię wszystkie wady tej kamery i napiszę co można na nie poradzić, podpowiem jak można poprawić jej pracę, co warto zmodyfikować i czemu. Pomimo problemów jakie ludzie z tą kamerą mają, jest to nadal najlepszy wybór kamery sportowej – ceny 67 dolarów w tej jakości (i z tymi wadami) jeszcze nikt nie pobił i na razie się na to nie zanosi.

Faktyczna pojemność baterii, zamiennik, czas pracy

bat-oryBateria reklamowana jako 1010mAh niestety nie ma takiej pojemności, niestety wbudowana elektronika utrudnia wykonanie poprawnych pomiarów, ale co nieco zmierzyłem. Po pierwsze, elektronika oryginalnej baterii uniemożliwiała mi jej naładowanie zewnętrzną ładowarką do 4.2V, zdaje się że włączało się jakieś zabezpieczenie przy 4.15V które rozłączało zewnętrzne blaszki z ogniwem, i ładowarka wykrywała naładowanie (spadek prądu). Zmierzona bateria (po około 10 cyklach pracy w kamerze) miała 895mAh a jej rezystancja wewnętrzna to 254mΩ. Rezystancja normalnie powinna wynosić poniżej 100mΩ, ale za niepoprawny pomiar obwiniałbym raczej wbudowaną elektronikę. Zdjęcie po lewej przedstawia pomiar bateri oryginalnej, i co mnie martwi (po za zaniżoną pojemnością) to zbyt liniowa charakterystyka pracy, która wskazuje na zużyte ogniwo – być może jest to spowodowane przez pracę w podwyższonej temperaturze, czego ogniwa li-ion nie lubią, a gdzie kilka razy zdarzyło mi się zostawić włączoną kamerę w kieszeni lub w plecaku.

bat-repDrugi zrzut to charakterystyka rozładowania baterii zamiennika (kupiona tu), również reklamowanej jako 1010mAh, i choć zdjęcia pokazywały że bateria się trochę różni, to w rzeczywistości była dosłownie identyczna jak oryginalna i bardzo łatwo było mi je pomylić. Zamiennik po wykonaniu 3 cykli pracy na ładowarce pochwalił się pojemnością 798mAh – nadal jest to pojemność zaniżona, ale nie odstaje aż tak bardzo od oryginału. Rezystancja wewnętrzna znów bardzo słaba bo 230mΩ, ale tego nie brał bym pod uwagę. Charakterystyka tej baterii jednak wygląda dużo lepiej od oryginalnej, wygląda to jak prawidłowa praca ogniwa li-ion, czyli utrzymywanie w miarę stabilnego napięcia a pod koniec gwałtowny spadek. Przy oryginale napięcie spadało jak kamień przez cały czas pracy, co nie jest dobrym znakiem.

Pobór mocy, praca bez baterii

xiaomi_yi_batteryI apropos czasu pracy, w zasadzie wykonałem tylko dwa pomiary, ale powinny rzucić one nieco światła na temat. 1920×1080@60fps + wifi (ciągły podgląd na telefonie) to 57min, a w trybie 1920×1080@30fps bez wifi to 90min, przy czym nagrywałem obraz statyczny, ma to zapewne jakiś wpływ na zużycie baterii, bo przy obrazie statycznym bitrate był nieco zmniejszany, do około 20mbps. Czy warto dokupić zapasową baterię? To zależy. Aby stosować 2 baterie naprzemiennie nagrywając bez przerw, musielibyśmy dodatkowo kupić ładowarkę. Jeśli możemy sobie zrobić przerwę w nagrywaniu, baterię możemy podładować z powerbanku, ewentualnie możemy go podłączyć na stałe jeśli jest taka możliwość. Zapasowa naładowana bateria to jednak większa wygoda i pewność że nasza kamera nie przeoczy żadnej akcji.

Kamera umożliwia pracę bez baterii, z zasilaniem z ładowarki USB, może w ten sposób pracować w sposób ciągły, nie zagrzeje się tak mocno, i nie będzie zużywała baterii. Taki tryb pracy umożliwił mi w bardzo prosty sposób zmierzenie poboru mocy:

2,17W czuwanie
2,37W czuwanie + moduły bezprzewodowe + podgląd obrazu w telefonie
2,52W rejestrowanie wideo 1920×1080@30fps + podgląd
2,79W rejestrowanie wideo 1920×1080@60fps + podgląd

No i jak widać tak naprawdę oczekiwanie na wciśniecie nagrywania pobiera prawie tyle energii co nagrywanie właściwe. Nic dziwnego że kamera pozostawiona włączona w kieszeni tak bardzo się grzeje. Bateria 1010mAh przy napięciu nominalnym daje 3,73Wh, i to pozwoliłoby na 80 minut pracy w najwyższej jakości. Ale skoro bateria w rzeczywistości ma 3,31Wh, to pozwala na 71 minut pracy w takiej jakości, co mniej więcej pokrywa się z czasem faktycznym, 60-pare minut. Należy tutaj jeszcze wziąć pod uwagę temperaturę – rozgrzana do 50 stopni bateria nie odda tyle energii co w temp pokojowej – stąd taki właśnie czas pracy.

I jeszcze słowo o temperaturach – kamera potrzebuje naturalnego chłodzenia, jakim jest nieustanny ruch. Pozostawiona w miejscu nie będzie go miała, i będzie potrafiła się nagrzać do sporej temperatury, w moim teście osiągnęła ponad 50°C , a to jest szkodliwe może nie tak bardzo dla elektroniki, ale na ogniwa li-ion bardzo. W czym wyższej rozdzielczości i jakości kamera pracuje, tym więcej pobiera energii i bardziej się grzeje, nawet jeśli aktualnie nie zapisuje nagrania a jest tylko włączona – należy o tym pamiętać. Szczególnie jeśli podkręcimy jakość nagrań.

Aktualizacja firmware, naprawa

xiaomi_firmware_appMożna to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, łatwy, to odpalenie aplikacji na telefonie (już nie pamiętam w jakiej wersji, ale przecież i tak pobierasz najnowszą) i połączenie się z kamerą. Aplikacja sama sprawdzi wersję FW kamery i sama zaproponuje aktualizację. W tym celu przełącz się do swojego wifi aby mogła ona ją pobrać z sieci, a po pobraniu ponownie do wifi kamery, aby ją zaktualizować. Procesowi aktualizacji będzie towarzyszyło pikanie co każdą sekundę, będzie to trwało minutę maks dwie, a po wszystkim kamera po prostu się wyłączy. Gotowe.

Jeśli kamera wydaje 3 piknięcia pod rząd, oznacza to błąd karty SD, raz zdarzyło mi się że aplikacja na telefonie pobrała jakiś zły lub niekompletny plik wsadowy (tylko 17MB) i przez to kamera ani się nie aktualizowała, ani nie chciała włączyć. Teraz kartę należy umieścić w innym urządzeniu i usunąć z niej pliki aktualizacji, i jeśli przy ponownej próbie dostaniemy ten sam błąd, można przejść do aktualizacji ręcznej.

xiaomi_firmware_sdDrugi sposób, ręczny, wygląda tak:
1. Wyjmij baterię i sprawdź na naklejce jaką masz wersję sprzętu (22L, 22, 23A, 23L, 23, 23S)
2. Przejdź na stronę pobierania FW, wybierz z listy swoją wersję, i pobierz plik. Często ich strona ledwie działa, więc tu jest mirror.
3. Umieść plik w głównym katalogu karty SD (FAT32), zmień nazwę pliku na „firmware.bin”, włóż kartę i włącz kamerę.
4. Poczekaj aż proces aktualizacji się zakończy (te same dźwięki co przy aktualizacji z apki). Kamera prawdopodobnie usunie plik bin z karty, ale dla pewności sprawdź to zanim ją włączysz, nie chcemy aby próbowała się aktualizować po raz drugi. Kamera po udanej aktualizacji może również usunąć wszystkie dane z karty (prawdopodobnie ją formatuje), więc upewnij się że nie ma tam czegoś potrzebnego.

Co zrobić żeby nie zepsuć sobie kamery podczas aktualizacji? Przede wszystkim naładuj kamerę i telefon i trzymaj je blisko siebie podczas tego procesu. Nic nie wciskaj, nic nie ruszaj. Aktualizacja firmware, jak to bywa w różnych urządzeniach, czasem może się nie powieść z powodu „nieznanego błędu” no i należy się z tym liczyć. Jednym z powodów nieudanej aktualizacji może być też karta w formacie exFAT. Nieudana aktualizacja będzie sygnalizowana miganiem i pikaniem co sekundę, wtedy należy wykonać przywracanie fw do wersji 1.0.0 w następujący sposób:
1. Upewnij się że karta jest w formacie FAT32, pobierz te pliki, i umieść na karcie.
2. Włóż kartę, włącz kamerę, i poczekaj. Proces będzie trwał do 10 minut, kamera będzie pikać tak jak dotychczas.
3. Jeśli kamera sama się wyłączyła, to znaczy że naprawa przebiegła pomyślnie i teraz można zaktualizować FW do wersji właściwej sposobami powyżej. Koniecznie sprawdź kartę pamięci czy nie zawiera plików z naprawy.

Wady fabryczne – ostrość obrazu

W niektórych egzemplarzach Xiaomi Yi można spotkać się z kilkoma wadami produkcyjnymi, których większość na szczęście można łatwo usunąć we własnym zakresie. Albo oczywiście towar reklamować, sprzedawcy doskonale wiedzą o niedociągnięciach w tych kamerach.

sharpnessPo pierwsze primo – nieprawidłowo ustawiona ostrość (na fotografii obok kora drzewa jest bardzo wyraźna, a wszystko co za nim nie). Albo jest to efekt kiepskiej kontroli jakości, albo ostrość jest ustawiana przez entuzjastów „samojebek”, ponieważ najostrzejsza część obrazu znajduje się 2m do 3m od obiektywu, a to co dalej jest nieostre. Niestety nie są to sporadyczne przypadki, wszystkie 3 kamery które wpadły mi w ręce (różne wersje, tj 22, 22L, oraz 23L) miały źle ustawioną ostrość, przy czym w pierwszej 22L nie było to zauważalne na pierwszy rzut oka. Pozostałe dwie dawały ostrość przy odległościach 2 metrów, i wszystko co w oddali było nieostre. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka problem nie występuje i obraz wydaje się być ok, to warto jednak to sprawdzić, bo może da się ostrość trochę poprawić. Poprawienie tego we własnym zakresie wymaga tylko dwóch rzeczy: Kabelka MicroHDMI (kilka zł) oraz 5 minut wolnego czasu. Decydując się na tą kamerę trzeba być tego świadomym.

xiaomi_yi_1Trzeba będzie otworzyć kamerę, ale tylko przedni panel, który trzyma się na zatrzaskach. A trzyma się dosyć dobrze, podwadzamy go przedmiotem typu karta kredytowa lub kostka do gitary i otwieramy kolejne zatrzski, uważając na dwie taśmy, jedna znajduje się na krawędzi przy przycisku migawki a druga z prawej strony obiektywu, obydwie taśmy widać na jednym z poniższych zdjęć. Tylko za pierwszym razem zdjęcie panela będzie kłopotliwe, kolejny demontaż przebiegnie już lżej, ale raczej nie jest to dobry zwiastun.

xiaomi_yi_2Usuwamy klej który zabezpiecza obiektyw przed obracaniem się. Ostra pęseta i nożyk powinny załatwić sprawę, jest to klej na gorąco, w razie problemów można go lekko podgrzać, ale i bez tego powinien odskoczyć bo nie wiąże on chemicznie, trzyma się tylko dzięki chropowatości podłoża. W zależności od egzemplarza mogą być jego 3, 2, lub jedna porcja. Kabelkiem MicroHDMI > HDMI łączymy kamerę z telewizorem, i całość uruchamiamy aby mieć podgląd w dobrej jakości.

sharpness_comparsionUstawiamy widok za okno (np budynek obok), i delikatnie obracając obiektywem ustawiamy ostrość na nieskończoność, to znaczy obraz ma być najostrzejszy na najbardziej odległych obiektach. W praktyce 5 metrów powinno wystarczyć, ale czym dalej tym łatwiej będzie to ustawić. Niestety nie wszystko widać na telewizorze w rozdzielczości HD, dobrze będzie zrobić zdjęcia w rozdzielczości 16MP przed i po, i w skali 1:1 na jakimś odległym obiekcie porównać na komputerze – pozwoli to na naprawdę dokładne ustawienie. Kręcąc optyką należy pozostawić ją w jak najbardziej środkowym położeniu pomiędzy położeniami w których obraz zaczyna się rozmazywać, to zapewni najlepszą ostrość.

xiaomi_yi_3Teraz można obiektyw ponownie zabezpieczyć jakimś klejem ponieważ może on się przestawić pod wpływem wibracji. Ja użyłem kleju na gorąco, i taki będzie najlepszy ponieważ umożliwi ponowną korektę w razie potrzeby. Ostrość oczywiście można sobie ustawić wg własnego widzimisię, jak chcemy nagrywać siebie lub obiekty blisko nas, możemy ustawić ją na 2 metry, jak kto woli.


Wady fabryczne – filtr IR

xiaomi_yi_ir_filterA w zasadzie jego brak. Okazało się że wersje L (22L oraz 23L) nie posiadają zamontowanego filtra podczerwieni. Czemu? Cholera ich wie, prawdopodobnie znów kontrola jakości. Problemem mogą być nagrania wykonywane w kierunku słońca pod odpowiednim kątem – wtedy w kadrze widać rozmazane i rozproszone światło. Przy normalnym użytkowaniu w ogóle tego nie zauważyłem, wszystko było ok, i dopiero gdy ktoś mnie naprowadził na ten problem postanowiłem porównać kamerę w wersji 22L z kamerą w wersji 22 i okazało się że faktycznie – w pewnych warunkach oświetleniowych występuje defekt w obrazie. Czy w praktyce jakoś to specjalnie przeszkadza? Zależy, jeśli chcemy nagrać jakieś ładne ujęcia no to faktycznie może nam to zepsuć nagranie, jeśli ma to być tylko kamera do dokumentowania to raczej nie. W rogu porównanie, po lewej wersja L w której brak filtra powoduje powstawanie poświaty w całym kadrze, po prawej wersja z filtrem – sama dioda pilota TV jest widoczna wyraźniej, ale defekt w postaci poświaty nie występuje. Oczywiście świecenie w obiektyw diodą IR potęguje efekt, w rzeczywistości w świetle słonecznym jest on tylko minimalny, i mnie osobiście nie specjalnie przeszkadza.

Wady fabryczne – problemy z dźwiękiem

xiaomi_yi_4Po trzecie – kiepski stłumiony dźwięk, lub dźwięk zakłócany przez WiFi. W pierwszym przypadku należy dobrać się do mikrofonu. Punktem wyjściowym będzie zdjęty przedni panel, tak jak przy poprawie ostrości. Następnie odkręcamy 4 dostępne śruby i ostrożnie wyjmujemy bebechy uważając aby nie urwać jakiejś taśmy bądź przewodu.

xiaomi_yi_5Mikrofon może być niepoprawnie zamontowany – gumowa osłona zasłania otwór i blokuje dźwięki – wystarczy zamontować go poprawnie (robimy test). Jeśli to nie to, zrywamy z niego materiał ochronny (pianka/gąbka przepuszczająca powietrze) bo przypuszczalnie jest na nim zbyt dużo kleju i dla tego dźwięk się nie przedostaje. Teraz na miejsce tego zerwanego należałoby umieścić jakiś nowy (przepuszczający powietrze!), ponieważ to on chroni (jako tako) przed nagrywaniem się podmuchów wiatru no i co ważne przed pyłem i syfem. Jeśli mikrofon za bardzo wyłapuje wiatr, to może również oznaczać problemy z tym kawałkiem materiału – może jest naklejony niedokładnie.

xiaomi_yi_6W drugim przypadku może okazać się że do nagrania audio przedostają się dziwne niezbyt głośne stuki i trzaski – pochodzą one z modułu WiFi, problem może występować podczas nagrywania z podglądem, na wyższych rozdzielczościach. Rozwiązanie problemu to naklejenie kawałeczka izolacji tak aby elektrycznie odizolować dwa punkty które zaznaczyłem na fotografii – w ten sposób pozbawimy moduł WiFi anteny, ale i również przestanie nam ona zakłócać audio. Zapewne zasięg będzie mniejszy, jest to połowiczne rozwiązanie. Problemy z dźwiękiem na szczęście występują tylko w niektórych egzemplarzach, lub zakłócenia są tak ciche, że absolutnie nie wpływają na jakość nagrania. Aby je usłyszeć wykonaj nagranie w absolutnej ciszy, a następnie odtwórz na komputerze zwiększając głośność do końca.

Modyfikacja optyki – regulowany tryb macro

xiaomi_yi_macroNo nie był bym sobą gdybym gdzieś łap nie wsadził i czegoś nie usprawnił :) Zdjęcie obok (po pełnym powiększeniu 16MP) to efekt trybu macro – ogniskową można regulować w całym zakresie przy pomocy zewnętrznego pierścienia osłaniającego obiektyw. Brzmi super, ale to prawdę mówiąc taka pół-prowizorka 100% DIY, jak to się sprawdzi to się dopiero okaże, ale nie powinno być źle, porobiłem trochę zdjęć, nagrałem film, jedyny problem to dokładne ustawienie ostrości czego nie da się niestety zrobić z poziomu aplikacji bo podgląd jest zbyt mały, żeby dobrze to zrobić trzeba włączyć podgląd na TV przez microHDMI.

xiaomi_yi_macro_1Pierwszym krokiem będzie zdemontowanie przedniego panelu i ściągnięcie czarnego pierścienia osłaniającego obiektyw. Trzyma się on na 4 niewielkich zatrzaskach, i to dosyć solidnie, ale nie powinno być z tym problemu. Pierścień posiada wewnątrz także dwa plastykowe słupki które mają swoje otwory w przednim panelu, i zazębiając się w nich uniemożliwiają obrót pierścienia – wycinamy obydwa tak aby nie było po nich śladu, zatrzaski zostają. W przednim panelu wzdłuż otworów na zatrzaski wykonujemy do okólne wyżłobienie, można użyć cienkiego pilniczka lub brzeszczota, u siebie trochę to pocharatałem ale i tak tego widać nie będzie. Teraz, zatrzaski wskoczą w wyżłobienie i pierścień powinien się w miarę swobodnie obracać. Nie za ciężko, nie za lekko, tak aby nie mógł obrócić się samoczynnie i przestawić ostrości.

xiaomi_yi_macro_2Jeśli pierścień obraca się z zadowalającą gładkością i oporem, usuwamy gorącego gluta (klej na gorąco) blokujący obiektyw, i montujemy przedni panel na swoje miejsce. Teraz pozostaje do rozwiązania problem umocowania obiektywu do pierścienia – ja zrobiłem to w sumie prowizorycznie, bo na dwustronnie klejącą taśmo-piankę. Cieniutkie paseczki przykleiłem na około obiektywu (na zdjęciu są na około, ale później przemieściłem je na krawędź), i założyłem pierścień na miejsce. Dwa paski taśmy fajnie wskoczyły na swoje miejsce w szczelinę, trzeci niestety nie i musiałem go usunąć – myślę że za drugą próbą byłoby już lepiej, można też wymyślić inny patent, ale odradzam jakiegoś trwałego kleju w razie gdyby całość trzeba było jeszcze rozebrać.

xiaomi_yi_macro_3Okazało się że pierścień pięknie trzyma obiektyw i całość bardzo ładnie się obraca. Dodatkowo oszpeciłem kamerę dołożyłem dwa znaczniki aby wiedzieć w którym miejscu znajduje się ostrość ustawiona na nieskończoność, a w której macro 5cm. Macro którym robiłem zdjęcie z układem TP4056 wcześniej uzyskałem poprzez przekręcenie pierścienia w lewo o 360 stopni. Po powrocie na pierwotne położenie, kamera świetnie łapała ostrość na odległych budynkach – czyli nic się nie przestawiło. Aby oznaczenia były bardziej trwałe, można wykonać niegłębokie wyżłobienia w plastyku, i ten jasny pomalować na czarno markerem, a ten czarny jakąś jasną farbą. Farba w wyżłobieniu nie ulegnie wytarciu.

Tryb 2K 2304×1296 oraz bitrate

2KŚwietna wiadomość, właśnie z dniem publikacji tego wpisu, Xiaomi wypuściło firmware 1.2.12 z oficjalnym wsparciem rozdzielczości 2K. Ale ponieważ przepustowość jest nadal ustawiona na sztywno (i zbyt nisko, bo 11mbit dla 1080 i 15mbit dla 2K), to i tak przerobimy temat zmiany tych parametrów ręcznie, a raczej parametru bitrate. Dobrym pomysłem jest wgranie zmodyfikowanego firmware, który na stałe zmienia bitrate dla poszczególnych trybów jakości wybieranych z menu apki. Np ten ustawia 35mbps dla wszystkich rozdzielczości w trybie „high quality” a reszty nie rusza, więc zawsze mamy wybór. Jeśli nie chcemy permamentnie zmieniać tych „ustawień” można skorzystać ze skryptu, można stworzyć skrypt samodzielnie, i tu opisze jak to zrobić.

Modyfikacja firmware, skrypty autoexec.ash

ashUżytkownicy bardzo szybko rozgryźli jak modyfikować firmware aby odblokować tryby pracy które oferuje procesor Ambarella, a które nie są dostępne przez oficjalną aplikację. Niestety początkowo wiązało się to z edytowaniem plików binarnych lub nawet ich dekompilowaniem, ale równie szybko znaleziono tylną furtkę którą zostawili sobie twórcy oprogramowania, i pomimo jej odkrycia w dalszym ciągu jej nie zamknęli z czego powinniśmy się tylko cieszyć. Kamera podczas startu sprawdza czy w głównym katalogu znajduje się plik o nazwie autoexec.ash (zwykły plik tekstowy), i jeśli jest, wykonuje z niego wszystkie kolejne polecenia, a następnie się włącza. Dzięki temu plikowi (temu pliku?) można pozmieniać naprawdę dużo. Włączyć rozdzielczość 2K, zwiększyć bitrate do 50mbit, zarządzać ustawieniami ISO, czasem naświetlania, filtrami, cieniami, gamma (wymieniam po kolei jak leci, nie znam się na fotografii ;) ) wygładzaniem obrazu, jakością JPEG, czy zmusić kamerę do robienia zdjęć w formacie RAW. Umiejętnie napisany skrypt potrafi wykonywać kolejno różne polecenia, może np. wykonać ustawioną ilość zdjęć z ustawionym interwałem z ustawionym ISO i tak dalej, a potem… wykonać inne polecenia. Odblokowywane są kolejne ukryte funkcje, np wifi w trybie klienta które połączy się do istniejącego domowego wifi, czy tryb strumieniowania obrazu przez wifi do dowolnego odtwarzacza wideo, np VLC.

Przede wszystkim udajemy się na stronę projektu, gdzie umieszczone zostały zarówno gotowe skrypty do wgrania, ale i „rozgryzione” adresy dla poszczególnych ustawień, no bo każda kombinacja rozdzielczości i fps posiada własny bitrate zdefiniowany przez producenta, mieszczący się pod osobnym adresem w pamięci. Jeśli wybierzemy katalog z odpowiednim dla nas FW, a następnie otworzymy plik ze spisem adresów, to zauważymy że pokrywa się to ze skryptem dla tego samego FW.

Przykładowy skrypt:
#set bitrate 1920×1080 60fps 25Mbps – camera default
writew 0xC05C1036 0x41C8

Hash (kratka) oznacza że w linii jest tylko komentarz i zostanie ona pominięta podczas wykonywania skryptu. Tutaj w komentarzu opisany mamy tryb nagrywania którego on dotyczy, bitrate jaki zostanie zastosowany, oraz dopisek że jest to domyślne ustawienie, fabryczne. W drugiej linii widzimy polecenie writew które zapisuje słowo (czyli word, 16 bitów) w pamięci. Następnie w linii znajdują się dwa parametry, pierwszy to adres w pamięci kamery pod który trafi nowa wartość, a drugi to wartość właściwa którą zmieniamy. Oczywiście obowiązuje zapis w postaci heksadecymalnej. Aby zmienić bitrate dla konkretnej rozdzielczości i fps, szukamy wpisu z takimi parametrami i spisujemy sobie adres pod którym przechowywane jest to ustawienie. Teraz wystarczy znać wartość dla bitrate który chcemy zastosować, oto niektóre z nich:

18Mbps – 0x4190
20Mbps – 0x41A0
25Mbps – 0x41C8
30Mbps – 0x41F0
35Mbps – 0x420C
40Mbps – 0x4220
45Mbps – 0x4234
50Mbps – 0x4248

I na podstawie tych danych można zmienić bitrate. Pamiętaj że nie wszystkie kombinacje będą działały, np dla rozdzielczości 2K maksymalny bitrate to 35Mbps. Pamiętaj również że producent nie bez powodu to ograniczył, czym rozdzielczość i bitrate wyższe, tym kamera będzie się bardziej nagrzewała, i pozostawiona w bezruchu bez naturalnego chłodzenia może się uszkodzić. Miałem jeszcze pokazać jak zmienić rozdzielczość, ale że jako już oficjalnie wspierana jest najwyższa 2K, to nie będzie to miało sensu. Tak jak wspominałem wcześniej, skrypt potrafi też zmieniać dużo ustawień niedostępnych dla użytkownika, więc odsyłam z tego miejsca na stronę autora gotowych skryptów, czytając komentarze w plikach można łatwo dojść co do czego służy i samemu zmontować własny skrypt z ustawieniami. Muszę też wspomnieć że plik zapisujemy w formacie UNIX, a ostatnia linia tekstu musi być pusta, przyda się edytor tekstu typu notepad++.

Wideo slow motion, cięcie i sklejanie bez rekompresji

Tryby nagrywania w 60fps, 120fps oraz 240fps polegają na upakowaniu tych klatek w jedną sekundę nagrania, i odtwarzając taki plik na komputerze po prostu widzimy więcej klatek w ciągu sekundy. Nie jest to nagranie rozciągnięte w czasie, jakie produkują np niektóre telefony z funkcją slow motion. Aby uzyskać obraz w zwolnionym tempie należy poddać go prostej obróbce przed udostępnieniem. Pliki wideo które tworzy kamera to MP4, kodek wideo to MPEG H264 a kodek audio to MPEG AAC – warto to wiedzieć przed obróbką materiału, nawet tą najprostszą. Bardzo prostą edycję można zrobić za pomocą darmowego i prostego programu Avidemux, jest to coś podobnego do VirtualDub, tyle że pięknie obsługuje pliki mp4. Program jest lekki, bez najmniejszego problemu będzie działał nawet na słabych komputerach, czego nie można powiedzieć o programach oferujących pełny wachlarz możliwości.

avidemuxObsługa banalna. Jeśli edycja ma być bezstratna, to ustawienia kodera mają wyglądać tak jak na miniaturce, czyli video i audio na copy, a muxer na mp4. Plik ładujemy za pomocą przeciągnięcia w okno, lub otwieramy przy pomocy ctrl+o. Przyciskami na dole można nawigować w linii czasu nagrania, a przyciski A i B służą do wybrania fragmentu jaki chcemy zapisać na dysku, teraz ctrl+s zapisuje plik. Za pomocą ctrl+a możemy załadować kolejny plik który zostanie dołączony do istniejącego, program połączy nawet dwa pliki o różnym FPS, pod warunkiem że plik który znajduje się na początku ma więcej FPS od pozostałych, inaczej program zwróci błąd (pierwszy plik narzuca FPS całego materiału więc jeśli kolejny ma więcej klatek to się po prostu nie pomieści).

avidemux-fpsAby zmienić ilość klatek i uzyskać slow motion, przechodzimy do menu kontekstowego video > filtry, wybieramy change FPS, i w destination FPS wybieramy nową wartość dla tego parametru. Jednak aby operacja zmiany FPS się powiodła, należy materiał przekompresować, w tym celu w oknach gdzie wybieraliśmy wcześniej copy, kodek wideo ustawiamy na H264 a audio na AAC. Pod kodekiem wideo nie zapomnij kliknąć na Configure i ustawić bitrate, bo domyślny może być zbyt niski, najlepiej jeśli nie będzie niższy od materiału źródłowego. Pamiętaj że niestandardowe ustawienie (zarówno FPS jak i kodeka) może stwarzać problemy z odtwarzaniem na niektórych urządzeniach, MP4 z H264 i AAC wraz z FPS wybranym z listy a nie wpisanym od ręki powinno działać bezproblemowo.

Niski bitrate na YouTube i co to oznacza

yt_vs_rawMamy już gotowy film, teraz przydałoby się wrzucić go na jakiś serwis wideo. YouTube jako jedyny na tę chwilę umożliwia umieszczanie filmów w tak wysokiej rozdzielczości (do 4K) i 60fps. Niestety nie idzie to w parze z jakością, ponieważ podczas konwersji filmów przez serwis, bitrate jest obcinany odpowiednio do „nędznych” 12mbit/s dla 1920×1080@60fps, oraz do 8mbit/s dla 1920×1080@30fps. Jeśli na filmie niewiele się dzieje, jest dużo jednolitego koloru (np. niebo), lub obraz jest niemal statyczny, to odtwarzany film będzie wyglądał tak samo jak plik na naszym dysku. Jeśli jednak na filmie jest bardzo dużo ruchu (liście, gałęzie, kamera szybko się porusza) to odtwarzany film będzie wyglądał jak kibel, i pod żadnym pozorem nie wolno w ten sposób oceniać nagrania z kamery – najlepiej będzie pobrać surowy plik nagrany przez kamerę, i w ten sposób ocenić jej jakość. Powyższe porównanie (miniaturka) pochodzi z jednego z moich filmów, nagranie wykonane przy 60fps przy prędkości około 45km/h. Domyślna przepustowość w kamerce wynosiła wtedy 25mbit/s. Niestety, jaki bitrate byśmy nie mieli i ile ruchu by na obrazie nie było, to YT i tak utnie go wedle swojego standardu.

Film HD 60fps 25mbit, oraz plik RAW do porównania:

Film 2K 30fps 35mbit, oraz plik RAW do porównania:

Gdzie kupić najtaniej

I czemu znowu w Chinach? Bo tam cena to 67$ (około 260zł), gdzie w kraju ceny za tą kamerę zaczynają się od 450zł – więc jest różnica. Oczywiście w kraju przy takiej cenie lub przy 500zł dostaniemy 24 miesięczną gwarancję. W chińskim sklepie jest inaczej, jeśli produkt dotrze do nas niesprawny to towar nam wymienią, doślą kolejny sprawny, lub oddadzą kasę, a nawet jeśli nie to PayPal odda. Gorzej jeśli kamera zepsuje się po 2-3 miesiącach, wtedy naszej „gwarancji” nikt nam raczej nie uzna. Kamery Xiaomi Yi nie są w oficjalnej sprzedaży nigdzie po za Chinami, więc polski sprzedawca w ramach gwarancji albo będzie kamerę odsyłał do Chin, naprawiał na własną rękę, lub po prostu wymieni ją na sprawny egzemplarz. Niestety te 3-4 miesiące przez które kamera jest na rynku ciężko powiedzieć jest cokolwiek o jej trwałości.

Gearbest zielona/biała 66,99$
Banggood zielona/biała 66,00$
Geekbuying zielona/biała 68,88$ 75,99$

Chciałbym porównać ten sprzęt z innymi dostępnymi na rynku, no ale nie mam z czym i jak, za to w internecie jest cała masa różnych porównań, nie tylko do GoPro, ale także do równie bliźniaczych tworów takich jak blackview, amkov, keecoo, dazzne, czy do popularnej serii SJ – i pomimo tych kilku wad jakie mogą się trafić, Yi przebija je jakością i ceną.

5.00 avg. rating (99% score) - 10 votes

186 komentarzy

 1. Nie moge sparować pilota..na filmach na yt widac ze trzeba 2x kliknąć wifi ale u mnie nic się nie dzieje, bluetooth dalej jest nieaktywny .dopiero jak przytrzymam dluzej przycik WiFi dioda najpierw ciągle swieci, za chwile mryga czyli rozumiem, że włącza się WiFi. Miał już ktoś podobny problem? Jak sobie z nim poradził?

  • ok po temacie, wgranie nowego firmware załatwiło sprawę ;)

 2. Jak mam sprawdzić przepustowość (bitrate)swojej kamerze.czy jest do tego jakiś program.wersja oprogramowania firmware 1.1.13 model kamery z23L

  • Jak nic nie zmieniałeś to masz standardowe 25mbit. Jak chcesz sprawdzić rzeczywisty bitrate to nagraj jakiś materiał (obraz dynamiczny a nie statyczny) i podejrzyj bitrate w sumie w dowolnym odtwarzaczu wideo. Szukaj „właściwości pliku” lub „właściwości kodeka”.

  • A czy tak naprawdę jest sens zmiany na wyższy bitrate poprzez skrypt.zobacze różnice?interesuje mnie nagrywanie z rozdzielczością full HD 60 klatek/s.bo 2k tylko 30 klatek. Dzięki za szybką odpowiedź.pewnie będę miał jeszcze nie jedno pytanie.

  • Czy zobaczysz różnice? Nagraj dwa materiały i sprawdź czy zobaczysz :) Tylko to będzie tak jak pisałem przy bardzo dynamicznym obrazie, dużo ruchu i dużo ruchomych elementów typu liście. Przy spokojnym nagrywaniu z jednolitym tłem wystarczy nawet jakiś mały bitrate i będzie ok.

 3. Zapytam jescze co myślisz o programie z Google Play YI Control script pro.bawił się Pan tym może.

 4. Gabriel Gliszczyński

  po wgraniu firmware kamerka przestała działać przy niby włączaniu widać tylko jak lekko świecą diody i nic poza tym, możesz jakoś pomóc?

 5. salonowy_kloszard

  Padło mi wi fi w kamerce (świeci sie niebieska dioda ,lecz nie miga) Aktualizacja oprogramowania ani reset nic nie daje .Znalazłem na necie trzy 3 osoby z takim samym problemem. Uzywaly one tak jak ja kamerki pod woda z obudowa wodoodporną.Po wodym filmowaniu zaczeły sie problemy z wi fi.Czy jest mozliwosc podgladu kamerki na PC za pomoca kabla by zmienic ustawienia?

  • Masz tylko możliwość podglądu obrazu przez HDMI ale nie ustawień. Myślę że dużo ustawień można by zmieniać za pomocą skryptu na karcie, ale będzie to bardzo uciążliwe. Oddaj to do jakiejś naprawy lub na gwarancję jeśli masz, albo sam rozkręć i sprawdź czy w środku są ślady wilgoci.

 6. adam nowak

  Witam, jaką kartę wybrać do Xiaomi Yi? Mam zamiar kupić 64gb klasa 10, ale rozbieżność cenowa na rynku jest dość duża, a wszystko rozchodzi się o prędkość zapisu i odczytu danych, jaka wielkość będzie odpowiednia?

  • Klasa 10 będzie na pewno ok. U mnie daje radę klasa 6 i to przy rozdzielczości 2K :)

 7. Krzysztof Adammczyk

  Pytanko, czy ta kamerka bedzie nagrywac 2k ??
  czy to jest jakas inna wersja slabsza ??

  • Rozdzielczość dostępna oficjalnie po aktualizacji apki i kamerki to 2304×1296, nieoficjalna po wgraniu skryptu 2560×1440 tylko te rozdziałki do 30fps, jak chcesz 60fps to „tylko” 1920×1080.

 8. Witam. Czy da się obrócić obraz do góry nogami po nagraniu filmu na przyssawce w samochodzie?

  • Oczywiście. Nawet najprostsze programy do obróbki wideo powinny mieć taką opcję.

 9. Mam problem z obrazem, po nagraniu przy odtwarzaniu strasznie sie rwie. Skacze i przerywa. Czy to moja wina, czy da sie to jakos poprawić.
  Pozdrawiam.

  • Może masz zbyt wolną kartę SD?

  • Mialem to samo, za slaba karta graficzna w laptopie. Po kupnie lepszego modelu, obraz idzie plynnie

 10. Witam
  Pobrałem z sklepu play i zainstalowałem na telefonie oryginalne oprogramowanie. Zrobiłem jego aktualizację do wersji. Aktualizować firmware w kamerce nie muszę bo mam najnowszą wersją 1.2.13. Nie mam jednak w menu możliwości ustawienia w rozdzielczości 1920×1080 60p. Mam tylko 50p. W ogóle nie mam możliwości wybrania 60p jak to reklamuje producent. Jak rozgryźć ten temat.

  • Zmień z PAL na NTSC. Wtedy z 25 robi się 30 a z 50 robi się 60 :)

 11. Bardzo rzeczowy tekst, informacje konkretne i z odnośnikami dobrze się czyta, w wolnych chwilach poczytam inne tematy.

 12. Witam, czy ta kamerka sygnalizuje w jakiś sposób że wolne miejsce się na karcie pamięci kończy ? tak żeby można było w odpowiednim momencie wymienić kartę ?

 13. Hej,

  na wstępnie chciałbym pochwalić Cię za fantastyczny artykuł! Przyjemnie się toto czyta :)
  A teraz do rzeczy. Stoję przed dylematem wyboru kamerki sportowej i zdaje się, że najbardziej adekwatnymi modelami na początek jest właśnie testowany przez Ciebie Xiaomi Yi oraz SJCAM SJ4000. Obie są zbliżone cenowo.
  Mam niestety pewien problem ponieważ mój smartphone posiada inny system niż wspiera aplikacja do sterowania kamerką Xiaomi. Czy to oznacza, że powinienem ją skreślić już na starcie?
  Czy posiadanie telefonu z Androidem/iOS jest niezbędne do korzystania z tej kamery? Czy też może jest wymagane jedynie powiedzmy jednorazowo podczas wstępnej konfiguracji urządzenia, a później można już wszystko obsługiwać wyłącznie przyciskami na obudowie kamerki?
  Nigdzie niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi an ten temat. Będę wdzięczny za rzeczową odpowiedź i sugestię, którą kamerkę z tych dwóch wybrał byś na moim miejscu i dlaczego.

  Pozdrawiam serdecznie :)
  Paweł

  • Cześć :)

   Którą z tych dwóch – SJ4000 wypada słabiutko przy YI. Być może musisz porównać ją z jakimś nowszym modelem SJ który dorówna jej parametrami.

   W YI w zasadzie nic nie trzeba ustawiać, można z niej korzystać na domyślnych ustawieniach. Ale warto przejrzeć opcje i ustawić chociażby rozdzielczość i jakość nagrań. No i jest sporo innych opcji z których warto skorzystać, np wyłączenie leda oringu podczas nagrywania (kamerka nie rzuca się wtedy w oczy). Bez telefonu będziesz mógł się przełączać pomiędzy trybem wideo i trybem zdjęć, inne tryby typu timelapse czy timer nie będą dostępne bez telefonu. Telefon również może się przydać do wykadrowania nagrania, ale można to też zrobić kabelkiem micro hdmi, czy zwyczajnie pstryknąć zdjęcie i przełożyć kartę do czegoś co je wyświetli. Brak wyświetlacza może tylko na początku wprowadzać konsternację, potem po prostu włączasz nagrywanie i robisz swoje :)

  • Dziękuję za odpowiedź :)

   hmm… czyli w sumie nie jest tak źle z tym Yi jak myślałem.
   No tak, rzeczywiście porównanie hardware’u wypada zdecydowanie na korzyść Xiaomi.
   Rzecz w tym, że oglądając zdjęcia i filmiki porównawcze ta granica często się rozmywa i raz jedna kamera wypada lepiej raz druga, wszystko zależy od warunków oświetleniowych.
   Najbardziej w SJCAM zniechęca mnie ten zimnoniebieski odcień obrazu (choć na niektórych kadrach ma cieplejsze kolory niż Yi), oraz problemy z poprawnym dostosowaniem balansu bieli przy sztucznym oświetleniu (często obraz robi się żółty/pomarańczowy).

   Inne modele SJCAM są droższe i przez to w mojej ocenie mniej konkurencyjne w stosunku do Xiaomi. Z drugiej strony mnogość dodatków od SJCAM wręcz przytłacza, zwłaszcza w porównaniu z Yi gdzie dostajemy jedynie kabelek ;)

   Czyli Twoim zdaniem lepiej brać Xiaomi?
   Czy z perspektywy dłuższego okresu eksploatacji możesz potwierdzić ogólną jakość jej wykonania? No bo kupując z Chin w zasadzie nie mamy gwarancji. A kupując w Polsce z gwarancją płacimy za tą kamerkę prawie 2x tyle!!!

   Pozdrawiam :)

  • Jeśli akceptujesz wady tej kamerki które opisałem (jesteś w stanie poprawić ostrość) to możesz ją śmiało brać. Swojej nie używam jakoś często, trochę polatała na quadcopterze, trochę więcej jeździ na rowerze, czasem trochę zmokła, czasem się zapyliła, i nie sprawia żadnych problemów. No, może po za apką na telefon którą ostatnio strasznie spieprzyli, czyli mniej funkcjonalności i ergonomii a więcej społecznościowego gówna. Ostatnio kamerka długo leżała nieużywana i obydwie baterie padły, ale naładowałem i wygląda na to że wszystko z nimi ok. W kamerce mam modowany firmware z 35mbps i nagrywam w FHD@60fps (45min materiału = 10GB) i nic mi się złego z nią nie dzieje. Nie rzucałem nią, nie nurkowałem, ale w takim zwykłym używaniu się sprawdza.

   Po za tym mam telefon od Xiaomi (również z Chin, bez gwarancji) i mam z nim absolutnie zero problemów.

   Czasem ludziom padają te kamery ale jeśli już to głównie z powodu błędnej aktualizacji FW, choć wiadomo że czasem może paść, tak jak wszystko. Ale moim zdaniem nie warto przepłacać podwójnie za gwarancję w kraju i polecam brać z Chin. Jak kupisz w dobrym sklepie to nie powinieneś się martwić wadami fabrycznymi, można śmiało zgłosić że coś jest nie tak, i po małej wymianie maili zaproponują jakieś rozwiązanie. No, po pół roku to już na pewno nie przejdzie. Ale jak coś to płać przez paypal lub kartą płatniczą, jeśli sklep będzie robił problemy to kasę odzyskasz z roszczenia paypal lub z chargeback karty, jeśli nie przegapisz temrinu.

   A jakie akcesoria masz na myśli? To wszystko jest tak tanie że nie powinno być problemu w dokupieniu jakiegoś mocowania czy obudowy prawda? Ostatnio kupiłem mocowanie do roweru za 4$ i jest bardzo porządne.

   Albo napisz do czego ta kamera potrzebna, to może dobierzemy coś innego? Bo minął już rok, przez ten czas wyszło klika nowszych kamerek dedykowanych do różnych zastosowań, z tym że ceny tych starszych jakoś nie spadły nawet o 1$.

  • No więc tak – te małe niedogodności, o których pisałeś w temacie wcale mi nie przeszkadzają ponieważ szybko wyeliminuje ewentualną kwestię nieostrości obrazu, czy problemów z mikrofonem.

   Oooo masz telefon od Xiaomi? :D Może zrobił byś jakąś mini recenzję na swojej stronie?
   Chętnie bym się czegoś dowiedział o nim z pierwszej ręki! :)

   Kamerkę potrzebuję do nagrywania filmików z roweru, motocykla i ewentualnie jakieś POV z samochodu, może czasem jeszcze jakieś widoczki, czy coś w tym stylu.
   Z akcesoriów to się zastanawiałem nad tą obudową wodoszczelną… tylko teraz pytanie czy jeśli nie mam zamiaru nurkować z tą kamerą to czy jest ona niezbędna?
   Reszta akcesoriów jest w sumie tania z tego co patrzę, ale pod warunkiem kupowania w Chinach.

   A właśnie, czy mógłbyś polecić jakiś sprawdzony sklep z tymi kamerkami?
   Te trzy sklepy w artykule są w dalszym ciągu godne polecenia?

  • Mam Mi4c w wersji 3GB/32GB ale nie czuję się w tej dziedzinie na tyle kompetentny aby coś pisać, po za tym napisano o nim już wiele. Telefon rakieta. Porównywalny do S6 ale jest od niego prawie 2x tańszy.

   Ta obudowa chroni też przed pyłem i innymi czynnikami, ale dźwięk będzie strasznie dziadoski. A kamera nie ma możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu. Ja do roweru umocowałem ją uchwytem który z drugiej strony ma gwint fotograficzny, przeciorałem to po polach i dziurach i ani drgnie. Jeśli nie będziesz ciągał jej po błotach, deszczach, śniegach, to myślę że taka obudowa nie będzie potrzebna.

   Banggood na 100% jest wart polecenia, ale z tego co widzę to nie mają już tych kamer w tej cenie. Z gearbest są czasem problemy (nie mają towaru, nie wysyłają, nie informują), ale tak jak pisałem, zwrot paypal lub chargeback i nie ma co się z koniem kopać. Z geekbuying nie miałem do czynienia, ale dużo ludzi tam kupiło, pewnie dla tego że też mają dobrą cenę. Z platformami handlowymi typu aliexpress/ebay bym uważał, chyba że znajdziemy pewnego sprzedawcę. Pamiętaj też że teraz celnicy mają ten swój strajk i lepiej trzepią paczki, więc możesz załapać się na VAT.

  • Widzisz no i jak zacząłem grzebać w sieci to wychodzi na to, że już się nie da Xiaomi Yi kupić w takich kwotach jak Ty kupowałeś… :(

   „This original [Official US/EU Edition] Xiaomi Yi Action Sports Camera can not be shipped to China, South Korea, Poland, Israel, Thailand, Saudi Arabia and Burma. (These country has exclusive rights of this camera, it is an agent protection policy.)”

   Wszystko dlatego, że pojawiły się oryginalne sklepy w wyżej wymienionych krajach i by nie robić im konkurencji to jest automatyczna blokada na sprzedaż do tych krajów po korzystniejszych cenach :/

   Tak więc najtaniej co mi się udało znaleźć u nas (z gwarancją na 24 miesiące) to oficjalny sklep:
   http://xiaomi.com.pl/produkt/kamera-sportowa-xiaomi-yi-biala/

   Jest tam napisane coś takiego: „Nowa wersja posiada matrycę Sony EXMOR R CMOS BSI ”
   Czy to znaczy, że jest to coś innego niż Twoja kamera?

   Poza tym są jakieś „specjalne” wersje tych kamer „Official US Edidion” i „Official EU Edition”? I jeszcze jakaś nowa „czarna” wersja.
   To tylko marketingowa paplanina czy rzeczywiście się czymś różnią?

   A wracając do tego co pisałeś o telefonie to bardzo mnie tym zainteresowałeś i postanowiłem się przyjrzeć co mają w ofercie i jestem wręcz oszołomiony! :D
   Swoją drogą to teraz dopiero połączyłem w głowie różne fakty i zorientowałem się, że to właśnie ta firma jest właścicielem systemu(nakładki) MIUI, którego od kilku lat używałem w swoim telefonie jako modyfikacja systemu BadaOS ;)
   No tak… człowiek się uczy całe życie :P

   Tak więc z powyższego wynikało by, że na dzień dzisiejszy optymalnie jest kupić chyba tąkamerkę z polskiej sprzedaży za 345 zł. Mam rację?

  • Na BG jest w przedsprzedaży
   http://www.banggood.com/1080P-Sports-Action-Camera-Ambarella-A7LS-BSI-CMOS-WIFI-White-Green-p-1067899.html?p=RX2416734729201408JC

   zielona 65$, biała 68$, magazyn europejski czyli bez VAT, nic tylko brać :)

   Kupon 4f8f27 obcina 10% ceny.

  • Jeszcze bym chciał przestrzec wszystkich przed robieniem zakupów w sklepie xiaomi.com.pl. Nie jest to oficjalny sklep xiaomi, i z tego co ludzie piszą, jest to jeden z gorszych sklepów z jakimi mieli w ogóle do czynienia. Ogromny czas oczekiwania na wysłanie towaru, absolutnie zero kontaktu po kupnie, sprzedaż towaru którego nie mają na stanie. Odsyłam do wątku https://miuipolska.pl/forum/topic/7270-xiaomicompl-opinie-o-sklepie/?page=49#comment-214844

 14. Doskonały artykuł – więcej chyba w temacie YI już się powiedzieć nie da :) :) :)
  Jeśli można – mam pytanie dotyczące aplikacji Avidemux i próby przekonwertowania zapisu 1920×1080 60P do SlowMotion. Ustawiam kodek video i audio w sposób przez Ciebie podany, jednakże za każdą próbą zapisu pojawia się komunikat o braku możliwości skonfigurowania kodeka z podejrzeniem zbyt niskiego bitrate :/ Za pomocą GSpot ustaliłem, że bitrate dla filmu wynosi 22716 kbps i taką wartość wprowadzam, jednakże bez powodzenia. Czy mógłbyś mi pomóc..?
  Pozdrawiam :)

 15. Grzegorz Grim

  A jak wygląda sprawa z wymianą obiektywu na inny? Np. bez efektu rybie go oka?

  • Niby są jakieś obiektywy które pasują, ale chyba jest to nieopłacalne. W apce znajdziesz opcję która niweluje efekt rybiego oka, może nie da takiego efektu jak wymiana optyki, ale to zawsze coś :)

 16. Grzegorz Grim

  To w apce już ogarnialem ale jeszcze niestety trochę brakuje. Widziałem gdzieś na chińskich stronach obiektywy do xiaomi ale czas dostawy, jak to z Chin trochę długi więc zastanawiałem się czy może gdzieś w Polsce nie da się tego kupić.
  W każdym razie dzięki za odpowiedź i pozdrawiam!
  Grzesiek

 17. A co jeśli uszkodziłem taśmę od przycisku Wi-Fi? Jakiś pomysł, aby ją zastąpić?

  • Próbuj naprawić, z tego co widzę to nie idzie kupić zamiennika.

 18. dziękuje za to co zrobiłeś;)
  Mam pytanie czy jest jakaś strona z najnowszym firmware na yi?
  skąd mogę pobrać modowany firmware z 35mbps.
  dziękuje jeszcze raz

 19. dziękuje, chyba kumam:)
  jak mam taki firmware 1.2.13 to wgrywam ten modowany co podałeś, drugi link bo mam 23L. Plik bin wrzucam na kartę Fat32 i kamerka sama się zaktualizuje, później plik usuwam?

  • Tak, zmieniasz mu nazwę na firmware.bin jeśli ma inną. 1.2.13 to najnowszy, od jakiegoś czasu nie ma już aktualizacji kamerki, są tylko aktualizacje apki które w moim mniemaniu tylko utrudniają z niej korzystanie.

 20. Jak wyłączyć efekt rybiego oka?

  • Masz w apcje opcję „lense rectification” lub coś podobnego. Ale to tylko trochę pomaga.

 21. witam,
  możesz podać jeszcze raz link z modowanym firmware?4pzdr

 22. już znalazłem;)
  przepraszam za panikę:)

 23. Wojtek oko

  Witam
  Nie mogę połączyć się po wifi, możecie jakoś pomóc

  • A coś więcej napiszesz? Działało wcześniej i przestało, czy jak?

  • Czy udalo sie odzykac możliwość polaczenia? Mam ten sam problem i ten sam komunikat…

 24. dokładnie działało i przestało, myślałem że mam wpisać hasło ale jakie? mój telefon to note3 na sony m4aqua działa raz na sześć razy.
  powiedz mi jeszcze proszę cy jest możliwość przejrzenia filmów z pozycji kamery? Dziękuje Ci za pomoc

  • Nie wiem co poradzić, próbowałeś resetować ustawienia? Usuwać zapamiętaną sieć z komórki? Wpisać jakieś własne hasło? Czasem też mam problem z połączeniem, ale nie aż taki.

   Filmów „w locie” nie podejrzysz, jest tylko opcja która pozwala pobrać filmy na telefon.

 25. próbowałem, czyściłem dane aplikacji i nic się nie dzieje. popróbuje
  jeszcze

  • Czy udalo sie odzykac możliwość polaczenia? Mam ten sam problem i ten sam komunikat…

 26. waldek chmielewski

  bardzo proszę o pomoc w odzyskaniu zdjęć i filmów, które zapisane na karcie sd 32Gb w Yi xiaomi sport camera przełożyłem i skopiowałem na kompa.
  Kombinuję różnymi programami otworzyć pliki niestety bez skutku.
  Nie mam problemów, jeżeli karta pozostaje w kamerze i przenoszę dane przez kabelek i usb. Z przekładaniem karty micro SD tym razem nie wyszło :(. Wdzięczny będe za podpowiedź i pozdrawiam

 27. BARTEK_BBK

  czesc, mam mały problem z kamerka. mianowicie od pewnego momentu jak nagrywam filmik lub robie fotki to nie moge go odtworzyc. wyswietla sie komiunikat couldn’t load video. pozdro

  • Witam, ja mam bardzo podobny problem. W aplikacji YI gdy wejdę na album nie mogę odtworzyć pliku video online. Dostaje komunikat „plik nie obsługuje odtwarzania online”. Ze zdjęciami nie ma żadnego problemu. Czy ktoś znalazł rozwiązanie ? Bardzo proszę o pomoc.

 28. Jan Małecki

  Witam – jestem użytkownikiem kamerki ale mało doświadczonym .
  Mam problem z długością filmów . Kamera kręci filmy 20 minutowe a następnie przerywa i tworzy nowy . Teraz jest jeszcze gorzej bo kreci 5 minutowe i przerywa a następnie zaczyna nowy. W efekcie na karcie mam kilkanaście filmów – oczywiście mogę je połączyć ale jest to uciążliwe . Co zrobić aby kamera nagrywała jeden film do końca. Poza tym tworzy jakieś niepotrzebne kopie słabej jakości i nie mogę tego wyłączyć.
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam – Janek

  • To jest normalne, kamerka tworzy pliki o wielkości niecałych 2GB. System plików z którego korzysta pozwala na zapisywanie do niecałych 4GB plików, więc czemu producent zrobił 2GB to nie wiem. A zmiana czasu trwania jednego kawałka z 20 na 5 minut wynika pewnie ze zmiany jakości nagrywania w opcjach. U mnie wychodzi ponad 7 minut w takim pliku. Jeśli da się to zwiększyć, to tylko do 4GB, więc nie wiem czy warto się z tym grzebać (grzebanie w firmware).

   Kopie słabej jakości tworzone są do celów podglądu materiału, jeśli da się to wyłączyć to też tylko poprzez grzebanie w kodzie kamery.

   Pozdrawiam

 29. Wita,
  Czy miał ktoś problem z parowaniem pilota bluetooth z kamera? Niestety u mnie to nie dziala a posiadam ostatni firmware ;[
  Czy ktoś zna rozwiązanie?

 30. Adrian Diriolin

  to rewelacyjna kamera, nie połapaliśmy się wcześniej. Robi też dobre zdjęcia, do HDR, ostre i lepsze filmy. Jeśli chodzi o sterowanie, najlepiej mieć 2 karty pamięci np 16 GB , czy 32 GB klasy szybkości zapisu 10 .Na jednej w głównym katalogu, nie podfolderze, root umieszczamy plik autoexec.sh, z sieci. Można go też edytować w! notepad++ .I dla mnie możliwości- wykonanie np. samoczynnie serii 6 zdjęć do HDR A) w dzień, B) w nocy .Lub uruchomienie _automatycznie_ nagrywania po włączeniu lepszej jakości. Czy robienie zdjęć co 10 sekund do zapełnienia karty, ISO 100 itd.Działa, sprawdzam. Jeśli chodzi o obiektyw, to pobieżnie pasuje podobno od modelu gopro, ten sam gwint, co część kamer przemysłowych monitoringu,małoformatowych. Są przejściówki, ale to 16 mpix, czyli obiektyw teoretycznie ma być lepszej jakości. Ja bym nie kręcił ostrością, chyba że rzadki przypadek.

 31. Mam klopot, kamera bardzo szybko nagrzewa sie I to do wysokiej temperatury, po czym wylacza sie I nie pozwala sie juz wlaczyc. Czas pracy to raptem 7 minut, a potem ponad godzina stygniecia. Mialem do niej kupione trzy baterie, ale po dwoch dniach juz zadna nie dziala. Padly chyba od temperatury. Teraz filmuje tylko na kabelku bez baterii, bo jak wloze baterie, kamerka nie reaguje, nawet podpieta kabelkiem z ladowarki samochodowej.
  Co robilem nie tak, ze zajechaly sie trzy baterie w 4 dni i kamerka wytrzymuje kilka minut. Moze karta pamieci (64) uszkodzona i generuje takie problem?

  • Czy kamera też się tak grzeje jeśli pracuje na kablu bez baterii? Kamera może się nagrzać jeśli nie ma naturalnego chłodzenia, np w wodoszczelnej obudowie w słoneczny dzień. Naturalne chłodzenie to po prostu normalne używanie kamery podczas ruchu (to jest kamera sportowa). Zostawienie włączonej kamery w kieszeni spowoduje nagrzanie się jej do wysokich temperatur. Ale podczas normalnego używania nie powinna się grzać aż tak mocno że nie da się z niej korzystać, na jednej baterii powinna nagrywać około 50 minut w zależności od jakości. Tak, baterię można łatwo uszkodzić w wysokich temperaturach.

   Po mojemu kamera jest uszkodzona i najlepiej zgłosić się z tym do sprzedawcy. Jeśli jest to polska gwarancja, to najlepiej nie wspominać o dodatkowych bateriach bo zaraz podciągną to pod nieoryginalne akcesoria. Jeśli była brana z Chin, no to trzeba napisać do sklepu, pewnie będą chcieli żeby nagrać im film jak się zachowuje towar, choć może być to trudne. Dobry sklep nie powinien robić problemu, a sposób na kiepski sklep to oczywiście spór paypal / chargeback.

 32. Siema własnie niedawno zakupiłem kamerkę mógłbyś wrzucić swój plik który masz w swojej kamerze i zmienia on bitrate? Kartę pamieć mam 64GB szajsung evo więc przy 45mb/10gb powinno starczyć na trochę :D. Z kamery planuje zrobić użytek w tym roku na nartach, sądzę ,że sie nie nagrzeje za mocno. Jedynie w wakacje trochę, ale do nich jeszcze daleko:)

 33. Daniel Lew Kiedrowski

  Witajcie mam problem z włączeniem kamery. Niestety nie idzie tego uczynić. Bateria jest sprawna (działa w innej kamerze).

  Co jest przyczyną tej usterki?

  • Akurat magiczna kula do wróżenia mi się zepsuła :)

   Ale poważnie, to reklamuj u sprzedawcy :) Chyba że to Twoja wina, jakieś zawilgocenie, upadek, czy nieudana zmiana FW no to może być słabo.

 34. Sławek Olejniczak

  Ja mam problem z nagrywaniem. Ustawiłem w kamerze domyślnie po włączeniu opcję video. I jak do tej pory działało. Jednak dziś po naładowaniu baterii i włączeniu kamery nagrywanie przestało działać. Po wciśnięciu guzika nagrywania duży przycisk mruga trzy razy i nic się nie dzieje. Nie wiem czy to ja coś robię źle czy kamerka się zbuntowała?

 35. Grzegorz Skraba

  Witam,
  Mam kamerkę od miesiąca i teraz dopiero zauważyłem ten problem. W każdym filmiku dźwięk wyprzedza obraz o około 1 do 1,5 sekundy. Myślałem że to kwestia karty pamięci ale próbowałem kilku różnych ( klasa 10) i problem caly czas jest. Czy jest jakiś pomysł co z tym można zrobić?

  • A ja myślę że to problem po stronie odtwarzacza / konwertera wideo.

 36. Witam, posiadam kamerkę model 25L chciałbym zmienić bitrate na 35, czy mogę prosić o taki skrypt?

  • Niestety nie mam na ten temat informacji, podobno działa soft od innej wersji L (np.23L), ale może lepiej poczekaj na coś sprawdzonego?

 37. świetny artykuł :) Wraz z konkretnymi danymi oraz jak co poprawić. Po 13 dniach kamerka przyszła mi do PL i do domciu, ale… Oryginalny soft (25L) pokazuje mi (pokazywał) 1.4.18 jak dobrze pamiętam. Musiałem niestety się pobawić nad zmianą ponieważ na tym sofcie większość kart pamięci nie widział :/ działa tylko 4GB! :/ Wgrałem 1.2.13 i karty zaczeły działać, ale dioda świeci TYLKO na czerwono oraz w aplikacji na tel nie wyświetla ile % jest baterii – mam cały czas 0! Jest wersja softu która to wszystko naprawia? :/

  olki-pl@wp.pl

  • Znalazłem już rozwiązanie :) Na stronie producenta nie ma aktualnie mozliwości ściągnięcia oprogramowania, ale u ruskich znalazłem gość udostępnił wraz ze skryptami jak ktoś by też chciał (jest i bez).
   Dla wersji 25L i 26L

   https://www.youtube.com/watch?v=0dqYu1liTKE
   Linki w opisie

  • 1.2.13 czyli soft od 23L? Lub innej L? Bo coś obiło mi się o oczy że jakikolwiek soft od innej L powinien działać na 25L. Trochę już nie jestem w temacie :)

 38. Tak wrzuciłem od innej niż 25L, ale kolor diody TYLKO czerwony oraz na telefonie nie pokazywało poziomu naładowania. Nie wiem czy coś jeszcze. Na sofcie który miałem oryginalnie nie widział kart pamięci nawet 8GB :/ Działała 4GB (10), ale 1GB już nie działała (prędkość jakaś mizerna nie pamiętam). Na stronie producenta jakiś błąd i nie da się ściągnąć softu do 25L dlatego podlinkowałem.

  • Ale karty mniejsze od 4GB nie powinny działać wcale. Ok dzięki za info :)

 39. pytanie mam o baterie.. czy trzeba je formatowac?? czy mozna doladowywac kiedy sie chce i jak dlugo sie chce?? no i pytanko czy idzie podlaczyc ta kamere do laptopa… i laptop traktowac jako karte sd i baterie??

  • Witaj, jest to bateria li-ion i absolutnie nie trzeba jej formować. Doładowywanie wyjdzie jej na zdrowie bardziej niż ładowanie w pełnych cyklach.

   Drugiego pytania chyba nie zrozumiałem. Wydaje mi się że żadne urządzenie nie potrafi pracować w ten sposób.

 40. U mnie ten klej jest za twardy jak na klej na gorąco. Tapeciak ledwo go rysuje jedynie żyletka go nacina. Podgrzać suszarką? Nie zepsuje się obiektyw? U mnie są 4 punkty kleju.

  • Dobra poradziłem sobie grzejąc nóż. Poprawiłem chłodzenie gdyż oryginalny korpus słabo to robi dokleiłem do niego przez pastę od procka 3 kawałki radiatora który dużo lepiej oddaje ciepło bo teraz jest najgorętszym miejscem i przedzieliłem płytek od baterii kilkoma warstwami foli aluminiowej (wszystko izolowane taśmą). Co do wady braku filtra dokupiłem oryginalny nakładany obiektyw który dodatkowo go chroni oraz pełni role filtra.

 41. piotr kowalski

  Pomóżcie koledzy mam yi w wersji 25l z firmwere 1,4,8 niestety zaktualizowąłem omyłkowo do wrsji 1,2 13 i teraz za chiny nie moge znalesc odpowiedniej wersji firmware 1,4,8 w dodatku resetowanie nie pomaga wgrywanie innego softu nawet nie chce ruszyć kaerka chodzi ale cay czas świeci sie czerwone kółko na obudowie jest słaba rozlazła jakość i klatkowanie nie wiem jak to zresetowac wykasować próbowałem plikiem yi resscue ale nawet nie wgrywa sie co zrobić jak zmusic kamerke do aktualizacji albo wykasowania złej aktualizacji?

 42. Norbert Kot

  Witam zakupiłem camere xiaomi yi 2k i nie mogę żadnego filmu obeżnijże nagrywa coś ale nie mogę odpalić na PC mimo wgrania codeków na żadnej rozdzielczosci nie odtwarza

 43. Zakupiłem tą kamerkę bardziej do zastosowań domowy niż sportowych. Czy lepiej w takim wypadku dokupić jakiś powerbank i używać kamerki bez baterii w środku czy są jakieś inne sposoby na lepsze chłodzenie?

  • Jeśli ma pracować cały czas to radziłbym zwykłą ładowarkę do komórki no i wyjąć baterię co by się nie niszczyła od temperatury i ciągłego ładowania.

 44. Tomasz Piekut

  witam, mam problem z kamerką. Po włączeniu zapala się na chwilę czerwona dioda po czym przechodzi w niebieską (ta wokół przycisku POWER) i stan gotowości, po odpaleniu nagrywania lubi się po jakimś czasie wyłączyć, bywa że nie chce się włączyć do momentu wyjęcia i ponownego włożenia baterii bywa też że działa bez zarzutu. Ma ktoś pomysł czym takie działanie jest spowodowane ? dodam że chodzi o 26L

 45. To teraz ja z moim problemem. Mam 25L, niestety nie widzi karty pamieci (dostałem razem z aparatem – 16GB Samsung. Tym samym nie da się zapisać żadnego zdjecia, filmu, mimo że łaczy się prtzez aplikacje i jest podgląd na żywo. W momencie zdjęcia pika 3 razy i wyświetla komunikat o braku karty SD. Próbowałem robić upgrade softu, ale przez aplikacja zatrzymuje się na 90%, a wgrany bezpośrednio na kartę nic nie daje/zmienia. Spotkał się ktoś z takimi objawami? Bo jak nic wygląda na brak komunikacji z kartą.

  • Nooo, próbowałeś z inną kartą?

  • Jasne, że tak. Nie pomogło. Ale poradziłem sobie, to opiszę może przyda się potomnym. Moje podejrzenia były słuszne – brak komunikacji z kartą. Objawiało się to tym, że po włączeniu kamerki bez karty pikała 3 razy. Po włączeniu kamerki z kartą włączała się około dwóch minut, a przy próbie zrobienia zdjęcia pikała 3 razy. Nic nie zapisywała ani nie modyfikowała na karcie pamięci (brak katalogu DCIM na przykład). Otworzyłem sprzęt,porozkręcałem co się dało, ale prawie na pewno pomogło odłączenie taśmy łączącej czytnik kart z małą płytką, przetarłem i połączyłem ponownie. Po złożeniu odżyła do dzisiaj*. Przy okazji jest jeszcze jeden sposób na remont softu: https://www.youtube.com/watch?v=BCYJ06PwOEU. Z tego co wyczytałem na jednym forum, to trzeba robiąc zwarcie, włączyć i jednocześnie kliknąć connect. Mi ta opcja nie działa niestety. Dlaczego do dzisiaj? Ano wszystko działało, ale po aktualizacji softu przez komórkę przestała pokazywać stan baterii – cały czas 0%.
   * – Przy próbie wgrania „rescue” wyłączyłem ją. Teraz z karta w środku wydaje jedno pikniecie i jedno migniecie i koniec (brak reakcji na cokolwiek), bez karty mam sygnał ciągły. Ktoś tak miał? Softy na karcie pozostają nieruszone.

 46. Dobra, zmieniam zdanie. Sposób z filmiku działa idealnie, ale trzeba DOKŁADNIE PRZESTRZEGAĆ INSTRUKCJI W OPISIE. Jak nie działa – przeczytaj to co jest dużymi literami. I tak do skutku. Postawiłem kamerkę na nogi. Nie mogę tylko dojść dlaczego po wgraniu ‚rescue’ działa wskaźnik baterii, a po aktualizacji już nie. P.S. Super stronka – bardzo mi pomogła, więc mam nadzieje że dołożysz filmik do opisu dla innych.

 47. Artur Koba

  Witam serdecznie czy istnieje możliwość modernizacji kamery tak aby interwał w Timelapse Foto wynosił 20 min ??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: