Xiaomi Yi – mini kamera sportowa

xiaomi_yiWpis miał się pojawić już jakieś 4 miesiące temu, w chwili gdy kamery te zyskiwały swą popularność, ale zaspałem i zaziewałem. Jednak pozwoliłem wtrącić swoje trzy grosze i napisać o nich parę słów. Otóż Chiny nie zawsze muszą się kojarzyć z dziadostwem i biedą jakościową. Udowadnia to firma Xiaomi, która wytwarza dobre jakościowo produkty w bardzo konkurencyjnej cenie. Do telefonów, tabletów, powerbanków, słuchawek i innych, dołączyła kamera sportowa dorównująca kamerom serii GoPro, lecz kosztująca zaledwie 67 dolarów.

Słowem wstępu

xiaomiNie będę tutaj przeklejał całej specyfikacji, wymieniał trybów pracy, możliwości, akcesoriów, czy rozwodził się nad kolorami obudów. Nie będę opisywał jak to ustrojstwo używać, jak korzystać z aplikacji i skąd je pobierać. Nie o tym to ma być, takie bzdury każdy sobie znajdzie. A jeśli już tu jesteś, to znaczy że już je znalazłeś. Nie, nie dostałem od pingpongów kamery żeby napisać o niej ustawianą recenzję. Tekst będzie obiektywny (w miarę), wymienię wszystkie wady tej kamery i napiszę co można na nie poradzić, podpowiem jak można poprawić jej pracę, co warto zmodyfikować i czemu. Pomimo problemów jakie ludzie z tą kamerą mają, jest to nadal najlepszy wybór kamery sportowej – ceny 67 dolarów w tej jakości (i z tymi wadami) jeszcze nikt nie pobił i na razie się na to nie zanosi.

Faktyczna pojemność baterii, zamiennik, czas pracy

bat-oryBateria reklamowana jako 1010mAh niestety nie ma takiej pojemności, niestety wbudowana elektronika utrudnia wykonanie poprawnych pomiarów, ale co nieco zmierzyłem. Po pierwsze, elektronika oryginalnej baterii uniemożliwiała mi jej naładowanie zewnętrzną ładowarką do 4.2V, zdaje się że włączało się jakieś zabezpieczenie przy 4.15V które rozłączało zewnętrzne blaszki z ogniwem, i ładowarka wykrywała naładowanie (spadek prądu). Zmierzona bateria (po około 10 cyklach pracy w kamerze) miała 895mAh a jej rezystancja wewnętrzna to 254mΩ. Rezystancja normalnie powinna wynosić poniżej 100mΩ, ale za niepoprawny pomiar obwiniałbym raczej wbudowaną elektronikę. Zdjęcie po lewej przedstawia pomiar bateri oryginalnej, i co mnie martwi (po za zaniżoną pojemnością) to zbyt liniowa charakterystyka pracy, która wskazuje na zużyte ogniwo – być może jest to spowodowane przez pracę w podwyższonej temperaturze, czego ogniwa li-ion nie lubią, a gdzie kilka razy zdarzyło mi się zostawić włączoną kamerę w kieszeni lub w plecaku.

bat-repDrugi zrzut to charakterystyka rozładowania baterii zamiennika (kupiona tu), również reklamowanej jako 1010mAh, i choć zdjęcia pokazywały że bateria się trochę różni, to w rzeczywistości była dosłownie identyczna jak oryginalna i bardzo łatwo było mi je pomylić. Zamiennik po wykonaniu 3 cykli pracy na ładowarce pochwalił się pojemnością 798mAh – nadal jest to pojemność zaniżona, ale nie odstaje aż tak bardzo od oryginału. Rezystancja wewnętrzna znów bardzo słaba bo 230mΩ, ale tego nie brał bym pod uwagę. Charakterystyka tej baterii jednak wygląda dużo lepiej od oryginalnej, wygląda to jak prawidłowa praca ogniwa li-ion, czyli utrzymywanie w miarę stabilnego napięcia a pod koniec gwałtowny spadek. Przy oryginale napięcie spadało jak kamień przez cały czas pracy, co nie jest dobrym znakiem.

Pobór mocy, praca bez baterii

xiaomi_yi_batteryI apropos czasu pracy, w zasadzie wykonałem tylko dwa pomiary, ale powinny rzucić one nieco światła na temat. 1920×1080@60fps + wifi (ciągły podgląd na telefonie) to 57min, a w trybie 1920×1080@30fps bez wifi to 90min, przy czym nagrywałem obraz statyczny, ma to zapewne jakiś wpływ na zużycie baterii, bo przy obrazie statycznym bitrate był nieco zmniejszany, do około 20mbps. Czy warto dokupić zapasową baterię? To zależy. Aby stosować 2 baterie naprzemiennie nagrywając bez przerw, musielibyśmy dodatkowo kupić ładowarkę. Jeśli możemy sobie zrobić przerwę w nagrywaniu, baterię możemy podładować z powerbanku, ewentualnie możemy go podłączyć na stałe jeśli jest taka możliwość. Zapasowa naładowana bateria to jednak większa wygoda i pewność że nasza kamera nie przeoczy żadnej akcji.

Kamera umożliwia pracę bez baterii, z zasilaniem z ładowarki USB, może w ten sposób pracować w sposób ciągły, nie zagrzeje się tak mocno, i nie będzie zużywała baterii. Taki tryb pracy umożliwił mi w bardzo prosty sposób zmierzenie poboru mocy:

2,17W czuwanie
2,37W czuwanie + moduły bezprzewodowe + podgląd obrazu w telefonie
2,52W rejestrowanie wideo 1920×1080@30fps + podgląd
2,79W rejestrowanie wideo 1920×1080@60fps + podgląd

No i jak widać tak naprawdę oczekiwanie na wciśniecie nagrywania pobiera prawie tyle energii co nagrywanie właściwe. Nic dziwnego że kamera pozostawiona włączona w kieszeni tak bardzo się grzeje. Bateria 1010mAh przy napięciu nominalnym daje 3,73Wh, i to pozwoliłoby na 80 minut pracy w najwyższej jakości. Ale skoro bateria w rzeczywistości ma 3,31Wh, to pozwala na 71 minut pracy w takiej jakości, co mniej więcej pokrywa się z czasem faktycznym, 60-pare minut. Należy tutaj jeszcze wziąć pod uwagę temperaturę – rozgrzana do 50 stopni bateria nie odda tyle energii co w temp pokojowej – stąd taki właśnie czas pracy.

I jeszcze słowo o temperaturach – kamera potrzebuje naturalnego chłodzenia, jakim jest nieustanny ruch. Pozostawiona w miejscu nie będzie go miała, i będzie potrafiła się nagrzać do sporej temperatury, w moim teście osiągnęła ponad 50°C , a to jest szkodliwe może nie tak bardzo dla elektroniki, ale na ogniwa li-ion bardzo. W czym wyższej rozdzielczości i jakości kamera pracuje, tym więcej pobiera energii i bardziej się grzeje, nawet jeśli aktualnie nie zapisuje nagrania a jest tylko włączona – należy o tym pamiętać. Szczególnie jeśli podkręcimy jakość nagrań.

Aktualizacja firmware, naprawa

xiaomi_firmware_appMożna to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, łatwy, to odpalenie aplikacji na telefonie (już nie pamiętam w jakiej wersji, ale przecież i tak pobierasz najnowszą) i połączenie się z kamerą. Aplikacja sama sprawdzi wersję FW kamery i sama zaproponuje aktualizację. W tym celu przełącz się do swojego wifi aby mogła ona ją pobrać z sieci, a po pobraniu ponownie do wifi kamery, aby ją zaktualizować. Procesowi aktualizacji będzie towarzyszyło pikanie co każdą sekundę, będzie to trwało minutę maks dwie, a po wszystkim kamera po prostu się wyłączy. Gotowe.

Jeśli kamera wydaje 3 piknięcia pod rząd, oznacza to błąd karty SD, raz zdarzyło mi się że aplikacja na telefonie pobrała jakiś zły lub niekompletny plik wsadowy (tylko 17MB) i przez to kamera ani się nie aktualizowała, ani nie chciała włączyć. Teraz kartę należy umieścić w innym urządzeniu i usunąć z niej pliki aktualizacji, i jeśli przy ponownej próbie dostaniemy ten sam błąd, można przejść do aktualizacji ręcznej.

xiaomi_firmware_sdDrugi sposób, ręczny, wygląda tak:
1. Wyjmij baterię i sprawdź na naklejce jaką masz wersję sprzętu (22L, 22, 23A, 23L, 23, 23S)
2. Przejdź na stronę pobierania FW, wybierz z listy swoją wersję, i pobierz plik. Często ich strona ledwie działa, więc tu jest mirror.
3. Umieść plik w głównym katalogu karty SD (FAT32), zmień nazwę pliku na „firmware.bin”, włóż kartę i włącz kamerę.
4. Poczekaj aż proces aktualizacji się zakończy (te same dźwięki co przy aktualizacji z apki). Kamera prawdopodobnie usunie plik bin z karty, ale dla pewności sprawdź to zanim ją włączysz, nie chcemy aby próbowała się aktualizować po raz drugi. Kamera po udanej aktualizacji może również usunąć wszystkie dane z karty (prawdopodobnie ją formatuje), więc upewnij się że nie ma tam czegoś potrzebnego.

Co zrobić żeby nie zepsuć sobie kamery podczas aktualizacji? Przede wszystkim naładuj kamerę i telefon i trzymaj je blisko siebie podczas tego procesu. Nic nie wciskaj, nic nie ruszaj. Aktualizacja firmware, jak to bywa w różnych urządzeniach, czasem może się nie powieść z powodu „nieznanego błędu” no i należy się z tym liczyć. Jednym z powodów nieudanej aktualizacji może być też karta w formacie exFAT. Nieudana aktualizacja będzie sygnalizowana miganiem i pikaniem co sekundę, wtedy należy wykonać przywracanie fw do wersji 1.0.0 w następujący sposób:
1. Upewnij się że karta jest w formacie FAT32, pobierz te pliki, i umieść na karcie.
2. Włóż kartę, włącz kamerę, i poczekaj. Proces będzie trwał do 10 minut, kamera będzie pikać tak jak dotychczas.
3. Jeśli kamera sama się wyłączyła, to znaczy że naprawa przebiegła pomyślnie i teraz można zaktualizować FW do wersji właściwej sposobami powyżej. Koniecznie sprawdź kartę pamięci czy nie zawiera plików z naprawy.

Wady fabryczne – ostrość obrazu

W niektórych egzemplarzach Xiaomi Yi można spotkać się z kilkoma wadami produkcyjnymi, których większość na szczęście można łatwo usunąć we własnym zakresie. Albo oczywiście towar reklamować, sprzedawcy doskonale wiedzą o niedociągnięciach w tych kamerach.

sharpnessPo pierwsze primo – nieprawidłowo ustawiona ostrość (na fotografii obok kora drzewa jest bardzo wyraźna, a wszystko co za nim nie). Albo jest to efekt kiepskiej kontroli jakości, albo ostrość jest ustawiana przez entuzjastów „samojebek”, ponieważ najostrzejsza część obrazu znajduje się 2m do 3m od obiektywu, a to co dalej jest nieostre. Niestety nie są to sporadyczne przypadki, wszystkie 3 kamery które wpadły mi w ręce (różne wersje, tj 22, 22L, oraz 23L) miały źle ustawioną ostrość, przy czym w pierwszej 22L nie było to zauważalne na pierwszy rzut oka. Pozostałe dwie dawały ostrość przy odległościach 2 metrów, i wszystko co w oddali było nieostre. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka problem nie występuje i obraz wydaje się być ok, to warto jednak to sprawdzić, bo może da się ostrość trochę poprawić. Poprawienie tego we własnym zakresie wymaga tylko dwóch rzeczy: Kabelka MicroHDMI (kilka zł) oraz 5 minut wolnego czasu. Decydując się na tą kamerę trzeba być tego świadomym.

xiaomi_yi_1Trzeba będzie otworzyć kamerę, ale tylko przedni panel, który trzyma się na zatrzaskach. A trzyma się dosyć dobrze, podwadzamy go przedmiotem typu karta kredytowa lub kostka do gitary i otwieramy kolejne zatrzski, uważając na dwie taśmy, jedna znajduje się na krawędzi przy przycisku migawki a druga z prawej strony obiektywu, obydwie taśmy widać na jednym z poniższych zdjęć. Tylko za pierwszym razem zdjęcie panela będzie kłopotliwe, kolejny demontaż przebiegnie już lżej, ale raczej nie jest to dobry zwiastun.

xiaomi_yi_2Usuwamy klej który zabezpiecza obiektyw przed obracaniem się. Ostra pęseta i nożyk powinny załatwić sprawę, jest to klej na gorąco, w razie problemów można go lekko podgrzać, ale i bez tego powinien odskoczyć bo nie wiąże on chemicznie, trzyma się tylko dzięki chropowatości podłoża. W zależności od egzemplarza mogą być jego 3, 2, lub jedna porcja. Kabelkiem MicroHDMI > HDMI łączymy kamerę z telewizorem, i całość uruchamiamy aby mieć podgląd w dobrej jakości.

sharpness_comparsionUstawiamy widok za okno (np budynek obok), i delikatnie obracając obiektywem ustawiamy ostrość na nieskończoność, to znaczy obraz ma być najostrzejszy na najbardziej odległych obiektach. W praktyce 5 metrów powinno wystarczyć, ale czym dalej tym łatwiej będzie to ustawić. Niestety nie wszystko widać na telewizorze w rozdzielczości HD, dobrze będzie zrobić zdjęcia w rozdzielczości 16MP przed i po, i w skali 1:1 na jakimś odległym obiekcie porównać na komputerze – pozwoli to na naprawdę dokładne ustawienie. Kręcąc optyką należy pozostawić ją w jak najbardziej środkowym położeniu pomiędzy położeniami w których obraz zaczyna się rozmazywać, to zapewni najlepszą ostrość.

xiaomi_yi_3Teraz można obiektyw ponownie zabezpieczyć jakimś klejem ponieważ może on się przestawić pod wpływem wibracji. Ja użyłem kleju na gorąco, i taki będzie najlepszy ponieważ umożliwi ponowną korektę w razie potrzeby. Ostrość oczywiście można sobie ustawić wg własnego widzimisię, jak chcemy nagrywać siebie lub obiekty blisko nas, możemy ustawić ją na 2 metry, jak kto woli.


Wady fabryczne – filtr IR

xiaomi_yi_ir_filterA w zasadzie jego brak. Okazało się że wersje L (22L oraz 23L) nie posiadają zamontowanego filtra podczerwieni. Czemu? Cholera ich wie, prawdopodobnie znów kontrola jakości. Problemem mogą być nagrania wykonywane w kierunku słońca pod odpowiednim kątem – wtedy w kadrze widać rozmazane i rozproszone światło. Przy normalnym użytkowaniu w ogóle tego nie zauważyłem, wszystko było ok, i dopiero gdy ktoś mnie naprowadził na ten problem postanowiłem porównać kamerę w wersji 22L z kamerą w wersji 22 i okazało się że faktycznie – w pewnych warunkach oświetleniowych występuje defekt w obrazie. Czy w praktyce jakoś to specjalnie przeszkadza? Zależy, jeśli chcemy nagrać jakieś ładne ujęcia no to faktycznie może nam to zepsuć nagranie, jeśli ma to być tylko kamera do dokumentowania to raczej nie. W rogu porównanie, po lewej wersja L w której brak filtra powoduje powstawanie poświaty w całym kadrze, po prawej wersja z filtrem – sama dioda pilota TV jest widoczna wyraźniej, ale defekt w postaci poświaty nie występuje. Oczywiście świecenie w obiektyw diodą IR potęguje efekt, w rzeczywistości w świetle słonecznym jest on tylko minimalny, i mnie osobiście nie specjalnie przeszkadza.

Wady fabryczne – problemy z dźwiękiem

xiaomi_yi_4Po trzecie – kiepski stłumiony dźwięk, lub dźwięk zakłócany przez WiFi. W pierwszym przypadku należy dobrać się do mikrofonu. Punktem wyjściowym będzie zdjęty przedni panel, tak jak przy poprawie ostrości. Następnie odkręcamy 4 dostępne śruby i ostrożnie wyjmujemy bebechy uważając aby nie urwać jakiejś taśmy bądź przewodu.

xiaomi_yi_5Mikrofon może być niepoprawnie zamontowany – gumowa osłona zasłania otwór i blokuje dźwięki – wystarczy zamontować go poprawnie (robimy test). Jeśli to nie to, zrywamy z niego materiał ochronny (pianka/gąbka przepuszczająca powietrze) bo przypuszczalnie jest na nim zbyt dużo kleju i dla tego dźwięk się nie przedostaje. Teraz na miejsce tego zerwanego należałoby umieścić jakiś nowy (przepuszczający powietrze!), ponieważ to on chroni (jako tako) przed nagrywaniem się podmuchów wiatru no i co ważne przed pyłem i syfem. Jeśli mikrofon za bardzo wyłapuje wiatr, to może również oznaczać problemy z tym kawałkiem materiału – może jest naklejony niedokładnie.

xiaomi_yi_6W drugim przypadku może okazać się że do nagrania audio przedostają się dziwne niezbyt głośne stuki i trzaski – pochodzą one z modułu WiFi, problem może występować podczas nagrywania z podglądem, na wyższych rozdzielczościach. Rozwiązanie problemu to naklejenie kawałeczka izolacji tak aby elektrycznie odizolować dwa punkty które zaznaczyłem na fotografii – w ten sposób pozbawimy moduł WiFi anteny, ale i również przestanie nam ona zakłócać audio. Zapewne zasięg będzie mniejszy, jest to połowiczne rozwiązanie. Problemy z dźwiękiem na szczęście występują tylko w niektórych egzemplarzach, lub zakłócenia są tak ciche, że absolutnie nie wpływają na jakość nagrania. Aby je usłyszeć wykonaj nagranie w absolutnej ciszy, a następnie odtwórz na komputerze zwiększając głośność do końca.

Modyfikacja optyki – regulowany tryb macro

xiaomi_yi_macroNo nie był bym sobą gdybym gdzieś łap nie wsadził i czegoś nie usprawnił :) Zdjęcie obok (po pełnym powiększeniu 16MP) to efekt trybu macro – ogniskową można regulować w całym zakresie przy pomocy zewnętrznego pierścienia osłaniającego obiektyw. Brzmi super, ale to prawdę mówiąc taka pół-prowizorka 100% DIY, jak to się sprawdzi to się dopiero okaże, ale nie powinno być źle, porobiłem trochę zdjęć, nagrałem film, jedyny problem to dokładne ustawienie ostrości czego nie da się niestety zrobić z poziomu aplikacji bo podgląd jest zbyt mały, żeby dobrze to zrobić trzeba włączyć podgląd na TV przez microHDMI.

xiaomi_yi_macro_1Pierwszym krokiem będzie zdemontowanie przedniego panelu i ściągnięcie czarnego pierścienia osłaniającego obiektyw. Trzyma się on na 4 niewielkich zatrzaskach, i to dosyć solidnie, ale nie powinno być z tym problemu. Pierścień posiada wewnątrz także dwa plastykowe słupki które mają swoje otwory w przednim panelu, i zazębiając się w nich uniemożliwiają obrót pierścienia – wycinamy obydwa tak aby nie było po nich śladu, zatrzaski zostają. W przednim panelu wzdłuż otworów na zatrzaski wykonujemy do okólne wyżłobienie, można użyć cienkiego pilniczka lub brzeszczota, u siebie trochę to pocharatałem ale i tak tego widać nie będzie. Teraz, zatrzaski wskoczą w wyżłobienie i pierścień powinien się w miarę swobodnie obracać. Nie za ciężko, nie za lekko, tak aby nie mógł obrócić się samoczynnie i przestawić ostrości.

xiaomi_yi_macro_2Jeśli pierścień obraca się z zadowalającą gładkością i oporem, usuwamy gorącego gluta (klej na gorąco) blokujący obiektyw, i montujemy przedni panel na swoje miejsce. Teraz pozostaje do rozwiązania problem umocowania obiektywu do pierścienia – ja zrobiłem to w sumie prowizorycznie, bo na dwustronnie klejącą taśmo-piankę. Cieniutkie paseczki przykleiłem na około obiektywu (na zdjęciu są na około, ale później przemieściłem je na krawędź), i założyłem pierścień na miejsce. Dwa paski taśmy fajnie wskoczyły na swoje miejsce w szczelinę, trzeci niestety nie i musiałem go usunąć – myślę że za drugą próbą byłoby już lepiej, można też wymyślić inny patent, ale odradzam jakiegoś trwałego kleju w razie gdyby całość trzeba było jeszcze rozebrać.

xiaomi_yi_macro_3Okazało się że pierścień pięknie trzyma obiektyw i całość bardzo ładnie się obraca. Dodatkowo oszpeciłem kamerę dołożyłem dwa znaczniki aby wiedzieć w którym miejscu znajduje się ostrość ustawiona na nieskończoność, a w której macro 5cm. Macro którym robiłem zdjęcie z układem TP4056 wcześniej uzyskałem poprzez przekręcenie pierścienia w lewo o 360 stopni. Po powrocie na pierwotne położenie, kamera świetnie łapała ostrość na odległych budynkach – czyli nic się nie przestawiło. Aby oznaczenia były bardziej trwałe, można wykonać niegłębokie wyżłobienia w plastyku, i ten jasny pomalować na czarno markerem, a ten czarny jakąś jasną farbą. Farba w wyżłobieniu nie ulegnie wytarciu.

Tryb 2K 2304×1296 oraz bitrate

2KŚwietna wiadomość, właśnie z dniem publikacji tego wpisu, Xiaomi wypuściło firmware 1.2.12 z oficjalnym wsparciem rozdzielczości 2K. Ale ponieważ przepustowość jest nadal ustawiona na sztywno (i zbyt nisko, bo 11mbit dla 1080 i 15mbit dla 2K), to i tak przerobimy temat zmiany tych parametrów ręcznie, a raczej parametru bitrate. Dobrym pomysłem jest wgranie zmodyfikowanego firmware, który na stałe zmienia bitrate dla poszczególnych trybów jakości wybieranych z menu apki. Np ten ustawia 35mbps dla wszystkich rozdzielczości w trybie „high quality” a reszty nie rusza, więc zawsze mamy wybór. Jeśli nie chcemy permamentnie zmieniać tych „ustawień” można skorzystać ze skryptu, można stworzyć skrypt samodzielnie, i tu opisze jak to zrobić.

Modyfikacja firmware, skrypty autoexec.ash

ashUżytkownicy bardzo szybko rozgryźli jak modyfikować firmware aby odblokować tryby pracy które oferuje procesor Ambarella, a które nie są dostępne przez oficjalną aplikację. Niestety początkowo wiązało się to z edytowaniem plików binarnych lub nawet ich dekompilowaniem, ale równie szybko znaleziono tylną furtkę którą zostawili sobie twórcy oprogramowania, i pomimo jej odkrycia w dalszym ciągu jej nie zamknęli z czego powinniśmy się tylko cieszyć. Kamera podczas startu sprawdza czy w głównym katalogu znajduje się plik o nazwie autoexec.ash (zwykły plik tekstowy), i jeśli jest, wykonuje z niego wszystkie kolejne polecenia, a następnie się włącza. Dzięki temu plikowi (temu pliku?) można pozmieniać naprawdę dużo. Włączyć rozdzielczość 2K, zwiększyć bitrate do 50mbit, zarządzać ustawieniami ISO, czasem naświetlania, filtrami, cieniami, gamma (wymieniam po kolei jak leci, nie znam się na fotografii ;) ) wygładzaniem obrazu, jakością JPEG, czy zmusić kamerę do robienia zdjęć w formacie RAW. Umiejętnie napisany skrypt potrafi wykonywać kolejno różne polecenia, może np. wykonać ustawioną ilość zdjęć z ustawionym interwałem z ustawionym ISO i tak dalej, a potem… wykonać inne polecenia. Odblokowywane są kolejne ukryte funkcje, np wifi w trybie klienta które połączy się do istniejącego domowego wifi, czy tryb strumieniowania obrazu przez wifi do dowolnego odtwarzacza wideo, np VLC.

Przede wszystkim udajemy się na stronę projektu, gdzie umieszczone zostały zarówno gotowe skrypty do wgrania, ale i „rozgryzione” adresy dla poszczególnych ustawień, no bo każda kombinacja rozdzielczości i fps posiada własny bitrate zdefiniowany przez producenta, mieszczący się pod osobnym adresem w pamięci. Jeśli wybierzemy katalog z odpowiednim dla nas FW, a następnie otworzymy plik ze spisem adresów, to zauważymy że pokrywa się to ze skryptem dla tego samego FW.

Przykładowy skrypt:
#set bitrate 1920×1080 60fps 25Mbps – camera default
writew 0xC05C1036 0x41C8

Hash (kratka) oznacza że w linii jest tylko komentarz i zostanie ona pominięta podczas wykonywania skryptu. Tutaj w komentarzu opisany mamy tryb nagrywania którego on dotyczy, bitrate jaki zostanie zastosowany, oraz dopisek że jest to domyślne ustawienie, fabryczne. W drugiej linii widzimy polecenie writew które zapisuje słowo (czyli word, 16 bitów) w pamięci. Następnie w linii znajdują się dwa parametry, pierwszy to adres w pamięci kamery pod który trafi nowa wartość, a drugi to wartość właściwa którą zmieniamy. Oczywiście obowiązuje zapis w postaci heksadecymalnej. Aby zmienić bitrate dla konkretnej rozdzielczości i fps, szukamy wpisu z takimi parametrami i spisujemy sobie adres pod którym przechowywane jest to ustawienie. Teraz wystarczy znać wartość dla bitrate który chcemy zastosować, oto niektóre z nich:

18Mbps – 0x4190
20Mbps – 0x41A0
25Mbps – 0x41C8
30Mbps – 0x41F0
35Mbps – 0x420C
40Mbps – 0x4220
45Mbps – 0x4234
50Mbps – 0x4248

I na podstawie tych danych można zmienić bitrate. Pamiętaj że nie wszystkie kombinacje będą działały, np dla rozdzielczości 2K maksymalny bitrate to 35Mbps. Pamiętaj również że producent nie bez powodu to ograniczył, czym rozdzielczość i bitrate wyższe, tym kamera będzie się bardziej nagrzewała, i pozostawiona w bezruchu bez naturalnego chłodzenia może się uszkodzić. Miałem jeszcze pokazać jak zmienić rozdzielczość, ale że jako już oficjalnie wspierana jest najwyższa 2K, to nie będzie to miało sensu. Tak jak wspominałem wcześniej, skrypt potrafi też zmieniać dużo ustawień niedostępnych dla użytkownika, więc odsyłam z tego miejsca na stronę autora gotowych skryptów, czytając komentarze w plikach można łatwo dojść co do czego służy i samemu zmontować własny skrypt z ustawieniami. Muszę też wspomnieć że plik zapisujemy w formacie UNIX, a ostatnia linia tekstu musi być pusta, przyda się edytor tekstu typu notepad++.

Wideo slow motion, cięcie i sklejanie bez rekompresji

Tryby nagrywania w 60fps, 120fps oraz 240fps polegają na upakowaniu tych klatek w jedną sekundę nagrania, i odtwarzając taki plik na komputerze po prostu widzimy więcej klatek w ciągu sekundy. Nie jest to nagranie rozciągnięte w czasie, jakie produkują np niektóre telefony z funkcją slow motion. Aby uzyskać obraz w zwolnionym tempie należy poddać go prostej obróbce przed udostępnieniem. Pliki wideo które tworzy kamera to MP4, kodek wideo to MPEG H264 a kodek audio to MPEG AAC – warto to wiedzieć przed obróbką materiału, nawet tą najprostszą. Bardzo prostą edycję można zrobić za pomocą darmowego i prostego programu Avidemux, jest to coś podobnego do VirtualDub, tyle że pięknie obsługuje pliki mp4. Program jest lekki, bez najmniejszego problemu będzie działał nawet na słabych komputerach, czego nie można powiedzieć o programach oferujących pełny wachlarz możliwości.

avidemuxObsługa banalna. Jeśli edycja ma być bezstratna, to ustawienia kodera mają wyglądać tak jak na miniaturce, czyli video i audio na copy, a muxer na mp4. Plik ładujemy za pomocą przeciągnięcia w okno, lub otwieramy przy pomocy ctrl+o. Przyciskami na dole można nawigować w linii czasu nagrania, a przyciski A i B służą do wybrania fragmentu jaki chcemy zapisać na dysku, teraz ctrl+s zapisuje plik. Za pomocą ctrl+a możemy załadować kolejny plik który zostanie dołączony do istniejącego, program połączy nawet dwa pliki o różnym FPS, pod warunkiem że plik który znajduje się na początku ma więcej FPS od pozostałych, inaczej program zwróci błąd (pierwszy plik narzuca FPS całego materiału więc jeśli kolejny ma więcej klatek to się po prostu nie pomieści).

avidemux-fpsAby zmienić ilość klatek i uzyskać slow motion, przechodzimy do menu kontekstowego video > filtry, wybieramy change FPS, i w destination FPS wybieramy nową wartość dla tego parametru. Jednak aby operacja zmiany FPS się powiodła, należy materiał przekompresować, w tym celu w oknach gdzie wybieraliśmy wcześniej copy, kodek wideo ustawiamy na H264 a audio na AAC. Pod kodekiem wideo nie zapomnij kliknąć na Configure i ustawić bitrate, bo domyślny może być zbyt niski, najlepiej jeśli nie będzie niższy od materiału źródłowego. Pamiętaj że niestandardowe ustawienie (zarówno FPS jak i kodeka) może stwarzać problemy z odtwarzaniem na niektórych urządzeniach, MP4 z H264 i AAC wraz z FPS wybranym z listy a nie wpisanym od ręki powinno działać bezproblemowo.

Niski bitrate na YouTube i co to oznacza

yt_vs_rawMamy już gotowy film, teraz przydałoby się wrzucić go na jakiś serwis wideo. YouTube jako jedyny na tę chwilę umożliwia umieszczanie filmów w tak wysokiej rozdzielczości (do 4K) i 60fps. Niestety nie idzie to w parze z jakością, ponieważ podczas konwersji filmów przez serwis, bitrate jest obcinany odpowiednio do „nędznych” 12mbit/s dla 1920×1080@60fps, oraz do 8mbit/s dla 1920×1080@30fps. Jeśli na filmie niewiele się dzieje, jest dużo jednolitego koloru (np. niebo), lub obraz jest niemal statyczny, to odtwarzany film będzie wyglądał tak samo jak plik na naszym dysku. Jeśli jednak na filmie jest bardzo dużo ruchu (liście, gałęzie, kamera szybko się porusza) to odtwarzany film będzie wyglądał jak kibel, i pod żadnym pozorem nie wolno w ten sposób oceniać nagrania z kamery – najlepiej będzie pobrać surowy plik nagrany przez kamerę, i w ten sposób ocenić jej jakość. Powyższe porównanie (miniaturka) pochodzi z jednego z moich filmów, nagranie wykonane przy 60fps przy prędkości około 45km/h. Domyślna przepustowość w kamerce wynosiła wtedy 25mbit/s. Niestety, jaki bitrate byśmy nie mieli i ile ruchu by na obrazie nie było, to YT i tak utnie go wedle swojego standardu.

Film HD 60fps 25mbit, oraz plik RAW do porównania:

Film 2K 30fps 35mbit, oraz plik RAW do porównania:

Gdzie kupić najtaniej

I czemu znowu w Chinach? Bo tam cena to 67$ (około 260zł), gdzie w kraju ceny za tą kamerę zaczynają się od 450zł – więc jest różnica. Oczywiście w kraju przy takiej cenie lub przy 500zł dostaniemy 24 miesięczną gwarancję. W chińskim sklepie jest inaczej, jeśli produkt dotrze do nas niesprawny to towar nam wymienią, doślą kolejny sprawny, lub oddadzą kasę, a nawet jeśli nie to PayPal odda. Gorzej jeśli kamera zepsuje się po 2-3 miesiącach, wtedy naszej „gwarancji” nikt nam raczej nie uzna. Kamery Xiaomi Yi nie są w oficjalnej sprzedaży nigdzie po za Chinami, więc polski sprzedawca w ramach gwarancji albo będzie kamerę odsyłał do Chin, naprawiał na własną rękę, lub po prostu wymieni ją na sprawny egzemplarz. Niestety te 3-4 miesiące przez które kamera jest na rynku ciężko powiedzieć jest cokolwiek o jej trwałości.

Gearbest zielona/biała 66,99$
Banggood zielona/biała 66,00$
Geekbuying zielona/biała 68,88$ 75,99$

Chciałbym porównać ten sprzęt z innymi dostępnymi na rynku, no ale nie mam z czym i jak, za to w internecie jest cała masa różnych porównań, nie tylko do GoPro, ale także do równie bliźniaczych tworów takich jak blackview, amkov, keecoo, dazzne, czy do popularnej serii SJ – i pomimo tych kilku wad jakie mogą się trafić, Yi przebija je jakością i ceną.

5.00 avg. rating (99% score) - 10 votes

186 komentarzy

 1. Mnie interesuje czy ta kamera potrafi jednocześnie nagrywać i przekazywać podgląd na zewnętrzne wyjście. Chodzi o to, że chciałbym ją użyć do filmowania z koptera i jednocześnie mieć podgląd fpv (potrzebny sprzęt będzie taki http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__51312__FPV_Mini_HDMI_to_AV_Converter_Board.html)

  • Potrafi, ale nie potrzebujesz do tego dodatkowej elektroniki (a nawet ta jest nieodpowiednia bo w kamerce jest microHDMI), kamera może od razu wystawiać obraz analogowy na jednym z pinów gniazda USB. Potrzebujesz tylko kabelka (albo samej wtyczki i sam zrobisz kabelek) i musisz ta opcje włączyć w apce.
   http://www.banggood.com/Xiaoyi-Sports-Camera-FPV-Video-Output-Transmission-Cable-May-Charge-p-974512.html

  • To jeszcze lepiej. A jeszcze trzeba mi dokładne wymiary. Mam gimbala do gopro i wiem, że xiaomi ma podobne wymiary do gopro, ale czy różnica idzie w milimetry czy raczej w dziesiąte milimetra. Jeśli na wysokość nie jest większa niż 42mm, to ok. Możesz to zmierzyć suwmiarką?

  • Xiaomi jest ciut większa i nie we wszystkie akcesoria i obudowy od Gopro pasuje, czasem da się zamontować a czasem trzeba pokombinować.

   Wymiary 42.15 x 60.55 x 21.30 (grubość bez obiektywu, samo mocowanie).

  • Tyle to mogę przyszlifować mocowanie w gimbalu. Problem pojawia się inny, bo gniazdo usb jest z tyłu kamery, a gimbal tam ma płytkę z żyroskopami.

  • Hej, jak udało Ci się dostać kamerę w wersji bez „L”? Masz sprawdzony jakiś sklep?
   Znalazłem taki zamiennik http://www.gearbest.com/action-cameras-sport-dv-accessories/pp_216636.html . Zastanawia mnie to 12MP w tytule. Co o tym produkcie sądzisz?

  • Wersja bez L po prostu mi się trafiła. Sklep w zależności od tego co ma, to wysyła, i jest to loteria bo pudełko jest zafoliowane, a na naklejce nie jest napisana wersja kamery. To dopiero się okazuje po otwarciu klapki baterii i odczytaniu nr seryjnego.

   To co znalazłeś to szerokokątna optyka do xiaomi yi.

   Jeśli chodzi o sprawdzony sklep to zdecydowanie Banggood. Z Gearbest ludzie mają ostatnio dużo problemów.

 2. Witam. A czy żeby naładować akumulator przez USB np. z pc? Bez wyjmowania go i przekładania do ładowarki? Jak rozpoznać kiedy się naładuje? W aplikacji na androida jest jakiś wskaźnik baterii?

  • Pierścień LED wokoło włącznika zmienia kolor w zależności od stanu naładowania akumulatora. A w apce jest wskaźnik procentowy.

 3. Ale po podłączeniu kamery która ma w sobie akumulator do usb zacznie się ładowanie?

 4. Cześć,
  Czy do kamery można podłączyć zewnętrzny mikrofon?? np za pomocą adaptera jack 3,5mm/mini usb ??

 5. Cześć!
  Orientujesz się może, czy pilot do tej kamerki jest wodoodporny?
  Czy jest możliwość zastosowania zewnętrznego mikrofonu?
  Pozdrawiam!

  • Trzeba czytać opis pilota u sprzedawcy, jeśli nie jest wyraźnie zaznaczone że tak, to na wilgoć bym go nie narażał.

 6. Mam pytanie odnośnie tego fragmentu:
  „postanowiłem porównać kamerę w wersji 22L z kamerą w wersji 22”

  W jaki sposób sprawdzić wersję posiadanej kamery?

 7. numer seryjny znajduje się pod bateria

 8. Katarzyna Januszko

  Witam,
  czy firmware można zaktualizować przez kabel usb, czy karta musi być wyciągnięta z kamery?

  • Kabel USB służy do ładowania oraz do podłączenia pamięci kamery do pc, wtedy włożona karta będzie dostępna jako dysk przenośny. Plik firmware wgrywamy na kartę, więc musi się ona znajdować w kamerze aby aktualizacja była w ogóle możliwa. Plik można wgrać kabelkiem USB lub dowolnym zewnętrznym czytnikiem kart microSD.

 9. Zrobiłem aktualizacje ręczną ale w dalszym czasie pika trzy razy wyświetlając w aplikacji komunikat does not support is less than 4gb ponoć kamera obsługuje karty od 2 gb ?

 10. Witam.Zrobiłem aktualizacje, pikało po trzy razy, wyłączyłem kamerkę ,teraz nawet się nie chce włączyć tylko świecą się trzy diody oznaczające tryb nagrywania i nic więcej.Proszę o pomoc

  • Kamera sama się wyłącza po zakończeniu aktualizacji. Napisz coś więcej.

 11. Tu jest filmik obrazujący mój problem https://www.youtube.com/watch?v=vuNno5VB7-g

 12. Witam. Na jakim serwisie kupowałeś kamerkę. Ile wyniósł cie podatek? Jak długo czekałeś na przesyłkę i czy nie miałeś jakiś problemów po drodze? Ciekawi mnie to bo chcę sobie takową kamerkę sprawić. Pozdrawiam.

  • Swoją kupiłem na banggood – linki masz na końcu artykułu. Urząd celny dopuścił moją paczkę bez nakładania jakichkolwiek opłat. Paczka ma śledzenie i leci jakieś 2-3 tygodnie, czasem tydzień a czasem ponad miesiąc, także jak się nie ma szczęścia to trzeba się uzbroić w cierpliwość.

   O cle i vat w praktyce zobacz też http://mdiy.pl/zakupy-w-chinach-bezpieczne-i-latwe/

 13. Wielkie dzięki na informacje. Prosiłeś o zaniżenie ceny towaru na paczce sklep czy sam on zaniżył aby nie płacić podatku? Bo teoretycznie ta cena już podlega opodatkowaniu?

  • Podlega. Deklarowana wartość paczek na nalepkach jest zwykle zaniżana, zależy od sklepu, BG na ten przykład zaniża 2-3 krotnie. Ja nie wnikam, nie narzekam :)
   Niektóre sklepy czy sprzedawcy mogą nawet zawyżać wartość (mają gotowe nalepki które nijak mają się do rzeczywistości, tak im łatwiej).

 14. witam. mam kamerke z zaktualizowanym softem, wersja Z22, ale mam problem, ponieważ nie mogę podgladac nagranych filmow na telefonie (pentagram combo z androidem), kiedy dusze play pojawia się komunikat ze „online playback not suport for this file”. natomiast jeżeli nagram film przy uzyciu „short video” film odtwarza się przy uzyciu wbudowanego odtwarzacza androidowego. po podlaczeniu karty do kompa, nagrany jest tylko film w normalnej rozdzielczości, a nie ma tych filmikow w niskiej które maja umozliwiac podgląd (karta sd Samsung 16gb 10 class). czy ktoras opcja w ustawieniach jest za to odpowiedzialna ? z góry dzięki za odpowiedz.

  • Hmm nie wiem, zdaje się że u mnie też tak jest. To chyba ograniczenia aplikacji, całe połączenie ma za małą przepustowość aby streamować materiał w takiej rozdzielczości, chyba że w ogóle nie może streamować z gotowego pliku wideo, nawet małego. A krótki film (podła rozdzielczość i chyba 8 sekund długości) ma na tyle mały plik że jest on w całości przesyłany do telefonu i potem odtwarzany.

 15. Witam, jak mogę obejrzeć podgląd na żywo z kamerki na laptopie? Jak podlączam przez hdmi na TV to wszystko ok, ajak podłączam na laptopie to nic sie nie dzieje. Czy musze korzystać z jakiegos dodatkowego program?

  • Że jak na laptopie? Jak podłączasz? Wątpię że laptop potrafi przechwytywać sygnał HDMI. Ale istnieje skrypt który wrzucony na kartę umożliwi podgląd w przeglądarce przez wifi, tak samo jak odbywa się to na telefonie, ale rozdzielczość jest mizerna. Musisz poszukać na własną rękę niestety bo jeszcze się tym nie bawiłem.

 16. Cichy100lica

  Kawał dobrej roboty. Bardzo dobry materiał… przeczytałem z uwagą! Szacuneczek!!!
  Zakupiłem tą kamerkę do nagrywania filmów na snowboardzie… Nie bardzo się na tym znam :( podpowiesz coś jakie parametry video ustawić do tego celu? Zależy mi na slow-motion więc na pewno 60FPS?

  • Cichy100lica

   i jeszcze jedno przyszło mi do głowy… zauważyłem na kilku porównaniach kamery Yi z kamerą Go-pro, że kolor niebieski (mam na myśli kolor nieba)w kamerce Go-Pro jest taki… jakby to ująć… wyżyłowany. Wygląda to nienaturalnie w porównaniu z Yi, jednak przyznam, że nasycenie tego koloru robi na mnie wrażenie… jest jakiś sposób w kamerce Yi żeby osiągnąć taki efekt na kolorze nieba jak w Go-Pro?

  • GoPro nagrywa surowy materiał do późniejszej obróbki na komputerze. Yi nagrywa materiał który jest już stonowany i wygładzony, który można od razu odtwarzać. Zdaje się że istnieją jakieś skrypty które w pewnym stopniu mogą zmienić te ustawienia ale nie jestem w stanie w tej chwili pomóc.

 17. Mam problem z moja kamerą, bateria oraz bateria dodatkową nie chce się ładować, cały czas święci się na czerwono, w aplikacji widnieje 0% naładowania baterii. Resetowalam kamerke, zmienialam ładowarka i dalej nic. Czy masz pomysł o co może chodzić ?

 18. Dodam, że podłączyła kamerke bez baterii do ładowarki i działała, kamerą włącza się mimo iż pokazuje 0% naładowania baterii, w momencie kiedy podepne ładowarka ikonka baterii w telefonie zmienia się na zielona ale dalej pokazuje 0 procent. Na anglojęzycznych stronach znalalzam informacje że styki w kamerke są wygiete, ale u mnie wszystko wydaje się ok.

  • Jeśli to nie problem styków, to być może układ ładujący mógł ulec uszkodzeniu. Nic nie da się z tym zrobić w warunkach domowych, jeśli masz gwarancję to z niej skorzystaj. Jeśli kamerka kupiona w Chinach, to nagraj film jak wygląda problem i wyślij im w ramach zgłoszenia. Jeśli to porządny sklep (jak np banggood) to nie powinni robić problemów z uznaniem takiej reklamacji.

 19. Mateusz Dutkiewicz

  Czy mogę prosić o wskazówkę jak naprawić kamerkę. Jest to wersja 23L. Pojawił się problem podczas aktualizacji kamery z telefonem LG G2. Kamera nieodpowiada i świecą się 3 czerwone diody(sygnał ciągły). Ew. proszę o informację gdzie mogę naprawić kamerę.

 20. Bardzo fajny test, ale mam pewne pytanie a mianowicie w jednym z komentarzy był poddany temat fpv i kabelka umożliwiającego jednocześnie połączenie transmitera i zewnętrznego zasilania.
  Zasilanie jest na napięcie 5V a używana przeze mnie w dronie ma napięcie 7,4V czy mogę wobec tego podłączyć 7,4? Nie uszkodzi to kamery czy należałoby zmniejszyć napięcie? a jeżeli tak to może ma Pan pomysł w jaki sposób?

  • Ja bym nie ryzykował. Po prostu podprowadź skądś 5V, na pewno takie napięcie masz na pokładzie. Oczywiście jeśli chcesz zasilać kamerę z pakietu koptera, a jeśli ma działać na własnej baterii to nie podłączaj jej zasilania do niczego, do wyprowadzenia analogowego obrazu potrzebna tylko będzie masa i sygnał.

 21. Witam, jak zwiększyć pliki zapisu video do 4gb? , teraz max zapisuje 1.85gb

 22. Michał Pizuński

  Witam czy kupując na http://www.banggood.com, potrzebuje karte kredytową? nie posiadam ale posiadam Pay i chcialbym w ten sposób zaplacić ,da się?

  • Jakie „Pay”? Potrzebujesz kartę kredytową lub konto PayPal (zdecydowanie warto) które możesz sobie zasilić z rachunku bankowego.

  • chodziło mi o Pay Pala bez karty kredytowej nie da sie kupic?

 23. Witam.
  Czy kamerę mogę ładować ładowarka od smartfona?

  • „Ładowarka od smartfona” niewiele mi mówi. Ale zdecydowaną większością tak.

 24. Dzięki. W sumie masz rację.. Mam dwie obie 5V. Jedna jest 0.85A a druga 2A

 25. Mam pytanie filmy nagrane kamerką tną sie na tablecie,telefonie-na laptopie działają płynnie czy jest jakies rozwiązanie??

  • Jeśli nagrywasz w 50/60fps to tablet lub telefon mogą sobie nie radzić albo z przepustowością takiego filmu (za mała moc obliczeniowa) lub kodeki odtwarzaczy nie wiedzą jak taki film odtworzyć – wypróbuj MX Player na androida. Jeśli to nie pomaga lub jeśli nagrywasz normalnie w 25/30fps to znaczy że te urządzenia mogą mieć po prostu za małą moc obliczeniową.

 26. Łukasz Łukasiński

  Moje xioami yi nagrywa kazdy film zdublowany . W rozdzielczosci wybranej np. 1920×1080 i te same nagranie jeszcze raz zawsze w 432×240 . Co jest nie tak ?

 27. Zapewne tworzony jest również mniejszy plik na potrzeby funkcji podglądu materiału na telefonie.

 28. Autor testu zapomniał dodać że filtr IR ma wady i zalezy, napewno posiadając filtr Ir w słońcu nagrania są lepsze, natomiast w słabym oświetleniu lub w nocy nagranią będą dużo gorsze trzeba o tym pamietać kolory beda przyciemnione i nienaturalne

 29. Witam. A jak wygląda podpinanie zewnętrznego mikrofonu? Zakupuje mic krawatowy do lustrzanki od BOYA i mają także wersję z przejściówką jack 3,5 na usb dedykowaną pod GoPro, fakt w GoPro jest miniUSB, a w Xiaomi micro… problem z micro na jack też nie jest… Czy ktoś testował? Sprawdzał czy dźwięk się nagrywa? Bo w plenerze przy komentarzach miłe udogodnienie. Pozdrawiam

 30. Przemek Dębowski

  A można zrobić skrypt żeby wlaczala się gdy dostanie zasilanie. Chodzi mi o to że chce ją jako rejestrator samochodowy. Miałem sj4000 i ładnie to chodziło a tu nie ma.

  • Nie można, skrypt może np rozpocząć nagrywanie po włączeniu, ale nie może włączyć kamery, tzn nie może zrobić czegokolwiek bo się nie wykonuje, gdy odcięte jest zasilanie :)

   Tutaj potrzebna by była modyfikacja sprzętowa, zewnętrzny układ, coś co by wykrywało zasilanie i sterowało przyciskiem włączania.

 31. Hej! Kupiłem tą kamerkę ale mam problem z językiem aplikacji. Po zainstalowaniu, odpaleniu i połączeniu z Iphone 4s wszystko śmiga, mam język polski. Jak załączę kamerę po raz kolejny i znów się łączę, to zmienia mi się jezyk na chiński i całe menu aplikacji mam po chińsku. Kiedy ponownie zainstlauję aplikację na telefonie znów jest okej, język jest Polski, jednak znów po jednym czy dwóch kolejnych uruchomieniach zmienia się na chiński. Miał ktoś taki przypadek? Jak sobie z tym poradzić? Czytałem gdzieś, że aplikacja korzysta z ustawień lokalizacji telefonu i pobiera język na tej podstawie, ale wszystko mam ustawione tak jak powinno. Język Polski na początku jest a później znika i pojawia się Chiński. Nie da się go ustawić jakoś „na sztywno” w configu?

  • aplikacja wykrywa ze kamerka jest przeznaczona na rynek chinski (nie jest to wersja international) i przełącza język na chiński.
   Rozwiązanie :
   Po uruchomieniu kamerki i apki, kiedy pojawia sie komunikat o włączeniu jez. chińskiego – nie potwierdzać go tylko nacisnąć w tel. klawisz return (prawy dolny). Jesli jednak juz włączy sie chiński – nacisnąć w apce przycisk zmiany widoku obrazu na Widescreen a potem (strzałka) powrót do normalnego widoku. Wroci jezyk polski.

 32. Witam. Mam pytanie. Jak ładuję kamerę to ma kolor pomarańczowy podświetlenie, wskaźnik w apce ma już 100% a kolor się nie zmienił. Czy ona w ogóle się powinien zmienić?
  „Pierścień LED wokoło włącznika zmienia kolor w zależności od stanu naładowania akumulatora. A w apce jest wskaźnik procentowy.”
  Moja wersja to Z23L
  Pozdrawiam

  • Działa to w ten sposób podczas wyładowywania (normalniej pracy) baterii. Gdy jest ona ładowana to pierścień jest czerwony, ale jeśli dobrze kojarzę to zmienia kolor po naładowaniu do 100%.

 33. Witam.
  Chciałbym stać się posiadaczem tej kamerki tylko mam pytanie dotyczące układu Ambrella. Jak mogę rozpoznać, że dana kamerka jest z nowym układem… (podobno sporo lepszym)? Czy może kupować w ciemno bo teraz wszystkie mają nowego Chipa

  • Możesz napisać dokładniej o co chodzi? Wszystkie kamery Yi mają chip Ambarella A7Ls.

   Jeśli chodzi o różnice, to istnieje 6 różnych wersji sprzętowych (22, 22L, 23, 23A, 23L i 23S) i używają one osobnych firmware i różnice polegają po prostu na zastosowaniu innych komponentów lub innym projekcie płytki, ale nie wpływa to na końcową funkcjonalność jeśli chodzi o rejestrowanie obrazu i jego jakość.

 34. Cześć, czy ktoś użytkował kamerę z powerbankiem w charakterze stałego zasilania? Pozdrawiam!

 35. admin dzięki za odpowiedź
  Gdzieś w internecie wyczytałem że starsze wersje miały jakiś inny chip.
  Z tego co wyczytałem kilka wpisów powyżej to brak literki „L” oznacza szerokokątny obiektyw (rozumiem że trochę lepszy od standardowego?)
  A może ktoś rozkodować pozostałe oznaczenia ?
  Da się sprawdzić po kodzie czy dana kamerka posiada filtr IR (ewentualnie jak nie po kodzie to w jaki inny sposób?)
  Może ktoś jeszcze podpowie która kamerka lepsza Xiaomi YI czy może gitup git1 (trochę taniej wychodzi).

  Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
  Pozdrawiam
  M

  • Nic o tym mi nie wiadomo.

   „L” nie posiada filtra. Optyka w każdej wersji jest taka sama. Każda wersja funkcjonalnie jest taka sama i nie należy dopatrywać się tu jakichś szczególnych różnic. A istnieje kilka wersji bo to normalne, projekt z czasem ulega zmianom, czy to w celach ulepszenia czy oszczędności – tak samo jak wydawane są coraz to nowsze firmware.

 36. dariusz nowocien

  Witam ja mam wersje 23L i w apce nie ma opcji 2k, maksymalnie mam 1080 60 fps. Co zrobic zeby uruchomic 2k? Czy moze jest cos do zmiany w ustawieniach?

 37. dariusz nowocien

  Ok dzieki, pomoglo nie wiedzialem ze nie mam ostatniej aktualki
  Pozdro…

  • Tylko że to była aktualizacja z sierpnia ubiegłego roku, aplikacja powinna sama zgłaszać że jest dostępna jej aktualizacja lub aktualizacja firmware.

 38. Szymon Podlacha

  Proszę o pomoc mam kamerę xiaomi yi kiedy wkładam baterie naładowaną i próbuję włączyć kamere to niestety kamera nie reaguje .
  specjalnie kupiłem dwie nowe baterie + ładowarka .
  ale niestety po naładowaniu baterii OBYDWU nic nie działa
  Proszę o pomoc z góry dziękuję

  • Podaj więcej szczegółów, np. jakich okolicznościach kamera odmówiła pracy. Czy po podłączeniu zasilania do portu USB są próby ładowania baterii / czy coś się zaświeca. Jeśli tak, wciśnij jednocześnie przycisk power i przycisk wifi i trzymaj, w ten sposób wymusisz reset. Wtedy można próbować ręcznie wgrać firmware przez kartę jeśli nadal nie będzie działać. Jeśli kamera nie daje absolutnie żadnego znaku życia to skontaktuj się ze sprzedającym, o ile przysługuje Ci gwarancja, bo nie napisałeś co się z nią stało że nie działa.

 39. Szymon Podlacha

  Kiedy podłączam pod USB to kamera świeci się ale tylko przez 30s.

 40. Władek Laszko

  Witam,
  Super artykuł, ale pojawił się problem.
  Mianowicie starałem się zrobić skrypty
  autoexec.ash 35 mbit + 2k, szukałem na forach,
  sam próbowałem napisać, ale podczas
  nagrywania jakość jest taka jaka była.

  Masz jakieś rady, albo czy dasz radę mi
  wytłumaczyć krok po kroku jak to zrobić
  żeby mieć 2k + 35 mbit? Chcę uzyskać możliwe
  jak najlepszą jakość do kręcenia vlogów i innych
  rzeczy.

  • przy 2K bitrate max to 30mbit

  • „jest jaka była” – tzn? Sprawdzałeś bitrate pliku wideo, czy tylko porównujesz na oko? Bo różnice mogą być naprawdę minimalne pomiędzy 30 a 35 lub niezauważalne.

   To napisz jaki masz FW i jaki tam skrypt wklejasz.

  • Wygląda na to że dla FW 1.2.13 adresy są takie same jak dla 1.2.12, ale te które wrzucałem we wpisie są dla wcześniejszych FW (1.2.0, 1.26, i 1.2.10) i z nowym nie będą działać.

   Dla 1.2.13:

   HIGH 2304 1296 29.97 4170 0xC05C1EB2
   MID 2304 1296 29.97 4120 0xC05C1EC2
   LOW 2304 1296 29.97 4100 0xC05C1ED2

   Czyli to adresy dla poszczególnych ustawień jakości w apce.

   Teraz bitrate dla 1.2.13:
   18 mbps 0x4190
   20 mbps 0x41A0
   25 mbps 0x41C8
   30 mbps 0x41F0
   35 mbps 0x420C
   40 mbps 0x4220
   45 mbps 0x4234
   50 mbps 0x4248

   Jeśli chcesz mieć 35mbit (więcej się nie da i nawet nie próbuj) dla ustawienia HIGH 2304×1296, to skrypt wygląda tak:

   writew 0xC05C1EB2 0x420C

   Nie testowałem, możliwe że coś namieszałem.
   Jest też odblokowana nowa rozdzielczość niedostępna chyba z apki, mianowicie 2560×1440, zajrzyj tutaj https://github.com/PJanisio/Xiaomi_Yi_autoexec/tree/master/bitrate/1.2.13

  • Władek Laszko

   Sprawdzałem bitrate. http://scr.hu/5ig5/9arq4 -dowód
   FW 1.2.13.
   Skrypt- writew 0xC05C1EB2 0x420C
   Zapisane jako autoexec.ash
   Szukałem na różnych zagranicznych forach :/
   Może to, że mam kartę micro sd tylko 7 GB jest przyczyną. 32 GB w drodze, w piątek zamówiłem i powinna być dziś lub jutro. Jeszcze na niej sprawdzę i dam znać.

  • Na zbyt wolnej karcie byś miał raczej jakiś pokaz slajdów, pojemność tutaj chyba nie ma znaczenia, bo kamera i tak tnie pliki w kawałki po 2GB.

   A co masz na nagraniu? Bo jak nagrywasz obraz statyczny to bitrate będzie mały. Musisz nagrać coś baaardzo ruchomego.

   Dla pewności możesz dopisać również pozostałe adresy dla tej rozdzielczości.

 41. dla ustawienia HIGH 2304×1296x30fps 35mbit spróbuj tak :

  #2304×1296 30fps
  writeb 0xC06CC426 0x02
  writel 0xC05C2CB4 0x05100900

  #2304×1296 30fps
  writew 0xC05C1EB2 0x420C

 42. ta ostatnia linia to oczywiscie włączenie bitrate 35mbit

 43. zrobiłem test na rozdzielczości 2560×1440 30fps 35mbit.
  Wszystko działa, tylko standardowa karta Kingston class 10 juz nie wyrabia – są przycinki ;-)
  http://www.fotosik.pl/zdjecie/fabe235f4a73f695

 44. dla rozdzielczosci 2304×1296x30fps stabilny bitrate =35mbit wg instrukcji którą podałem powyżej.

  Jednak dla 2560×1440 30fps maksymalny, stabilny bitrate to 30mbit.

  Na 35mbit kamerka po kilkunastu sekundach zamyka plik, otwiera nowy i przełącza sie na bitrate 20mbit

 45. Nie moge sparować pilota..na filmach na yt widac ze trzeba 2x kliknąć wifi ale u mnie nic się nie dzieje..dopiero jak przytrzymam dluzej najpierw ciągle swieci za chwile mryga ale pilot nie chce się sparowac

  • Hej, mam ten sam problem i liczyłem na pomoc tutaj – czy admin coś pomoże w tym temacie? U mnie również po dwukrotnym naciśnięciu przycisku WiFi bluetooth się nie włącza i niemożliwym jest parowanie z pilotem

  • wgraj nowego firmare wg opisu z artykułu, mi pomoglo

 46. Władek Laszko

  Nadal nic. Dziękuję Mixer za chęci, ale chyba coś z tą kamerką nie tak lub ja nie potrafię tego skryptu wgrać.
  Dla pewności zapytam. To ma być w notatniku, tylko rozszerzenie mam dać .ash?
  http://scr.hu/5ig5/zjkii

  • A próbowałeś wrzucić jakiś gotowy skrypt? Znajdź jakikolwiek i upewnij się że działa, a później go wyedytuj.

 47. tak, to ma być w notatniku :
  #2304×1296 30fps
  writeb 0xC06CC426 0x02
  writel 0xC05C2CB4 0x05100900

  #2304×1296 30fps
  writew 0xC05C1EB2 0x420C

  a całość zapisana jako autoexec.ash (małe litery)
  i skopiowana do katalogu głównego karty micro sd.

  potem włącz kamerke nagraj coś , zrzuć na kompa i sprawdz (np pod VLC) jaki jest bitrate i rozdzielczosc pliku).

 48. juz wiem co moze być.
  Oryginalne skrypty są zapisywane w formacie tekstowym unixa(linuxa).
  Każda linia kończy się znakiem LF.
  W windowsowym notatniku kazda linia kończy sie sekwencją znaków CR LF (tak jak to jest w systemie windows).
  Dodatkowo nazwa pliku tez pewnie jest wazna – małe litery (linux rozróżnia to, windows nie).
  Ja do zapisu używam Notepad++. Tam tez mozna podglądnąć znaki końca linii.
  Spróbuj wgrac jakis gotowy skrypt i zobacz czy działa.
  Jesli działa zmodyfikuj go wpisami ktore ci podałem w Notepad ++.

 49. Witam. Mam pewien problem z moją kamerką Z23L. W warunkach słabego oświetlenia lub podczas nagrywania w nocy na video robi się szum: https://www.youtube.com/watch?v=nLAweph3lGs , https://youtu.be/21VtLvrTjnU , https://www.youtube.com/watch?v=D_QiQ92JAJQ . W dzień ten szum jest prawie niezauważalny, czy ktoś miał podobny problem? Pozdrawiam

  • Pierwszy i trzeci film są prywatne. Na drugim żadnego szumu nie widzę. Ale jeśli nocą jest, to jest co całkowicie normalne, nie wymagaj od takiej kamery cudów.

 50. Nie chodzi mi tu o żadne cuda, tylko porównując filmy z youtube nagrane tą kamerą w nocy, np. ten: https://www.youtube.com/watch?v=EHvjDeZpZWA , z moim: https://www.youtube.com/watch?v=qVxZrWhQSik&feature=youtu.be widać znaczacą różnice, na moim video jest samo ziarno i szum, dlatego pytam czy da się z tym coś zrobić? pozdrawiam

  • Różnice mogą wynikać z warunków oświetleniowych (w sumie jedyny szum masz za słupkami gdzie jest całkowita ciemność, u tego gościa cały kadr dostaje światło) no i z wersji kamery, czy jest z filtrem IR czy bez (wersja bez filtra lub z filtrem słabszym czyli „L” lepiej będzie zbierać światło nocą), a być może nawet z wersji firmware, bo obraz jest obrabiany w kamerze na bieżąco. Na mojej „L” bez filtra robiłem chyba tylko jedno nagranie nocą (ale taką po za miastem) i wyszło coś podobnego do Twojego filmu, tyle że całe niebo szumiało na niebiesko-zielono bo kamera za wszelką cenę próbowała coś z tej ciemności wychwycić. Spróbuj zamontować ją na szybie i nagraj coś na jaśniejszej ulicy, powinno wyjść lepiej.

   Ogólnie to nie jest kamera przeznaczona do nagrywania po nocach, ani jako rejestrator do auta. Jak chcesz to możesz pobawić się ustawieniami ISO, można to modyfikować poprzez skrypt. Ale to najwyżej usunie szum sprawiając że obraz będzie ciemniejszy i żadna to poprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: